Справа № 559/1487/23
Провадження № 2/559/412/2023
У Х В А Л А
09 травня 2023 року м.Дубно
Суд Дубенського міськрайонного суду Рівненської області в особі судді Жуковської О.Ю., ознайомившись із матеріалами позовної заяви АТ «Укрнафта» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення шкоди, -
ВСТАНОВИЛА:
08.05.2023 представник АТ «Укрнафта» Войціховський Ростислав Євгенович, який діє в інтересах позивача, звернувся до Дубенського міськрайонного суду із вищевказаною позовною заявою.
08.05.2023 згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями проведено автоматизований розподіл цивільної справи № 559/1487/23 та визначено головуючу суддю Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Жуковську О.Ю., а матеріали справи передано на розгляд судді Жуковській О.Ю.
Згідно приписів п. 5 ч. 1 ст.36ЦПКУкраїни суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Згідно вимог ч. 1 ст.39ЦПКУкраїни з підстав, зазначених у статтях 36,37 і 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов`язані заявити самовідвід.
Під час вирішення питання про відкриття провадження з розгляду даного позову суддею Жуковською О.Ю. встановлено наявність обставин, які виключають можливість розгляду справи.
Як вбачається з позовної заяви, відносно відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було відкрито кримінальне провадження №12018180040001028, яке закрито 16.12.2021 Демидівським районним судом Рівненської області, при цьому заявлений цивільний позов у кримінальному провадженні залишено без розгляду, а накладені слідчим суддею арешти на чисельне майно скасовані. Це рішення набрало законної сили згідно ухвали Рівненського апеляційного суду від 21.11.2022 про закриття апеляційного провадження за скаргою прокурора.
У вищезазначеному криімнальному провадження суддя Жуковська О.Ю. була слідчою суддею і ухвалювала неодноразово рішення слідчого суддя, зокрема: 15.10.2018 про обрання запобіжного заходу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в виді домашнього арешту, 19.10.2018 про арешт майна; 25.10.2018, 12.11.2018, 16.11.2018 про призначення судових експертиз наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, холодної зброї, нафтопродуктів і паливно-мастильних матеріалів, дактилоскопічну, 16.11.2018 про надання тимчасового доступу до речей і документів.
Статтею 76 КПК України встановлено, що суддя, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, не має права брати участі у цьому ж провадженні в суді першої, апеляційної і касаційної інстанцій, крім випадків перегляду ним в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, яка була постановлена під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті.
За загальним правилом для виключення упередженості судді при вирішенні справи у межах кримінального провадження, суддя, який приймав рішення під час досудового розслідування, не може розглядати справу під час судового розгляду, в тому числі і вирішувати цивільний позов. З огляду на залученість в процес під час досудового розслідування, доступу до матеріалів і вирішення різноманітних клопотань, в слідчого судді може сформуватись вже точка зору по справі. Саме тому, задля дотримання гарантій ст. 6 ЄКПЛ в кримінальному аспекті на справедливий розгляд справи, держава і виконала свій позитивний обов`язок, створивши таку систему розгляду, що виключає можливість слідчого судді вирішувати справу по суті.
Так склались обставини, що суду належить вирішити спір про право, але вже в цивільному провадженні. Проте гарантії за ст. 6 ЄКПЛ при цьому лишаються незмінними і в цивільному аспекті: суд має бути незалежним і безстороннім. А в будь-якого розсудливого стороннього спостерігача буде сумнів у безсторонності судді, яка відправляла під домашній арешт, арештовувала майно, призначала експертизи і все щодо тих людей, які потім стали відповідачами в процесі, під час якого необхідно з`ясовувати, в т.ч., і наявність чи відсутність вини.
Згідно Бангалорських принципів поведінки суддів об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття. Тому за п.2.5. суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Внаслідок вказаних обставин та беручи до уваги, що в межах досудового розслідування суддею Жуковською О.Ю. приймались рішення на досудовому розслідуванні як слідчою суддею, на підставі п. 5 ч. 1 ст.36ЦПКУкраїни, заявлено самовідвід з метою уникнення сумнівів в неупередженості, безсторонності, об`єктивності судді під час розгляду даного позову і задля забезпечення дотримання державою позитивного зобов`язання за ст. 6 ЄКПЛ, що гарантує сторонам право на справедлий суд.
Відповідно ч. 1, ч. 9 ст.40ЦПКУкраїни питання про відвід (самовідвід) може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
Інститут відмову (самовідводу) є однією з найважливіших гарантій здійснення правосуддя неупередженим та справедливим судом. Відвід (самовідвід) дозволяє виключити найменшу підозру в зацікавленості судді в результатах розгляду конкретної справи, навіть якщо насправді такої зацікавленості немає, оскільки пріоритетною тут є суспільна довіра до суду.
Згідно п.12 Висновку №1 (2001) Консультативної ради європейських судів для Комітету міністрів Ради Європи про стандарти незалежності судових органів і незмінності суддів передбачено, що при винесенні судових рішень у відношенні сторін в судовому засіданні судді повинні бути безсторонніми, тобто вільними від любих зв`язків, упередженості, які впливають або можуть сприйматися як такі, що впливають на здатність судді приймати незалежне рішення. Значення цього принципу виходить далеко за конкретні інтереси визначеної сторони в якому-небудь спорі. Судова влада повинна користуватися довір`ям не тільки зі сторони сторін у конкретному спорі, але і зі сторони суспільства в цілому. При цьому, суддя повинен бути не тільки реально вільним від будь-якого невідповідного зв`язку, упередженості або впливу, але він повинен бути вільним від цього і в очах розумного спостерігача, інакше довір`я до незалежності судової влади буде підірвано.
Враховуючи, що відповідно п. 5 ч. 1 ст.36ЦПКУкраїни є інші обставини, які викликають сумнів в неупередженості, безсторонності, об`єктивності судді, з метою повного та об`єктивного розгляду справи, щоб усунути будь-які сумніви стороннього спостерігача в неупередженості суда, а також задля забезпечення дотримання державою позитивного зобов`язання за ст. 6 ЄКПЛ, що гарантує сторонам право на справедлий суд, заяву судді про самовідвід необхідно задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. п.5 ч.1 ст.36, ч.1 ст.39, ст.40, ст.ст. 258-261 ЦПК України,-
УХВАЛИЛА:
задовольнити самовідвід головуючої судді Жуковської О.Ю. у цивільній справі №559/1487/23 (провадження №2/559/412/2023) за позовом АТ «Укрнафта» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення шкоди.
Матеріали цивільної справи № 559/1487/23 (провадження №2/559/412/2023) передати до канцелярії суду для їх автоматизованого розподілу на загальних підставах в порядку, передбаченому статтею 33 ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.Ю.Жуковська
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 11.05.2023 |
Номер документу | 110723156 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Жуковська О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні