Ухвала
від 08.05.2023 по справі 708/513/23
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/513/23

Номер провадження № 2/708/135/23

У Х В А Л А

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

08 травня 2023 року

Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Івахненко О.Г., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Черкаської територіальної організації політичної партії "Солідарність" про визнання наказу недійсним, поновлення на роботі та виплату середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання незаконним і скасування наказу від 04.04.2023 року № 05/23-К про звільнення її з посади менеджера (управителя) з питань регіонального розвитку Черкаської територіальної організації політичної партії "Солідарність" за сумісництвом на підставі п. 8-3 ч. 1 ст. 36 КЗпПУ, поновлення її на вказаній посаді з 04.04.2023 року та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України суддя відкриває провадження у справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Під час вирішення суддею питання про відкриття провадження у справі встановлено наступне.

Подана позовна заява не відповідає вимогам ст. 175, ст. 177 ЦПК України.

Як передбачено п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Так, позивачкою окрім вимог про визнання незаконним і скасування наказу про звільненння та поновлення на посаді заявлено грошову вимогу про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

В той же час, останньою не наведено обгрунтованого розрахунку середнього заробітку за час вимушеного прогулу, де також не додано довідку про середньоденну (середньомісячну) заробітну плату чи заяву (клопотання) про витребування доказів у разі неможливості їх отримання особисто з обгрунтуванням таких підстав.

Також, згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачка у позовній заяві просить суд визнати незаконним і скасувати наказ про звільнення, поновити її на посаді та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

А згідно з п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Враховуючи викладене, позивачі звільнені від сплати судового збору за подання даного позову в частині вимог про поновлення на роботі та стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати.

Відповідно до постанови Верховного Суду в справі №728/2955/18 від 10 січня 2019 року, починаючи з 01 вересня 2015 року позивачі в справах за позовними вимогами, що випливають із трудових відносин, не звільняються від сплати судового збору, за винятком позовів про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

А згідно з ч. 4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

В той же час, відповідно до ст. 235 Кодексу законів про працю України та статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», середній заробіток за час вимушеного прогулу за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою (зокрема, компенсацією працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати) у розумінні статті 2 Закону України «Про оплату праці», тобто середній заробіток за час вимушеного прогулу не входить до структури заробітної плати, а є спеціальним видом відповідальності роботодавця, який нараховується у розмірі середнього заробітку і спрямований на захист прав звільнених працівників /постанова об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 369/10046/18 (провадження № 61-9664сво19)/.

Отже, відповідно до Закону України «Про судовий збір» позивачка не звільнена від сплати судового збору за подання позовної заяви щодо вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Крім того, відповідно до постанови Верховного Суду в справі №761/11472/15-ц від 28 листопада 2018 року, "зі змісту положень пункту 4 частини другої статті 119 ЦПК України 2004 року, пункту 1 частини першої статті 80 ЦПК України 2004 року ціна позову визначається сумою грошових коштів, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

Як передбачено ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року встановлений в розмірі 2684 гривні.

Отже, позивачка при зверненні до суду з вказаним позовом в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу зобов`язана сплатити судовий збір у розмірі, який передбачений п.1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з врахуванням ціни позову, але не менше ніж 1073 гривні 60 копійок.

Виходячи з цього, позивачці потрібно сплатити судовий збір за подання даної позовної заяви в частині вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, надавши докази про його сплату, або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», якщо сплата судового збору згідно з вимогами закону є обов`язковою, то наслідком недотримання цієї умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі, якщо документ, що підтверджує сплату судового збору, не буде поданий у строк, установлений судом, - визнання заяви не поданою та її повернення позивачеві або залишення заяви без розгляду.

Відповідно до ч.ч. 5,6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Окрім того, позивачкою в якості відповідача у позовній заяві зазначено Черкаську територіальну організацію політичної партії "Солідарність".

Однак, судячи з матеріалів позову, наказ № 05/23-К від 04.04.2023 року про її звільнення з посади видано в.о. Голови Черкаської територіальної організації політичної партії "Європейська Солідарність", на що вказує і код ЄДРПОУ 39602603, за яким у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрована Черкаська територіальна організація політичної партії "Європейська Солідарність"

А тому, позивачці необхідно усунути вище зазначені недоліки позовної заяви шляхом надання обгрунтованого розрахунку середнього заробітку за час вимушеного прогулу, довідки про середньоденну (середньомісячну) заробітну плату чи заяву (клопотання) про витребування доказів у разі неможливості їх отримання особисто з обгрунтуванням таких підстав, сплати судового збору за позовну вимогу майнового характеру або надати докази звільнення від його сплати, та уточнити назву відповідача.

У відповідності до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням викладеного та керуючись ст. ст. 175, 177, 185, ст. 258 - 260, 353, 354 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Черкаської територіальної організації політичної партії "Солідарність" про визнання наказу недійсним, поновлення на роботі та виплату середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу залишити без руху, надавши позивачці строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачці, що в разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде вважатися не поданою і повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.Г. Івахненко

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.05.2023
Оприлюднено10.05.2023
Номер документу110695219
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —708/513/23

Постанова від 13.09.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Постанова від 13.09.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 07.08.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 25.07.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Рішення від 14.06.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Івахненко О. Г.

Рішення від 14.06.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Івахненко О. Г.

Ухвала від 07.06.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Івахненко О. Г.

Ухвала від 31.05.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Івахненко О. Г.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Івахненко О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні