ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/1959/21
Провадження № 1-кп/210/117/23
"27" червня 2023 р.
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши поза межами судового засідання клопотання адвоката ОСОБА_3 , яка діє від імені своєї підзахисної ОСОБА_4 в межах кримінального провадження, відомості про яке 05 квітня 2019 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 42019040000000214 про проведення відео конференції з обвинуваченою,
ВСТАНОВИЛА:
На розгляді в Дзержинському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області перебуває вищевказане кримінальне провадження.
Адвокат ОСОБА_3 звернулась до суду із клопотанням про надання можливості обвинуваченій ОСОБА_4 , брати участь у всіх судових засіданнях Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу по справі №210/1959/21, в тому числі і у судовому засіданні призначеному на 03 липня 2023 року на 12 годину 30 хвилин, в режимі відеоконференц зв`язку за межами приміщення Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу, через сайт системи відеоконференц зв`язку vkz.court.gov.ua, з використанням останньою власних технічних засобів.
В обґрунтування клопотання зазначає, що у зв`язку з воєнними діями на території України та небезпеки для життя, ОСОБА_4 вимушена була евакуюватись спочатку до Швеції, а потім до Фінляндії, де зараз проживає разом зі своїми трьома дітьми (поштова адреса 00970, Helsinki, Mellunmaenraitio 2 D 45). В даний час вона до України не повернулась, відчуваючи небезпеку за своє життя і життя своїх дітей. На сьогоднішній день обстановка у м. Кривому Розі дійсно змінилась, адже в місті та навколо нього не ведуться бойові дії. В той же час, бойові дії ведуться на сході та півдні України, мирні міста зазнають ракетних атак, а тому небезпека для життя не зникла і побоювання повернення на територію України не можна назвати необґрунтованими. Таким чином, зважаючи на об`єктивні обставини, обвинувачена ОСОБА_4 , не має можливості приймати участь у розгляді справи №210/1959/21 безпосередньо або з приміщення іншого суду на території України.
Суд перевіривши матеріали кримінального провадження, клопотання сторін кримінального провадження, дійшов до наступного висновку.
Ухвалою суду від 03 травня 2023 року постановлено звернутись до Міністерства юстиції України щодо направлення до Фінляндської Республіки запиту про надання правової допомоги, а саме: організації проведення допиту обвинуваченої ОСОБА_4 в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Фінляндської Республіки.
Захист також стверджує, що допит обвинуваченої, яка перебуває за межами України, Суд може провести і під час відеоконференції, з використанням обвинуваченою власних технічних засобів. Захисники обвинуваченої зазначили, що у випадку, якщо суд ухвалить таке рішення, то ОСОБА_4 надасть свої показання у такий спосіб.
Судом з`ясовано, що заявляючи відповідне клопотання сторона захисту має на меті домогтись реалізації права обвинуваченої щодо надання показань з приводу обвинувачення та не наполягала на проведенні допиту виключно у порядку визначеному для надання правової допомоги.
З огляду на це, Суд вважає, що у разі здійснення кримінального провадження за відсутності обвинуваченого, Суд зобов`язаний використати всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист і його складової -права давати показання з приводу обвинувачення.
Аналогічний обов`язок покладений законодавцем насторону обвинувачення.
Так, згідно забз. 2 ч. 2 ст. 7 КПКсторона обвинувачення зобов`язана використати всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого (зокрема, прав на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя) у разі здійснення кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).
Використані у цій нормі формулювання вказують на те, що держава, бере на себе обов`язок використовувати всі доступні законодавчі процедури для захисту прав обвинуваченого під час спеціального провадження аби забезпечити справедливий судовий розгляд.
Враховуючи вище викладене Суд приходить до переконання, хоча положення КПК, які регулюють порядок здійснення судом спеціального судового провадження, дозволяють суду не проводити деякі процесуальні дії, у зв`язку із фактичною відсутністю обвинуваченого (встановлення особи обвинуваченого, роз`яснення його прав, допит обвинуваченого, його участь у судових дебатах, останнє слово обвинуваченого), все ж за наявності клопотання сторони захисту, згідно з яким обвинувачений висловив бажання реалізувати свої процесуальні права та без з`явлення до Суду надати показання під час дистанційного судового засідання, Суд має застосувати передбачені законом можливості щодо проведення такого засідання, заслухати та дослідити показання відсутнього обвинуваченого, аби забезпечити: його право на захист; ефективну можливість реалізації права на участь у судовому розгляді, незалежно від причин, з яких він не хоче повертатися до України; найбільш ретельне дослідження доказів у справі, оскільки важливість показань обвинуваченого, з`ясування його позиції, яка зафіксована в процесуальній формі, не піддається сумніву.
Вирішуючи питання щодо того,якою має бути процедура такого допиту, Суд враховує, що у разі задоволення клопотання про допит обвинуваченої в порядку міжнародної правової допомоги ставляться під загрозу розумні строки провадження, оскільки тривалість такої процедури становить понад шість місяців (звернення із дорученням до Міністерства Юстиції, звернення до компетентного органу республіки Фінляндії), а також процесуальна поведінка обвинуваченої, яка не одержувала неодноразові виклики Суду, та вірогідність, що остання не з`явиться до компетентного органу на організовану відео конференцію.
За таких обставин, на переконання суду, розглядаючи клопотання сторони захисту, Суд приходить до переконання про можливість допиту обвинуваченої ОСОБА_4 через сайт системи відеоконференцзв`язку vkz.court.gov.ua, з використанням останньою власних технічних засобів.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 7, 20, 42, 336 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання адвоката ОСОБА_3 , яка діє від імені своєї підзахисної ОСОБА_4 про проведення відео конференції з обвинуваченою в межахкримінального провадження№ 42019040000000214 задовольнити.
Надати можливість обвинуваченій ОСОБА_4 , брати участь у всіх судових засіданнях Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області по справі №210/1959/21, в тому числі і у судовому засіданні призначеному на 03 липня 2023 року на 12 годину 30 хвилин, в режимі відеоконференцзв`язку за межами приміщення Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу, через сайт системи відеоконференцзв`язку vkz.court.gov.ua, з використанням останньою власних технічних засобів..
В судове засідання викликати обвинувачених, їх захисників, прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на остаточне судове рішення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111801946 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Чайкіна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні