Справа № 161/3861/22 Провадження № 22-з/802/48/23 Головуючий у 1 інстанції: Кихтюк Р. М. Доповідач: Карпук А. К.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Д О Д А Т К О В А П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2023 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Карпук А.К.
суддів - Бовчалюк З.А., Здрилюк О. І.
розглянувши заяву представника відповідача ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення коштів за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_2 подану його представником ОСОБА_4 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06 березня 2023 року,
В С Т А Н О В И В :
У березні 2022 року позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 про стягнення коштів.
Рішенням Луцького міськрайонного суду від 06 березня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням представник позивача ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Постановою Волинського апеляційного суду від 08 червня 2023 року апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 подану його представником ОСОБА_4 залишено без задоволення, рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06 березня 2023 року залишено без змін.
13 червня 2023 року представника відповідача ОСОБА_1 подав заяву про ухвалення додаткового рішення, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 20000 гривень.
До заяви додав копії: договору про надання правничої допомоги від 05.07.2022, додатку до договору від 26.04.2023, акту виконаних робіт від 06.06.2023, додатку №1 до акту виконаних робіт від 06.06.2023, виписки з рахунку.
Апеляційний суд призначив справу до розгляду в судовому засіданні без виклику осіб, відповідно до статей 246, 270 ЦПК України.
Від сторони позивача не надійшло пояснень, заперечень щодо поданої заяви.
За змістом частин четвертої та п`ятої статті 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Датою прийняття додаткової постанови у даній справі є 15.06.2023, тобто, дата складення повного судового рішення.
Вивчивши зміст заяви, додані до заяви докази, апеляційний суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення частково з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що правничу допомогу відповідачу ОСОБА_3 надавав адвокат Ульчак Б. І. на підставі Договору про надання правової допомоги від 05.07.2022 (далі - Договір).
Відповідно до додатку до Договору від 26.04.2023 відповідач та його представник визначили вартість послуг адвоката в сумі 20000 грн.
Згідно з копією виписки з рахунку, 28.04.2023 ОСОБА_3 поповнив картковий рахунок ОСОБА_1 за адвокатські послуги на суму 20000 грн.
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Частиною першою, пунктів 1, 4 частиною третьої статті 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з положеннями частини першої-четвертої статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Пунктом 2 частини другої статті 141 ЦПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини третьої статті 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
При стягненні витрат на правову допомогу необхідно враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного договору.
Розмір витрат на оплату правової допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу.
Витрати на правову допомогу стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів).
Зазначені витрати мають бути документально підтвердженні та доведені.
Відповідно до приписів статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи, зокрема, на складність справи, витрачений адвокатом час.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 02.07.2020 в справі № 362/3912/18 (провадження № 61-15005св19).
На підтвердження вимог заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу представник відповідача Ульчак Б. І. подав копію акту виконаних робіт від 06.06.2023 та копію додатку №1 до акту виконаних робіт від 06.06.2023.
Згідно з описом виконаних робіт адвокат Ульчак Б. І. виконав такі роботи: підготовка відзиву на апеляційну скаргу ОСОБА_2 - 2,5 год, участь в судових засіданнях у Волинському апеляційному суді -1,5 год. Вартість години роботи адвоката становить 5000 грн.
Враховуючи складність справи, ту обставину, що ухвалою апеляційного суду від 08 червня 2023 року, занесеною до протоколу судового засідання, поданий представником відповідача ОСОБА_1 відзив на апеляційну скаргу з додатками залишено без розгляду, апеляційний суд дійшов висновку, що невиправданими є витрати відповідача на оплату праці адвоката в обсязі 2,5 години за підготовку відзиву на апеляційну скаргу ОСОБА_2 .
Таким чином, виходячи з опису виконаних робіт, змісту Договору, тривалості витраченого адвокатом часу на участь у судових засіданнях в апеляційному судді та розміру сплачених коштів, до відшкодування належать витрати на оплату професійної правничої допомоги у розмірі 7500 грн. за виконання робіт адвокатом протягом 1,5 годин згідно з актом виконаних робіт, виходячи із вартості однієї години - 5000грн.
Керуючись статтями 246, 270 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В :
Заяву представника відповідача ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) 7500 (сім тисяч п`ятсот) гривень витрат за надання професійної правничої допомоги.
Додаткове рішення набирає законної сили дня прийняття і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів.
Головуючий - суддя
Судді
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2023 |
Оприлюднено | 19.06.2023 |
Номер документу | 111546350 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Карпук А. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні