Ухвала
від 09.06.2023 по справі 910/86/20
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

09 червня 2023 року

м. Київ

cправа № 910/86/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Бакуліна С.В. головуючий (доповідач), Кібенко О.Р., Кондратова І.Д.,

розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 (головуючий суддя - Корсак В.А., судді: Євсіков О.О., Ходаківська І.П.) та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 (суддя Чинчин О.В.)

у справі №910/86/20

за позовом ОСОБА_1

до Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика"

про визнання недійсним рішення загальних зборів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика" про (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог):

- визнання недійсним рішення загальних зборів Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика" від 05.03.2016;

- визнання недійсним рішення зборів повноважених Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика" від 28.01.2017;

- скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дій, проведених 21.02.2017 відносно Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика", а саме: "Внесення змін до відомостей про юридичну особу від 21.02.2017 за номером 10721070008006596 щодо зміни керівника юридичної особи".

Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика" про визнання недійсними рішення загальних зборів - відмовлено у повному обсязі.

ОСОБА_1 звернувся 29.05.2023 (згідно з даними на поштовому конверті) до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить: (1) поновити строк на касаційне оскарження постанови Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20; (2) звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання касаційної скарги; (3) скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у цій справі і постановити нове рішення про задоволення позовних вимог, а саме: визнати недійсним рішення загальних зборів Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика" від 05.03.2016; визнати недійсним рішення зборів повноважених Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика" від 28.01.2017; скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дії, проведені 21.02.2017 відносно Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Арктика", а саме: "Внесення змін до відомостей про юридичну особу від 21.02.2017 за номером 10721070008006596 щодо зміни керівника юридичної особи".

Перевіривши матеріали касаційної скарги, Суд вважає за необхідне залишити її без руху з огляду на таке.

Виходячи з приписів частини другої статті 292 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, вона залишається без руху.

Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 290 ГПК України до касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, за наявності.

Відповідно до частин першої та другої статті 288 ГПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

За змістом частини третьої статті 292 ГПК України у випадку, якщо касаційна скарга подана після закінчення строків, установлених статтею 288 ГПК України, і особа, яка її подала, не порушує питання поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними, вона залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутись до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.

Предметом касаційного оскарження є постанова Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 (повний текст складено 27.04.2023), строк на оскарження якої відповідно до ГПК України закінчився 18.05.2023.

29.05.2023, про що свідчать відмітки відділу поштового зв`язку на конверті, тобто поза межами процесуального строку на касаційне оскарження, передбаченого статтею 288 ГПК України, заступник прокурора Харківської обласної прокуратури звернувся з касаційною скаргою разом із клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень.

Клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 у справі №910/86/20 отримав 08.05.2023.

Розглянувши вищевказане клопотання, суд касаційної інстанції визнає вказані у клопотанні підстави для поновлення строку неповажними, відтак вважає, що клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження з цих підстав не підлягає задоволенню, оскільки в порушення вимог пункту 1 частини четвертої статті 290 ГПК України скаржником до касаційної скарги не додано доказів, що підтверджують дату отримання (08.05.2023) копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції.

Такими доказами можуть бути: (1) поштовий конверт з трек-номером, у якому копія оскаржуваного судового рішення надійшла скаржникові; (2) витяг (копія) електронного повідомлення; (3) рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повертається до відповідного суду після вручення судового рішення та долучається до матеріалів справи.

Нормами ГПК України не передбачається автоматичного та безумовного поновлення строку на касаційне оскарження; учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду відповідні докази.

Ураховуючи зазначене, касаційна скарга підлягає залишенню без руху на підставі частини третьої статті 292 ГПК України, відповідно до якої заявник має право навести інші підстави для поновлення процесуального строку, які унеможливили здійснення відповідних процесуальних дій у встановлений строк, протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.

Абзацом першим частини третьої статті 292 ГПК України встановлено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 293 ГПК України.

Крім того, відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 290 ГПК до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено у Законі України "Про судовий збір".

Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви майнового характеру, становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а з позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020 установлено у розмірі 2102,00 грн.

Скаржник оскаржує судові рішення попередніх інстанцій, якими відмовлено у задоволенні трьох вимог немайнового характеру.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду касаційної скарги на рішення суду судовий збір встановлений у розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Враховуючи викладене, судовий збір за подання касаційної скарги складає 12612,00 грн ((2102,00 х 3 (немайнові вимоги) х 200 % (ставка)).

ОСОБА_1 до касаційної скарги не додано документа, який підтверджує сплату судового збору у встановленому законом порядку та розмірі, при цьому заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки розмір судового збору перевищую 5 відсотків розміру річного його доходу. Вказане клопотання обґрунтовано тим, що сплата судового збору за подання даної касаційної скарги є для скаржника непомірним фінансовим навантаженням, враховуючи те, що майже весь 2022 рік, після вторгнення ворога в Україну, перебуваючи на блокпосту, зарплату не отримував, а дохід за попередній рік склав лише 20783,39 грн. На підтвердження вищевказаного надає: (1) відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 11.04.2023 за період з 1 кварталу 2022 року по 4 квартал 2022 року; (2) довідку від 11.05.2023 №04/6/856, видану Комунальним підприємством "Київтеплоенерго", про те що ОСОБА_1 працює в Комунальному підприємстві "Київтеплоенерго" на посаді сторожа з 02.03.2023 і його заробіток з березня 2023 по квітень 2023 складає 20783,39.

Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки скаржник належним чином підтвердив, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік, клопотання про звільнення його від сплати судового збору підлягає задоволенню.

З урахуванням зазначеного, касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20 підлягає залишенню без руху на підставі частини третьої статті 292 ГПК України, із наданням скаржникові строку для усунення зазначених недоліків, а саме подання Верховному Суду заяви про поновлення строку на касаційне оскарження з наведенням підстав для його поновлення та наданням доказів в підтвердження поважності причин пропуску встановленого строку.

При цьому Суд звертає увагу скаржника на те, що заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень слід подати до Верховного Суду у встановлений цією ухвалою строк, а також надати суду докази надіслання копії заяви іншим учасникам справи.

Керуючись статтями 234, 235, 288, 290, 292 ГПК України, Верховний Суд

У Х В А Л И В:

1. Підстави, наведені у клопотанні ОСОБА_1 про поновлення строку на касаційне оскарження постанови Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20, визнати неповажними.

2. Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги на постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20.

3. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання касаційної скарги на постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20.

4. Касаційну скаргу ОСОБА_1 на Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 03.11.2022 у справі №910/86/20.

5. Надати скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги, що не перевищує десять днів з дня вручення ухвали.

6. Роз`яснити ОСОБА_1 , що якщо заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень у цій справі не буде подано скаржником в зазначений строк, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено на підставі пункту 4 частини першої статті 293 ГПК України.

(Докази виконання вимог цієї ухвали надсилати/подавати на адресу Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду: вул. О.Копиленка, 6, м. Київ, 01016).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Головуючий С. В. Бакуліна

Судді О. Р. Кібенко

І. Д. Кондратова

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення09.06.2023
Оприлюднено14.06.2023
Номер документу111484355
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/86/20

Постанова від 27.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 13.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 31.08.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Постанова від 23.08.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 12.07.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 09.06.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 10.05.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Постанова від 10.04.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 25.01.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 23.12.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні