Рішення
від 20.04.2023 по справі 640/29284/21
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2023 року № 640/29284/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України, за участі третіх осіб ТОВ «Міг Девелопмент», ТОВ «Перфект Проджект», ТОВ «Спецмехбуд21»

про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

I. Зміст позовних вимог

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України, за участі третіх осіб ТОВ Міг Девелопмент, ТОВ Перфект Проджект, ТОВ Спецмехбуд21, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати зміни даних №ІУ115161050563-1 від 19.04.2021, IУ115161050563-2 від 24.06.2021, IУ115161050563-3 від 01.07.2021, дозвіл на використання будівельних робіт від 14.04.2016 №IУ115161050563, внесені Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджує, що на земельній ділянці фактично виконуються будівельні роботи щодо зведення нового об`єкту нерухомості. Характер виконуваних робіт на думку позивача не відповідає зазначеному у дозволі на виконання будівельних робіт. Також позивач відзначає, що зміни даних у дозвіл передбачають зміну усіх аспектів будівництва, змінено об`єкт будівництва, земельну ділянку, замовника, техніко-економічні показники об`єкту будівництва, посилається на невідповідність намірів забудови, цільовому та функціональному призначенню земельних ділянок, відсутність результатів оцінки впливу на довкілля, розміщення на території забудови об`єктів культурної спадщини, потрапляння ділянки забудови до санітарної зони, не врахування обмеження поверховості та граничної висоти об`єкту будівництва, що зумовлені його розташуванням у в радіусі 50 км від геометричного центру аеродрому Міжнародного аеропорту Київ (Жуляни), тобто на приаеродромній території, порушення прав та інтересів позивача.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України правом на надання відзиву не скористалась.

Державна інспекція архітектури та містобудування України проти задоволення позову заперечила, з підстав, викладених у відзиві наданому суду. Стверджує про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, адже права та охоронювані законом інтереси позивача не порушені. Жодних звернень щодо проведення позапланової перевірки суб`єкта містобудування від позивача до інспекції не надходило.

Треті особи у письмових поясненнях проти позовних вимог заперечують, відзначають, що зміни даних №ІУ115161050563-1 від 19.04.2021, ІУ115161050563-2 від 24.06.2021, ІУ115161050563-3 від 01.07.2021 у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 14.04.2016 №ІV115161050563 внесені Державною архітектурно-будівельною інспекцією України правомірно та у цілковитій відповідності до норм Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, наміри забудови відповідають містобудівній документації, цільовому та функціональному призначенню земельних ділянок забудова яких здійснюється за результатом несення змін даних у дозвіл на виконання будівельних робіт, проектні рішення в частині граничної висотності та поверховості відповідають Державним будівельним нормам, нормативно-правовим актам, вихідним даним та обмеженням, в тому числі щодо аеродрому Міжнародного аеропорту Київ (Жуляни), об`єкт будівництва не підлягає обов`язковій оцінці впливу на довкілля, Закон України Про охорону культурної спадщини не порушено, просять у задоволенні позову відмовити.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Позивач, у строк та спосіб, викладений в ухвалі, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2021 у справі було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.06.2021 залучено у справі у якості співвідповідача Державну інспекцію архітектури та містобудування України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 адміністративну справу №640/29284/21 прийнято до провадження.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №528/9585 Про поновлення договорів оренди та зміну виду використання земельних ділянок Публічного акціонерного товариства КИЇВГУМА на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва вирішено:

1. Поновити на 25 років договір оренди земельної ділянки від 03.11.2006 №79-6-00444 площею 0,0084 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0007), укладений між Київською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Київгума" для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції №314 на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва на підставі рішення Київської міської ради від 16.03.2006 №261/3352 "Про передачу відкритому акціонерному товариству "Київгума" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції №314 на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва".

2. Поновити на 5 років договір оренди земельної ділянки від 30.07.2003 №79-6-00132 площею 0,2496 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0096), укладений між Київською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Київгума" для експлуатації та обслуговування адміністративно-виробничих корпусів на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва на підставі пункту 5 рішення Київської міської ради від 26.12.2002 №204/364 "Про оформлення права користування земельними ділянками" та змінити вид використання цієї земельної ділянки для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно-розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем.

3. Змінити вид використання земельної ділянки площею 8,6205 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0006), яка перебуває в оренді відкритого акціонерного товариства "Київгума" відповідно до пункту 5 рішення Київської міської ради від 26.12.2002 №204/364 "Про оформлення права користування земельними ділянками", право користування якою посвідчено договором оренди земельної ділянки від 30.07.2003 №79-6-00131, та дозволити її використання з терміном оренди на 25 років для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно-розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва (справа №А-20741).

08.10.2013 між Київською міською радою (Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Орендар) укладено Договір про поновлення договору оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1265 предметом якого є Земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування - м. Київ, Голосіївський р-н, проспект 40-річчя Жовтня, 6; розмір - 0,0084 га; цільове призначення - для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції №314; кадастровий номер - 8000000000:79:077:0007.Договір укладено на 25 років.

Право оренди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером 2778441, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права від 08.10.2013, індексний номер 10485832.

08.10.2013 між Київською міською радою (Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Орендар) укладено Договір про поновлення договору оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1266 предметом якого є Земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування - м. Київ, Голосіївський р-н, проспект 40-річчя Жовтня, 6; розмір - 0,2496 га; цільове призначення - 03.14-землі житлової та громадської забудовидля будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно- розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем; кадастровий помер - 8000000000:79:077:0096. Договір укладено на 5 років.

Право оренди земельної ділянки Орендаря зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером: 2779410, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права від 08.102013 р. за індексним номером 10488914.

07.02.2014 між Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю ЮНАЙТЕД БАСКЕТБОЛ ІНВЕСТМЕНТС (Суборендар) укладено Договір суборенди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мамай І.В. за реєстровим номером 349, об`єктом суборенди є земельна ділянка кадастровий номер - 8000000000:79:077:0096, реєстраційним номер нерухомого майна: 174860880000.

Право суборенди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером 4601229, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права від 07.02.2014, індексний номер 17496316.

08.10.2013 між Київською міською радою (Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Орендар) укладено Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1267 предметом якого є Земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування - м. Київ, Голосіївський р-н, проспект 40-річчя Жовтня, 6; розмір - 8,6205 га;цільове призначення - для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно - розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем; кадастровий номер - 8000000000:79:077:0006. Договір укладено на 25 років.

Право оренди земельної ділянки Орендаря зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером: 2780001, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права від 08.10.2013 р. за індексним номером 10491713.

В подальшому, Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано Містобудівні умови та обмеження земельної ділянки на простп.40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м.Києва від 27.03.2014 №2921/0/12-3/009-14.

За змістом зазначених Містобудівних умов та обмежень від 27.03.2014: назва об`єкта будівництва - Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем; землекористувач - Публічне акціонерне товариство Київгума, замовник - Товариство з обмеженою відповідальністю ЮНАЙТЕД БАСКЕТБОЛ ІНВЕСТМЕНТ, наміри забудови - будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем. І черга будівництва: Багатофункціональна спортивно-розважальна арена з паркінгом та енерготехнічним блоком.

Площа земельної ділянки загальна 8,8785 га:-площа 8,6205 га, кадастровий номер - 8000000000:79:077:0006 (згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер витягу 17500980 від 07.02.2014 (номер запису про право власності 4602483, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 174710180000); - площа 0,2496 га, кадастровий помер - 8000000000:79:077:0096 (згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер витягу 17496316 від 07.02.2014 (номер запису про право власності 4601229, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 174860880000); - площа 0,0084 га, кадастровий номер - 8000000000:79:077:0007 (згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер витягу 17498130 від 07.02.2014 (номер запису про право власності 4601703, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1746466280000).

Цільове призначений земельної ділянки - для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно-розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем.

Державним підприємством УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА надано позитивний експертний звіт №00-0006-15/ЦБ (00-0095-14/ЦБ) від 19.06.2015р. за проектом Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському р-ні, м. Києва (І черга будівництва: Багатофункціональна спортивно-розважальна арена з паркінгом та енерготехнічним блоком).

14.04.2016 Державною будівельною інспекцією України видано дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ115161050563 об?єкта будівництва Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем за адресою: просп. 40-річчя Жовтня, 6, Голосіївський район, м. Київ, замовник будівництва Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Баскетбол Інвестментс".

20.11.2020 між Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ (Суборендар) укладено Договір суборенди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангуш А.М. за реєстровим номером 2605, об`єктом суборенди є земельна ділянка кадастровий номер - 8000000000:79:077:0007. Договір укладено строком на 5 років до 20.11.2025.

Право суборенди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.11.2020 за номером 39304037, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна індексний номер 307343788 від 15.08.2022.

20.11.2020 між Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ (Суборендар) укладено Договір суборенди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангуш А.М. за реєстровим номером 2604, об`єктом суборенди є земельна ділянка кадастровий номер - 8000000000:79:077:0006. Договір укладено строком на 5 років до 20.11.2025.

Право суборенди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.11.2020 за номером 39303389, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна індексний номер 307344631 від 15.08.2022.

21.12.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ (Сторона1) та Публічним акціонерним товариством КИЇВГУМА (Сторона 2) укладено Договір про реалізацію проекту Будівництво багатофункціонального комплексу з паркінгом на просп.40-річчя Жовтня,6 у Голосіївському районі м.Києва предметом якого є діяльність Сторін з реалізації проекту будівництва багатофункціонального комплексу з паркінгом на просп.40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м.Києва. Земельна ділянка, що задіяна у будівництві - кадастровий номер 8000000000:79:077:0096.

12.04.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ (Сторона 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю ЮНАЙТЕД БАСКЕТБОЛ ІНВЕСТМЕНТС (Сторона 2) укладено Договір №01/04 про передачу функцій замовника будівництва по проекту Будівництво багатофункціонального комплексу з паркінгом на просп.40-річчя Жовтня,6 у Голосіївському районі м.Києва предметом якого є діяльність Сторін з реалізації проекту будівництва багатофункціонального комплексу з паркінгом на просп.40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м.Києва. Земельна ділянка, що задіяна у будівництві: - площею 8,6205 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0006), розташована за адресою: м.Київ, просп.40-річчя Жовтня у Голосіївському районі. Право користування цією земельною ділянкою у Сторони 1 обумовлюється договором суборенди земельної ділянки, укладеним між Стороною 1 та ПАТ Київгума 20.11.2021, посвідченим приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Мангушем А.М. зареєстрованим в реєстрі за №2604; - площею 0,0084 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0007), розташована за адресою: м.Київ, просп.40-річчя Жовтня у Голосіївському районі. Право користування цією земельною ділянкою у Сторони 1 обумовлюється договором суборенди земельної ділянки, укладеним між Стороною 1 та ПАТ Київгума 20.11.2021, посвідченим приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Мангушем А.М. зареєстрованим в реєстрі за №2605.

Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано Містобудівні умови та обмеження від 04.06.2021 №650, реєстраційний номер MU01:6583-7472-9806-7486.

За змістом зазначених Містобудівних умов та обмежень від 04.06.2021: назва об`єкта будівництва - Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом; адреса: м.Київ, вул.Ізюмська, б.1-А та 7, замовники: - Товариство з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ, - Товариство з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЕНЕРГО ІНВЕСТМЕНТ.

Земельні ділянки: - кадастровий номер 8000000000:79:071:0006, площею 0, 8234 га (державний акт на право власності на земельну ділянку №КВ №137559 від 25.10.2007, виданий Головним управлінням земельних ресурсів виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), цільове призначення - іншої комерційної діяльності для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру, функціональне призначення - території комунально-складські (існуючі); - кадастровий номер 8000000000:79:071:0026, площею 0,252 га (державний акт на право власності на земельну ділянку №ЯЗ №273987 від 24.11.2010, виданий Головним управлінням земельних ресурсів виконавчий орган Київради (Київська міська державна адміністрація), цільове призначення - іншої комерційної діяльності для завершення будівництва, подальших експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру, функціональне призначення - територія комунально-складські (існуючі).

Генеральним проектувальником - Товариством з обмеженою відповідальністю ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ розроблено проект Комплексна забудова території у складі об`єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському р-ні, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві.

Товариством з обмеженою відповідальністю УКРЕКСПЕРТБУДПРОЕКТ надано Експертний звіт (позитивний) №16/21 від 01.07.2021 щодо розгляду проектної документації на будівництво за проектом Комплексна забудова території у складі об`єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському р-ні, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві яким встановлено, що зазначену документацію розроблено згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог щодо міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної безпеки, енергозбереження і може бути затверджено в установленому порядку з такими техніко-економічними показниками.

19.04.2021 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України подано Заяву про внесення змін у дозвільний документ з наступних підстав: право на будівництво об`єкта передано іншому замовнику; змінено генерального підрядника; змінено особу відповідальну за проведення авторського нагляду; змінено особу, відповідальну за проведення технічного нагляду; змінено відповідальних виконавців робіт, що підтверджують наступні документи: Договір №01/04 про передачу функцій замовника будівництва по проекту від 12.04.2021, Договір про поновлення договору оренди земельної ділянки від 08.10.2013, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М., 09.10.2006 за реєстровим №4138, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1265, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10485832 від 08.10.2013, Договір суборенди земельної ділянки від 20.11.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангушем А.М. за реєстровим №2605, витяг з Державного земельного кадастру НВ-8001195222020 від 24.11.2020, Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.10.2013, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1267, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10491713 від 08.10.2013, Договір суборенди земельної ділянки від 20.11.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангушем А.М. за реєстровим №2604, Акт №82 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 04.06.2014, витяг з Державного земельного кадастру НВ-800119523020 від 24.11.2020, Договір генерального підряду №03/21 на виконання проектних робіт від 09.04.21, Наказ ТОВ ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №25 від 02.04.2021 Про призначення головного архітектора проекту,Наказ ТОВ ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №26 від 02.04.2021 Про відповідальної особи за здійснення авторського нагляду, Свідоцтво №3647 від 26.03.2021, Кваліфікаційний сертифікат Серія АА №002686, Лист №0415 від 15.04.2021 ТОВ Інженерне бюро професора Катценбаха та партнери-Україна, Договір генерального підряду №12/04-21 від 12.04.2021, Ліцензія ДАБІ України №37-Л від 11.10.2016, Наказ ТОВ СПЕЦМЕХБУД 21 №78-П від 12.04.2021 По призначення посадових осіб, які відповідають за проведення будівельних робіт, Договір №2/2021 про надання послуг з технічного нагляду за будівництвом від 12.04.2021, Наказ №9 від 07.04.2021 ТОВ УКБ ПЕРФЕКТ ГРУП Про призначення посадової особи, яка відповідає за виконання технічного нагляду, Кваліфікаційний сертифікат серія АТ №006979 від 31.01.2018.

Також, Державній архітектурно-будівельній інспекції України подано Заяву про внесення змін у дозвільний документ від 24.06.2021 з наступних підстав: право на будівництво об`єкта передано іншому замовнику, що підтверджують наступні документи: Договір №01/04 про передачу функцій замовника будівництва по проекту від 12.04.2021, Договір про поновлення договору оренди земельної ділянки від 08.10.2013, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М., 09.10.2006 за реєстровим №4138, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1265, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10485832 від 08.10.2013, Договір суборенди земельної ділянки від 20.11.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангушем А.М. за реєстровим №2605, Витяг з Державного земельного кадастру НВ-8001195222020 від 24.11.2020, Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.10.2013, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1267, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10491713 від 08.10.2013, Договір суборенди земельної ділянки від 20.11.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангушем А.М. за реєстровим №2604, Акт №82 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 04.06.2014, Витяг з Державного земельного кадастру НВ-800119523020 від 24.11.2020.

Державній архітектурно-будівельній інспекції України подано Заяву про внесення змін у дозвільний документ від 01.07.2021 з наступних підстав: коригування проектної документації, що підтверджують наступні документи: Договір №11/12-20 про реалізацію проекту від 11.12.2020, Витяг з Державного земельного кадастру НВ-8001202492020 від 09.12.2020, Витяг з Державного земельного кадастру НВ-8001202532020 від 09.12.2020, Договір про поновлення договору оренди земельної ділянки від 08.10.2013, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М., 09.10.2006 за реєстровим №4138, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1265, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10485832 від 08.10.2013, Договір суборенди земельної ділянки від 20.11.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангушем А.М. за реєстровим №2605, Витяг з Державного земельного кадастру НВ-8001195222020 від 24.11.2020, Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.10.2013, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем`яненко Т.М. за реєстровим №1267, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10491713 від 08.10.2013, Договір суборенди земельної ділянки від 20.11.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мангушем А.М. за реєстровим №2604, Акт №82 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 04.06.2014, Витяг з Державного земельного кадастру НВ-800119523020 від 24.11.2020, Додаткова угода №1 від 16.06.2021 до Договору генерального підряду №03/21 на виконання проектних робіт від 09.04.2021, Наказ ТОВ ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №25 від 02.04.2021 Про призначення головного архітектора проекту, Наказ ТОВ ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №26 від 02.04.2021 Про відповідальної особи за здійснення авторського нагляду, Свідоцтво №3647 від 26.03.2021, Кваліфікаційний сертифікат Серія АА №002686, Наказ ТОВ ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №40 від 16.06.2021 Про внесення змін до наказів, Наказ ТОВ ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №36 від 05.05.2021 Про призначення головного інженера проекту, Кваліфікаційний сертифікат АР №006524 від 26.02.2013, Свідоцтво №00809 від 28.03.2018, Лист №0415 від 15.04.2021 ТОВ Інженерне бюро професора Катценбаха та партнери-Україна, Наказ ТОВ МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ №12/7 від 01.07.2021 Про затвердження проектної документації, Договір генерального підряду №01/07-21 від 01.07.2021, Наказ ТОВ СПЕЦМЕХБУД 21 №78-П від 12.04.2021 По призначення посадових осіб, які відповідають за проведення будівельних робіт, Договір №2/2021 про надання послуг з технічного нагляду за будівництвом від 12.04.2021, Наказ №11/А від 16.04.2021 ТОВ УКБ ПЕРФЕКТ ГРУП Про призначення посадової особи, яка відповідає за виконання технічного нагляду, Кваліфікаційний сертифікат серія АТ №006979 від 31.01.2018, Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 27.03.2014 №2921/0/12-3/009-14, Містобудівні умови та обмеження від 04.06.2021 №650, реєстраційний номер MU01:6583-7472-9806-7486, Технічні умови ПАТ КИЇВГАЗ №4833 від 05.02.2014р., Технічні умови ПАТ КИЇВГАЗ №2398-В/38632 від 28.01.2014, Технічні умови ПАТ КИЇВГАЗ №4626-В/38634 від 05.02.2014р., Технічні умови ПАТ КИЇВГАЗ №4625-З/38635 від 05.02.2014, Технічні умови ПАТ КИЇВГАЗ №4625-В/38637 від 05.02.2014, Технічні умови ПАТ АККИЇВВОДОКАНАЛ №9788 від 05.11.2013, Технічні умови ПАТ АККИЇВВОДОКАНАЛ №9758 від 05.11.2013, Додаток №1 до Договору про приєднання Технічні умови №Н899-13 ПАТ КИЇВЕНЕРГО від 19.11.2013, Експертний звіт (позитивний) ТОВ УКРЕКСПЕРТБУДПРОЕКТ №16/21 від 01.07.2021, Проектна документація.\

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України було внесено зміни даних до Дозволу на виконання будівельних робіт №ІV115161050563 від 14.04.2016, а саме: ІУ115161050563-1 від 19.04.2021, ІУ115161050563-2 від 24.06.2021, ІУ115161050563-3 від 01.07.2021, ІУ115161050563-4 від 21.07.2021 про:

- виправлення технічної помилки реєстратора в інформації про земельну ділянку;

- корегування проектної документації;

- передачу права будівництва іншому замовнику;

-передачу права на будівництво об?єкта іншому замовникові, зміну генерального підрядника чи підрядника, зміну особи, відповідальної за проведення авторського нагляду, зміну особи, відповідальної за проведення технічного нагляду, зміну відповідальних виконавців робіт.

Інформацію про зазначені зміни було внесено до Реєстру будівельної діяльності, що підтверджується даними порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Втім,позивач вважаючи що, зазначене будівництво є незаконним, здійснюється на підставі незаконних документів, так як зміни у дозвіл внесено протиправно, в порушення Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 №466, Закону України Про охорону культурної спадщини, що порушені його права та охоронювані законом інтереси, звернувся з позовом до суду.

V. Норми права, які застосував суд

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI).

Згідно із частиною 1 статті 3 Закону №3038-VI відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами, редакції на момент виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 4 статті 1 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності визначено, що замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Частиною 1 статті 6 Закону №3038-VI регламентовано, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Частина 1 стаття 26 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлює, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 41) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об`єктів (крім об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об`єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування. (ч.5).

Згідно статті 29 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Відповідно до статті 34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" (ч.1). Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва (ч.2).

Стаття 37 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлює, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт (ч.1). Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається (ч.2).

Пунктом 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт (порядок) встановлює, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України Про оцінку впливу на довкілля.

Пункт 27 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт зазначає, що дозвіл видається на безоплатній основі відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 9 до цього Порядку.

Частина 7 статті 37 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлено, що у разі якщо право на будівництво об`єкта передано іншому замовникові або змінено генерального підрядника чи підрядника (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), а також у разі коригування проектної документації замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни. У разі якщо коригування проектної документації може вплинути на визначення адреси об`єкта нового будівництва (зміна місця розташування об`єкта, головного входу, зміна кількості об`єктів тощо), у повідомленні зазначається про необхідність коригування (зміни, присвоєння, анулювання) адреси. Продовження виконання будівельних робіт без такого повідомлення забороняється. У разі зміни осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, або відповідальних виконавців робіт замовник повідомляє відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю про такі зміни з поданням засвідчених в установленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни, протягом трьох днів з дня їх настання.

Аналогічно пунктом 33 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт встановлено, що у разі коли право на будівництво об`єкта передано іншому замовникові або змінено генерального підрядника чи підрядника (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), чи змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, або відповідальних виконавців робіт, а також у разі коригування проектної документації замовник (його уповноважена особа) протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю за формою згідно з додатком 10 до цього Порядку з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни. Продовження виконання будівельних робіт без повідомлення про внесення змін забороняється.

До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" (ч. 2 ст. 6 Закону №3038-VI).

В розрізі положень частини 3 статті 6 Закону №3038-VI до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: 1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.

Управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації (п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону №3038-VI).

Згідно із частиною 1 статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.Ст. 26 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлює, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва (ч.1).

Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 41) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об`єктів (крім об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об`єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування. (ч.5).

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва, які є фізичними особами, здійснюється відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей правового статусу таких осіб. Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;

4) перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;

6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Повторне проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об`єкта будівництва чи суб`єктів містобудування, забороняється.

Проведення позапланових перевірок з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових перевірок, передбачених абзацом десятим цієї частини.

Між тим, постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок №553), який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

У відповідності до пункту 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду ДІАМ про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів щодо проведення перевірки, складена на підставі ухвали слідчого судді.

Під час проведення позапланової перевірки підлягають контролю виключно питання, які стали підставою для проведення такої перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.

Повторне проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об`єкта будівництва чи суб`єкта містобудування, забороняється, крім випадків невиконання вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

VI. Оцінка суду

Аналіз вказаних положень дають суду підстави дійти до висновку, що управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється у формі державного архітектурно-будівельного контролю шляхом проведення, зокрема позапланової перевірки за наявності підстав передбачених частиною 1 статті 41 №3038-VI та пунктом 7 Порядку №553, у тому числі на підставі звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Тобто, чинним законодавством встановлена певна процедура та підстави щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю суб`єкта містобудування. Проведення позапланових перевірок за відсутності вказаних підстав не допускається.

Варто відмітити, що правова процедура є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади. Правова процедура встановлює чітку послідовність дій із зазначенням способів та методів її здійснення, підстав, порядку, форми та строків такої діяльності.

Отже, встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права, є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.06.2020 у справі №464/5990/16-а.

Між тим, позивач стверджує про здійснення незаконного будівництва на земельній ділянці за адресою проспект 40-річчя Жовтня, 6, Голосіївський район, м. Київ, наводить нормативне-правове регулювання, порушення якого, на його переконання має місце при здійсненні відповідного будівництва.

В той же час, згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За своїм змістовим навантаженням термін законний інтерес є тотожним охоронюваному законом інтересу, оскільки саме законність обумовлює надання інтересу правової охорони.

Поняття законного (охоронюваного законом) інтересу міститься в рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі №1-10/2004, згідно з яким поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам. Ознаки, притаманні законному інтересу, визначені у вже згадуваному рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі №1-10/2004. Поняття "охоронюваний законом інтерес" означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним. Розмежовуючи суб`єктивне право, і пов`язаний з ним інтерес, Конституційний Суд України зазначає, що перше є особливим дозволом, тобто дозволом, що відображається у відомій формулі: "Дозволено все, що передбачено у законі", а друге - простим дозволом, тобто дозволом, до якого можна застосовувати не менш відоме правило: "Дозволено все, що не забороняється законом". Інтерес, навіть перебуваючи під охороною закону чи права, на відміну від суб`єктивного права, не має такої правової можливості, як останнє, оскільки не забезпечується юридичним обов`язком іншої сторони. Законний інтерес відбиває лише легітимне прагнення свого носія до того, що не заборонено законом, тобто тільки його бажання, мрію, потяг до нього, а отже - й не юридичну, а фактичну (соціальну) можливість. Це прагнення у межах сфери правового регулювання до користування якимось конкретним матеріальним або нематеріальним благом. Відмінність такого блага від блага, яке охоплюється змістом суб`єктивного права, полягає в тому, що користування благом, на яке особа має право, визначається можливістю в рамках закону, а до якого має законний інтерес - без вимог певних дій від інших осіб або чітко встановлених меж поведінки.

З огляду на вимоги статей 2, 5 Кодексу адміністративного судочинства України, об`єктом судового захисту в адміністративному судочинстві є не будь-який законний інтерес, а порушений суб`єктом владних повноважень.

Для визначення інтересу як об`єкту судового захисту в порядку адміністративного судочинства, окрім загальних ознак інтересу, він повинен містити спеціальні, визначені Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо перша група ознак необхідна для віднесення тієї чи іншої категорії до інтересу, то друга - дозволяє кваліфікувати такий інтерес як об`єкт судового захисту в адміністративному судочинстві.

Зі змісту норми частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягає законний інтерес, який має такі ознаки: (а) має правовий характер, тобто перебуває у сфері правового регулювання; (б) пов`язаний з конкретним матеріальним або нематеріальним благом; (в) є визначеним. Благо, на яке спрямоване прагнення, не може бути абстрактним або загальним. У позовній заяві особа повинна зазначити, який саме її інтерес порушено та в чому він полягає; (г) є персоналізованим (суб`єктивним). Тобто належить конкретній особі - позивачу (на це вказує слово її); (д) суб`єктом порушення позивач вважає суб`єкта владних повноважень.

Обставинами, що свідчать про очевидну відсутність у позивача законного інтересу (а отже і матеріально-правової заінтересованості), є: (а) незаконність інтересу - його суперечність Конституції, законам України, принципам права; (б) не правовий характер вимог - вимоги не породжують правових наслідків для позивача. Це виключає можливість віднесення спору до юридичного відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України; (в) встановлена законом заборона пред`явлення позову на захист певного інтересу (наприклад, заборона оскаржувати рішення дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя особою, яка подала скаргу на суддю); (г) коло осіб, які можуть бути позивачами, прямо визначено законом, і позивач до їх числа не належить (це свідчить про відсутність матеріальної правоздатності); (д) позивач звернувся за захистом інтересів інших осіб - держави, громади, фізичної або юридичної особи без відповідних правових підстав або в інтересах невизначеного кола осіб.

Законний інтерес може бути захищено судом, якщо позивач вважає, що його законний інтерес, за захистом якого він звернувся до суду: а) порушено (щодо протиправних діянь, які мали місце і припинилися) або б) порушується (щодо протиправних діянь, які тривають); або в) створюються перешкоди для його реалізації (щодо протиправних діянь, які тривають і є перешкодами для реалізації права в теперішньому або в майбутньому часі) або г) мають місце інші ущемлення законних інтересів.

З наведеного слідує необхідність з`ясування судом обставин, що свідчать про порушення інтересу. Позивач повинен довести, що він має законний інтерес, а його права порушені з боку суб`єкта владних повноважень.

Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на ухилення Державною інспекцією архітектури та містобудування від проведення позапланової перевірки об`єкта будівництва за адресою проспект 40-річяя Жовтня, 6, Голосіївський район, м. Київ, Україна і не встановлено наявність правових підстав для вчинення таких дій (звернення позивача про проведення позапланової перевірки) суд не вбачає в діях Державної інспекції архітектури та містобудування обставин порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача безпосередньо Інспекцією.

Щодо незаконних змін у у дозвільних документах, суд установив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ є замовником будівництва об`єкту Комплексна забудова території у складі об`єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському р-ні, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві, що підтверджується Договорами суборенди земельної ділянки від 20.11.2020 №2605, №2604, Договором про реалізацію проекту від 21.12.2020, Договором №01/04 про передачу функцій замовника будівництва від 12.04.2021, Договором №11/12-20 про реалізацію проекту від 11.12.2020.

У відповідності до ч.7 ст.37 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та п.33 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт, що вимагають здійснення відповідного повідомлення про зміну у даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт у разі якщо право на будівництво об`єкта передано іншому замовнику, змінено генерального підрядника, змінено особу відповідальну за проведення авторського нагляду, змінено особу, відповідальну за проведення технічного нагляду, змінено відповідальних виконавців робіт, здійснено коригування проектної документації до Державної архітектурно-будівельної інспекції України подані Заяви про внесення змін у дозвільний документ де було повідомлено про такі зміни з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни.

19.04.2021 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України подано Заяву про внесення змін у дозвільний документ з наступних підстав: право на будівництво об`єкта передано іншому замовнику; змінено генерального підрядника; змінено особу відповідальну за проведення авторського нагляду; змінено особу, відповідальну за проведення технічного нагляду; змінено відповідальних виконавців робіт із наданням підтверджуючих документів.

Також, Державній архітектурно-будівельній інспекції України подано Заяву про внесення змін у дозвільний документ від 24.06.2021 з наступних підстав: право на будівництво об`єкта передано іншому замовнику із наданням підтверджуючих документів.

Крім того, Державній архітектурно-будівельній інспекції України подано Заяву про внесення змін у дозвільний документ від 01.07.2021 з наступних підстав: коригування проектної документації із наданням підтверджуючих документів.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України було внесено зміни даних до Дозволу на виконання будівельних робіт №ІV115161050563 від 14.04.2016, а саме: ІУ115161050563-1 від 19.04.2021 про передачу права на будівництво об`єкта іншому замовникові, зміну генерального підрядника чи підрядника, зміну осіб, відповідальних за проведення авторського нагляду, зміну особи, відповідальної за проведення технічного нагляду, зміну відповідальних виконавців робіт; ІУ115161050563-2 від 24.06.2021 про передачу права будівництва іншому замовнику; ІУ115161050563-3 від 01.07.2021 про корегування проектної документації; ІУ115161050563-4 від 21.07.2021 про виправлення технічної помилки реєстратора в інформації про земельну ділянку.

За змістом Дозволу на виконання будівельних робіт №ІV115161050563 від 14.04.2016, з урахуванням зазначених змін, назва об`єкта будівництва - Комплексна забудова території у складі об`єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському р-ні, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві. Ділянка будівництва: кадастровий номер: 8000000000:79:077:0006, площею 8,6205 га; кадастровий номер: 8000000000:79:071:0026, площею 0,252 га; кадастровий номер: 8000000000:79:077:0007, площею 0,0084 га; кадастровий номер: 8000000000:79:071:0006, площею 0,8234 га. Замовник будівництва - Товариство з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ.

Таким чином, суд доходить висновку, що зміни даних №ІУ115161050563-1 від 19.04.2021, ІУ115161050563-2 від 24.06.2021, ІУ115161050563-3 від 01.07.2021 у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 14.04.2016р. №ІV115161050563 внесені Державною архітектурно-будівельною інспекцією України правомірно та у цілковитій відповідності до норм Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466.

Щодо твердження позивача про неврахування обмеження поверховості та граничної висоти об?єкту будівництва, що зумовлені його розташуванням у в радіусі 50 км від геометричного центру аеродрому Міжнародного аеропорту (Жуляни), тобто на приаеродромній території, суд установив таке.

За змістом Листа Міністерства розвитку громад та територій України №87/14.4.1/5527-21 від 14.04.2021 відомості розділу Містобудівних умов та обмежень Загальні дані в тому числі в частині техніко-економічних показників об?єкта базувався на орієнтовних параметрах та виконував виключно інформативну функцію і був відмінений з 01.01.2019 згідно з ч.1 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності від 17.01.2017 №1817-VII.

При цьому, коригування у проектній документації основних техніко-економічних показників об?єкту будівництва, які містяться у п.10 розділу Загальні дані містобудівних умов та обмежень, наданих до 26.12.2017, не потребує отримання нових або внесення змін до раніше наданих містобудівних умов та обмежень.

Містобудівні умови та обмеження земельної ділянки на прост. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м.Києва від 27.03.2014 №2921/0/12-3/009-14 відносять визначення граничнодопустимої висоти будівель до нормативно-правових актів з урахуванням планувальних обмежень відповідно до Детального плату території, який наразі не розроблено.

Містобудівні умови та обмеження від 04.06.2021 №650, реєстраційний номер MU01:6583-7472-9806-7486 відносять визначення остаточної висоти до проектної документації.

3 огляду на вищезазначене, враховуючи відсутність затвердженого Детального плану території, граничнодопустима поверховість та висотність визначається проектною документацією та відповідними нормативно-правовими актами.

Відповідно до техніко-економічних показників об?єкту будівництва за змістом проектної документації поверховість встановлено на рівні - до 25 поверхів.

Згідно пунктом 1.5 Порядку погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 №721 Про затвердження Порядку погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації на приаеродромних територіях встановлюються спеціальні вимоги до розташування об?єктів, а їх висотне положення контролюється, виходячи із умов безпеки маневрування, зльоту та посадки відповідно до чинного законодавства. Для аеродромів класів А, Б, В, Г приаеродромна територія визначається колом з радіусом 50 км від КТА; класів Д. Е і некласифікованих - 25 км від КТА, вертодромів - 12 км від КТА, для злітно-посадкових майданчиків - 2,5 км від КТМ(далі - Порядок №721).

Пункт 2.1. Порядку №721 встановлює, що погодження місця розташування та висоти об?єктів на придеродромних територіях та об?ектів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, здійснює Державіаслужба України з урахуванням висновку експлуатанта аеродрому (вертодрому) щодо погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, з умовами, що забезпечують необхідний рівень безпеки польотів у районі аеродрому та на приаеродроних територіях (далі Висновок експлуатанта), форма якого наведена в додатку 2 до цього Порядку, а також висновку провайдера аеронавігаційного обслуговування щодо погодження місця розташування та виости обєктів на прираеродромних територіях та обєктів, діяльнсть яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації (далі-Висновок провайдера), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, які повинні бути отримані заявником.

Пункт 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постанового Кабінету Міністрів України, від 06.12.2017 №954 Про затвердження Положення про використання повітряного простору України (Положення-№954) встановлено, що місце розташування і висота об`єктів на приаеродромній території та об`єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, погоджуються з керівником експлуатанта аеродрому, Державіаслужбою або Міноборони (відповідно до компетенції).

Державіаслужба та Міноборони здійснюють погодження будівництва (реконструкції) об?єктів, зазначених в абзаці першому цього пункту, з метою забезпечення вільного від перешкод повітряного простору для безпечного маневрування повітряних суден.

Пункт 1.57 Положення №954 зазначає, що погодженню з Державіаслужбою та Міноборони підлягають місце розташування і висота таких об?єктів будівництва та реконструкції:

аеродромів, вертодромів, постійних злітно-посадкових майданчиків; об?ектів, що перетинають поверхні обмеження перешкод аеродромів, вертодромів, постійних злітно-посадкових майданчиків;

об?єктів заввишки 45 і більше метрів відносно контрольної точки аеродрому в радіусі до 50 кілометрів;

повітряних ліній електрозв`язку та електропостачання, вибухонебезпечних, радіотехнічних, світлотехнічних та інших об?єктів (залізничних колій, автомобільних шляхів, об?єктів з викидом відкритого полум?я, газів та диму, діяльність яких може призвести до погіршення видимості в районах аеродромів, тощо), які можуть створити загрозу безпеці повітряного руху або перешкоджати роботі аеродрому чи засобів зв?язку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення), незалежно від їх розміщення; об?єктів незалежно від їх розміщення заввишки 100 і більше метрів над земною поверхнею.

Пункт 60 Положення №954 передбачає, що підприємства, установи та організації, заінтересовані в розміщенні об?єктів на приаеродромній території, повинні погоджувати таке розміщення з експлуатантом аеродрому, відповідними державними органами, органами місцевого самоврядування та дотримуватися умов погодження будівництва.

Замовником - Товариством з обмеженою відповідальністю МІГ ДЕВЕЛОПМЕНТ отримано відповідні нижчезазначені погодження та висновки.

Висновок КП Міжнародний аеропорт Київ (Жуляни) №7.4.1-20-58 від 01.06.2021 щодо погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації з умовами, що забезпечують необхідний рівень безпеки польотів у районі аеродрому та на приаеродромній території яким встановлено, що за нормативами сертифікаційних вимог будівництво об?єкту: Комплексна забудова території у складі об?єктів: 121 Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6, у Голосіївсьому районі, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі паркінгом на вул. Ізюмсьуій,1-А та 7 у м. Києві з абсолютною відміткою найвищих точок будівлі не більше ніж Н=198,50м в Балтійській системі висот та встановлення баштового крану з абсолютною відміткою найвищих точок не більше ніж Н=210,50м в Балтійській системі висот не є перешкодою на приаеродромній території аеродрому Київ (Жуляни). Даний об?єкт не впливає на рівень безпеки польотів.

Висновок експлуатанта та провайдера з аеронавігаційного обслуговування аеродрому Київ (Бориспіль) №20-22-52 від 01.06.2021 щодо погодження місця розташування та висоти об?еєктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації з умовами, що забезпечують необхідний рівень безпеки польотів у районі аеродрому та на приаеродромній території.

Висновок експлуатанта тa провайдера аеронавігаційного обслуговування аеродромів Київ/Антонов-1 та Київ/Антонов-2 від 28.05.2021 №271/6207-21 щодо погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації з умовами, що забезпециють необхідний рівень безпеки тольотів у районі аеродрому та на приаеродромній територіях.

Лист ТОВ АМАДЕУС КО, який є власником та експлуатантом вертодрому Дніпро-1 №70521-2 від 17.05.2021 Про надання висновку щодо погодження умов місця розташування та висоти об?єктів будівництва.

Висновок провайдера аеронавігаційного обслуговування №l-14.3/4577/21 від 15.06.2021. Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) щодо погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіацїї

Висновок експлуатанта в/ч НОМЕР_1 №350/133/47/51 від 16.07.2021, який спільно використовує аеродром Бориспіль, щодо погодження місця розташування і висоти об?єктів, діяльність повітряних суден та роботу засобів зв?язку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення).

Висновок №185/3/1515 від 03.09.2021 уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України з питань регулювання діяльності державної авіації України щодо погодження питань регулювання діяльності державної авіації України шоло погодження місця розташування і висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів державних повітряних суден та роботу засобів зв?язку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення).

Висновок в/ч НОМЕР_2 від 09.08.2021 експлуатанта аеродрому Київ (Жуляни), щодо погодження місця розташування і висоти об?єктів на приаеродромній території та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів державних повітряних суден та роботу засобів зв?язку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення).

Висновок в/ч НОМЕР_3 Національної гвардії України МВС України №716 від 02.01.2021 експлуатанта аеродрому щодо погодження місця розташуання і висоти обєктів на приаеродромній території та обєктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів державних повітряних суден та роботу засобів звязку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення).

Висновок Державної авіаційної служби України №1.2.16-5090-21 від 05.08.2021 щодо погодження місця розташування та висоти об?єктів на приаеродромних територіях та об?єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації яким узгоджено місце розташування об`єкту : Комплексна забудова території у складі об?єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та гоелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві з абсолютною відміткого найвищої точки об?єкту Н=198,50 м у БСВ та абсолютною відміткою найвищої точки монтажного крану H=210,50м у БСВ.

Звіт за результатами робіт для потреб санітарно-епідеміологічної експертизи №22/1757 від 05.07.2021 ДУ Інституту громадського зборов?я ім О.М. Марзєєва НАМН України Матеріали обгрунтування можливості будівництва, експлуатації та обслуговування перспективної житлової та громадської забудови на території земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:79:077:0006, 8000000000:79:077:096, 8000000000:79:077:0007, 8000000000:79:071:0006, 8000000000:79:071:026, 8000000000:79:071:0035 в приаеродромній зоні впливів руху авіаційного транспорту об?єкту авіації КП Міжнародний аеропорт Київ (Жуляни) в частині впливу авіаційного шуму, яким встановлено відсутність порушення вимог діючих санітарних нормативів шодо впливу авіаційного та транспортного шуму за умов реалізації відповідних заходів із підвищеної звукоізоляції зовнішніх огороджувальних конструкції.

Закон України Про архітектурну діяльність визначає правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності і спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.

Стаття 7 Закону України Про архітектурну діяльність встановлює, що проектна документація на будівництво об?єктів, розроблена відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, не підлягає погодженню з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами охорони культурної спадщини, державної санітарно-епідеміологічної служби і природоохоронними органами.

Стаття 31 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлює, що проектна документація на будівництво об?єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником (ч.1).

Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями (ч.2).

Проектна документація на будівництво об??єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами (ч.6).

Як вже зазначалось, Товариством з обмеженою відповідальністю УКРЕКСПЕРТБУДПРОЕКТ надано Експертний звіт (позитивний) №16/21 від 01.07.2021 щодо розгляду проектної документації на будівництво за проектом Комплексна забудова території у окладі об?єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві яким встановлено, що зазначену документацію розроблено згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог щодо міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної безпеки, енергозбереження і може бути затверджено в установленому порядку з такими техніко-економічними показниками.

Зазначене підтверджує відповідність проектних рішень в частині граничної висотності та поверховості Державним будівельним нормам, нормативно-правовим актам, вихідним даним та обмеженням, в тому числі щодо аеродрому Міжнародного аеропорту Київ (Жуляни).

Щодо тверджень позивача про невідповідність намірів забудови містобудівній документації, цільовому та функціональному призначенню земельних ділянок суд зазначає таке.

Частина 2 статті 24 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлює, забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №528/9585 Про поновлення договорів оренди та зміну виду використання земельних ділянок Публічного акціонерного товариства КИЇВГУМА на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва вирішено, зокрема: поновити на 25 років договір оренди земельної ділянки від 03.11.2006 №79-6-00444 площею 0,0084 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0007), укладений між Київською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Київгума" для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції №314 на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва на підставі рішення Київської міської ради від 16.03.2006 №261/3352 "Про передачу відкритому акціонерному товариству "Київгума" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції №314 на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва"; змінити вид використання земельної ділянки площею 8,6205 га (кадастровий номер 8000000000:79:077:0006), яка перебуває в оренді відкритого акціонерного товариства "Київгума" відповідно до пункту 5 рішення Київської міської ради від 26.12.2002 №204/364 "Про оформлення права користування земельними ділянками", право користування якою посвідчено договором оренди земельної ділянки від 30.07.2003 №79-6-00131, та дозволити її використання з терміном оренди на 25 років для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно-розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському районі м. Києва (справа №А-20741).

За змістом Договору від 08.10.2013 про поновлення договору оренди земельної ділянки реєстровий №1265 цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:077:0007, площею 0,0084 га - для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції № 314.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-8001195222020 від 24.11.2020 земельна ділянка відноситься до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення 14.02 для розміщення , будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії, вид використання - для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції №314.

При цьому, судом враховано, що проектом передбачено будівництво трансформаторних підстанцій, а також розподільчої підстанції зблокованою з трансформаторною підстанцією, що підтверджується, зокрема, змістом Додатку до Експертного звіту №16/21 від 01.07.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю УКРЕКСПЕРТБУДПРОЕКТ.

Згідно Договору від 08.10.2013 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:077:0006 площею 8,6205 га - 03.14 - землі житлової та громадської забудови для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно- розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, що відповідає Класифікації видів цільового призначення земель додатку 39 до Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа (03.14 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051 Про затвердження Порядку ведення державного земельного кадастру.

Суд відзначає, що, внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 №726 (дата набуття чинності 23.10.2013) Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 №835 і від 17.10.2012 №1051, яким виключено додаток 39, а також внесення змін Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №587 від 28.09.2012 до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року N 548 яким позицію 03 Секції В Землі житлової та громадської забудови доповнено новим підрозділом 03.14. для розміщення та постійної діяльності органів МНС , у зв`язку з чим підрозділи 03.14, 03.15 вирішено вважати відповідно підрозділами 03.15, 03.16, не вплинуло на вище встановлені категорію земель щодо земельної ділянки 8000000000:79:077:0006, цільове призначення та його вид - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

За змістом Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-8001195232020 від 24.11.2020 земельна ділянка кадастровий номер 8000000000:79:077:0006 відноситься до категорії земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно- розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем.

За змістом Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ- 8001202492020 від 09.12.2020, цільове призначення земельної ділянки - іншої комерційної забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру.

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку №Я3 №273987 від 24.11.2010 цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:071:0026, площею 0,252 га - для завершення будівництва, подальшої експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру.

За змістом Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ- 8001202532020 від 09.12.2020 цільове призначення земельної ділянки - іншої комерційної забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для завершення будівництва , подальших експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру.

Статтею 19 Земельного кодексу України землі житлової та громадської забудови за основним цільовим призначенням віднесено до однієї категорії земель.

Згідно зі статтями 38 та 39 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об?єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

При цьому, відповідно до статті 20 зазначеного Кодексу види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, земельне законодавство передбачає можливість використання земель житлової та громадської забудови відповідно до намірів їх власників або користувачів як за житловим так і за громадським призначенням

Державними будівельними нормами (ДБН) В.2.2-9-2018 Громадські будинки та споруди. Основні положення визначено, що багатофункціональні будинки і комплекси - це будинки і комплекси, які формуються з приміщень, їх груп, будинків та споруд різного громадського і житлового призначення (п.3.3.).

Також, ДБН Б.2.2.-12:2019 Планування та забудова територій передбачено доцільність формування багатофункціональних архітектурно-планувальних структур та зазначено, що окремі земельні ділянки мають бути планувально об?єднані, серед іншого, у функціональну зону житлової та громадської забудови (п.п.4.16, 5.1). Визначено, що багатофункціональні споруди - будинки і комплекси, які формуються з приміщень, їх груп, різного громадського, житлового та іншого призначення, поєднання яких обумовлено економічною доцільністю і містобудівними вимогами (п.3.7.).

ДБН В.2.2-15:2019 Житлові будинки. Основні положення передбачено можливість об?єднання в одному об?єкті функцій громадського та житлового призначення без обмеження їх часток (площі, поверховості тощо) (п.5.37).

Таким чином,судом установлено що, включення житлової функції до складу багатофункціонального не впливає на функціональні параметри використання земельних ділянок.

Отже, будівництво у складі об?єкту житла із зазначенням коду об?єкта будівництва 1122.1 - Будинки багатоквартирної масової забудови згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженим та введеним в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000 №507 не суперечить вихідним даним на забудову земельних ділянок.

Щодо тверджень позивача, що внесення змін даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт здійснено за відсутності результатів оцінки впливу на довкілля відповідно до Закону України Про оцінку впливу на довкілля.

Частиною 1 статті 31 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлено, що до проектної документації на будівництво об?єктів, що підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України Про оцінку впливу на довкілля, додаються результати оцінки впливу на довкілля.

ч.1 ст.3 Закону України Про оцінку впливу на довкілля встановлює, що здійснення оцінки впливу на довкілля є обов??язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті.

Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Пунктом 10 частини 3 ст.3 Закону України Про оцінку впливу на довкілля встановлено, що оцінці впливу на довкілля підлягають визначені цією нормою інфраструктурні проекти, зокрема, будівництво житлових кварталів (комплексів багатоквартирних житлових будинків) та торговельних чи розважальних комплексів поза межами населених пунктів на площі 1,5 гектара і більше або в межах населених пунктів, якщо не передбачено їх підключення до централізованого водопостачання тa/або водовідведення; будівництво кінотеатрів з більш як 6 екранами; будівництво (облаштування) автостоянок на площі не менш як 1 гектар і більш як на 100 паркомісць.

Проектними рішеннями передбачено: - об?єкт запроектований в межах міста; - об?єкт підключається до централізованого водовідведення/водопостачання; - кінотеатри - відсутні; - відсутні автостоянки площею більше 1 га і більш ніж 100 паркомісць.

Проектними рішеннями передбачено підключення об?єкта до централізованого водопостачання та водовідведення, отже об?єкт будівництва за проектом Комплексна забудова території у складі об?єктів: Будівництво багатофункціонального спортивно-розважального і торгівельного комплексу з паркінгом та готелем на просп. 40-річчя Жовтня, 6 у Голосіївському р-ні, м. Києва (коригування) та Будівництво будівлі побутового обслуговування з адміністративними приміщеннями та багатоповерховим паркінгом на вул. Ізюмській, 1-А та 7 у м. Києві не підлягає обов?язковій оцінці впливу на довкілля відповідно до норм Закону України Про оцінку впливу на довкілля, що підтверджується Експертним звітом (позитивним) №16/21 від 01.07.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю УКРЕКСПЕРТБУДПРОЕКТ та листом проектувальника Товариства з обмеженою відповідальністю ПЕРФЕКТ ПРОДЖЕКТ №12/03 від 21.05.2021.

Крім того, Товариством з обмеженою відповідальністю БУДПРОЕКТЕКСПЕРТИЗА надано Експертний звіт (позитивний) №61/21 від 15.12.2021 щодо розгляду проектної документації на будівництво за проектом Реконструкція по об?єкту: Розчистка, відновлення порушеного санітарно-екологічного стану і берегоукріплення р.Совка, обмеженою вул. Ізюмською, вул. Володимира Брожка (вул. Кіровоградською) тa пров.Руслана Лужевського (пров. Червоноармійським) (територія заводу Київгума в межах землевідводу) в Голосівському районі м. Києва яким встановлено, що зазначену документацію розроблено згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог щодо міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, зокрема щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної безпеки, енергозбереження і може бути затверджено в установленому порядку з такими техніко-економічними показниками.

Щодо тверджень позивача про порушення Закону України Про охорону культурної спадщини з посиланням на те, що на території забудови розміщено об?єкти культурної спадщини: комплекс Казенного винного складу №2 (Завод Червоний гумовик) Голосіївський просп., 6; брама з адміністративним корпусом Казенного винного складу №2 (Завод Червоний гумовик) Голосіївський просп., 6; будова, де під час збройного повстання 1918 року містився штаб червоногвардійських загонів Деміївки Голосіївський просп., 6; корпус виробничий №1 Голосіївський просп., 6.

Згідно протоколу огляду від 14.04.2022 старшого слідчого Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві за результатами огляду земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:79:077:0006, 8000000000:79:077:0007, 8000000000:79:077:0096 за адресою м.Київ, проспект Голосіївський, 6 встановлено наявність залишків будівель: інженерного корпусу (літера А), цеху №2 (Літера І), адміністративного корпусу, Ж, заводоуправління (літера Н), нежитлової будівлі літ.Ю та зазначено, що протягом дії воєнного стану були негативні чинники, що могли вплинути на міцність фундаментів та будівельних конструкцій , руйнація будівель сталась в період дії воєнного стану, не з механічного впливу чи проведення демонтажу будівель.

Наведене також підтверджується Технічними звітами за результатами виконання обстеження із застосуванням лабораторного обладнання будівельних конструкцій вищезазначених будівель, проведеного у квітні 2022 року спеціалізованою організацією Товариством з обмеженою відповідальністю ВІНС БУД (Кваліфікаційний сертифікат на виконання технічного обстеження будівель і споруд серія АЕ №003456, зареєстрований у реєстрі за №3324 від 09.10.2014 (виданий атестаційною архітектурно-будівельною комісією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України) якими встановлено ступінь фізичного зносу будівель 96%, 99,25%, 99,69%, 99,80%, 99,85%, їх знаходження у майже або повністю зруйнованому стані, а також те, що масові пошкодження, руйнування та обрушення будівельних конструкцій відбулось в тому числі в результаті вібраційного впливу на міцність фундаментів та будівельних конструкцій будівель, внаслідок вибухових хвиль від ракетних обстрілів будівель міста збройними силами російської федерації, які відбувались у безпосередній близькості від будівель.

Наведене спростовує твердження позивача про розташування на земельних ділянках об?єктів нерухомого майна, зокрема, об?єктів охорони культурної спадщини.

Щодо посилання позивача на те, що ділянка забудови розташована у санітарній зоні Байкового кладовища, що є некрополем, суд відзначає, що відповідно до Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи Державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров`я України №05.03.02-07/15396 від 29.04.2016, затвердженої т.в.о. Головного державного санітарного лікаря України Матеріали щодо можливості забудови земельної ділянки по просп.40-річчя Жовтня, 6 в Голосіївському районі м.Києва в межах санітарно-захисної зони Байкового кладовища відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і може бути погоджено, а також встановлено відсутність об`єктивно обумовлених ознак несприятливого впливу для розміщення житлового об`єкту та об`єктів громадської забудови.

Крім того,суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (Заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відтак, позовні вимоги позивача є необгрунтованими.

VII. Висновок суду

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

VIII. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв`язку з відмовою у позові судові витрати відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Леонтович А.М.

Дата підписання та виготовлення повного тексту рішення - 20.04.2023

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.04.2023
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу110344129
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності