Постанова
від 17.05.2023 по справі 1/б-294
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2023 р. Справа №1/Б-294

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Желік М.Б.

суддів Галушко Н.А.

Скрипчук О.С.

за участю секретаря судового засідання Гуньки О.П.

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області б/н та дати (вх.ЗАГС. №01-05/800/23 від 17.03.2023)

на ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 20.02.2023 (суддя Охотницька Н. В., повний текст складено 23.02.2023)

у справі № 1/Б-294

за заявою кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Альтаір» вул. Володимирська, 99, м. Київ 33,01033

до боржника Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об`єднання «Текстерно» вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, 46010

за участі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ

та інвестора Товариства з обмеженою відповідальністю «Лоджистік Сервіс», вул. Володимирська, 99, м. Київ, 01033

про визнання банкрутом

за участю представників:

від апелянта: не з`явився

від боржника: Монташевич К.В. адвокат

від кредитора (ТзОВ «Альтаїр»): Булій Т.В. адвокат

від інвестора (ТзОВ «Лоджистік Сервіс»): Перунова Т.Г. директор

від інших учасників: не з`явились

Учасникам процесу роз`яснено права та обов`язки, передбачені ст.ст. 35, 42, 46, Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст.222 Господарського процесуального кодексу України фіксування судового засідання здійснюється технічними засобами.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 20.02.2023 у справі №1/Б-294 задоволено клопотання голови комітету кредиторів представника ТзОВ «Торговий дім «Альтаір» О.І. Пазірович від 31.01.2023 (вх. № 835 від 31.01.2023) про продовження встановленого строку процедури санації Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об`єднання «Текстерно» та про затвердження змін до плану санації ВАТ «ТО «Текстерно» у справі №1/Б-294, а також клопотання №01/56 від 31.01.2023 (вх. № 834 від 31.01.23) про долучення до матеріалів справи звіту керуючого санацією ВАТ «ТО «Текстерно» Слободянюк Л.В. у справі №1/Б-294; продовжено процедуру санації ВАТ «ТО «Текстерно» на шість місяців до 03 серпня 2023 року; внесено зміни в розділ 6 «Погашення вимог кредиторів» плану санації ВАТ «ТО «Текстерно»: «Інвестор ТзОВ «Лоджистік Сервіс» здійснює погашення вимог кредиторів наступним чином: кредитора ТзОВ «Торговий дім «Альтаір» в розмірі 4 222 137,04 грн четверта черга з графіком погашення вимог: І квартал 2024»; в іншій частині даний розділ залишено без змін.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, ГУ ДПС у Тернопільській області (кредитор у справі) звернулося до Західного апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 20.02.2023 та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.03.2023 справу розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: Матущак О.І. - головуючий суддя, члени колегії судді Скрипчук О.М., Марко Р.І.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 20.03.2023 у складі колегії: Матущак О.І. головуючий суддя, члени колегії судді Марко Р.І., Скрипчук О.С., задоволено заяву головуючого судді Матущака О.І. від 20.03.2023 про самовідвід від розгляду апеляційної скарги Головного управління ДПС у Тернопільській області на ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 20.02.2023 у справі №1/Б-294; справу передано для здійснення повторного автоматизованого розподілу в порядку, встановленому статтею 32 ГПК України.

Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.03.2023 справу розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: Желік М.Б. - головуючий суддя, члени колегії судді Скрипчук О.М., Марко Р.І.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 27.03.2023 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, а саме для надання доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 17.04.2023, після усунення недоліків апеляційної скарги, Головному управлінню ДПС у Тернопільській області поновлено строк на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду Тернопільської області від 20.02.2023 у справі №1/Б-294, відкрито апеляційне провадження, встановлено учасникам справи строк на надання відзиву до 15.05.2023, розгляд справи призначено на 17.05.2023.

15.05.2023 на електронну адресу суду надійшов відзив ВАТ «ТО Текстерно» на апеляційну скаргу, в якому боржник просить залишити оскаржену ухвалу без змін.

17.05.2023 у зв`язку з перебуванням судді Марка Р.І. у відпустці на підставі розпорядження керівника апарату здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи та введено до колегії суддю Галушко Н.А.

В судове засідання 17.05.2023 апелянт явки уповноваженого представника не забезпечив, хоча був належним чином та завчасно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Так, відповідно до довідки, сформованої в Автоматизованій системі діловодства суду, ухвалу про відкриття апеляційного провадження було доставлено до електронного кабінету користувача Головне управління ДПС у Тернопільській області 18.04.2023 о 14:38.

Окрім того, 19.04.2023 вказану ухвалу було надіслано на електронну адресу Головного управління ДПС у Тернопільській області, зазначену в апеляційній скарзі, що підтверджується відповідним списком розсилки поштової кореспонденції.

Якщо учасник надав суду телефон та електронну адресу, зазначивши їх у заяві (скарзі), то слід припустити, що учасник бажає, принаймні не заперечує, щоб ці засоби комунікації використовувалися судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов`язок отримувати повідомлення і відповідати на них. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 22.11.2022 у справі №29/5005/6325/2011 (904/7806/21).

Інші учасники справи про банкрутство також були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.

Клопотань про відкладення розгляду справи чи повідомлень про поважність причин неявки представників станом на день судового засідання від учасників апеляційного провадження не надходило, явка представників в судове засідання не визнавалась судом обов`язковою.

Враховуючи наведене, а також заслухавши думку представників учасників, що з`явилися в судове засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності апелянта.

Представник боржника в судовому засіданні надав пояснення щодо фактичних обставин справи, повідомив, що протягом процедури санації було залучено інвестора, погашено майже усі кредиторські вимоги, а підприємство регулярно сплачує податки і збори. Просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену ухвалу без змін.

Представник інвестора зазначила, що порушення графіку погашення кредиторських вимог, які зобов`язався оплатити інвестор, обумовлене об`єктивними причинами, а саме підприємство знаходиться в місті Києві, тому в умовах війни, внаслідок постійних обстрілів та відсутності електроенергії, існують ускладнення в організації безпеки роботи, довезення працівників до місця роботи, що є форс-мажорними обставинами. Зазначила, що незважаючи на умови воєнного стану, у 2022 році інвестор частково виконав зобов`язання щодо оплати боргу перед кредитором і розраховує здійснити погашення решти, відтак просила залишити оскаржену ухвалу без змін.

Представник голови комітету кредиторів (ТзОВ «ТД «Альтаір») просила суд залишити оскаржену ухвалу без змін.

Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представників боржника, голови комітету кредиторів та інвестора, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, взявши до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, а відтак оскаржувану ухвалу слід залишити без змін, з огляду на наступне.

В провадженні Господарського суду Тернопільської області перебуває справа за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Альтаір» про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об`єднання «Текстерно» в порядку статті 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 №2343-XII.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 11.06.2003 порушено провадження у справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 16.01.2014 введено процедуру санації боржника - Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об`єднання «Текстерно», м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18 (ідентифікаційний код №00306650), призначено керуючим санацією боржника керівника боржника голову правління Александрову К.Є., продовжено виконання арбітражним керуючим Окряком А.В., в процедурі санації повноважень розпорядника майна боржника, які покладені на нього згідно з ухвалою суду від 25.10.2013, встановлено строк санації боржника - 12 (дванадцять) місяців з дня винесення ухвали.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 27.04.2015 затверджено план санації ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно», що схвалений 03.04.2015 на засіданні комітету кредиторів та схвалений зборами кредиторів ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно», а також продовжено строк процедури санації боржника на шість місяців, а саме: до 03.09.2015.

Строк процедури санації боржника неодноразово продовжувався судом, до плану санації було внесено та затверджено погоджені з комітетом кредиторів зміни.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 23.02.2017 затверджено зміни до плану санації ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно», розглянуті та схвалені 26.01.2017 на зборах комітету кредиторів в Розділі 6 «Погашення вимог кредиторів» в частині продовження строків погашення вимог кредиторів.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 11.10.2018 звільнено від виконання повноважень керуючого санацією ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно» Александрову К.Є. та призначено керуючим санацією боржника керівника боржника - голову правління Слободянюк Л.В.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 07.10.2019 продовжено процедуру санації ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно» на шість місяців до 03.02.2020. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 13.02.2020 вказану ухвалу скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні клопотання комітету кредиторів про введення процедури санації. Постановою Верховного Суду від 24.06.2020 постанову апеляційного суду скасовано та залишено в силі ухвалу суду першої інстанції від 07.10.2019.

У постанові Верховного Суду від 24.06.2020 вказано, що з урахуванням фактичних обставин справи про активну господарську діяльність боржника у справі про банкрутство, яка полягає у тому, що боржник перераховує до бюджетів різних рівнів грошові кошти, а також приймає участь у програмах Міністерства оборони України, МВС України та інших силових відомств, МНС України, Укрзалізниці, а також беручи до уваги ту обставину, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваній постанові не обґрунтував обставин того, що продовження строку санації і виконання плану санації не забезпечить відновлення платоспроможності боржника, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла до висновку про обґрунтованість доводу касаційної скарги про те, що суд апеляційної інстанції постановив рішення, яке суперечить положенням ст. 18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції чинній до 19.01.2013, зокрема оскаржувана постанова суперечить абз. 2 ч. 6 ст. 18 вказаного Закону.

Ухвалами Господарського суду Тернопільської області від 20.08.2020 затверджено зміни до плану санації ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно», розглянуті та схвалені на засіданнях комітету кредиторів 27.01.2020 та 31.07.2020; залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Лоджистік Сервіс», вул. Володимирська, 99, м. Київ, 01033 (код ЄДРПОУ 31306720) як інвестора боржника, учасником провадження у справі №1/Б-294; продовжено строк процедури санації до 03.02.2021.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 16.08.2021 строк процедури санації продовжено на шість місяців до 03.08.2021 та на шість місяців до 03.02.2022.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 15.08.2022 продовжено строк процедури санації на шість місяців до 03.08.2022 та на шість місяців до 03.02.2023.

Оскарженою ухвалою за результатами розгляду клопотання голови комітету кредиторів також продовжено строк процедури санації на шість місяців до 03.08.2023 та затверджено зміни до плану санації.

Так, 31.01.2023 голова комітету кредиторів боржника - ТзОВ «Торговий дім «Альтаір» звернулось до господарського суду із клопотанням про продовження встановленого строку процедури санації ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно» та про затвердження змін до плану санації.

До клопотання додано протокол засідання комітету кредиторів від 27.01.2023, на якому було вирішено вважати розглянутим та схваленим письмовий звіт керуючого санацією ВАТ «Текстерно» Л.В. Слободянюк у справі №1/Б-294, схвалити зміни до плану санації ВАТ «Текстерно» та уповноважити голову комітету кредиторів (представника ТзОВ «Альтаір») звернутись до господарського суду з клопотанням про продовження встановленого строку процедури санації та затвердження змін до плану санації, а також зміни до плану санації, схвалені комітетом кредиторів 27.01.2023, відповідно до яких у зв`язку з дією воєнного стану інвестор ТзОВ «Лоджистік Сервіс» здійснює погашення вимог кредитора ТзОВ «ТД «Альтаір» у розмірі 4 222 137,04 грн. (четверта черга) в І кварталі 2024 року з правом дострокового погашення кредиторських вимог.

Також 31.01.2023 керуючий санацією Слободяник Л.В. подала суду звіт про проведену роботу з підтверджуючими документами.

Місцевий господарський суд, розглянувши заявлене головою комітету кредиторів клопотання, в оскаржуваній ухвалі відхилив усні заперечення представника Головного управління ДПС у Тернопільській області, озвучені в судовому засіданні 20.02.2023, та дійшов висновку про доцільність затвердження змін до плану санації боржника та продовження встановленого строку процедури санації на шість місяців до 03.08.2023 з огляду на наступні чинники: - карантинні заходи, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», які неодноразово продовжувались постановами Кабінету Міністрів України; - повномасштабну збройну агресію Російської Федерації проти України, яка безпосередньо впливає на економічну ситуацію в країні та на господарську діяльність підприємства, що спричинило порушення строків виконання плану санації та графіку погашення вимог кредиторів; - погашення за період процедури санації вимог усіх конкурсних кредиторів за винятком ТзОВ «Торговий дім «Альтаір»; - сплату боржником протягом 2022 року понад 3,6 млн. грн податків та зборів; - заходи, які вживають боржник спільно з інвестором ТзОВ «Лоджистік Сервіс» для виконання плану санації; - спрямування змін до плану санації на реалізацію основних принципів відновлення платоспроможності, закладених у Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; - участь у санації інвестора.

Вимоги апеляційної скарги Головного управління ДПС у Тернопільській області обґрунтовано тим, що оскаржену ухвалу постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Так, скаржник зазначає, що Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 №2343-XII (в редакції станом на 15.05.2003) встановлено, що граничний строк для здійснення санації в процедурі банкрутства не може перевищувати 18 місяців і можливість продовження судом цього строку законодавством не передбачена. Натомість, процедура санації ВАТ «ТО «Текстерно» неодноразово продовжувалась судом першої інстанції і загалом на момент винесення оскарженої ухвали вже тривала 109 місяців та 4 дні.

Апелянт наголошує, що боржник не є містоутворюючим, особливо небезпечним чи сільськогосподарським товариством, для яких законом передбачена можливість продовження строку процедури санації понад встановлені граничні строки, тому суд першої інстанції допустив порушення приписів ст.17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Поряд з цим, постановляючи ухвалу про продовження строків санації, суд не дослідив реальної можливості надходження коштів у необхідних розмірах для погашення кредиторських вимог від заходів, вчинених у процедурі санації та вкотре повністю не дослідив питання погашення існуючих сум кредиторських вимог ТзОВ «Торговий дім «Альтаір» щодо ВАТ «ТО «Текстерно», зокрема, в сумі 4 222 137,04 грн.

На переконання апелянта, обов`язок суду полягає не лише у задоволенні клопотання про продовження процедури санації, але й в наданні оцінки всім істотним умовам такого плану санації, оскільки запропоноване продовження процедури не містить очікуваних результатів (наслідків) заходів плану санації.

Також скаржник вважає, що суд безпідставно посилається на норми ст.ст.17, 18, 21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» щодо повноважень комітету кредиторів, такі дії суду щодо продовження санації можуть мати місце виключно у межах строку, імперативно встановленого у ч.1 ст.17 Закону.

Окрім того, станом на момент розгляду справи в інтегрованих картках ВАТ «ТО «Текстерно» рахується поточний податковий борг в сумі 36 млн. грн., що також свідчить про недотримання плану санації боржника.

У відзиві на апеляційну скаргу боржник заперечує проти задоволення її вимог та вказує, законодавство про банкрутство дозволяє вийти за межі 18-тимісячного строку санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації призведе до відновлення платоспроможності боржника.

Згідно з нормою ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», саме до компетенції комітету кредиторів відноситься прийняття рішення стосовно звернення до суду з клопотанням щодо припинення або продовження процедури санації, а не до повноважень окремого кредитора.

Боржник звертає увагу на те, що після заслуховування звіту керуючого санацією комітет кредиторів дійшов висновків, що не встановлено наявності обставин, які би свідчили про неможливість відновлення платоспроможності та задоволення визнаних судом вимог кредиторів, не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, товариство має достатньо активів, за рахунок яких можна погасити всю кредиторську заборгованість, у тому числі за участю інвестора, саме в процедурі санації та прийняв рішення звернутись до господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації та затвердження змін до плану санації. Таким чином, процедура санації може бути продовжена судом саме для виконання плану санації.

На думку боржника, продовження строку санації призведе до відновлення платоспроможності підприємства, зокрема, боржник вже здійснив повне погашення кредиторських вимог більшості кредиторів та часткове погашення вимог конкурсного та заставного кредиторів, що підтверджується матеріалами справи, підприємство виплачує заробітну плату та вчасно сплачує обов`язкові збори та платежі до державного бюджету. Разом з цим, серйозними перепонами у відновленні підприємства стали запроваджені урядом у 2020 році карантинні обмеження та зростання вартості енергоносіїв, які негативно вплинули поточну господарську діяльність підприємства, а повномасштабна війна суттєво ускладнила (а подекуди унеможливила) господарську діяльність усіх суб`єктів господарювання, в тому числі боржника, інвестора та усіх контрагентів боржника, відповідно, ускладнивши виконання заходів, передбачених планом санації. Зокрема, через регулярні та довготривалі відключення електроенергії, що були спричинені пошкодженням енергетичної інфраструктури ракетними обстрілами, завданими країною-агресором, на підприємстві за останні декілька місяців фактично унеможливилось здійснення господарської діяльності, а велика кількість контрагентів боржника опинились в аналогічних обставинах, що спричинило утруднення виконання ними своїх зобов`язань за договорами. Призупинився також процес переговорів з продажу майна підприємства, яке не використовується в господарській діяльності (передбаченого планом санації), і призупинились заходи виконання плану санації в частині погашення вимог заставного кредитора ГУ ДПС в Тернопільській області. Попри це, боржник спільно з інвестором погасили вимоги усіх конкурсних кредиторів, за винятком ТзОВ «ТД «Альтаір», вимоги якого частково погашені та будуть і надалі погашатися інвестором, отже, боржник вживає заходів для відновлення платоспроможності, а процедура санації призводить до позитивних результатів. Так, незважаючи на кризу в текстильній галузі промисловості, ВАТ «ТО «Текстерно» вживає усіх можливих заходів для оптимізації та адаптації своєї діяльності до умов воєнного стану, збереження робочих місць, підприємство є працюючим, займається реалізацією готової продукції, виплачує заробітну плату та здійснює сплату податків і зборів до бюджету. Єдиним виходом із ситуації, яка склалася, боржник вважає продовження строку процедури санації, що дасть можливість відновити повністю платоспроможність ВАТ «ТО «Текстерно», зберегти робочі місця та погасити вимоги всіх кредиторів. Крім того, підприємство приймає активну участь в допомозі Збройним Силам України.

Окремо боржник звертає увагу на те, що однією з причин тривалості процедури санації є численні оскарження майже всіх ключових ухвал у справі саме апелянтом.

Щодо доводів про недослідження судом можливості реального надходження коштів у необхідних розмірах на погашення кредиторських вимог ТзОВ «ТД «Альтаір» боржник наголошує на частковому погашенні вимог вказаного кредитора та недоречності сумнівів заставного кредитора щодо погашення вимог іншого конкурсного кредитора.

Щодо доводів апелянта про несплачений податковий борг, боржник вказує на недоведеність наявності податкового боргу у вказаному апелянтом розмірі, оскільки такий значною мірою складається з вимог, щодо яких минув строк позовної давності або вимог, що були відхилені в судовому порядку.

Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що 21.10.2019 втратив чинність Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» на підставі п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, процедуру санації ВАТ «ТО «Текстерно» введено ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 16.01.2014.

Відтак, провадження у справі про банкрутство ВАТ «ТО «Текстерно» продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до п.1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 2343-XII в редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011, яка набула чинності 19.01.2013, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.

Оскільки провадження у справі ВАТ «ТО «Текстерно» порушено до 19.01.2013, до спірних правовідносин підлягає застосуванню підлягає Закон України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції Закону №2343-XII, чинній до 19.01.2013.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у вказаній редакції, санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово - господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) господарський суд за клопотанням комітету кредиторів у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, установленого відповідно до цього Закону, має право винести ухвалу про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією. Санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов`язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.

План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов`язань. План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом. У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.

Відповідно до ч.4 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) план санації розглядається зборами кредиторів, які скликаються керуючим санацією в чотиримісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом.

Керуючий санацією письмово повідомляє всіх кредиторів, включаючи кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, про дату і місце проведення зборів кредиторів і за два тижні до проведення зборів надає їм можливість попередньо ознайомитися з планом санації.

План санації вважається схваленим, якщо на зборах кредиторів таке рішення підтримане більш як половиною голосів конкурсних кредиторів та за умови, що всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, письмово погодили план санації.

Згідно із ч.5 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) збори кредиторів можуть прийняти одне з таких рішень: схвалити план санації та подати його на затвердження господарському суду; відхилити план санації і звернутися до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; відхилити план санації, звернутися до господарського суду з клопотанням про звільнення керуючого санацією від виконання ним обов`язків та про призначення нового керуючого санацією.

Схвалений зборами кредиторів план санації та протокол зборів кредиторів разом з підтвердженням погодження плану санації кредиторами, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, подаються керуючим санацією до господарського суду на затвердження не пізніше п`яти днів з дня проведення зборів кредиторів.

Господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена в установленому порядку.

Відповідно до ч.6 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) у разі схвалення зборами кредиторів плану санації, який передбачає триваліший строк санації боржника, ніж початково встановлений, господарський суд продовжує строк санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації забезпечить відновлення платоспроможності боржника.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) за п`ятнадцять днів до закінчення санації, а також за наявності підстав для дострокового припинення санації керуючий санацією зобов`язаний надати комітету кредиторів письмовий звіт і повідомити членів комітету кредиторів про час і місце проведення засідання комітету кредиторів.

Відповідно до частини третьої цієї статті одночасно із звітом керуючий санацією вносить до комітету кредиторів одну з пропозицій: - про прийняття рішення про дострокове припинення процедури санації у зв`язку з відновленням платоспроможності боржника; - про прийняття рішення щодо припинення процедури санації і укладення мирової угоди; - про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації; - про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч.5 ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв`язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення процедури санації і укладення мирової угоди.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.01.2023 на засіданні комітету кредиторів ВАТ «ТО «Текстерно» за участю представників ТзОВ «Торговий дім «Альтаір», ГУ ДПС у Тернопільській області, Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, КП «Тернопільводоканал», керуючого санацією Слободяник Л.В., було заслухано та схвалено звіт керуючого санацією, відповідно до якого:

- балансова вартість основних засобів із врахуванням зносу станом на 30.09.2022 становила 137 398 тис.грн.;

- боржник сплатив у 2022 році 3 476 737,15 грн. податків та зборів (в т.ч. єдиного соціального внеску, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, збору за використання води, збору за користування надрами, податку на додану вартість, пільгових пенсій, єдиного податку 2%, податку на нерухомість);

- станом на 01.01.2023 повністю погашено кредиторські вимоги (включені до реєстру вимог кредиторів) АТ «Укрексімбанк» в сумі 342 277,08 грн., Служби автомобільних доріг у Тернопільській області в сумі 91 707,60 грн., Головного управління ДФС у Тернопільській області в сумі 1 486 266,83 грн., КП «Тернопільводоканал» в сумі 191 933,77 грн;

- на виконання плану санації здійснено продаж частини майна боржника, що не використовується у виробничому процесі кошти від продажу заставного майна в сумі 7 151 901.00 грн. були спрямовані на погашення вимог заставного кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області, залишок заборгованості перед заставним кредитором становить 20 051 085,32 грн.;

- відповідно до змін до плану санації, затверджених ухвалою Господарського суду Тернопільської області 15.08.2022, інвестор ТзОВ «Лоджистік Сервіс» здійснює погашення вимог кредитора ТзОВ «ТД «Альтаір» в розмірі 4 222 137,04 грн. (1 055 500,00 грн. ІІІ квартал 2022; 1 055 500,00 грн. ІV квартал 2022; 1 055 500,00 грн. І квартал 2023; 1 055 500,00 грн. ІІ квартал 2023) з правом дострокового погашення вимог кредиторів.

Вказаний звіт із підтверджуючими документами керуючий санацією долучила до матеріалів справи 31.01.2023 (а.с. 193-205, том 37).

Також на засіданні комітету кредиторів керуючий санацією запропонувала внести зміни до розділу 6 плану санації «Погашення вимог кредиторів» у зв`язку із введенням військового стану на території всієї країни та викликаним цим значним ускладненням господарської діяльності боржника та інвестора.

Запропоновані керуючим санації зміни полягають у зміні графіку погашення вимог ТзОВ «ТД «Альтаір», а саме інвестор здійснює погашення кредиторських вимог четвертої черги в розмірі 4 222 137,04 грн. у І кварталі 2024 року з правом дострокового погашення, в іншій частині розділ 6 плану санації залишається незмінним.

Відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів від 27.01.2023 зміни до плану санації було схвалено.

При цьому, як вбачається зі змісту доповіді керуючого санації, відображеної у протоколі засідання комітету кредиторів, та звіту керуючого санацією про проведену роботу, необхідність продовження строку погашення вимог кредитора четвертої черги, вимоги якого залишились непогашеними, обумовлені об`єктивними, незалежними від інвестора та боржника, обставинами карантинними обмеженнями, впровадженими у 2020 році, значним збільшенням вартості енергоносіїв, повномасштабною агресією російської федерації проти України та її наслідками відключенням електроенергії через пошкодження енергетичної інфраструктури ракетними обстрілами країни-агресора і зупиненням або призупиненням господарської діяльності контрагентів боржника.

Водночас, за змістом звіту керуючого санацією в процедурі санації було досягнуто позитивних результатів у відновленні платоспроможності боржника: погашено кредиторські вимоги на загальну суму 10 065 901,00 грн., залучено інвестора ТзОВ «Лоджистік Сервіс», підприємство сплачує податки та інші обов`язкові збори, продовжує здійснювати виробничу діяльність, забезпечує сплату заробітної плати працівникам.

Тобто спостерігається позитивна динаміка у відновленні платоспроможності, а вчасне виконання плану санації унеможливлене об`єктивними факторами непереборної сили епідемічною ситуацією в Україні та світі і повномасштабною збройною агресією російської федерації в Україні.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи апелянта щодо неодноразового продовження тривалості процедури санації та необхідності здійснювати заходи, передбачені планом санації, з дотриманням встановленого графіку, разом з цим, матеріалами справи підтверджена також обґрунтованість підстав вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації забезпечить відновлення платоспроможності боржника.

Відповідно до абз.2 ч.6 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній до 19.01.2013), у разі схвалення зборами кредиторів плану санації, який передбачає триваліший строк санації боржника, ніж початково встановлений, господарський суд продовжує строк санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації забезпечить відновлення платоспроможності боржника.

Аналогічний правовий висновок було викладено у постанові Верховного Суду від 24.06.2020 у цій справі.

Відтак колегія суддів відхиляє доводи скаржника про те, що законом не передбачено можливості продовження судом строку санації понад граничний строк (18 місяців).

На переконання апелянта, місцевий господарський суд мав обов`язок перевірити чи існує в інвестора ТзОВ «Лоджистік Сервіс» реальна можливість погасити вимоги кредитора ТзОВ «ТД «Альтаір» в розмірі 4 222 137,04 грн. у І кварталі 2024 року, проте апелянт не наводить обґрунтування щодо наявності обставин, які б спростовували можливість інвестора виконати взяті на себе зобов`язання чи відсутність такої мети.

ТзОВ «ТД «Альтаір», схваливши зміни до плану санації, погодилось на погашення його вимог у першому кварталі 2024 року, а в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції представник вказаного кредитора просив залишити оскаржену ухвалу про продовження строку процедури санації без змін.

Також колегія суддів відхиляє доводи апелянта про наявність поточного податкового боргу ВАТ «ТО «Текстерно» в сумі 36 млн.грн., адже матеріалами справи про банкрутство підтверджено залишок непогашеної заборгованості перед ГУ ДПС у Тернопільській області як заставним кредитором в розмірі 20 051 085,32 грн., а поточні податкові зобов`язання боржник сплачує, зокрема, у 2022 було сплачено 3 476 737,15 грн. податків та зборів.

Слід наголосити, що метою судової процедури санації є запобігання ліквідації підприємства, фінансове оздоровлення та повне відновлення платоспроможності боржника, яке дасть змогу зберегти робочі місця і не лише погасити визнані у справі про банкрутство кредиторські вимоги, а й забезпечити в подальшому надходження до бюджету податкових платежів. При цьому, положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній до 19.01.2013) стимулюють співпрацю кредиторів, боржника, керуючого санацією та інвесторів для досягнення цієї мети.

Враховуючи те, що комітет кредиторів схвалив зміни до плану санації, які зумовлюють необхідність продовження строку процедури санації, інвестор, боржник та керуючий санацією обґрунтували об`єктивність та поважність причин недотримання графіку виконання плану санації, а також наявність підстав вважати, що продовження строку санації для виконання цього плану забезпечить відновлення платоспроможності боржника, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про доцільність задоволення заявленого головою комітету кредиторів клопотання про затвердження змін до плану санації боржника та продовження встановленого строку процедури санації на шість місяців до 03.08.2023.

Відтак аргументи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, жодним чином не спростовують правильність висновків місцевого господарського суду, апелянт не обґрунтував та не довів порушення застосування судом норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи встановлені обставини справи, межі перегляду оскаржуваної ухвали, доводи учасників справи, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають до задоволення, отже, оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.

В порядку положень ст. 129 ГПК України сплачений скаржником за подання апеляційної скарги судовий збір слід покласти на скаржника.

Керуючись ст.ст.86, 129, 269, 270, 275, 276, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні вимог апеляційної скарги Головного управління ДПС у Тернопільській області б/н та дати (вх.ЗАГС. №01-05/800/23 від 17.03.2023) відмовити.

2. Ухвалу Господарського суду Господарського суду Тернопільської області від 20.02.2023 у справі №1/Б-294 залишити без змін.

3. Судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги, покласти на скаржника.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Повний текст постанови складено 29.05.2023.

Головуючий суддяЖелік М.Б.

суддя Галушко Н.А.

суддя Скрипчук О.С.

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.05.2023
Оприлюднено31.05.2023
Номер документу111149936
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1/б-294

Ухвала від 15.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 20.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Судовий наказ від 20.12.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 04.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 03.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Рішення від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 06.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Судовий наказ від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні