Рішення
від 07.06.2023 по справі 365/7/23
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/7/23

Номер провадження: 2/365/66/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

07 червня 2023 року смт Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі :

головуючого -судді ХИЖНОГО Р.В.

за участю секретаря судового засіданняНОСОВОЇ О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Костенко О.М. звернувся до Згурівського районного суду Київської області із вище зазначеною позовною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_3 , після смерті якої позивачці відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,3610 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221981300:03:001:0006, яка розташована на території колишньої Войківської сільської ради Згурівського району Київської області, згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 304920.

Позивачці було відмовлено нотаріусом у вирішенні питання оформлення спадщини, з посиланням на те, що вона пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини і рекомендовано звернутись до суду. У встановлений законом строк позивачка не звернулась до нотаріуса, оскільки вважала себе, такою, що прийняла спадщину. Так, позивачка мала на руках оригінали спадкових документів, вона є єдиним спадкоємцем та її спадкові права не оспорюються. Поважними причинами пропуску строку також є карантинні обмеження щодо запобігання поширенню COVID-19, а також введення військового стану внаслідок збройної агресії російської федерації. Вважає, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.

У зв`язку з зазначеним вище, просить суд визначити позивачці ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Ухвалою від 06 січня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження. Постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження. Сторонам роз`ясненні їх права на подачу заяв по суті. Витребувано завірену копію спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Ухвалою від 01 лютого 2023 року судом витребувано завірену копію заповіту ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідченого 29.09.2006 року Войтівською сільською радою Згурівського району Київської області, номер в реєстрі нотаріальних дій 99.

13 лютого 2023 року до суду надійшла витребувана судом копія заповіту, з якої встановлено, що спадкоємцем померлої ОСОБА_3 за заповітом є ОСОБА_4 .

Ухвалою суду від 22 лютого 2023 року до участі у справі залучений ОСОБА_4 , як третя особа без самостійних вимог.

Ухвалою суду від 27 березня 2023 року до участі у справі залучена ОСОБА_2 , як третя особа без самостійних вимог. Виключено з учасників справи третю особу без самостійних вимог - ОСОБА_4 .

Ухвалою від 15 травня 2023 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті.

В судове засідання учасники справи не з`явились, відтак на підставі ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання не проводилось.

Представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Костенко О.М. направив до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи у відсутність сторони позивача, позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача Згурівської селищної ради Монич А. направила до суду заяву, в якій просила проводити розгляд справи без участі представника відповідача, позовні вимоги визнала в повному обсязі, зазначивши, що наслідки визнання позову є відомими та зрозумілими.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заяв (клопотань) та пояснень до суду не подала.

Суд визнав можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін та їхня неявка не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову, враховуючи визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом, як таке, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Обставини, викладені в позові підтверджуються наступним.

Дослідженими судом письмовими доказами встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Софіївка Баришівського району Київської області. Дошлюбне прізвище позивачки ОСОБА_5 . Батьками позивачки є ОСОБА_6 та ОСОБА_3 (а.с. 7 - копія свідоцтва про народження, а.с.8 копія свідоцтва про укладення шлюбу).

Мати позивачки, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про смерть а.с.9).

До дня смерті ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті ОСОБА_3 проживала одна (а.с. 10 копія довідки старости Войтівського старостинського округу Згурівської селищної ради).

До складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 входить земельна ділянка площею 3,3610 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221981300:03:001:0006, яка розташована на території колишньої Войківської сільської ради Згурівського району Київської області, яка належала ОСОБА_3 згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 304920 (а.с. 11 копія Державного акту, а.с. 12 копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкова справа до майна померлої ОСОБА_3 не заводилась ( а.с. 28 - інформаційна довідка із Спадкового реєстру).

За життя ОСОБА_3 був складений заповіт, посвідчений 29.09.2006 року ОСОБА_7 секретарем Войтівської сільської ради Згурівського району Київської області, зареєстрований в реєстрі за № 99. Цим заповітом ОСОБА_3 заповіла належну їй земельну ділянку згідно Державного акту серії ЯБ № 304920, своєму онукові ОСОБА_4 (а.с. 29-30 - інформаційна довідка із Спадкового реєстру, а.с. 41 копія заповіту).

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 59 копія свідоцтва про смерть). Після його смерті приватним нотаріусом ОСОБА_8 . Чернігівського міського нотаріального округу заведено спадкову справу № 19/2018. Спадкоємцем померлого є його дружина ОСОБА_2 , яка залучена до участі у справі як третя особа (а.с. 69-87 копія спадкової справи).

Третя особа ОСОБА_2 спадкові права позивачки не оспорює, не є спадкоємцем померлої ОСОБА_3 ні за спадковою трансмісією, ні за правом представлення. Ухвалення судом рішення на користь позивачки, жодним чином не вплине на права чи інтереси ОСОБА_2 .

Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом ОСОБА_3 .

В силу положення ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Позивачці було відмовлено державним нотаріусом Згурівської державної нотаріальної контори у прийнятті заяви про прийняття спадщини у звязку з пропуском встановленого строку для прийняття спадщини (а.с. 13 копія нотаріальної відмови).

Позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права в нотаріальних органах через пропуск строку для прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1ст. 1269 ЦК України).

Правила ч. 3 ст. 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Як роз`яснено в пункті 24постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про спадкування» № 7від 30 травня 2008 рокуособа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Позивачка є єдиним спадкоємцем померлої. Спадкові права позивачки ніким не оспорюються. Спадкоємець за заповітом ОСОБА_4 , спадщину не прийняв, оскільки помер ще до її відкриття. Спадкова справа до майна померлої ОСОБА_3 не заводилась. У визначений законом строк позивачка із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталась. Позивачка пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визначити позивачці ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, як такий що був пропущений з поважних причин після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд не застосовує до відповідача Згурівської селищної ради ст. 141 ЦПК України та понесені позивачкою судові витрати залишає за нею.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1217,1218,1223,1261,1270,1272 ЦК України, ст.ст.81,141,206,247,263-265,273 ЦПК України,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 доЗгурівської селищноїради,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог ОСОБА_2 ,про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю в три місяці з дня набрання цим рішенням суду законної сили, як такий що був пропущений з поважних причин після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Не застосовувати до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області ст. 141 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивачка ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, місцезнаходження: вул. Українська, буд. 10, смт. Згурівка Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 04360296.

Третя особа ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .

ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення07.06.2023
Оприлюднено09.06.2023
Номер документу111370371
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —365/7/23

Рішення від 07.06.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 27.03.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 01.02.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 06.01.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні