Справа № 522/5511/22
Провадження № 1-кс/522/3852/23
УХВАЛА
16 червня 2023 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 22022160000000056 від 16.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 111, ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 114 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 22022160000000056 від 16.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 111, ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 114 КК України, обґрунтоване наступним.
Слідчим відділом УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №22022160000000056 від 16.04.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 111, ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 114 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що у березні-квітні 2022 року невстановлені співробітники фсб рф та гру гш зс рф, діючи з позицій ТОТ АР Крим, а також окупованих у ході військових дій російською армією територій Херсонської та Миколаївської областей, здійснюють активний пошук і вербування громадян України, у першу чергу серед військовослужбовців ЗС України, інших сил оборони, що дислокуються в Одеській області, співробітників місцевих органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств оборонно-промислового комплексу тощо, для виконання ними відповідних завдань по збору і передачі інформації (відомостей), що становить державну таємницю.
Проведеним комплексом негласних слідчих (розшукових) дій встановлено, що на території самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки мешкає ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обґрунтовано підозрюється у співпраці на спецслужби росії на шкоду державним інтересам України.
Так, ОСОБА_6 з 1994 по 1995 роки проходив військову службу у конвойному батальйоні внутрішніх військ державної служби виконання покарань Міністерства юстиції ПМР.
З 1999 по 2004 роки проходив військову службу у 17-му загоні спеціального призначення «Едельвейс» внутрішніх військ МВС росії. Також він є активним учасником проросійського громадського руху екстремістської направленості "Атимайдан" та трагічних подій 02.05.2014 в м. Одеса.
ОСОБА_6 затримувався правоохоронними органами за підозрою у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.294 КК України, та на час затримання займав посаду заступника коменданту табору громадського руху «Антимайдан» та «Куліковому полі».
Наприкінці 2015 року був відпущений з під варти під домашній арешт та з 2018 року знаходиться на території України у розшуку.
У період з 2018 по 2019 роки приймав участь у збройному протистоянні силам АТО /ООС на Сході України у складі незаконних військових формувань та органів влади окупаційних адміністрацій рф т.зв. «ДНР».
В інтересах спецслужб суміжної держави ОСОБА_6 закликав готуватися до здійснення заходів, спрямованих на дестабілізацію соціально - політичної обстановки та втягнення населення південно-східних регіонів України до можливого громадського збройного протистояння, а також до проведення збройних захватів будівель місцевих органів державної влади та управління, правоохоронних органів, розвідувально - диверсійних акцій тощо.
ОСОБА_6 є інформаційним джерелом спецслужб рф, що здійснюють свою діяльність з території ПМР та на території України виконує завдання направлене на пошук та вербування громадян, ,які виношують наміри в інтересах спецслужб суміжної держави приймати участь у бойових діях на боці окупаційних сил росії, або готові до здійснення збору розвідувальної інформації тенденційного характеру щодо об`єктів критичної інфраструктури та стосовно військових підрозділів сил оборони України тощо.
Встановлено, що до складу інформаційної мережі ОСОБА_6 , який діє в інтересах спецслужб росії, входить громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Пружани Брестської області, Білорусь, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Так, ОСОБА_7 був прихильником т.зв. «Одеської народної республіки» та «Новоросії», активний учасник т.зв. громадського руху «Куликового поля» та «Антимайдан» тощо. ОСОБА_7 є колишнім оперативним співробітником Державної податкової міліції України, керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Благе Діяння» (Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Калініна, буд. 10, кв. 5, код ЄДРПОУ 39505031), керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Спарта» (м. Одеса, вул. Середня, буд. 1, кв. 29, код ЄДРПОУ 42918797), засновник Громадської організації «Співробітників ветеранів і пенсіонерів правоохоронних та правозахисних служб «Ліга Південь-2019» (м. Одеса, вул. Середня, буд. 1, кв. 29, код ЄДРПОУ 42938022).
Слід зазначити, що протягом 2019-2020 року останній неодноразово затримувався та з ним проводилась профілактична робота співробітниками МВС та СБ України за організацію та проведення різноманітних благодійних акцій на території Закарпатської, Волинської, Полтавської та Запорізької областей, на яких публічно виконувались музичні твори, які пропагандують схвалення анексії росією території АР Крим та збройної агресії на сході України, містять заклики, спрямовані на затвердження російської мови як другої державної (угорської - регіональної), пропагандував схвалення політики країни - агресора щодо України тощо.
На даний час ОСОБА_7 працює таксистом та в якості волонтера на постійній основі періодично виїжджає на деокуповану територію Миколаївської та Херсонської областей.
Встановлено, що протягом поточного року, на виконання завдань ОСОБА_6 під виглядом водія автомобіля служб таксі «838» та «Uklon», а також у якості волонтера, ОСОБА_7 постійно пересувається по місту Одеса та передмістю, а також Миколаївській та Херсонській областях, за рахунок чого має можливість здійснювати збір розвідувальної інформації щодо наявності у вказаних регіонах підрозділів ЗС України, їхньої чисельності, оснащеності бронетехнікою, розташування (координати), наявності фортифікаційних споруд тощо.
В подальшому, з використанням інтернет - месенджерів Telegram, Viber, WhatsApp або Signal, ОСОБА_7 передає представникам спеціальних служб та збройних сил росії зібрану ним розвідувальну інформацію.
Отримані дані свідчать про те, що спецслужби російської федерації використовують ОСОБА_7. для проведення розвідувальної та розвідувально-підривної діяльності на шкоду національним інтересам України та надання інформації у військовій та цивільній сферах.
За наявними даними, за адресою проживання зазначеної особи може знаходитись комп`ютерна техніка, мобільні телефони, електронні носії інформації, що місять інформацію щодо здійснення розвідувальна - підривної діяльності проти України, а також інші речі і документи, що вказують на протиправні діяння та мають доказове значення для досудового розслідування кримінального провадження.
З огляду на викладене, під час слідства виникла необхідність у проведенні обшуку за адресою: АДРЕСА_2 , тобто за місцем проживання ОСОБА_7 .
При цьому у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні будь - які відомості щодо зазначеного об`єкта нерухомості.
Метою проведення вказаного обшуку є виявлення та фіксація відомостей про обставини скоєння кримінального правопорушення та документування незаконної діяльності зазначених осіб, виявлення та вилучення речей і документів, що мають значення для встановлення обставин скоєння кримінального правопорушення та місять інформацію щодо здійснення розвідувально - підривної діяльності проти України.
Крім того, в ході проведення обшуку планується відшукання мобільних терміналів систем зв`язку (телефонів, смартфонів), електронних інформаційних систем або їх частин (зокрема персональних комп`ютерів, ноутбуків, планшетів), електронних носіїв інформації (флеш накопичувачів, оптичних дисків, зовнішніх жорстких дисків та інших носіїв інформації) з метою доступу до контактів, переданих аудіо - відеозаписів, фотознімків, документів, розмов, листувань та іншої збереженої інформації, яка має відношення до обставин що з`ясовуються під час слідства та відповідно до пункту 6 частини 1 статті 162 КПК України містить охоронювану законом таємницю.
Слідчий у судовому засіданні заявлене клопотання підтримав, просив задовольнити з підстав, викладених у його мотивувальній частині.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання заявника щодо його відповідності вимогам Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), заслухавши думку слідчого, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 25 КПК України передбачено, що прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Згідно з ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ст. 13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше, як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьої цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Окрім цього, відповідно до п. п. 7, 8 ч. 3 ст. 234 КПК України, клопотання про обшук має обов`язково містити відомості про індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням, а також обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
Під час розгляду клопотання, на підставі наданих матеріалів досудового розслідування, встановлено, що Слідчим відділом Управління СБ України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022160000000056 від 16.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 111, ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 114 КК України КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Одеською обласною прокуратурою.
Зазначені у клопотанні речі та документи мають значення для досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні та можуть знаходитися у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , тобто за місцем проживання ОСОБА_7. , а відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази під час судового розгляду.
Під час розгляду клопотання слідчий суддя враховує, що згідно з ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним.
Окрім того, у справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».
Слідчим суддею у судовому засіданні не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
За таких обставин наявні підстави, передбачені ст. 234 КПК України, для задоволення клопотання та надання дозволу на обшук.
Керуючись вимогами ст.ст. 234, 235, 372, 376 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 22022160000000056 від 16.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 111, ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 114 КК України, задовольнити.
Надати дозвіл на проведення слідчим УСБУ в Одеській області ОСОБА_4 , та/або іншими слідчими СВ УСБУ в Одеській області, які входять до складу групи слідчих у зазначеному кримінальному провадженні, на проведення у кримінальному провадженні №22022160000000056 від 16.04.2022, обшуку за місцем проживання громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини скоєння кримінального правопорушення, документування незаконної діяльності виявлення та вилучення речей і документів, що мають значення для встановлення обставин скоєння кримінального правопорушення, таких як чорнові записи, відшукання мобільних терміналів систем зв`язку (телефонів, смартфонів), електронних інформаційних систем або їх частин (зокрема персональних комп`ютерів, ноутбуків, планшетів) електронних носіїв інформації (флеш накопичувачів, оптичних дисків, зовнішніх жорстких дисків та інших носіїв інформації) з метою доступу до контактів, переданих аудіо - відеозаписів, фотознімків, документів, розмов, листувань та іншої збереженої інформації, яка має відношення до обставин що з`ясовуються під час слідства.
Строк дії ухвали визначити до 16 липня 2023 року, після чого вона втрачає законну силу.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2023 |
Оприлюднено | 17.06.2024 |
Номер документу | 111572120 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Єршова Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні