Рішення
від 05.06.2023 по справі 307/5/23
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/5/23

Провадження № 2/307/2/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2023 року Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Гримут В.І.

за участі секретаря судового засідання Ком`яті Н.А.

позивачки ОСОБА_1

представника позивачки ОСОБА_2

представника відповідачки ОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в місті Тячів, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та Буштинська селищна рада про визнання прав та обов`язків забудовника на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В :

У січні 2023 року позивачка звернулася в суд з вищевказаним позовом до відвідачів. Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син ОСОБА_7 . У встановленому законом порядку вона прийняла спадщину. При житті, на відведеній йому земельній ділянці, на АДРЕСА_1 , син збудував житловий будинок. Будівництво будинку було закінчене до 2010 року і на даний час у ньому проживають відповідачі. Однак ОСОБА_7 не встиг виготовити на цей будинок правовстановлюючі документи. Відповідачі не бажають узаконювати будинок, що позбавляє її права на отримання свідоцтва про спадщину на належну їй частину будинку. На одну четверту частину земельної ділянки, на якій побудований будинок, вона отримала свідоцтво про спадщину, оскільки та була приватизована сином. Тому хоче визнати за собою права та обов`язки забудовника щоб узаконити будинок та прийняти свою частку спадщини.

Представник відповідачки ОСОБА_3 - ОСОБА_4 позов не визнала. Вважає, що позивачка вибрала неправильний спосіб захисту. Позивачкою не надано доказів що підтверджують факту отримання дозвільних документів на будівництво будинку. Якщо спадкодавець за життя не набув права власності на нерухоме майно то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належать спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законом порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок. Здійснення спадкодавцем самочинного будівництва не породжує в нього права власності на таке майно. Не набувають такого права і його спадкоємці. Оскільки самочинно збудоване майно не є об`єктом права власності, а тому не може бути предметом поділу (виділу) згідно з нормами статей 364, 367 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких міркувань.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивачки ОСОБА_7 . Спадкоємцями першої черги, які прийняли спадщину після його смерті, є позивачка та відповідачі, тобто мати, дружина та двоє синів. З нерухомого майна спадкоємцеві належала земельна ділянка, яка знаходиться на АДРЕСА_1 та спірний житловий будинок. Вказаний будинок ОСОБА_7 будував у шлюбі з ОСОБА_3 . Правовстановлюючі документи на будинок відсутні. Оскільки земельна ділянка площею 0.12 га, по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку належала спадкодавцю, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, від 08 грудня 2020 року, позивачка ОСОБА_10 успадкувала її частину. У спірному будинку продовжують проживати відповідачі. Доказів того що будівництво є незвершеним вони не надали. Згідно відповіді нотаріуса Тячівської державної нотаріальної контори, свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_7 на будинок який знаходиться на АДРЕСА_1 , видати неможливо у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

Отже, з наведеного убачається, що відповідачі, які проживають у спірному будинку, не зацікавлені у вчиненні будь-яких дій щодо реєстрації (узаконення) будинку в установленому законом порядку. У свою чергу, відсутність реєстрації позбавляє позивачку права отримання свідоцтва про спадщину.

У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно з статтями 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

У пункті 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.

Суд також враховує відповідний правовий висновок, викладений у Постанові Верховного Суду від 01.04.2020 у справі №707/1803/16-ц, згідно якого спадкоємець має право на успадкування всіх майнових прав спадкодавця, у тому числі права забудовника.

Отже, якщо об`єкт будівництва не був прийнятий в експлуатацію, або право власності на нього не було зареєстроване за спадкодавцем, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані у процесі цього будівництва, право завершити будівництво, право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт, право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.

З наведеного убачається, що спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Матеріалами справи підтверджено, що будинок по АДРЕСА_1 , був побудований спадкодавцем на належній йому земельній ділянці з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий № 2124455300:02:004:0091, а тому спірний будинок не може вважатися таким, що самочинно збудований.

Позивачка, як спадкоємець померлого сина ОСОБА_7 , має право на успадкування всіх майнових прав спадкодавця, у тому числі права забудовника, що дасть їй можливість вчиняти дії спрямовані на введення будинку в експлуатацію, його реєстрацію у встановленому законом порядку, а також право отримати спадщину.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що позивачка, яка є спадкоємцем першої черги за законом та прийняла спадщину після смерті сина, не може скористатися у повному обсязі своїм правом на спадкове майно та позбавлена іншої можливості захистити свої права, крім визнання за нею права забудовника у судовому порядку, а тому за нею слід визнати право забудовника житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті сина - ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Тому керуючись стст. 258, 259, 264, 265 ЦПК України, стст. 216, 218 ЦК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити повністю. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право забудовника житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , на 1/8 частину, в порядку спадкування за законом після смерті сина - ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 08.06.2023 року.

Головуючий В.І. Гримут

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення05.06.2023
Оприлюднено12.06.2023
Номер документу111389171
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —307/5/23

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ситнік Олена Миколаївна

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сакара Наталія Юріївна

Постанова від 12.09.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Собослой Г. Г.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Собослой Г. Г.

Ухвала від 09.11.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кондор Р. Ю.

Рішення від 06.09.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

Ухвала від 03.08.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кондор Р. Ю.

Ухвала від 14.07.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кондор Р. Ю.

Рішення від 05.06.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

Рішення від 05.06.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні