Справа № 570/3859/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2023 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Тимощука Я.О.,
при секретарі Ковальчук О.Б.,
за участю представника позивача адвоката Грабовського В.А.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кибалюка» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кибалюка» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача, як власника квартири АДРЕСА_1 заборгованість по внесках на управління багатоквартирним будинком (утримання будинку) у сумі 40 069,21 грн, понесені судові витрати в розмірі 2 481,00 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 2 000,00 грн.
24.03.2023 року через канцелярію Рівненського міського суду Рівненської області відповідачкою подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача- адвокат Грабовський В.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить їх задоволити.
Відповідачка в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Вказала, що вона не проживає у житловому приміщенні у АДРЕСА_2 , не користується таким житлом і не отримує житлово-комунальних послуг для власних потреб. Стверджує, що відповідна квартира не придатна для проживання, перебуває в стані після будівельників і ремонту в ній вона не проводила.
Заслухавши думку представника позивача адвоката Грабовського В.А. та відповідачки, дослідивши в судовому засіданні надані письмові докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 та є співвласником багатоквартирного будинку. Вказаний факт підтверджується Інформацією з ДРРП та договором купівлі-продажу квартири від 04.12.2019 року.
Із наданого відповідачкою договору купівлі-продажу квартири від 04.12.2019 року, вбачається, що він укладений ОСОБА_1 , як фізичною особою-підприємцем.
Відповідно до ст. 26 ЦК України усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.
Цивільним кодексом України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин (стаття 51). За зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, фізична особа - підприємець відповідає усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення (стаття 52).
Статтею 320 ЦК України передбачено, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Згідно із ст. 325 ЦК України суб`єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими. Законом може бути встановлено обмеження розміру земельної ділянки, яка може бути у власності фізичної та юридичної особи.
Цивільний кодекс України передбачає, що учасниками цивільних відносин та суб`єктами права власності є фізичні особи (частина перша статті 2 та частина перша статті 318). Він не розрізняє такого суб`єкта права власності як фізична особа-підприємець, набуття такого статусу дозволяє лише здійснювати господарську діяльність.
Так, Господарським кодексом України передбачено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання (стаття 2), в свою чергу суб`єктами господарювання згідно із статтею 55 Кодексу є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Таким чином, право власності на нерухоме майно повинно реєструватись за фізичною особою, а не за фізичною особою-підприємцем.
В спірних правовідносинах право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_1 , як фізичною особою.
Згідно із ч. 2 ст. 331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Будь-яких доказів того, що вищезазначене майно було зареєстровано за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 відповідачка не надала.
Відтак, власником квартири АДРЕСА_3 є саме фізична особа ОСОБА_1 .
Тому суд відхиляє доводи відповідачки про непідсудність Рівненському міському суду даної справи за позовом ОСББ "Кибалюка" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на утримання вищезазначеного майна, яке зареєстровано за відповідачем як фізичною особою. З огляду на це, суд також відмовляє у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Утримання будинку, в якому знаходиться квартира відповідачки, здійснюється ОСББ «Кибалюка».
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про ОСББ», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про ОСББ» та Статуту ОСББ «Кибалюка» метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про ОСББ», співвласники багатоквартирного будинку є власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач є співвласником багатоквартирного будинку в розумінні ЗУ «Про ОСББ» та зобов`язаний виконувати рішення загальних зборів ОСББ «Кибалюка».
Згідно рішення загальних зборів ОСББ «Кибалюка», оформленого протоколом №1 від 21 липня 2017 року встановлено розмір обов`язкових платежів на утримання будинку з 01.08.2017 року в розмірі: 4,06 грн за один квадратний метр загальної площі житлового приміщення 1, 2, 3 поверхів; 1,00 грн за один квадратний метр загальної площі підвальних приміщень; 1,50 грн за один квадратний метр загальної площі прибудови.
Загальний розмір щомісячних внесків на утримання будинку по квартирі АДРЕСА_3 становить 1181,87 грн = 291,1 кв.м. * 4,06 грн. Будь-яких заперечень щодо розміру щомісячних внесків на утримання будинку відповідач не заявляла.
Так, внаслідок неналежного виконання зобов`язань у Відповідача виникла заборгованість перед Позивачем в розмірі в 40069,21 гривень, за період з 04.12.2019 року по 30.09.2022 року.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про ОСББ», діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно - правовими актами та статутом об`єднання, асоціації.
Згідно п. 2 ст. 2 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», не є предметом регулювання цього закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до ст. 22 ЗУ «Про ОСББ».
Крім того, чинним законодавством України про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не передбачено укладання договорів між ОСББ та співвласниками багатоквартирного будинку, а внески по утриманню будинку та прибудинкової території та внески до ремонтного фонд (послуги по утриманню будинку та прибудинкової території та ремонту багатоквартирного будинку відносяться до житлових послуг, які надаються ОСББ самостійно встановлюються рішенням Загальних Зборів ОСББ.
Відповідно до ч.ч. 3,4 ст. 22 ЗУ «Про ОСББ», для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об"єднання за рішення загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.
Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексуУкраїни в частині господарчого забезпечення діяльності не господарюючих суб`єктів.
Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Відмова від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших співвласників ОСББ і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках за житлові послуги примусовому порядку.
Відповідно до п. 3 ст. 3 Господарського кодексу України, діяльність не господарюючих суб`єктів спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально - технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб`єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності господарюючих суб`єктів.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про ОСББ», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про ОСББ», об`єднання має право відповідно до законодавства та статут об`єднання: виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у том числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про ОСББ», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласник; відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про ОСББ», співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний: своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, виконувати рішення статутних органів прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівною законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів технічного переоснащення приміщень або їх частин.
Відповідно до ч. 6 ст. 21 ЗУ «Про ОСББ» порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про ОСББ» Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до положень частини четвертої статті 319 ЦК України власність зобов`язує.
Згідно зі статтею 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Тобто, положення статті 322 ЦК України встановлюють презумпцію обов`язку власника нести усі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна, у тому числі з оплати комунальних та інших наданих йому послуг, поза залежністю від того, чи користується він ними безпосередньо чи ні. До таких витрат належать витрати, пов`язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо. Такий обов`язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правочинів володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов`язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.
Згідно ст.ст. 525, 526ЦК України (далі ЦК України) зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
Порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання, ст. 610 ЦК України).
Відповідно до ч. 1ст.612ЦК України відповідач вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язань або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст.5ЗУ «Прожитлово-комунальніпослуги» до житлово-комунальних послуг віднесено: 1) утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; 2) купівлю електричної енергії для забезпечення спільного майна багатоквартирного будинку; 3) поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до п. 1 ст.12ЗУ «Проособливості здійсненняправа власностібагатоквартирного будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.
Згідно ст. 67, ч. 1 ст. 68 Житлового кодексу України, абз. 2 п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків» - утримання приватизованих квартир здійснюється за рахунок коштів їх власників. Квартиронаймач (власник) зобов`язаний своєчасно вносити плату за житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором чи законом.
Статтею 23 ЗУ «Про ОСББ» встановлено, що утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності здійснюються відповідно до законодавства України.
Як зазначено вище, позивач є управителем будинку, а відповідач споживачем послуг.
Відповідно до вимог закону споживачі зобов`язані вносити плату за житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати послуг в повному обсязі.
Це відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України 20 квітня 2016 року в справі 6-2951цс15, яка, з точки зору ч. 4 ст. 263 ЦПК України, має враховуватися судом.
Суд відхиляє заперечення відповідачки проти позову з посиланням на те, що вона не проживає в квартирі АДРЕСА_1 і не користується послугами ОСББ, оскільки непроживання відповідачки у квартирі, яка належить їй на праві власності, та факт відсутності її реєстрації у цій квартирі не звільняє ОСОБА_1 , як власника квартири, від обов`язку нести витрати по оплаті житлово-комунальних послуг, які були надані ОСББ «Кибалюка».
Відповідна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 02.04.2020 року по справі № 757/29813/17-ц.
Відповідно до ст.526ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином у відповідності з договором і вимогами чинного законодавства, інших актів діючого законодавства.
Відповідачка не надала належних доказів на спростовування факту надання їй, як власнику квартири у багатоквартирному будинку, житлово-комунальних послуг ОСББ «Кибалюка», або ж надання послуг іншою особою. Також відповідачкою не було надано доказів на спростування наявної заборгованості по сплаті комунальних послуг, а також розрахунку наявної заборгованості, або ж доказів на погашення заборгованості, яка утворилася у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань з оплати наданих житлово-комунальних послуг.
Оскільки розрахунок заборгованості проведений позивачем відповідно до вимог чинного законодавства, вказаний розрахунок приймається судом до уваги.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачка ОСОБА_1 не сплачувала внески на утримання (управління) багатоквартирним будинком, у повному обсязі, внаслідок чого утворилася заборгованість в розмірі 40 069,21 гривень.
При вирішенні питання про стягнення з відповідача судових витрат по справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2481,00 гривень.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, здійснених позивачем у зв`язку з розглядом позову, які складаються з витрат за надання правничої допомоги у розмірі 2 000,00 грн., суд враховує, що відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст.137ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Витрати за надання правничої допомоги підтверджені належними доказами, а саме договором про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 26.08.2022 року, укладеним між ОСББ «Кибалюка» та Адвокатським бюро «Віталія Грабовського»; предметним завдання №26-08-2022 до Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 26.08.2022 року, укладеним між ОСББ «Кибалюка» та АБ «Віталія Грабовського»; актом здачі-приймання наданих послуг до Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 26.08.2022 року, складеним 12.10.2022 року між ОСББ «Кибалюка» та АБ «Віталія Грабовського»; рахунком № 12-10/2022 від 12.10.2022 року, виданим АБ «Віталія Грабовського»; платіжним дорученням 74 від 13.10.2022 року.
Оскільки понесення позивачем зазначених витрат підтверджено належними доказами, а тому вони підлягають до стягнення з відповідачки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 257, 267, 319, 322, 525,526,612 ЦК України, ст.ст. 4, 10, 15-17, 20 Закону УкраїниЗакону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.10,12,89,137,141,258-259,263-265,273,353,354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кибалюка» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кибалюка» (код ЄДРПОУ - 40853474, адреса місцезнаходження: 33010, м. Рівне вул. Неофіта Кибалюка, 10) заборгованість по внесках на управління багатоквартирним будинком (утримання будинку) у сумі 40069,21 (сорок тисяч шістдесят дев`ять) гривень 21 копійка.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кибалюка» (код ЄДРПОУ - 40853474, адреса місцезнаходження: 33010, м. Рівне вул. Неофіта Кибалюка, 10) судовий збір в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня 00 копійок та витрати на правничу допомогу в розмірі 2 000 (дві тисячі) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кибалюка» (код ЄДРПОУ - 40853474, адреса місцезнаходження: 33010, м. Рівне вул. Неофіта Кибалюка, 10).
Відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ).
Суддя Рівненського
міського суду Тимощук О.Я.
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2023 |
Оприлюднено | 31.05.2023 |
Номер документу | 111178285 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Тимощук О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні