ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"21" квітня 2023 р. м. Київ
Справа № 906/413/23
Суддя Господарського суду Київської області А.Р. Ейвазова, розглянувши матеріали за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Білокоровицьке лісове господарство» ДП «Ліси України» до Товариства з обмеженою відповідальністю «МАДЕРАС» про стягнення 207 159,42грн,
ВСТАНОВИВ:
Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Білокоровицьке лісове господарство» ДП «Ліси України» звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «МАДЕРАС» про стягнення 207 159,42грн основного боргу.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов`язань за договором купівлі-продажу №5/05-10-2021/УЕБ/ЖТо/ОУЛМГ від 05.10.2021 щодо оплати поставленого позивачем товару в строк, визначений договором.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 29.03.2023 відповідну позовну заяву постановлено передати за підсудністю на розгляд Господарського суду Київської області.
Позовна заява надійшла до Господарського суду Київської області 19.04.2023.
Відповідна заява подана без дотримання вимог законодавства, чинного на момент її подачі, враховуючи наступне.
Згідно п. 2 ч. 1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем відповідні вимоги не виконано до поданої позовної заяви не додано доказів сплати судового збору.
Так, з акту канцелярії Господарського суду Житомирської області від 27.03.2023 №22/23 вбачається, що при відкритті поштового відправлення, яке надійшло від позивача, у ньому не виявлено вказаних у додатку до позовної заяв документів, а саме: платіжного доручення про сплату судового збору та поштових квитанцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України, якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
В силу ч.2 ст.123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У відповідності до пп.1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 становить 2684грн.
Таким чином, враховуючи, що позивачем в даному позові заявлено вимогу майнового характеру, позивач мав надати докази сплати судового збору у розмірі 3107,39грн (207 159,42:100*1,5).
Окрім того, згідно ч.2 ст.164 ГПК позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У відповідності до ч.2 ст.91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом; якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно ч.5 вказаної норми учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписоміз зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до п. 5.26 Національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 №144 «Про прийняття та скасування національних стандартів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».
Між тим, до позовної заяви заявником надано копії письмових доказів, дата засвідчення яких не вказана.
Також до поданої позовної заяви в якості доказів передачі активів Державного підприємства «Білокоровицьке лісове господарство» при його реорганізації шляхом приєднання позивачем надано першу, останню, засвідчувальну сторінки передавального акту. Разом з тим. з відповідної частини документу неможливо встановити обставину, на яку посилається позивач, оскільки надана неповна виписка, що містила би достатню інформацію. При цьому, оскільки надана лише певна частина відповідного документу та не надані розшифровки до рядків передавального балансу встановити чи дійсно передана відповідна заборгованість відповідача позивачу фактично неможливо.
Отже, не надано доказів у підтвердження обставин, на які позивач посилається.
Однак, в силу ч.ч.1,3,4 ст.74 ГПК України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Як визначено ч.2 ст.80 ГПК України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідно до ч. 4 цієї статті, якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
У поданій позовній заяві не вказано, що відповідний доказ не може бути поданий разом із позовною заявою.
Окрім того, згідно п. 1 ч. 1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
В якості доказів направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідачу ТОВ «МАДЕРАС» до поданої заяви додано опис вкладення у лист від 23.03.2023, номер якого не вказано. При цьому, розрахункового документу, який видано у підтвердження прийняття для відправлення відповідного відправлення відділенням поштового зв`язку, не надано, що також підтверджується актом канцелярії Господарського суду Житомирської області від 27.03.2023 №22/23.
Між тим, як визначено п.2 Правил надання послуг поштового зв`язку, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.
За таких обставин, подані докази не підтверджують направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками.
Також, в силу п.9 ч.3 ст.162 ГПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Згідно чч.1,3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
- на професійну правничу допомогу;
- пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
- пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
- пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Між тим, у поданій позовній заяві позивачем не вказано попереднього орієнтовного розрахунку суми судових витрат.
Недотримання вимог ст.ст.162, 164, 172 ГПК України є підставою для залишення позовної заяви без руху у відповідності з ч.1 ст.174 ГПК України.
Враховуючи, що позивачами не дотримано вимог чинного процесуального законодавства на момент звернення з позовом, відповідна позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків шляхом надання (з підтвердженням направлення стороні): доказів сплати судового збору у встановленому розмірі; доказів у підтвердження обставин, на які позивач посилається в обґрунтування заявлених вимог в оригіналі або належним чином засвідченій копії; доказів направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками (накладна, фіскальний чек); попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
У разі не усунення встановлених недоліків заява вважається неподаною та може бути повернута відповідно до ч.4 ст.174 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 174, 234-235 ГПК України,
УХВАЛИВ:
1.Позовну заяву залишити без руху.
2.Встановити строк для усунення недоліків протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню окремо не підлягає
Суддя А.Р. Ейвазова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110364134 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Ейвазова А.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні