Постанова
від 11.05.2023 по справі 154/4101/21
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 154/4101/21 Головуючий у 1 інстанції: Каліщук А. А. Провадження № 22-ц/802/240/23 Доповідач: Федонюк С. Ю.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2023 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Федонюк С. Ю.,

суддів - Матвійчук Л. В., Осіпука В. В.,

з участю:

секретаря судового засідання Савчук О. В.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_1 на рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 14 грудня 2022 року,

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2021 року ОСББ №158 по вул. Луцькій «Затишок» звернувся до суду із даним позовом, мотивуючи вимоги тим, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 та споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Обслуговування мешканців та управління вказаним будинком здійснюється Об"єднанням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

Оскільки ОСОБА_1 є власником помешкання, зареєстрована та фактично проживає у вищевказаній квартирі, остання зобов`язана сплачувати внески та платежі у рахунок покриття витрат на експлуатацію та ремонт будинку, прибудинкової території згідно з вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Позивач вказував,що узв`язкуз тим,що відповідачканесвоєчасно тане уповному обсязіоплачувала занадані їйпослуги зуправління будинкомта прибудинковоютериторією, уперіод з 01травня 2019року по 30вересня 2021року за нею утворилась заборгованість у загальному розмірі 7265,34 грн. Позивач зазначав, що дана заборгованість нарахована на підставі рішень, прийнятих на загальних зборах співвласників, якими було встановлено розмір внесків на управління будинком та прибудинковою територією, що повністю відповідає Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

На підставі наведеного позивач просив суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 вказану заборгованість.

Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 14 грудня 2022 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 в користь ОСББ №158 по вул. Луцькій «Затишок» заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.05.2019 по 30.09.2021 в сумі 7265, 34 гривень. Стягнуто із ОСОБА_1 в користь ОСББ №158 по вул. Луцькій «Затишок» 2270 грн судового збору.

Не погодившись із даним рішенням суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову.

Підставою апеляційного оскарження вказаного судового рішення апелянт зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неврахування судом при ухваленні рішення її матеріального становища та стану її здоров`я. Вважає, що тарифи на послуги є завищеними і безпідставно затвердженими, а тому вона при дуже низькому розмірі пенсії та наявності важких хвороб не в змозі оплачувати визначені ОСББ суми житлово-комунальних послуг.

В судове засідання представник позивача не з`явився, однак подав заяву в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, апеляційну скаргу заперечує та просить залишити без змін рішення суду.

Відповідач в судовому засіданні апеляційного суду апеляційну скаргу підтримала з доводів, наведених у ній, просила її задовольнити, а оскаржуване рішення суду скасувати і відмовити у задоволенні позову та всі судові витрати покласти на голову ОСББ.

Переглянувши справу за наявними в ній доказами, заслухавши пояснення відповідачки ОСОБА_1 , перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСББ «Затишок» є відповідальним за обслуговування вказаного будинку, утримання якого забезпечується позивачем. При цьому відповідач неналежним чином та не в повному обсязі виконувала свої зобов`язання перед позивачем з оплати внесків, пов`язаних з утриманням будинку та прибудинкової території, в результаті чого у неї виникла заборгованість.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з частиною першою статті 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло.

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб від 15.04.2019 в будинку по АДРЕСА_1 , було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

У своїй діяльності ОСББ «Затишок» керується Статутом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , який затверджений рішенням установчих зборів співвласників житлового будинку АДРЕСА_1 ,Протокол № 1 від 06 квітня 2019 року.

Відповідно до п.2.1 Статуту ОСББ «Затишок» визначено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку створено для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.

Загальними зборами співвласників будинку 02.05.2019 прийнято рішення про встановлення щомісячного внеску на управління будинком у розмірі 5,35 грн за 1 кв.м загальної площі для всіх квартир будинку з 01.05.2019.

Рішеннями загальних зборів співвласників будинку від 25.01.2020 встановлено щомісячний внесок на управління будинком у розмірі 5,35 грн за 1 кв.м загальної площі для всіх квартир будинку з 01.01.2020; від 29.07.2020 встановлено щомісячний внесок у розмірі 8,35 грн за 1 кв.м. загальної площі для всіх квартир будинку з 01.08.2020; рішенням від 28.01.2021 встановлено щомісячний внесок у розмірі 8,35 грн за 1 кв.м загальної площі для всіх квартир будинку з 01.01.2021; рішенням зборів від 12.05.2021 щомісячний внесок збільшено до розміру 12,95 грн за 1 кв.м загальної площі для всіх квартир будинку, які мають централізоване опалення, та в розмірі 11,95 грн за 1 м кв. загальної площі для всіх квартир будинку, які мають індивідуальне опалення.

Відповідно до статей 1, 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон №417-VІІІ) управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Згідно з частинами першою-другою статті 12 Закону №417-VІІІ витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону №417-VІІІ до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі - про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників, а рішення з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 50 відсотків загальної кількості всіх співвласників (частина шоста статті 10 Закону № 417-VIII).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 4 цього Закону основною метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Загальні збори співвласників є вищим органом управління об`єднання, до виключної компетенції яких відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (стаття 10 Закону).

Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

Права та обов`язки співвласника (тобто власника квартир та/або нежитлових приміщень) врегульовані статтями 14 та 15 Закону.

Водночас статті 16-18 Закону окремо визначають права та обов`язки об`єднання співвласників, яке набуває і здійснює їх через свої органи відповідно до статті 92 ЦК України про цивільну дієздатність юридичної особи.

Так, об`єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, які за статтею 21 Закону належать до коштів об`єднання, та зобов`язане забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.

Об`єднання забезпечує утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку. Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

Законодавство, яке регулює порядок забезпечення співвласниками багатоквартирного будинку утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку (управління багатоквартирним будинком), передбачає, що внески і платежі на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна є складовою частиною внесків та платежів співвласників як витрат на управління багатоквартирним будинком.

Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків та платежів співвласників будинку відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників відповідно до частини дев`ятої статті 10 Закону, частини другої статті 12 Закону № 417-VIII та згідно із законодавчо встановленим порядком голосування на зборах об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2019 року у справі № 910/6471/18.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

У відповідності до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як визначено ч.1 ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідачкою ОСОБА_1 не було надано доказів щодо неналежної якості чи відсутності факту надання послуг позивачем, на спростування наявної заборгованості зі сплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території, правильності розрахунку наявної заборгованості та доказів на повне погашення заборгованості, яка утворилася у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань з оплати наданих послуг, а також не надано відповідних доказів на спростування факту неправомочності та недійсності рішень ОСББ «Затишок» щодо встановлення щомісячних внесків на управління будинком.

Скрутне матеріальне становище особи чи її незадовільний стан здоров`я не може бути підставою для звільнення її судом від оплати за надані послуги або зменшення їх розміру.

Отже, висновки суду першої інстанції ґрунтуються на матеріалах справи і відповідають вимогам закону.

Наведені в апеляційній скарзі доводи зводяться до незгоди з висновками суду першої інстанції стосовно встановлення обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом першої інстанції, який обґрунтовано їх спростував.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-383 ЦПК України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 14 грудня 2022 року в даній справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 3 статті 389 ЦПК України.

Головуючий

Судді

СудВолинський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.05.2023
Оприлюднено15.05.2023
Номер документу110829434
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —154/4101/21

Постанова від 11.05.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Федонюк С. Ю.

Постанова від 11.05.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Федонюк С. Ю.

Ухвала від 07.04.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Федонюк С. Ю.

Ухвала від 22.03.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Федонюк С. Ю.

Ухвала від 20.02.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Федонюк С. Ю.

Ухвала від 18.01.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Федонюк С. Ю.

Рішення від 14.12.2022

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Рішення від 14.12.2022

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 09.11.2021

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

Ухвала від 05.11.2021

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лященко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні