Справа №:755/14405/19
Провадження №: 1-кп/755/805/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" червня 2023 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого - судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві, клопотання захисника - адвоката ОСОБА_3 та клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про проведення судового розгляду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку ЕАZYCON, які подані у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12019000000000487 від 30 травня 2019 року, за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Неславча Окницького району Республіки Молдова, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, який має на утриманні малолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_5 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.388 КК України,
УСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпровського районного суду м. Києва, у цьому складі суду, з 03 лютого 2023 року, перебуває кримінальне провадження № 12019000000000487, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30 травня 2019 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 388 КК України.
Відповідно до ухвали Київського апеляційного суду від 12 січня 2023 року було скасовано вирок Дніпровського районного суду м. Києва від 08 вересня 2022 року щодо ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 388 КК України та призначено новий розгляд в суді першої інстанції.
Запобіжні засоби до ОСОБА_4 в межах даного кримінального провадження не застосовувались.
В судові засідання обвинувачений жодного разу не прибув, його телефон вимкнений.
На електронну пошту Дніпровського районного суду м. Києва 01 червня 2023 року надійшло клопотання ОСОБА_4 про проведення судового розгляду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку ЕАZYCON (ВКЗ).
Крім того, на електронну пошту Дніпровського районного суду м. Києва 06 червня 2023 року надійшло клопотання захисника -адвоката ОСОБА_3 про проведення судового розгляду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
Прокурор заперечував проти вказаного клопотання.
Вирішуючи питання щодо проведення розгляду справи в режимі дистанційного судового провадження за допомогою відеоконференції, суд виходить з наступного.
З урахуванням специфіки кримінального провадження, у ньому, на відміну від адміністративного, цивільного та господарського процесів, не регламентована робота сторін із власними технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового провадження, яке проводиться поза межами приміщення суду.
Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 336 КПК судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі, яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження у судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; необхідності забезпечення безпеки осіб; проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
При цьому, з метою забезпечення реалізації положень вказаної статті КПК та встановлення єдиного порядку роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження), Наказом Державної судової адміністрації України від 15 листопада 2012 року № 155 було затверджено Інструкцію про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження) (далі-Інструкція).
Пунктом 1.2.1 вказаної Інструкції передбачено, що учасники судового процесу (кримінального провадження) можуть брати участь у процесуальних діях у режимі відеоконференції лише за наявності технічної можливості для її проведення у відповідних судах, державних органах чи установах.
Обов`язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення (п. 5 Інструкції).
Лише в цьому випадку може бути забезпечено реалізацію положень ч. 4, ч. 6 ст. 336 КПК, яка передбачає обов`язок суду, судового розпорядника або секретаря судового засідання (службової особи установи попереднього ув`язнення або виконання покарань) вручити особі, яка бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, пам`ятку про її процесуальні права та перевірити її документи, що посвідчують особу.
Виходячи з викладеного, у кримінальному провадженні всі питання проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції (дистанційне судове провадження) під час судового провадження визначено ст. 336 КПК. Однак у ході проведення судового засідання в режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення з використанням власного облікового запису в системі "EasyCon" реалізація указаних положень ст. 366 КПК України є неможливою.
Верховний Суд у Постанові від 01 грудня 2021 року у справі № 760/15429/20 провадження № 51-4104 км 21 зробив висновок, що безпосередньо організація проведення судового засідання в режимі відеоконференції згідно зі ст. 366 КПК України покладається одночасно як на суд, що розглядає відповідне провадження, так і на суд (або орган досудового слідства, або установу попереднього ув`язнення, або установу виконання покарань) за територіальним місцезнаходженням учасника судового процесу, що обрав такий вид участі у засіданні. У ході проведення судового засідання в режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення з використанням власного облікового запису в системі «EasyCon» реалізація положень ч. 4 ст. 366 КПК України є неможливою. Таким чином, проведення відеоконференцзв`язку під час судового засідання за участю сторін поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів учасників цією нормою не передбачено.
При цьому, у зв`язку із введенням воєнного стану та збройної агресії на території України, Верховний Суд надіслав лист «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» від 03 березня 2022 року № 1/0/2-22 до апеляційних судів, в якому, серед іншого, зазначив про те, що якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, як виняток можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів, при цьому треба звернути увагу на роз`яснення такому учаснику його процесуальних прав та обов`язків.
Так, і захисник ОСОБА_3 , і обвинувачений ОСОБА_6 клопочуть про здійснення судового розгляду за їх участі у режимі відеоконференції із застосуванням власних технічних засобів (EasyCon), однак не наводять виключних об`єктивних обставин, які б дали підстави проводити дане судове засідання в режимі відеоконференції поза межами суду, всупереч положенням ст. 336 КПК України.
З огляду на викладене, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання захисника - адвоката ОСОБА_3 та клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 щодо здійснення їх участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції з застосуванням власних технічних засобів (EasyCon).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 336, 372, 376 КПК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання захисника - адвоката ОСОБА_3 щодо здійснення його участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції з застосуванням власних технічних засобів (EasyCon) - відмовити.
В задоволенні клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 щодо здійснення його участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції з застосуванням власних технічних засобів (EasyCon) - відмовити.
Роз`яснити захиснику ОСОБА_3 та обвинуваченому ОСОБА_4 , що вони (кожен окремо) не позбавлені можливості звернутись до Дніпровського районного суду міста Києва із клопотанням про розгляд справи за їх участі в режимі відеоконференції з приміщення суду загальної юрисдикції за умови належного обґрунтування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2023 |
Оприлюднено | 09.06.2023 |
Номер документу | 111372726 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти правосуддя Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації |
Кримінальне
Дніпровський районний суд міста Києва
Сазонова М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні