Справа №760/30800/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2023 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Степановій Н.І.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання права власності,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд з позовом до Київської міської ради про визнання права власності.
Свої вимоги мотивує тим, що 10 лютого 2020 року ОСОБА_2 подарував йому 2/5 часток у праві спільної часткової власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
18 березня 2020 року між ним та ОСОБА_2 було укладено договір дарування 1/5 частки у праві спільної часткової власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час укладення зазначених договорів дарування не було вирішено питання щодо відчуження земельної ділянки.
На даний момент він немає можливості оформити право власності на земельну ділянку у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 . Останній був знайдений мертвим в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 .
За цим фактом Солом`янським УП ГУ НП у м. Києві було відкрито кримінальне провадження № 12021100090001220 від 11 травня 2021 року.
Відповідно до відомостей Міського земельного кадастру земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:72:169:0003) передана рішенням Київської міської ради від 07 липня 1998 року № 65 у спільну власність ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 без визначення часток, які в подальшому отримали Державні акти на право приватної власності на землю.
ОСОБА_2 , який був власником 3/5 частин будинку, 19 лютого 2001 року був виданий Державний акт на право власності на землю.
Таким чином, з набуттям ним права власності на 3/5 частин житлового будинку, до нього в силу положень ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України перейшло право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком та на ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для його обслуговування, тобто на 3/5 частини.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на 3/5 частини земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку АДРЕСА_1 (кадастровий номер 8000000000:72:169:0003).
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 08 грудня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 08 грудня 2021 року вирішено питання про витребування доказів у справі.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 08 грудня 2021 року вирішено питання про витребування доказів у справі.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 12 грудня 2022 року вирішено питання про витребування доказів у справі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.
Представник Київської міської ради у судове засідання не з`явився, подав до суду відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що він просить розглядати справу у його відсутність та відмовити у задоволенні позову (а.с. 66-69). Зазначено, що права ОСОБА_2 на земельну ділянку повинні бути включені до складу спадщини. Жодної інформації щодо відкриття спадщини ОСОБА_2 та факту входження чи не входження до складу спадщини права на земельну ділянку позивачем надано не було. Крім того, позивачем вибрано невірний спосіб захисту. За правилами ст. 392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено, якщо особа є власником майна, проте її право оспорюється або не визнається іншою особою, або якщо особа втратила документ, який засвідчує його право власності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 10 лютого 2020 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір дарування 2/5 частки у праві спільної часткової власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6-7).
18 березня 2020 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір дарування 1/5 частки у праві спільної часткової власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
З позову вбачається, що під час укладення зазначених договорів дарування не було вирішено питання щодо відчуження земельної ділянки.
ОСОБА_2 був знайдений мертвим в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 .
За цим фактом Солом`янським УП ГУ НП у м. Києві було відкрито кримінальне провадження № 12021100090001220 від 11 травня 2021 року (а.с. 63).
З відповіді на запит суду Київського відділу державної реєстрації смерті ЦМУ Міністерства юстиції (м. Київ) від 19 січня 2022 року вбачається, що у відділі не проводилась державна реєстрація смерті ОСОБА_2 , 1949 року народження (а.с. 32).
У матеріалах справи міститься копія постанови про закриття кримінального провадження № 12021100090001220, з якої вбачається, що померлим невстановленим чоловіком, віком приблизно 60-70 років являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та раніше проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 . Висновком експертного дослідження визначено, що встановити причину смерті неможливо, ушкоджень при дослідженні трупа не виявлено. У зв`язку із встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення кримінальне провадження закрито (а.с. 64-65).
Спадкова справа щодо майна померлого ОСОБА_3 не заводилась (а.с. 34).
Відповідно до відомостей Міського земельного кадастру земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:72:169:0003) передана рішенням Київської міської ради від 07 липня 1998 року № 65 у спільну власність ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 без визначення часток (а.с. 12-13).
Сторона позивача зазначає, що з набуттям ОСОБА_1 права власності на 3/5 частин житлового будинку, до нього в силу положень ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України перейшло право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком та на ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для його обслуговування, тобто на 3/5 частини.
Статтею 377 ЦК України визначено, що до особи, яка набула право власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об`єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об`єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 ЗК України у разі набуття частки у праві спільної власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва право власності на земельну ділянку (крім земель державної, комунальної власності), на якій розміщено такий об`єкт, одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта до набувача у розмірі належної відчужувачу (попередньому власнику) частки у праві спільної власності на такий об`єкт, крім випадку, коли попередньому власнику належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі. Якщо відчужувачу (попередньому власнику) у праві спільної власності на такий об`єкт належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі, право власності переходить у такому самому розмірі.
ОСОБА_2 19 лютого 2001 року був виданий Державний акт на право власності на землю (а.с. 14). З цього Державного акту вбачається, що землю передано для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель і спільну власність з ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
За таких обставин, ОСОБА_2 належала 1/4 частина земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 8000000000:72:169:0003).
Позивач за договорами дарування отримав у власність 3/5 частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, на підставі положень ст. 120 ЗК України право власності на земельну ділянку, на якій розміщено житловий будинок, одночасно переходить від відчужувача ОСОБА_2 (попереднього власника) такого об`єкта до набувача ( ОСОБА_1 ) у розмірі належної ОСОБА_2 частки у праві спільної власності на такий об`єкт - земельну ділянку.
Враховуючи, що ОСОБА_2 належала 1/4 частина земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , позивач має право на отримання права власності саме на 1/4 частину спірної земельної ділянки, а не на 3/5 частини.
У зв`язку з тим, що у позивача існують перешкоди для оформлення права власності на земельну ділянку, тому суд вважає за можливе визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/4 частину земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 8000000000:72:169:0003).
З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст. 377 ЦК України, ст. 120 ЗК України, статтями 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) про визнання права власності задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) право власності на 1/4 частину земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 8000000000:72:169:0003.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 17 квітня 2023 року.
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2023 |
Оприлюднено | 25.04.2023 |
Номер документу | 110390417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Українець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні