КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/986/23
Провадження № 2/552/1449/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.04.2023 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Кузіної Ж.В.
секретаря судового засідання Величко Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Святецька Ірина Вікторівна про визначення розміру частки у праві спільної сумісної власності та визнання права власності на частку земельної ділянки та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Святецька Ірина Вікторівна про визначення розміру частки у праві спільної сумісної власності,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про визначення частки у праві спільної сумісної власності та визнання права власності на частку земельної ділянки посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина на 3/5 частини житлового будинку з господарськими будівлями за адресою АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,1 га, що розміщена за цією ж адресою. Позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 3/5 часток житлового будинку. Частка земельної ділянки, що належить спадкодавцю не визначена. Постановою нотаріуса позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку через невизначеність часток співвласників. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, право власності на зазначену земельну ділянку зареєстровано за: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , частки співвласників не визначені. Просила визначити частки земельної ділянки по 1/2 частині та визнати за нею право власності на частину даної земельної ділянки.
09 березня 2023 року до суду надійшов зустрічний позов від ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визначення розміру частки у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку, яка становить частини. Предметом позовних вимог є земельна ділянка, що розташована за адресою АДРЕСА_1 та належить на праві спільної сумісної власності їй та ОСОБА_3 . Просить зустрічний позов задовольнити.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 01 березня 2023 року відкрито загальне провадження по справі.
Ухвалою суду від 10 квітня 2023 року прийнято до провадження зустрічний позов, закрито підготовче засідання.
У судове засідання сторони не з`явились, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, надали суду заяви про розгляд справи в їх відсутні, свої заявлені позовні вимоги підтримують, позовні вимоги заявлені до них як відповідачів визнають.
Третя особа приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Святецька І.В. в судове засіданняне з`явилася, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, причина неявки невідома, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, приймаючи до уваги відсутність підстав, передбачених ст.223ЦПКУкраїни для відкладення розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що в судове засідання не з`явились.
Суд, дослідивши зібрані в справі докази, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що 29 січня 1977 року ОСОБА_5 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та їй присвоєно прізвище ОСОБА_6 .
Згідно витягу з рішення Київської районної у м. Полтаві ради від 08 квітня 2021 року « Про розгляд заяв громадян про затвердження технічної документації із землеустрою та передачу у власність земельних ділянок» вирішено передати у спільну сумісну власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3 земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 площею 1000 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий номер 5310136400:14:004:0359). Частки співвласників не визначені.
Право власності зареєстровано в установленому законом порядку, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 20 січня 2023 року, яке видане приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Святецькою І.В. ОСОБА_1 є власником 3/5 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 , що належали померлому ОСОБА_7 .
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21 листопада 2022 року приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Святецької І.В., позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частки у праві власності на земельну ділянку площею 0,1 га з кадастровим номером 5310136400:14:004:0359, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 у зв`язку з неможливістю визначити дійсний склад спадкового майна, належного померлому ОСОБА_3 .
У зв`язку з цим спадкоємець позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадкове майно в позасудовому порядку.
Згідно ч.2ст.370 ЦК Україничастки у спільній власностівважаються рівними, якщо інше не встановлено законом або договором.
Відповідно достатті 86 Земельного кодексу Україниземельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).
Земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам, якщо інше не встановлено законом. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки: а) подружжя; б) членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними; в) співвласників жилого будинку; г) співвласників багатоквартирного будинку.
Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків установлених законом.
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом ОСОБА_2 надала суду про визнання позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 надала суду заяву про визнання зустрічних позовних вимог ОСОБА_2 .
Згідно норм ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяв і. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем за первісним позовом та відповідачем за зустрічним позовом позовів не суперечить закону , не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Приймаючи до уваги цільове призначення земельної ділянки, тому частки співвласників у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 5310136400:14:004:0359 судом визначаються:
ОСОБА_2 частина,
ОСОБА_3 частина.
У відповідності до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Спадкоємець має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст.1269ЦК та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст.1268, статей 1296-1299 ЦК. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК Українивизначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно достатті 1225 ЦКУкраїниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені та право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
За змістомстатей 377 ЦК Українитастатті 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилийбудинок,будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою,наякій розташовані ці об`єкти.До особи,яка набула право власності на жилий будинок,будівлю або споруду,розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину,на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
У разі набуття права власності на жилийбудинок,будівлю або споруду кількома особами право наземельнуділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власностіжилого будинку, будівлі або споруди.
Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006р. № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"передбачено, щосуди застосовують при розгляді справКонвенцію прозахистправлюдини іосновоположнихсвобод 1950р.та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Заст.6 Європейської конвенції з прав людинивизнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Відповідно допунктів33,34рішенняЄвропейськогосуду зправлюдинивід 19.02.2009р.усправі«Христов протиУкраїни»однимз основоположнихаспектівверховенстваправа є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів (справа «Брумареску проти Румунії», п. 61).
Приймаючи до уваги вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Керуючись сст.ст.10,12,81, 259, 263-265 ЦПК України,суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ОСОБА_2 , третя особа приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Святецька Ірина Вікторівна про визначення розміру частки у праві спільної сумісної власності та визнання права власності на частку земельної ділянки - задовольнити.
Визначити частку ОСОБА_3 у праві спільної сумісної власності, на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки5310136400:14:006:0150, яка становить .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 право власності за частку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 5310136400:14:006:0150 .
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа Приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Святецька Ірина вікторівна про визначення розміру частки у праві спільної сумісної власності задовольнити.
Визначити частку ОСОБА_2 у праві спільної сумісної власності, на земельну ділянку , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 5310136400:14:006:0150, яка становить .
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом: ОСОБА_1 , (місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом: ОСОБА_2 , (місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Третя особа: приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Святецька Ірина Вікторівна, місце знаходження м. Полтава, вул. Симона Петлюри, буд. 13.
Головуючий Ж.В.Кузіна
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110350045 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Кузіна Ж. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні