ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"09" травня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/1867/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши матеріали вх. № 1931/23
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача: Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Комфорт Хол" (65009, Одеська обл., місто Одеса, Гагарінське плато, буд. 5/2, офіс 14)
про стягнення 21 522 дол. США
ВСТАНОВИВ:
04.05.2023 ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Комфорт Хол", в якій позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 21 522 дол. США у національній валюті України гривні, відповідно до офіційного курсу долара США за даними НБУ, на дату ухвалення судового рішення.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Частиною 1 ст.172 ГПК України встановлено обов`язок позивача, особи, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Натомість, додані до позовної заяви документи, в порушення вимог ст. 172 ГПК України, не містять опису вкладення, яким визначається перелік надісланих відповідачу документів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2023 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2023 року становить 2684 гривні.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
Оскільки ціна позову, як вказує позивач, становить 21 522 дол. США, саме з такої суми позивачем мав бути сплачений судовий збір у гривні з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
Разом з тим, додані до позовної заяви документи не містять доказів сплати судового збору у визначеному законом розмірі.
В той же час, разом з позовною заявою позивачем надано суду клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення, обґрунтоване тим, що сума судового збору, яка підлягає сплаті, перевищує 5% сукупного річного доходу ОСОБА_1 за попередній рік.
Розглянувши подане позивачем клопотання, суд вказує наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі у разі, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (рішення у справах «Княт проти Польщі», «Єдамскі та Єдамска проти Польщі», від 26 липня 2005 року).
Суд зазначає, що положення статей Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про судовий збір" не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Отже обов`язковою умовою для отримання відстрочки сплати судового збору є надання заявником належних доказів на підтвердження майнового стану за попередній календарний рік. При цьому, важливою умовою є надання доказів саме за попередній календарний рік, яким є проміжок часу з 01 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів (позиція Верховного суду України визначена в постанові від 16 квітня 2013 року в судовій справі № 21-94а13).
В розумінні положень ст.76 ГПК України належними доказами є докази на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
При цьому, згідно до ст. 77 ГПК обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування
Надана позивачем на підтвердження майнового стану довідка ТОВ "Перша прокатна компанія" про сукупний дохід ОСОБА_1 , за переконанням суду, не є належним та допустимим доказом, та жодним чином не підтверджує відсутність інших доходів позивача. Більш того відповідна довідка не містить інформацію за попередній календарний - 2022 рік.
Належними та допустимими доказами підтвердження розміру річного доходу позивача, виходячи зі сталої судової практики, є відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків позивача за період з 1 кварталу 2022 року по 4 квартал 2022 року, форми ОК-5, ОК-7, довідка органу фіскальної служби, тощо.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відмову позивачу в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору, що не позбавляє позивача права повторно звернутися до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору із наданням належних та допустимих доказів на підтвердження розміру річного доходу позивача.
Згідно до ч.1 та ч.2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу 10-ти денного строку з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
- доказів сплати судового збору у визначеному законом розмірі або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- доказів направлення відповідачу позовної заяви з додатками листом з описом вкладення.
Керуючись ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1 У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 за вх.№1931/23 від 04.05.2023 залишити без руху.
3. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- доказів сплати судового збору у визначеному законом розмірі або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- доказів направлення відповідачу позовної заяви з додатками листом з описом вкладення.
4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.4 ст.174 ГПК України.
5. Повідомити позивача, що він у відповідності до ч.2 ст.164 ГПК України зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
6. Повідомити учасників справи про те, що інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.
Ухвала суду набирає законної сили 09.05.2023 та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 12.05.2023 |
Номер документу | 110771588 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні