Справа № 909/353/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02.05.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
розглянувши матеріали позовної заяви Фермерського господарства "Улар" №219 від 04.04.2023 (вх.№ 4268/23 від 11.04.2023)
с. Семенівка (вул. Шевченка, 498А), Пустимитівський район, Львівська область, 81162
адреса для листування: вул. Наддністрянська, буд. 157, с. Київець, Стрийський район, Львівська область, 81646
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс"
вул. Степаняка, 12Б, офіс3, с. Дзвиняч, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область , 77750
про стягнення заборгованості у розмірі 234181 грн 36 коп.
без повідомлення (виклику) представників сторін
ВСТАНОВИВ: Фермерське господарство "Улар" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко Вест Фудс" про стягнення заборгованості у розмірі 234181 грн 36 коп.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 18.04.2023, суд залишив без руху позовну заяву Фермерського господарства "Улар" №219 від 04.04.2023 (вх.№4268/23 від 11.04.2023); встановив позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання доказів уповноваження юрисконсульта Фермерського господарства "Улар" Станіслава Ратича на подання і підписання позовної заяви від імені Фермерського господарства "Улар".
24.04.2023 до господарського суду від Фермерського господарства "Улар" на усунення недоліків позовної заяви надійшла заява №264 від 24.04.2023 (вх.№6284/23), підписана юрисконсультом С. Ратичем, з якої вбачається, що згідно з п.1.4 трудового договору від 01.11.2022 №166 посадові обов`язки визначені посадовою інструкцією. Відповідно до розділу 2 ("Завдання та обов`язки") посадової інструкції юрисконсульта до завдань та обов`язків юрисконсульта віднесено в т.ч. представлення інтересів Фермерського господарства "Улар" в суді. У зв`язку з чим представник позивача просив суд прийняти заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Право на судовий захист є конституційним правом кожної людини і громадянина, гарантованим статтею 55 Конституції України.
Згідно з позицією Конституційного Суду України, яка сформульована у рішенні від 25.12.1997 № 9-зп, частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку; суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші утиски прав та свобод; відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке, згідно зі статтею 64 Конституції України, не може бути обмежене.
У рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що положення частини другої статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що конституційне право на оскарження в суді будь-яких рішень, дій чи бездіяльності всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб гарантовано кожному; реалізація цього права забезпечується у відповідному виді судочинства і в порядку, визначеному процесуальним законом.
Таким чином, конституційне право особи на звернення до суду кореспондується з її обов`язком дотримуватися встановлених процесуальним законом механізмів (процедур), в тому числі, вимог стосовно оформлення позовних заяв, скарг та інших документів, що подаються до суду.
Водночас, порядок звернення до господарського суду, а також здійснення судового провадження у справі регламентовано відповідним процесуальним законом - ГПК України.
Частиною 2 ст. 162 ГПК України встановлено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Отже, реалізація права на звернення до суду із позовом є процесуальною дією в суді, яка має здійснюватися або самою особою у порядку самопредставництва, або її процесуальним представником. При цьому підписання та/або подання позовної заяви є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Положеннями частин 1, 3 статті 56 ГПК установлено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина 1 статті 58 ГПК). При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу (частина 2 статті 58 ГПК).
Отже, наведені положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи: як в порядку самопредставництва, так і іншими особами як представниками юридичної особи.
У порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.
Також суд також враховує правові висновки щодо застосування положень статті 56, 58 ГПК, викладені в ухвалі об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 922/751/20, відповідно до яких для визнання юридичної особи такою, що діє в порядку самопредставництва необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Вказана справа, відповідно до п.1 ч.5 ст.12 ГПК України є малозначною, оскільки ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, представництво Фермерського господарства "Улар" у справі №909/353/23 може здійснювати: керівник або інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) в порядку самопредставництва; або адвокат чи особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність як представник юридичної особи.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, керівником юридичної особи - Фермерського господарства "Улар" (код 32461669), а також представником, який може вчиняти дії від юридичної особи є Пупа Олег Васильович.
Подану до суду позовну заяву від імені позивача підписано юрисконсультом Ратичем Станіславом Робертовичем.
На підтвердження повноважень юрисконсульта позивача Ратича С.Р. на підписання позовної заяви в порядку самопредставництва до матеріалів справи надано копії: трудового договору від 01.11.2022 №166, посадової інструкції юрисконсульта від 01.11.2022, наказу виконавчого директора Фермерського господарства "Улар" від 09.03.2023 №43 та наказу виконавчого директора від 01.11.2022 №166 "Про прийом на роботу Ратича С.Р.".
Як вбачається з п.1.4 трудового договору від 01.11.2022 №166 посадові обов`язки Ратича С.Р. (працівника) визначаються цим договором, посадовою інструкцією, правилами трудового розпорядку, іншими внутрішніми документами, затвердженими роботодавцем.
Відповідно до розділу 1 (Загальні положення) посадової інструкції юрисконсульта, затвердженої виконавчим директором ФГ "Улар" Богданом Пупою 01.11.2022, юрисконсульт підпорядковується безпосередньо начальнику юридичного відділу (п.3). Завдання і обов`язки юрисконсульта визначені у розділі 2 посадової інструкції, серед яких: представництво інтересів Фермерського господарства в суді, арбітражному суді, а також у державних і громадських організаціях у процесі розгляду правових питань, здійснює ведення судових і арбітражних справ. Право на підписання заяв (в т.ч. позовних) у посадовій інструкції юрисконсульта не передбачено.
Наказом №34 від 09.03.2023 Фермерського господарства "Улар", підписаним виконавчим директором Богданом Пупою, з метою забезпечення представництва Фермерського господарства "Улар", керуючись ст.56 ГПК України, забезпечено здійснення участі Фермерського господарства у судових справах в порядку самопредставництва юридичної особи, стороною (учасником) яких є Фермерське господарство відповідно до трудових договорів (контрактів) та посадових інструкцій: юрисконсульту Ратичу Станіславу Робертовичу та начальнику юридичного відділу Пащенку Дмитру Олександровичу.
Таким чином, з вищевказаних документів (трудового договору, посадової інструкції та наказу) не вбачається право юрисконсульта Ратича Станіслава Робертовича на підписання від імені позивача позовної заяви.
До того ж, вищевказані трудовий договір, посадова інструкція та наказ, підписані від імені ФГ "Улар" виконавчим директором - Богданом Пупою, а відповідно до встановлених судом обставин справи керівником юридичної особи - ФГ "Улар", а також представником, який може вчиняти дії від юридичної особи (як на 01.11.2022 так і на 02.05.2023) є Пупа Олег Васильович, а відтак, за відсутності доказів на уповноваження Богдана Пупи підписувати (затверджувати) такі документи, ці докази є неналежними.
Позовна заява - це процесуальний документ, за допомогою якого реалізується право на звернення до господарського суду. Подання позовної заяви є формою реалізації права на позов.
Подання позову включає в себе дії позивача (самостійно або через представників) щодо його безпосереднього звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.
За висновками Великої Палати Верховного Суду, що викладені у постановах від 13.03.2018 у справі №910/23346/16 та від 21.03.2018 у справі №916/3283/16, реалізація права на звернення до суду із позовом є процесуальною дією в суді, яка має здійснюватися або самою особою у порядку самопредставництва, або її процесуальним представником. При цьому підписання та/або подання позовної заяви є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Враховуючи вищевикладене, позивачем не надано належних доказів на підтвердження повноважень юрисконсульта Ратича Станіслава Робертовича на підписання від імені ФГ "Улар" позовної заяви, поданої до Господарського суду Івано-Франківської області.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За наведених обставин, позовну заяву Фермерського господарства «Улар» належить повернути заявнику на підставі п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позовну заяву Фермерського господарства "Улар" №219 від 04.04.2023 (вх.№ 4268/23 від 11.04.2023) з доданими до неї документами повернути позивачу.
Згідно ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строк, встановлений ст. 256 ГПК України.
Ухвалу підписано 02.05.2023
Суддя О. В. Рочняк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2023 |
Оприлюднено | 04.05.2023 |
Номер документу | 110567232 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Рочняк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні