ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/1959/21
Провадження № 1-кп/210/117/23
"03" травня 2023 р.
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні, відомості про яке 05 квітня 2019 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019040000000214 за обвинуваченням:
ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч.2 ст.209, ч.2 ст.364 КК України,
ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч.2 ст.209, ч.2 ст.364 КК України,
ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч.2 ст.209, ч.2 ст.364 КК України,
ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч.2 ст.209, ч.2 ст.364 КК України,
сторони та учасники кримінального провадження, які приймають участь у судовому розгляді: прокурор Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 ,
обвинувачені: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6
захисники - адвокати: ОСОБА_8 (захисник ОСОБА_6 ); ОСОБА_9 (захисник ОСОБА_3 ); ОСОБА_10 (захисник ОСОБА_4 , ОСОБА_5 )
представник юридичної особи ТОВ "Теплоенерго КР", щодо якої здійснюється провадження - адвокат ОСОБА_11
ВСТАНОВИЛА:
На розгляді в Дзержинському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області перебуває вищевказане кримінальне провадження.
В судовому засіданні адвокат ОСОБА_10 , яка діє в інтересах обвинуваченої ОСОБА_4 заявила клопотала про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з обвинуваченою шляхом доручення в рамках міжнародної правової допомоги, оскільки обвинувачена ОСОБА_4 не має можливості прибути в Дзержинський районний суд Дніпропетровської області, у зв`язку з перебуванням за кордоном.
Прокурор Дніпровської обласної прокуратури ОСОБА_7 не заперечував з приводу заявленого клопотання адвоката ОСОБА_10 .
Суд перевіривши матеріали кримінального провадження, клопотання сторін кримінального провадження, дійшов до наступного висновку.
Судом з`ясовано, що заявляючи відповідне клопотання сторона захисту має на меті домогтись реалізації права обвинуваченої щодо надання показань з приводу обвинувачення та не наполягала на проведенні допиту виключно у порядку визначеному для надання правової допомоги.
Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (ст. 55 Конституції України). Забезпечення обвинуваченому права на захист згідно зі ст. 129 Конституції України є основною засадою судочинства, а відповідно до ст. 7 КПК забезпечення права на захист віднесено до загальних засад кримінального провадження.
Складовою права на захист є закріплене у КПК право обвинуваченого давати показання з приводу обвинувачення (ч. 1 ст. 20, ч. 3 ст. 42 КПК). Останнє безпосередньо пов`язане з особоюобвинуваченого і не може бути реалізоване обраними ним захисниками.
Також у ч. 3 ст. 6 Європейської конвенції з прав людинийдеться про мінімальні процесуальні гарантії (права), що забезпечують право на справедливий суд, згідно з якими обвинувачений, зокрема, має право захищати себе особисто.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КПК зміст та форма кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Аналіз положень КПК, які визначають особливості спеціального судового провадження, не дає підстав для висновків, що відповідні положення можуть розглядатись як такі, що покликані обмежити обвинуваченого у його процесуальних правах, зокрема щодо надання показань.
З огляду на це, Суд вважає, що у разі здійснення кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), Суд зобов`язаний використати всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист і його складової -права давати показання з приводу обвинувачення.
Аналогічний обов`язок покладений законодавцем насторону обвинувачення.
Так, згідно забз. 2 ч. 2 ст. 7 КПКсторона обвинувачення зобов`язана використати всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого (зокрема, прав на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя) у разі здійснення кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).
Використані у цій нормі формулювання вказують на те, що держава, бере на себе обов`язок використовувати всі доступні законодавчі процедури для захисту прав обвинуваченого під час спеціального провадження аби забезпечити справедливий судовий розгляд.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 КПК України показання - це відомості, які надаються в усній або письмовій формі під час допиту підозрюваним, обвинуваченим, свідком, потерпілим, експертом щодо відомих їм обставин у кримінальному провадженні, що мають значення для цього кримінального провадження.
Згідно із ч. 4 ст. 95 КПК України суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.541 КПК України міжнародна правова допомога - це проведення компетентними органами однієї держави процесуальних дій, виконання яких необхідне для досудового розслідування, судового розгляду або для виконання вироку, ухваленого судом іншої держави або міжнародною судовою установою.
Згідно із ч. 1 ст. 551 КПК України суд, прокурор або слідчий за погодженням з прокурором надсилає до уповноваженого (центрального) органу України запит про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні, яке він здійснює.
Відповідно до ч. 2 ст. 545 КПК України міністерство юстиції України звертається із запитами судів про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні під час судового провадження та розглядає відповідні запити судів іноземних держав.
Згідно із ч. 1 ст. 552 КПК України зміст та форма запиту про міжнародну правову допомогу повинні відповідати вимогам цього Кодексу або міжнародного договору України, що застосовується у конкретному випадку. Запит може бути складений у формі доручення. Зміст та форму запиту про міжнародну правову допомогу визначено ст. 552 КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 567 КПК України допит шляхом відео- або телефонної конференції виконується у порядку, передбаченому процесуальним законом запитуючої сторони у тій мірі, в якій такий порядок не суперечить засадам кримінального процесуального законодавства України та загальновизнаним стандартам забезпечення прав людини і основоположних свобод.
Згідно із ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Відповідно до ст. 1 Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959 р., яка ратифікована Україною 16.01.1998 р., договірні Сторони зобов`язуються надавати одна одній, відповідно до положень цієї Конвенції, якнайширшу взаємну допомогу у кримінальному переслідуванні правопорушень, покарання яких, на момент прохання про надання допомоги, підпадає під юрисдикцію судових властей запитуючої Сторони.
Статтею 9 Другого додаткового протоколу до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах, який ратифікований Україною 01.06.2011 р,. визначено порядок та умови проведення допиту за допомогою відеоконференції.
Порядок здійснення міжнародного судового співробітництва визначено Інструкцією.
Згідно із п. 8 Розділу ІІ. Інструкції, запит (доручення) про проведення допиту особи шляхом відеоконференції має містити опис технічних вимог щодо проведення відеоконференції, контактні дані осіб, відповідальних за технічне забезпечення відеоконференції, а також пропозиції щодо дат і часу проведення відеоконференції та попереднього пробного сеансу відеозв`язку.
Суд наголошує, що кримінальне провадження здійснюється на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими КПК України. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Суд ураховує також ту обставину, що Указом Президента №64/2022 від 24.02.2022 р. на усій території України введено воєнний стан, який наразі продовжено з 19 лютого 2023 р. строком на 90 діб.
Беручи до уваги місце проживання обвинуваченої, суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, вважає, що клопотання про звернення до Міністерства юстиції України щодо направлення до Фінляндської Республіки запиту про надання правової допомоги, а саме: організації проведення допиту обвинуваченої ОСОБА_4 в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Фінляндської Республіки підлягає задоволенню.
З метою забезпечення виконання запиту про надання правової допомоги, суд вважає необхідним визначити наступні умови проведення допиту обвинуваченої:
ОСОБА_4 належить допитати в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Фінляндської Республіки в наступні дати та час:
- основна дата та час: 11 год. 00 хв. (за Київським часом) 18 вересня 2023 року;
- резервна дата та час: 11 год. 00 хв. (за Київським часом) 02 жовтня 2023 року;
Крім того, належить доручити уповноваженим особам відповідних компетентних установ (судів), на території яких буде здійснюватися допит обвинуваченої, вручити їй пам`ятку про його процесуальні права, роз`яснити, що вона може скористатися правом відмови давати показання, яке йому надане законодавством України відповідно до статті 63 Конституції України, перевірити її документи, що посвідчують особу та перебувати поряд з вказаною обвинуваченою до закінчення її допиту.
У випадку неможливості здійснення допиту у визначені цією ухвалою дати, слід доручити секретарю судового засідання (особі, відповідальних за технічне забезпечення відеоконференції) Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу дніпропетровської області погодити з представниками компетентних органів Фінляндської Республіки, що будуть забезпечувати надання міжнародної правової допомоги у вигляді допиту за допомогою відеоконференції, додаткові дати для допиту обвинуваченої.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 7, 20, 42, 336 КПК України, Європейською конвенцією про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959 суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання захисника - адвоката ОСОБА_10 в інтересах обвинуваченої ОСОБА_4 про проведення відео конференції з обвинуваченою задовольнити.
Звернутись до Міністерства юстиції України щодо направлення до Фінляндської Республіки запиту про надання правової допомоги, а саме: організації проведення допиту обвинуваченої ОСОБА_4 в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Фінляндської Республіки.
Провести допит обвинуваченої ОСОБА_4 , у відкритому судовому засіданні, яке відбудеться:
- основна дата та час: 11 год. 00 хв. (за Київським часом) 18 вересня 2023 року;
- резервна дата та час: 11 год. 00 хв. (за Київським часом) 02 жовтня 2023 року в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Фінляндської Республіки.
Доручити уповноваженим особам відповідних компетентних установ (судів), на території яких буде здійснюватися допит обвинуваченої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручити їй пам`ятку про її процесуальні права, роз`яснити, що вона може скористатися правом відмови давати показання, яке йому надане законодавством України відповідно до статті 63 Конституції України, перевірити її документи, що посвідчують особу та перебувати поряд з вказаною обвинуваченою до закінчення її допиту.
Підготувати Додаток 3 до Інструкції про порядок здійснення міжнародного співробітництва з питань взаємної правової допомоги, видачі правопорушників (екстрадиції), передачі (прийняття) засуджених осіб, виконання вироків та інших питань міжнародного судового співробітництва у кримінальному провадженні під час судового провадження.
Стороні захисту забезпечити переклад Ухвали та Додатку №3 на державну фінську мову.
В судове засідання викликати обвинувачених, їх захисників, прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на остаточне судове рішення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110973941 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Чайкіна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні