ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2023 р. м. Чернівці Справа № 600/2108/22-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України, про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" (далі - позивач), звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України,в якому просить (з урахуванням заяви про зміну предмету позову):
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Київській області з питання зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН від 09.12.2021 №104625 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" (Код ЄДРПОУ 44226587) п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку;
- зобов`язати комісію Головного управління ДПС в Київській області з питання зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН виключити "Автотрейдгруп" (Код ЄДРПОУ 44226587) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913795/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 17.01.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 17 лютого 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913884/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 18.01.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 17 лютого 2022 року;
- визнатипротиправним та скасуватирішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913857/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнатипротиправним та скасуватирішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913797/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнатипротиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913794/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року.
- визнатипротиправним та скасуватирішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913793/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмовув реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУДС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913798/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнатипротиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913792/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913823/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.03.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913796/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 01.03.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913791/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 01.03.2022 датою її фактичного подання до реєстрації 01 червня 2022 року;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення про відповідність останнього п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку не містять обґрунтованих підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників.
На думку позивача, відповідачем жодним чином не обґрунтовано на підставі якої інформації комісія дійшла висновку про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку та не надано належні та допустимі докази на підтвердження вказаних обставин, а прийняття комісією необґрунтованого рішення порушує прав та охоронювані законом інтереси товариства, адже фактично позбавляє можливості належним чином проводити господарську діяльність.
Обґрунтовуючи адміністративний позов в частині позовних вимог щодо скасування спірних рішень, про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов`язання відповідача зареєструвати податкові накладні, позивач зазначив наступне.
Зокрема, звертав увагу суду на те, що відповідно до вимог податкового законодавства, позивачем складені податкові накладні та у встановлений законом строк, направлені до податкового органу для реєстрації.
Однак, останнім отримано квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації податкові накладні відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Водночас, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Разом з тим, позивач вважає, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваних рішення, про відмову в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючому органу було надано вичерпний перелік документів, які на його думку, підтверджують законність та економічну обґрунтованість господарських операцій на підставі яких сформовано податкові накладні.
Крім того, на переконання позивача у спірних рішеннях не визначений конкретний перелік документів, що не надані або складені з порушенням законодавства, не зазначено додаткової інформації про необхідність надання певних документів, та загалом не наведено обґрунтування причин відмови у реєстрації податкових накладних.
2. Відповідачі правом визначеним у статті 162 КАС України на подання відзиву на адміністративний позов - не скористалися.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. (ч.4 ст. 159 КАС України)
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
2. Ухвалою суду залучено в якості другого відповідача (співвідповідача) до участі в адміністративній справі - Державну податкову службу України.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. 09.12.2021 року податковим органом прийнято рішення № 104625 про відповідність платника податку ТОВ "Автотрейдгруп" на додану вартість п.8 Критеріям ризиковості платника податку, зокрема зазначено, що у податкового органу наявна податкова інформація, про наявність ризикових операцій.
2. 14.02.2022 року позивач звернувся до відповідача з метою отримання інформації щодо прийнятого рішення.
3. 17.02.2022 року листом ГУ ДПС у Київській області повідомлено позивача про те, що відповідно інформаційних систем ДПС, Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних встановлено, про ймовірність здійснення ризикових операцій по взаємовідносинах з контрагентами - постачальниками, а саме: ТОВ "Будмонтажсервіс", ТОВ "Парк будівельної техніки", ТОВ "Стандарт - Авто" , ТОВ "Студентські мережі", ТОВ "Буковинський Аграрний союз" та контрагентами - покупцями ТОВ "Будмонтажсервіс", ТОВ "Євротехнології груп", ТОВ "Буковинський аграрний союз", ТОВ "Аксікор".
4. Згідно матеріалів справи судом встановлено, що 16 квітня 2021 року між ТОВ "Будмонтажсервіс 1" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №16/04/21-1002.
На підтвердження виконання умов договору №16/04/21-1002 від 16.04.2021 складені наступні документи, зокрема: акт прийому-передачі майна в оренду, акт прийому-передачі майна з оренди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р. платіжне доручення.
5. 04 травня 2021 року між ТОВ "Будмонтажсервіс 1" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №04/05/21-1413.
На підтвердження виконання умов договору №04/05/21-1413 від 04.05.2021 складені наступні документи: видаткові накладні, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
6. 01 липня 2021 року між ТОВ "Будмонтажсервіс 1" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №01/07/21-0949.
На підтвердження виконання умов договору №01/07/21-0949 від 01.07.2021складені наступні документи: акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р.
7. 05 травня 2021 року між ТОВ "Парк будівельної техніки" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір № 05/05-1.
На підтвердження виконання умов договору № 05/05-1 від 05.05.2021 наступні документи: акти прийому передачі майна в оренду, протоколи погодження орендної плати, акти прийому-передачі (повернення) майна з оренди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість порахунку 631 за2021р., картка рахунку 631 за2021р., платіжні доручення.
8. 05 травня 2021 року між ТОВ "Парк будівельної техніки" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір № 05/05-2.
На підтвердження виконання умов договору № 05/05-2 від 05.05.2021 складені наступні документи, зокрема: акти прийому передачі майна в суборенду, протоколи погодження суборендної плати, акти прийому- передачі (повернення) майна з суборенди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно- сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
9. 05 травня 2021 року між ТОВ "Парк будівельної техніки" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір № 05/05-3.
На підтвердження виконання умов договору № 05/05-3 від 05.05.2021 складені наступні документи: акти прийому передачі майна в оренду, протоколи погодження орендної плати, акти прийому-передачі (повернення) майна з оренди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
10. 01 липня 2021 року між ТОВ "Парк будівельної техніки" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №01/07-6.
На підтвердження виконання умов договору №01/07-6 від 01.07.2021 складені наступні документи: акт прийому передачі майна в суборенду, протокол погодження суборендної плати, акт прийому-передачі (повернення) майна з суборенди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжне доручення.
11. 01 липня 2021 року між ТОВ "Парк будівельної техніки" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №01/07-7.
На підтвердження виконання умов договору №01/07-7 від 01.07.2021складені документи: акт прийому передачі майна в оренду, протокол погодження орендної плати, акт прийому - передачі (повернення) майна з оренди, акт здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжне доручення.
12. 01 липня 2021 року між ТОВ "Парк будівельної техніки" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №01/07-8.
На підтвердження виконання умов договору №01/07-8 від 01.07.2021 складені наступні документи, зокрема: акти прийому передачі майна в суборенду, протоколи погодження суборендної плати, акти прийому - передачі (повернення) майна з суборенди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно - сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
13. 24 вересня 2021 року між ТОВ "Стандарт-авто" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір № 45 .
На підтвердження виконання умов договору №45 від 24.09.2021 складені наступні документи, зокрема: рахунок- фактура, видаткова накладна, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжне доручення.
14. 01 червня 2021 року між ТОВ "Студентські мережі" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №01/06-21.
На підтвердження виконання умов договору №01/06-21 від 01.06.2021 складені наступні документи: акт прийому передачі майна в оренду, протокол погодження орендної плати, акт прийому-передачі (повернення) майна з оренди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
15. 28 квітня 2021 року між ТОВ "Буковинський аграрний союз" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №28/04/21-02.
На підтвердження виконання умов договору №28/04/21-02 від 28.04.2021 складені наступні документи: акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021 р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
16. 05 травня 2021 року між ТОВ "Автотрейдгруп" та ТОВ "Будмонтажсервіс 1" укладено договір №05/05/21-1220.
На підтвердження виконання умов договору №05/05/21-1220 від 05.05.2021р. складені наступні документи, зокрема: акт прийому-передачі майна в суборенду, протокол погодження суборендної плати, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021 р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
17. 23 вересня 2021 року між ТОВ "Будмонтажсервіс 1" та ТОВ "Автотрейдгруп" укладено договір №23/09/21-1247.
На підтвердження виконання умов договору №23/09/21-1247 від 23.09.2021 складені наступні документи, зокрема: видаткові накладні, товаро - транспортні накладні, відомості про вантаж, відомості про параметри транспортного засобу, рахунки на оплату, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р, платіжні доручення.
18. 05 травня 2021 року між ТОВ "Автотрейдгруп" та ТОВ "Будмонтажсервіс 1" укладено договір №05/05/21-1142.
На підтвердження виконання умов договору №05/05/21-1142 від 05.05.2021 складені наступні документи, зокрема: акти прийому передачі майна в суборенду, протоколи погодження суборендної плати, акти прийому - передачі (повернення) майна з суборенди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно - сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
19. 01 листопада 2021 року між ТОВ "Автотрейдгруп" та ТОВ "Будмонтажсервіс 1" укладено договір №01/11/21-1420.
На підтвердження виконання умов договору №01/11/21-1420 від 01.11.2021 складені наступні документи, зокрема: видаткові накладні, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р.
20. 30 червня 2021 року між ТОВ "Автотрендгруп" та ТОВ "Будмонтажсервіс 1" укладено договір №30/06/21-1420.
На підтвердження виконання умов договору №30/06/21-1420 від 30.06.2021 складені наступні документи: акти прийому передачі майна в суборенду, протоколи погодження суборендної плати, акти прийому- передачі (повернення) майна з суборенди, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно- сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
21. 05 травня 2021 року між ТОВ "Автотрендгруп" та ТОВ "Будмонтажсервіс 1" укладено договір №05/05/21-1502.
На підтвердження виконання умов договору №05/05/21-1502 від 05.05.2021 складені наступні документи: акти здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
22. 21 вересня 2021 року між ТОВ "Євротехнології груп" та ТОВ "Автотрейгруп" укладено договір №21/09/21-1200.
На підтвердження виконання умов договору №21/09/21-1200 від 21.09.2021 складені наступні документи: видаткова накладна, рахунок на оплату, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021 р., платіжні доручення.
23. 21 серпня 2021 року між ТОВ "Євротехнології груп" та ТОВ "Автотрейгруп" укладено договір №21/09/21-1715.
На підтвердження виконання умов договору №21/09/21-1715 від 21.08.2021 р. складені наступні документи: видаткові накладні, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
24. 30 червня 2021 року між ТОВ "Євротехнології груп" та ТОВ "Автотрейгруп" укладено договір №30/06-1. На підтвердження виконання умов договору №30/06-1 від 30.06.2021 складені наступні документи: акти здачі - приймання робіт (надання послуг), журнал роботи (змінний рапорт) будівельних машин, оборотно- сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021 р., платіжні доручення.
25. 28 квітня 2021 року між ТОВ "Буковинський аграрний союз" та ТОВ "Автотрендгруп" укладено договір №28/04/21-02.
На підтвердження виконання умов договору №28/04/21-02 від 28.04.2021 складені наступні документи: акт здачі-приймання робіт (надання послуг), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р., платіжні доручення.
26. 13 вересня 2021 року між ТОВ "Автотрейдгруп" та ТОВ "Аксіор" укладено договір №13/09/21-1752.
На підтвердження виконання умов договору №13/09/21-1752 від 13.09.2021 складені податкові документи: специфікація, видаткова накладна, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 2021р., картка рахунку 631 за 2021р.
27. Окрім іншого судом встановлено, що ТОВ "Автотрейдгруп" є суб`єктом господарювання, зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 16.04.2021 р., номер запису: 1003391020000021151, перебуває на обліку як платник податків в Головному Управлінні ДПС у Чернівецькій області.
Видами економічної діяльності є: Код КВЕД 49.41Вантажний автомобільний транспорт (основний); Код КВЕД 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; Код КВЕД 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві; Код КВЕД 01.63 Післяурожайна діяльність; Код КВЕД 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення; Код КВЕД 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; Код КВЕД 43.21 Електромонтажні роботи; Код КВЕД 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; Код КВЕД 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; Код КВЕД 46.15 Діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами; Код КВЕД 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; Код КВЕД 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; Код КВЕД 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; Код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Код КВЕД 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього; Код КВЕД 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; Код КВЕД 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); Код КВЕД 52.24 Транспортне оброблення вантажів; Код КВЕД 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; Код КВЕД 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; Код КВЕД 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; Код КВЕД 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування; Код КВЕД 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.
28. Відповідно до вимог статуту ТОВ "Автотрейдгруп" - створене для здійснення підприємницької діяльності з метою отримання прибутку, а предметом діяльності Товариства є здійснення у встановленому чинним законодавством України порядку всіх видів діяльності, які відповідають меті його створення і не заборонені чинним законодавством України.
ТОВ "Автотрейдгруп" орендує офісне приміщення за адресою: Україна, 58023, Чернівецька обл., м. Чернівці вул. Руська, буд. 1-А.
29. Позивачем відповідно до положень п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкові накладні №1 від 17.01.2022, №2 від 18.01.2022, № 1 від 25.02.2022, № 2 від 25.05.2022, № 3 від 25.02.2022, № 4 від 25.02.2022, № 5 від 25.02.2022, № 6 від 25.02.2022, № 1 від 01.03.2022, № 2 від 01.03.2022, № 3 від 01.03.2022 та направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
30. Відповідно до отриманих квитанцій реєстрація зазначених вище податкових накладних зупинена.
Підставою зупинення реєстрації зазначених вище податкових накладних зазначено те, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація зазначених вище податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
31.Так, позивачем в електронному вигляді надано відповідні пояснення із додаванням до них копій усіх наявних первинних документів, що підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та документами довільного формату.
32. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913795/44226587, про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 17.01.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ " Компанія Аксіом", ПП "Явір", ТОВ "Укренерго - Альянс", ТОВ "Акумінвест", ТОВ "Сфералайн", ТОВ "Бест Пауер Україна", ТОВ "І-АР-СІ". Не надано копій розрахункових документів , всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
33. Судом встановлено, що між ТОВ "Автотрейдгруп" та ТОВ "БУДМОНТАЖСЕРВІС І" укладений Договір поставки №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р., предметом якого є зобов`язання ТОВ "Автотрейдгруп" поставити та передати у власність товари, а ТОВ БУДМОНТАЖСЕРВІС І зобов`язується прийняти та оплатити поставлений товар згідно умов договору.
Згідно умов Договору №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р. ТОВ "Автотрейдгруп" поставив товар "БУДМОНТАЖСЕРВІС І" згідно видаткової накладної: № 4 від 17.01.2022 р. на суму 184 015,00 грн. в т.ч. ПДВ 36 803,00 грн., на що і була виписана податкова накладна № 1 від 17.01.2022 р. на суму 184 015,00 грн. в т.ч. ПДВ 36 803,00 грн.,
34. Відповідно до укладеної додаткової угоди від 01.10.2021 до договору поставки №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р. остаточні розрахунки сторони погодили провести до 31.12.2022.
Для виконання поставки товару по видатковій накладній №1 від 17.01.2022р. ТОВ "Автотрейдгруп" зібрав товар самостійно використавши матеріали придбані у таких контрагентів, зокрема в :
- ІНОЗЕМНОГО ПІДПРИЄМСТВА "І-АР-СІ" на підставі Рахунку на оплату №51/6247479-01 від 05.08.2021 р. та Видаткової накладної №51/6247479-01 від 09.08.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням.
-ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЕСТ ПАУЕР УКРАЇНА" на підставі Рахунку на оплату № УТ-184 від 30.06.2021 р. та Видаткової накладної № УТ-294 від 13.09.2021р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата затовар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним доручення.
-ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АКУМІНВЕСТ" на підставі Рахунку на оплату № 1172 від 30.06.2021 р. та Видаткової накладної № 1192 від 07.07.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата затовар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням.
-ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРЕНЕРГО-АЛЬЯНС" на підставі Рахунку на оплату № СФ-0047190 від 05.07.2021 р. та Видаткової накладної № РН-0030372 від 10.08.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням.
-ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОМПАНІЯ АКСІОМ" на підставі Рахунку на оплату № КА-804 від 18.08.2021р. та Видаткової накладної № РНКА-143 від 25.08.2021р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням.
- ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СФЕРАЛАЙН ЛТД" на підставі Рахунку на оплату №51903 від 30.06.2021р. та Видаткових накладних №25261 від 06.07.2021р. та №31843 від 17.08.2021 р., Рахунку на оплату №51982 від 30.06.2021р. та Видаткової накладної №25263 від 06.07.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням.
35. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913884/44226587, про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 18.01.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ " Компанія Аксіом", ПП "Явір", ТОВ "Укренерго - Альянс", ПП "Явір ", ТОВ "Укренерго - Альянс", ТОВ "Акумінвест", ТОВ "Сфералайн", ТОВ "Бест Пауер Україна", ТОВ "І-АР-СІ". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
36. ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" та ТОВ "БУДМОНТАЖСЕРВІС І", укладений Договір поставки №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р., предметом якого є зобов`язання ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" поставити та передати у власність товари, а ТОВ "БУДМОНТАЖСЕРВІС І" зобов`язується прийняти та оплатити поставлений товар згідно умов договору.
Згідно умов Договору №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р. ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" поставив товар "БУДМОНТАЖСЕРВІС І" згідно Видаткової накладної: -№ 5 від 18.01.2022 р. на суму 195 822,00 грн. вт.ч. ПДВ 39 164,40 грн., на що і була виписана податкова накладна №2 від 18.01.2022 р. на суму 195 822,00 грн. вт.ч. ПДВ 39 164,40 грн.
Відповідно до укладеної додаткової угоди від 01.10.2021 до договору поставки №23/09/21 -1247 від 23.09.2021 р. остаточні розрахунки сторони погодили провести до 31.12.2022.
Для виконання поставки товару ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" по Видатковій накладній №5 від 18.01.2022р. придбав товар у ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ЯВ1Р-2000" на підставі Рахунку на оплату № 18141 від 25.06.2021 р.. та Видаткової накладної № 23951 від 29.06.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата затовар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
Згідно Договору розвантаження, переміщення, перевезення Товару в місце призначення здійснюється Постачальником ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" самостійно, за рахунок своїх сил, для цього ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" орендує у ТОВ "ПАРК БУДІВЕЛЬНОЇ ТЕХНІКИ" транспортні засоби на підставі Договору оренди ТЗ №05/05-2 від 05.05.2021 р. та відповідних Актів приймання передачі-майна в оренду та Протоколів погодження суборендної плати.
Для здійснення заправки транспортних засобів ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" купує дизельне паливо у ТОВ "ТЕХНОЛОГІЧНА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ" згідно Договору поставки № 1743 від 01.07.2021 р., видаткових накладних та відповідних товарно-транспортних накладних.
37. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913857/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 25.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ФОП ОСОБА_1 , ТОВ "Компанія Вольтера", ТОВ "Компьютерм", ТОВ "Сфералайн ЛТД", ПАТ "Одеський кабельний завод "Одемакабель". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
38. ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" та ТОВ "БУДМОНТАЖСЕРВІС І" укладений Договір поставки №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р., предметом якого є зобов`язання ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" поставити та передати у власність товари, а ТОВ "БУДМОНТАЖСЕРВІС 1" зобов`язується прийняти та оплатити поставлений товар згідно умов договору.
Згідно умов Договору №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р. ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" поставив товар "БУДМОНТАЖСЕРВІС 1" згідно Видаткової накладної № 6 від 25.02.2022 р. на суму 98 561,02 грн- в т.ч. ПДВ 19 712,20 грн). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
Відповідно до укладеної додаткової угоди від 01.10.2021 до договору поставки №23/09/21-1247 від 23.09.2021 р, остаточні розрахунки сторони погодили провести до 31.12.2022.
Для виконання поставки товару ТОВ "АВТОТРЕЙДГРУП" придбав товар у контрагентів, зокрема:
-ТОВ "ЛЕО ЛАЙТМЕН УКРАЇНА" на підставі Рахунку на оплату № 216 від 09.08.2021 р. та Видаткової накладної № 434 від 11.08.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
-ТОВ "КОМПАНІЯ ВОЛЬТЕРА" на підставі Рахунку на оплату № 866 від 13.09.2021 р., та Видаткової накладної № 738 від 13.10.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
-ПАТ "ОДЕСЬКИЙКАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД "ОДЕСКАБЕЛЬ" на підставі Рахунку на оплату № 849264 від 05.07.2021 р. та Видаткової накладної № 8242 від 23.07.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
-ТОВ КОМПЬЮТЕРМ на підставі Рахунку на оплату № 138 від 20.09.2021 р. та Видаткової накладної № 125 від 23.09.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозупокупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
- ФОП ОСОБА_2 на підставі Рахунку на оплату № 1204 від 24.09.2021 р. та Видаткової накладної № 879 від 27.09.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюєтьсяна умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата затовар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
-ТОВ "СФЕРАЛАЙН ЛТД" на підставі Рахунку на оплату №75616 від 10.09.2021 р. та Видаткових накладних №37386 від 20.09.2021 р. та №36167 від 13.09.2021 р., Рахунку на оплату № 68470 від 19.08.2021 р. та Видаткової накладної №.37910 від 22.09.2021р., № 32515 від 19.08.2021 р., Рахунку на оплату №75616 від 10.09.2021 р. та Видаткової накладної № 37109 від 17.09.2021р., Рахунку на оплату від 14.09.2021р. та Видаткової накладної № 36456 від 14.09.2021р., Рахунку на оплату № 68470 від 19.08.2021 р. та Видаткової накладної № 32958 від 25.08.2021р., рахунку на оплату № 74804 від 09.09.2021 р. та Видаткової накладної № 36078 від 13.09.2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією з сторін рахунку - фактури без укладення письмового договору.
Згідно договору розвантаження, переміщення, перевезення товару в місце призначення постачальником ТОВ " АВТОТРЕДГРУП" самостійно. На підставі договору оренди ТЗ № 05/05-1 від 05.05.2021 р. та
39. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913797/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 25.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ "Сфералайн ЛТД", ТОВ "Укренерго-Альянс". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
40. Для виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар у контрагентів, зокрема:
- ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ УКРБНЕРГО-АЛЬЯНС на
підставі Рахунку на оплату № СФ-0047190 від 05.07.2021 р. та Видаткової накладної № РН-0030372 від 10.08.2021р, Рахунку на оплату № СФ-0058237 від 17.08.2021 р. та Видаткової накладної, № РН- 0035390 від 13 09 2021 р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
-ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СФЕРАЛАЙН ЛТД" на підставі Рахунку на оплату №75616 від 10.09.2021 р. та Видаткових накладних №37386 від 20.09.2021 р. та №36167 від 13.09.2021 р., Рахунку на оплату № 68470 від 19.08.2021 р. та Видаткової накладної № 37910 від 22.09.2021 р., № 32515 від 19.08.2021р. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактуру (без укладання письмового договору). Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжне доручення.
41. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913794/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 25.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ "Укренерго-Альянс". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247
42. З метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ТОВ "Укренерго-Альянс" на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжним доручення.
43. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913793/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 25.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ "Компанія Вольтера", ТОВ "Укренерго-Альянс". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
44. Судом встановлено, що з метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ТОВ "Укренерго-Альянс" та ТОВ "Компанія Вольтера " на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним доручення.
45. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913798/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 25.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ "Компанія Вольтера", ТОВ "Укренерго-Альянс". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
46. З метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ТОВ "Укренерго-Альянс" та ТОВ "Компанія Вольтера " на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджує платіжним доручення.
47. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913792/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 25.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ФОП ОСОБА_3 . Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
48. З метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ФОП ОСОБА_3 на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним доручення.
49. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913823/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.03.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ФОП ОСОБА_3 . Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
50. З метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ФОП ОСОБА_3 на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним доручення.
51. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913796/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 01.03.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ "Сфералайн ЛТД", ТОВ "Пульсар Констракшн", ТОВ "Перший дім", ТОВ "Схід Інтер", ТОВ "Укренерго -Альянс". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
52. З метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ТОВ "Сфералайн ЛТД", ТОВ "Пульсар Констракшн", ТОВ "Перший дім", ТОВ "Схід Інтер", ТОВ "Укренерго -Альянс" на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним доручення.
53. 09.06.2022 року податковим органом прийнято рішення № 6913791/44226587 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 01.03.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено, зокрема: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не надано копій первинних документів, що підтверджують факт транспортування ТМЦ (ТТН, шляхові листи, тощо) від постачальників та до покупця. Не надано договори з постачальниками ТМЦ, зокрема з ТОВ "Сфералайн ЛТД", ТОВ "Пульсар Констракшн", ТОВ "Перший дім", ТОВ "Схід Інтер", ТОВ "Торговий дім Євротрубопласт". Не надано копій розрахункових документів, всупереч п.3.2 та п.6.3 Договору поставки від 23.09.2021 № 23/09/21-1247.
54. З метою виконання поставки згідно умов зазначеного вище договору поставки, позивачем придбано товар ТОВ "Сфералайн ЛТД", ТОВ "Пульсар Констракшн", ТОВ "Перший дім", ТОВ "Схід Інтер", ТОВ "Торговий дім Євротрубопласт"на підставі рахунку про оплату та видаткових накладних, які наявні в матеріалах справи. Співпраця між Сторонами здійснюється на підставі виставленого однією зі сторін рахунку-фактури. Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу покупцем орендованих транспортом зі складу постачальника. Оплата за товар була сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжним доручення.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України .
2. Надаючи оцінку спірним правовідносинам в частині оскарження рішення комісії Головного управління ДПС в Київській області з питання зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН від 09.12.2021 №104625 про відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та обов`язку комісію Головного управління ДПС в Київській області з питання зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків, суд зазначає наступне.
3. Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
4. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України, затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів. Вказаний Порядок навчав чинності з 1 лютого 2020 року.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, а саме, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 8).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).
За змістом пункту 40 Порядку № 1165, засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду.
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку №1165).
5. Судом встановлено, що рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника позивача визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. У розділі "Податкова інформація" даного рішення, який заповнюється у разі відповідності п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, зазначено "встановлено наявність ризикових операцій".
Підпунктом 20.1.45 п.20.1 ст.20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, і необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
Разом з тим, приймаючи оскаржуване рішення податковим органом не надано жодних доказів провадження позивачем господарської діяльності, яка б містила ознаки недодержання вимог податкового (чи іншого) чинного законодавства України.
Також відповідачем не надано жодного доказу у підтвердження наявності "ймовірно" здійснення ризикових операцій з контрагентами - постачальниками, про що останнім зазначено у відповіді на адвокатський запит. При цьому, суд звертає увагу на те, що будь-яка податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагентів суб`єкта господарювання по ланцюгах постачання, а також податкова інформація надана іншими контролюючими органами, у тому числі і складена з причин неможливості проведення документальних перевірок, носить виключно інформативний характер та не є належним доказом у розумінні процесуального закону.
6. Відтак суд зазначає, що в даному випадку ключовим питанням спору є існування тих фактів та обставин, які вказують на наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. В той же час, з`ясування таких фактів та обставин повинно здійснюватися на підставі наданих сторонами доказів.
Проте, в оскаржуваному рішенні в рядку "Податкова інформація" не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.
Суд вважає, що контролюючим органом не доведено наявності підстав для віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості, відтак оскаржуване рішення підлягає скасуванню, а повні вимоги в цій частині задоволенню.
7. Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача суд враховує, що положеннями п.6 Порядку №1165 визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
За таких обставин, зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту його порушеного права. Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
8. Оцінюючи спірні правовідносини в частині визнання протиправними рішень щодо відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання зареєструвати податкові накладні, суд зазначає наступне.
Пунктом 185.1 ст. 185 ПК України зазначено, що об`єктом оподаткування визначено операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання, яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України відповідно до ст. 186 цього кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
За п.188.1 ст. 188 ПК України, база оподаткування операції з постачання товарів/послуг визначається виходячи із договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
9. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
10. Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 р. затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
За змістом пункту 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до п. 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
11. Постановою Кабінету Міністрів України 11.12.2019 р. № 1165 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.(п.4 Порядку №1165).
Пунктом 5 Порядку №1165 встановлено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За ч.1 п. 10 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
За вимогами п. 10., п. 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Додаток 1 до Порядку №1165 наведений перелік критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, до яких відносять (окрім іншого): п.8. у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Таким чином, аналіз пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у платника податків такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Відповідно до вимог п.11 зазначеного вище порядку в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема: критерій (критерії) ризиковості платника податку, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку та пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З огляду на встановлені судом обставини, вбачається, що в порушення норм 10-11 Порядку № 1165, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Критерій, зазначений у п.8 додатку 1 до Порядку № 1165 свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У частині зазначення критерію ризиковості відповідач посилається лише на номер пункту та не конкретизує, про який саме ризик платника податку йдеться.
Разом з тим, в ході розгляду даної справи судом визнано протиправним рішення про віднесення платника податку по п.8 Критеріїв ризиковості, іншими словами, сама по собі підстава, яка слугувала прийняттю спірних рішень , на час розгляду адміністративної справи - відпала.
Крім того, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації податкових накладних, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
Отже, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року по справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року по справі №0940/1240/18, що в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин.
12. Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
Пунктами 4,5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з пунктами 9,10,11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, норми Порядку №520 визначають строк для надання пояснень та копій документів (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в ПН/РК) і строк для прийняття рішення Комісією (5 днів з дня отримання документів).
Порядок №520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, за умови надання цих документів до спливу 365 днів.
Тобто, зміст переліку документів, встановлений пунктом 5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.
При таких обставинах, суд вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.
13. З наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та наявні в матеріалах справи, щодо реєстрації податкової накладної, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
14. Надаючи оцінку спірним рішенням про відмову в реєстрації податкових накладних суд враховує, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено конкретний перелік документів, необхідних для її реєстрації та перелік документів, які складенні з порушенням законодавства. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідають критерію обґрунтованості.
Окрім того, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, відповідач не мав правових підстав для відмови в реєстрації податкової накладної, а відтак суд дійшов до висновку, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової(их) накладної(их) в ЄРПН прийняте не у спосіб визначений законом, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Отже, в оскаржуваних рішеннях контролюючим органом не обґрунтовано, які саме документи, ненадані платником, або складені з порушенням законодавства, чому документи платника не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної, які документи платник податків має надати для обґрунтованого рішення щодо реєстрації ПН.
Оскільки рішення відповідача не містять чіткої підстави його прийняття, а матеріали справи містять достатньо доказів, які свідчать про реальність господарської операції і ділову мету - очевидним є те, що таке рішення суб`єкта владних повноважень є необґрунтованим.
15. Що стосується вимоги позивача про покладення на ДПС України обов`язку зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову, суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Аналізуючи дані положення КАС України, суд приходить висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
З огляду на протиправність оскаржуваного рішення відповідача, а також те, що вказаними рішеннями порушено права і інтереси позивача, вимога зобов`язального характеру також підлягає задоволенню.
16. Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно вимог статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
17. З огляду на наведене вище, суд погоджується з мотивами і аргументами на які посилався позивач, оскільки наведений останнім перелік доказів підтверджує протиправність прийнятих рішень відповідачем, що власне відповідачем і не заперечувалось, а відтак адміністративний позов слід задовольнити повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
2. В ході судового розгляду справи встановлено, що комісією Головного управління ДПС в м.Києві прийнято спірні рішення. При цьому, обов`язок в реєстрації податкових накладних покладено на Державну податкову службу України, а тому сплачений позивачем судовий збір в сумі 29772,00 грн слід стягнути на користь позивача з відповідача 1 в сумі 14886,00 грн та відповідача 2 в сумі 14886,00 грн пропорційно, за рахунок бюджетних асигнувань вказаних суб`єктів владних повноважень, з розрахунку (29772,00 : 2).
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" до Головного управління ДПС у місті Києві, Державної податкової служби України - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Київській області з питання зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН від 09.12.2021 №104625 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
3. Зобов`язати комісію Головного управління ДПС в Київській області з питання зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН виключити "Автотрейдгруп" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913795/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 17.01.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
5. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913884/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 18.01.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
6. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913857/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 25.02.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
7. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913797/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 25.02.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
8. Визнатипротиправним таскасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913794/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 25.02.2022 датою її фактичного подання до реєстрації.
9. Визнатипротиправним та скасуватирішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913793/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 25.02.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
10. Визнатипротиправним та скасуватирішення комісії прореєстрацію/відмовув реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУДС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913798/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 25.02.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
11. Визнатипротиправним та скасуватирішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913792/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 25.02.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
12. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913823/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.03.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
13. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913796/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 01.03.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
14. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в місті Києві від 09 червня 2022 року №6913791/44226587 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 01.03.2022датою її фактичного подання до реєстрації.
15. Стягнути пропорційно на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в місті Києві, судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 14886,00 грн. та Державної податкової служби України в сумі 14886,00 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Автотрейдгруп" вул. Руська, будинок, 1 а,м. Чернівці,Чернівецький район, Чернівецька область, 58023, 44226587
Відповідач - Головне управління ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ, 04116, 44116011
Відповідач - Державна податкова служба України, 04053, м.Київ, Львівська пл. 8, 43005393.
Суддя О.В. Боднарюк
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 12.05.2023 |
Номер документу | 110768054 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Боднарюк Олег Васильович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Боднарюк Олег Васильович