Провадження № 2/712/17/23
Справа № 712/3649/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2023 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді ПИРОЖЕНКО С.А.
при секретарі КАПЛЯ А.С.
з участю адвокатів ЛАВРІНЕНКО Є.Ю., МАНЗАР Т.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за розпискою та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання правочину недійсним,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася з позовом до відповідача про стягнення боргу за розпискою.
Також ОСОБА_4 звернувся до суду з зустрічним позовом про визнання правочину недійсним.
Ухвалою від 25 січня 2023 року зустрічну позовну заяву прийнято до спільного розгляду з первісним позовом.
До початку судового засідання від представника ОСОБА_4 адвоката Новіка В.І. надійшла заява про залишення первісної позовної заяви у зв`язку з повторною неявкою позивача, явка якої до судового засідання визнана обов`язковою.
В судовому засіданні відповідач по первісному позову та позивач по зустрічному позову ОСОБА_4 та адвокат Манзар Т.В. заяву про залишення позову без розгляду підтримали, а також просили залишити зустрічний позов без розгляду відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України.
Представник ОСОБА_3 адвокат Лавріненко Є.Ю. проти залишення первісного позову без розгляду заперечував, а проти залишення зустрічного позову без розгляду не заперечував.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільно-процесуального законодавства.
За змістом статей43,44 ЦПК Україниучасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
На осіб, які беруть участь у справі, покладається загальний обов`язок - добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки. При цьому під добросовісністю необхідно розуміти таку реалізацію прав і виконання обов`язків, що передбачають користування правами за призначенням, здійснення обов`язків в межах, визначених законом, недопустимість посягання на права інших учасників цивільного процесу, заборона зловживати наданими правами.
Відповідно до частини третьоїстатті 131 ЦПК Україниучасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
У справах «Осман проти Сполученого королівства» та «Креуз проти Польщі» Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) роз`яснив, що, реалізуючи пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободщодо доступності правосуддя, держави-учасниці цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких полягає в запобіганні безладного руху в судовому процесі. Рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
У справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» від 07 липня 1989 року ЄСПЛ вказав, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Відповідно до частин першої, другої та п`ятоїстатті 223 ЦПК Українинеявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку зокрема з підстав неявки в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання та першої неявки в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
У разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи (пункт 3 частини першоїстатті 257 ЦПК України).
Дійсно, відповідно до пункту 3 частини першоїстатті 257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.
Тобто, коли від сторони позивача подана до суду заява про розгляд справи за його відсутності, у суду немає підстав залишити позовну заяву без розгляду через неявку позивача чи його представника в судове засідання. У випадку, коли від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, але його відсутність перешкоджає розгляду справи, суд може визнати явку позивача обов`язковою відповідно до пункту 5 частини другоїстатті 223 ЦПК України.
Неявка позивача, участь якого у засіданні визнана судом обов`язковою для дачі особистих пояснень, також може мати наслідком залишення позовної заяви без розгляду, за правилами пункту 3 частини першоїстатті 257 ЦПК України.
Саме такого правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 15 квітня 2020 року у справі за № 210/109/18ц (провадження № 61-7240св19) т.1 ас.179-181.
Якщо відсутня заява позивача про розгляд справи за його відсутності, і належним чином позивач повторно не з`явився у судове засідання, але повідомив про причину неявки, суд повинен оцінити повідомлені позивачем причини такої неявки.
Судом встановлено, що справа перебувала в провадженні суду на протязі тривалого часу. Ухвалою суду від 06.11.2019 року явку сторін по справі до судового засідання визнано обов`язковою.
В судові засідання, які були призначені судом на 20.04.2023 року позивач не з`явилася, повідомлявся належним чином, що підтверджено довідкою про доставку судової повістки у додаток Viber. На 05 травня 2023 року позивач повторно в судове засідання не з`явилася, повідомлялася належним чином, що підтверджується довідкою про доставку судової повістки у додаток Viber.
Таким чином, в силу ч. 3 ст. 131 ЦПК України, суд визнає, що позивач повторно не з`явилася до суду без поважних причин та не повідомила про причини свої неявки.
Зважаючи на викладене та те, що справа у провадженні суду перебуває значний час, а позивач повторно не з`являється до судового засідання, суд вважає за можливе на підставістатті 257 Цивільного процесуального кодексу Українизалишити первісну позовну заяву без розгляду, з роз`ясненням позивачу його повторного права звернення до суду.
Щодо клопотання позивача за зустрічним позовом ОСОБА_4 , заявленого в судовому засіданні про залишення зустрічного позову без розгляду, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
В даному випадку у зв`язку з поданою заявою, можливо залишити зустрічний позов без розгляду, з роз`ясненням вимог ч.2 ст. 257 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 257 ч. 1 п. 5 та ч.2, 258-261 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за розпискою залишити без розгляду.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання правочину недійсним залишити без розгляду.
Роз`яснити позивачу за первісним та зустрічним позовом їхнє право на повторне звернення до суду після усунення умов, що були підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Повний текстсудового рішенняскладено 10 травня 2023 року.
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2023 |
Номер документу | 110782223 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Пироженко (С.А.) С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні