Справа № 727/4810/23
Провадження № 2-о/727/212/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2023 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
Головуючого судді: Одовічен Я.В.,
за участю секретаря: Гермак К.О.,
заявника: ОСОБА_1
представника заявника: ОСОБА_2
заінтересованих осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4
представника заінтересованої особи: Лабік Г.І.
представника Органу опіки та піклування: Спенул О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 про призначення опікуном, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про призначення опікуном.
Посилається на те, що вона є донькою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 13.12.2022 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано недієздатною.
Зазначає, що доцільність призначення її опікуном недієздатної матері ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується поданням органу опіки та піклування від 27.04.2023 року.
На підставі викладеного, заявник просить суд призначити її опікуном недієздатної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 у судовому засіданні заяву підтримала. Вказала, що ОСОБА_7 є її матір`ю, у неї перелом стегнової кістки, у зв`язку з чим вона лежача та потребує постійної сторонньої допомоги. Заявниця бажає бути її опікуном та здійснювати за нею догляд. Вона до 2021 року доглядала за матір`ю. Однак, у лютому 2022 року з Білорусії приїхала її сестра ОСОБА_5 , яка забрала мати до себе на АДРЕСА_1 . Між ними існує конфлікт, вони не можуть дійти згоди з приводу того, хто має доглядати за матір`ю. Вважає, що ОСОБА_3 потрібна не мати, а майно. Вона хоче повернути мати до квартири, що по АДРЕСА_2 , де проживає їх брат ОСОБА_4 , і там доглядати за нею. У вказаній квартирі заявниця успадкувала 1/12 частку після смерті батька. У неї є власна квартира АДРЕСА_3 , проте там немає належних умов для проживання та догляду за недієздатною. Вона збирає макулатуру, яку приносить до квартири, тому там немає місця. Саме тому представниками Органу опіки та піклування не було обстежено умови проживання в її квартирі. Просить заяву задовольнити.
Представник заявника подану заяву підтримав та підтвердив, викладені в ній обставини. Просив заяву задовольнити.
Представник Органу опіки та піклування у судовому засіданні подання про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном недієздатної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтримала. Зазначила, що між сестрами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 сімейний конфлікт. Опікунська рада вирішила надати дозвіл обом сестрам бути опікунами. Обстеження умов проживання заявниці по Проспекту Незалежності м.Чернівці Органом опіки та піклування не проводилось у зв`язку з відсутністю ОСОБА_1 за місцем проживання.
Заінтересована особа ОСОБА_4 заперечував проти задоволення заяви. Пояснив суду, що ОСОБА_1 його рідна сестра. У заявниці біля 10 років був конфлікт з їх батьками, вони не спілкувались. Після смерті батька у ОСОБА_1 з`явився інтерес до матері через спадщину. Певний час ОСОБА_8 приходила до матері майже кожного дня та доглядала за нею. Увесь цей час заявниця переконувала мати переписати на неї майно. Мати на її прохання переписала на її ім`я земельну ділянку. ОСОБА_1 забрала банківські картки матері та користувались ними на власний розсуд. Квартира по АДРЕСА_2 належить на праві власності йому, за виключенням 1/12 частки, що становить біля 6 кв.м., яку успадкувала заявниця. Вона хотіла, щоб він викупив її частку, проте у нього немає коштів. На даний час за матір`ю доглядає їх сестра ОСОБА_3 у належній їй на праві власності квартирі. ОСОБА_1 ніхто не перешкоджає бачитись із мамою. У квартирі заявниці по Проспекту Незалежності м. Чернівці антисанітарні умови, тому вона хоче разом із матір`ю проживати у квартирі по АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення поданої заяви. Пояснила суду, що вона здійснює догляд за їх матір`ю ОСОБА_6 . ОСОБА_9 зареєстрована та проживає разом із нею по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 може приходити до матері, вона не заперечує. Проте, вважає, що заявниця не може бути опікуном, оскільки є інвалідом ІІ групи по зору та сама потребує догляду, в її квартирі незадовільні умови проживання. Вважає, що опікуном має бути хтось один. Просила відмовити в задоволенні заяви.
Представник заінтересованої особи заперечував проти задоволення заяви. Зазначив, що відповідно до ст.62 ЦК України здійснення опіки над недієздатною можливе або за її місцем проживання або за місцем проживання опікуна. Проте, заявниця бажає здійснювати опіку над матір`ю ОСОБА_6 у квартирі брата ОСОБА_4 , в якій їй належить лише 1/12 частка. У квартирі ОСОБА_1 умови проживання незадовільні, а тому просив відмовити у задоволенні заяви.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що заява задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так, судом встановлені наступні фактичні обставини справи:
Зокрема, судом встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 13.12.2022 року визнано недієздатною (а.с.3-6).
Заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_6 , що підтверджується її копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , де зазначено, що її матір`ю є ОСОБА_6 (а.с.33).
Як вбачається з витягу із рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 25.04.2023 року №229/9, Виконавчим комітетом ЧМР надано суду подання щодо доцільності призначення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікунами недієздатної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , де вона має право користування житловим приміщенням та є співвласником частки гаражу № НОМЕР_2 по АДРЕСА_4 , встановити опіку над її майном.
Зі змісту даного рішення вбачається, що недієздатна ОСОБА_6 є власником житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_5 та земельної ділянки, площею 0,3747 га, кадастровий номер 0522686800:02:000:0063, що розташована на території Суботівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Крім того, в рішенні вказано, що в разі призначення судом ОСОБА_3 та ОСОБА_1 опікунами, дозволити їм управляти майном, що належить підопічній, в порядку визначеному чинним законодавством. Покласти на опікунів відповідальність за збереження та використання майна підопічної ОСОБА_6 , її матеріальне утримання, здійснення постійного догляду і нагляду, а також вжиття заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічної (а.с.7-8).
Згідно подання Органу опіки та піклування Чернівецької міської ради від 27.04.2023 року №01/02-22/968, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Чернівецької міської ради вважає за доцільне призначити громадян ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікунами недієздатної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10-11).
При цьому, органом опіки встановлено, що потенційний опікун ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи по зору загального захворювання безтерміново та пенсіонеркою за віком, отримує пенсію за віком. Відповідно до медичного висновку про стан здоров`я, виданої МКП «Міська поліклініка №2» від 08.03.2023 року, за станом здоров`я ОСОБА_1 може надавати постійну сторонню допомогу, догляд, соціальні послуги, може бути опікуном.
Крім того, у висновку про стан здоров`я заявника лікар-психіатр зазначив діагноз «Астенічний розлад».
Також у поданні Органом опіки та піклування зазначено, ОСОБА_1 є підопічною Чернівецького комунального територіального центру соціального обслуговування «Турбота». Отримує послуги догляду вдома, соціальної адаптації, натуральної допомоги, транспортні та медичні, згідно рішення Департаменту соціальної політики міської ради №788 від 05.10.2022 року.
Таким чином, спірні правовідносини регулюються наступними нормами Цивільного кодексу України.
Так, відповідно дост.55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
За змістом ст.58 ЦК України опіка встановлюється над фізичними особами визнаними судом недієздатними.
Згідно ч.1ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Як вбачається з ч.4ст.63ЦК України опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.
Відповідно дост.292 ЦК України малолітня, неповнолітня особа, а також фізична особа, яка визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена, має право на опіку та піклування.
Відповідно до частини першоїстатті 67 ЦК Україниопікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
За змістом частини першої, третьоїстатті 72 ЦК Україниопікун зобов`язаний дбати про збереження та використання майна підопічного в його інтересах. Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв`язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року№ 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимогЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).
Системно проаналізувавши зміст частини першої статті 60 ЦК України та частини першої статті 300 ЦПК України, можливо дійти висновку, що обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18).
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник.
При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб (п.3.1 Правил опіки та піклування).
Опікунами неможуть бутиособи,які:не досягли18років;визнані вустановленому порядкунедієздатними абообмежено дієздатними,перебувають наобліку аболікуються впсихоневрологічних танаркологічних закладах;раніше були опікунами чипіклувальниками таз їхвини опікучи піклуваннябуло припинено; позбавленібатьківських прав; інтересияких суперечатьінтересам осіб,що підлягаютьопіці чипіклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину (п.3.2 Правил)
Документи,за наявностіяких органиопіки іпіклування призначаютьопікуна: повідомлення державних, громадських організацій абозаяви громадянина(громадян); копії свідоцтвапро народженняособи,що потребуєопіки,або іншогодокумента,який підтверджуєїї вік; копіясвідоцтва про смерть батьків або рішення суду провизнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їхпомерлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливістьвиховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньоюособою,-рішення судупро визнанняданої особинедієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її
майна; довідки про стан здоров`я особи, що потребує опіки (якщо вона
раніше проживалаокремо),та майбутньогоопікуна (піклувальника); довідкапро місцепроживання майбутньогоопікуна ійого заявапро прийняттяна себеобов`язківпро опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов`язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки (п.3.3 Правил опіки та піклування).
При встановленні опіки (піклування) орган опіки та піклування оформляє на кожного підопічного особову справу із занесенням до неї усіх вищенаведених документів, яка зберігається в органах опіки та піклування за місцем проживання підопічного протягом 75 років. (п.3.5 Правил опіки та піклування).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина першастатті 12 ЦПК України).
Відповідно до положень частини третьої статті12, частини першої статті81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною шостоюстатті 81 ЦПК Українидоказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до частини першоїстатті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина першастатті 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина першастатті 80 ЦПК України).
У частині першійстатті 89 ЦПК Українивизначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Звертаючись до суду із даною заявою, заявник вказувала, що вона бажає бути опікуном недієздатної ОСОБА_6 та здійснювати за нею догляд у квартирі, що по АДРЕСА_2 , де проживає їх брат ОСОБА_4 .
Даючи оцінку наведеним у заяві та поясненнях доводам, а також запереченням заінтересованих осіб, дослідивши матеріали особової справи відносно недієздатної ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд приходить до наступного.
Так, із досліджених судом матеріалів особової справи відносно недієздатної, що була витребувана судом з Органу опіки та піклування, встановлено, що ОСОБА_1 11.04.2023 року звернулась до голови Опікунської ради з заявою про призначення її опікуном хворої матері ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З метою розгляду заяви ОСОБА_1 . Органом опіки та піклування було перевірено та розглянуто документи, що були надані заявником.
Зокрема, у матеріалах особової справи наявний витяг з Реєстру територіальної громади по місцю проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.03.2023 року, відповідно до якого місце проживання останньої зареєстроване за адресою АДРЕСА_6 . Зазначена квартира належить заявниці на підставі свідоцтва про право власності від 03.07.2007 року.
Місце проживання недієздатної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстроване за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою від 13.03.2023 року. Зазначена квартира належить на праві власності ОСОБА_5 , що підтверджується копією договору дарування квартири від 07.03.2017 року.
Із дослідженого судом акту обстеження житлово-побутових умов проживання ОСОБА_1 від 12.04.2023 року вбачається, що заявниця за адресою АДРЕСА_6 не проживає. За вказаною адресою антисанітарія, квартира захламлена різним непотребом, житлово-побутові умови проживання незадовільні.
Окрім того, відповідно до копії довідки до акту огляду медико-соціальної експертною комісією від 07.11.2019 року, ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності по зору довічно.
Згідно висновку про стан здоров`я від 13.03.2023 року, виданого КНП «Міська поліклініка №2», ОСОБА_1 страждає на астенічний розлад, дифузний кардіосклероз, проте при цьому може надавати постійну сторонню допомогу, догляд, соціальні послуги , бути опікуном.
Також, із дослідженого листа Чернівецького комунального територіального центру соціального обслуговування «Турбота» Департаменту соціальної політики від 14.03.2023 року судом встановлено, що ОСОБА_1 обслуговується територіальним центром безоплатно. Отримує послуги догляду вдома, соціальної адаптації, натуральної допомоги, транспортні та медичні, згідно рішення Департаменту соціальної політики №788 від 05.10.2022 року.
Таким чином, із досліджених доказів видно, що ОСОБА_1 в квартирі АДРЕСА_7 хоча і зареєстрована, але фактично не проживає, буває там кілька разів на місяць, квартира має вкрай занедбаний стан та непридатна для проживання.
Аргументи заявниці про те, що вона здійснюватиме опіку та догляд над недієздатною матір`ю в квартирі по АДРЕСА_2 , суд відхиляє, оскільки згідно вимог статті 62 ЦК України опіка або піклування може бути встановлена за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Суд враховує, що недієздатна проживає в квартирі АДРЕСА_1 , загальною площею 26,50 кв.м. Зазначена квартира є однокімнатною та належить на праві власності ОСОБА_3 , яка проживає у квартирі разом із ОСОБА_6 . Між ОСОБА_1 та її сестрою ОСОБА_3 склались неприязні конфліктні відносини, що унеможливлює їх спільне проживання.
Обстеження умов проживання в квартирі по АДРЕСА_2 органом опіки та піклування не здійснювалось. Окрім того, основний власник квартири ОСОБА_4 заперечує проти того, щоб ОСОБА_10 разом із ОСОБА_6 там проживали.
Орган опіки та піклування в Поданні про доцільність призначення опікуном ОСОБА_1 вказаним обставинам належної оцінки не дав, та необґрунтовано визнав за можливе призначити її опікуном.
Також, суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи по зору, страждає на «Астенічний розлад», дифузний кардіосклероз, є підопічною Чернівецького комунального територіального центру соціального обслуговування «Турбота». Отримує послуги догляду вдома, соціальної адаптації, натуральної допомоги, транспортні та медичні, згідно рішення Департаменту соціальної політики міської ради №788 від 05.10.2022 року. З урахуванням вказаних обставин є сумнівним можливість ОСОБА_1 за станом здоров`я виконувати обов`язки опікуна.
Орган опіки та піклування в поданні про доцільність призначення опікуном заявниці не мотивував належним чином своє рішення, обмежившись загальними обставинами, у зв`язку з чим суд не погоджується із внесеним поданням.
З урахуванням зазначеного та виходячи із інтересів недієздатної особи, суд вважає, що заява ОСОБА_1 необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.55,58,60,62,63 ЦК України,ст.ст.4,5,89,247,259,264,265,300,354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 про призначення опікуном над недієздатною ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 відмовити.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м.Чернівців протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення буде складено 12.06.2023 року.
Суддя Одовічен Я.В.
Суд | Шевченківський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2023 |
Оприлюднено | 13.06.2023 |
Номер документу | 111444790 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Чернівців
Одовічен Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні