Ухвала
від 13.06.2023 по справі 178/502/20
КРИНИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 178/502/20

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2023 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.246 КК України про призначення земельно-технічної експертизи,-

за участю: прокурора ОСОБА_3 ,

захисниці ОСОБА_5 ,

УСТАНОВИВ:

На розгляді Криничанського районного суду перебуває кримінальне провадження 12020040460000161 за ч. 2 ст. 246 КК України за обвинуваченням ОСОБА_6 .

Прокурором заявлено клопотання про призначення земельно-технічної експертизи для встановлення того, чи перебували та/або чи відносяться спиляні зелені насадження на земельній ділянці з кадастровим номером 1222086500:01:001:5096, до захисних насаджень автомобільної дороги загального користування місцевого значення О040304 «Верцівцеве-Червоноіванівка-Кринички».

Обвинувачений та його захисниця заперечували стосовно даного клопотання мотивуючи ч.2 ст.17 КПК України, так як ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення.

Статтею 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Ст. 22 КПК України передбачає, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Статтею 91 КПК України визначені обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, а ст. 92 даного кодексу обов`язок доказування покладається на слідчого, прокурора. На виконання даних вимог сторона обвинувачення у силу ст. 93 КПК України здійснює збирання доказів.

Згідно ст. 242 КПК України підставами для проведення експертизи є:

1. Експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.

2. Слідчий або прокурор зобов`язані забезпечити проведення експертизи щодо:

1) встановлення причин смерті;

2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень;

3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності;

4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості;

6) визначення розміру матеріальних збитків, якщо потерпілий не може їх визначити та не надав документ, що підтверджує розмір такої шкоди, розміру шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяного кримінальним правопорушенням.

Статтею 243 КПК України визначено порядок залучення експерта:

1. Експерт залучається у разі наявності підстав для проведення експертизи за дорученням сторони кримінального провадження.

Сторона захисту має право самостійно залучати експертів на договірних умовах для проведення експертизи, у тому числі обов`язкової.

Експерт може бути залучений слідчим суддею за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст. 5 КПК, яка регулює дію норм кримінального процесуального закону в часі, процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно із положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання дії або прийняття такого рішення. Допустимість доказів визначається положеннями цього Кодексу, які були чинними на момент їх отримання.

За своєю суттю та змістом кваліфікація злочинів завжди пов`язана з необхідністю обов`язкового встановлення кримінальними процесуальними і криміналістичними засобами двох надзвичайно важливих обставин: 1) факту вчинення особою (суб`єктом злочину) суспільно небезпечного діяння, тобто конкретного акту її поведінки (вчинку) у формі дії чи бездіяльності; 2) точної відповідності ознак цього діяння ознакам складу злочину, передбаченого відповідною статтею Особливої частини КК.

Таким чином, обов`язкове залучення експерта для проведення експертизи необхідне за наявності двох підстав: по-перше, коли характер об`єктивних обставин, які мають значення для кримінального провадження, неможливо достовірно встановити без залучення особи, яка володіє науковими, технічними або іншими спеціальними знаннями (що є загальною підставою проведення експертизи в кримінальному провадженні, передбаченою ч. 1 ст. 242 КПК у редакції Закону № 1261-VII); по-друге, коли мають місце обставини, передбачені ч. 2 цієї норми.

Залучення експерта судом незалежно від наявності клопотань сторін можливо тільки за обставин, передбачених ч. 2 ст. 332 КПК.

Ураховуючи вище викладене, а також те, що прокурором не доведена необхідність призначення експертизи у межах даного кримінального провадження з урахуванням суті обвинувачення, суд дійшов висновку про відмову у задоволення клопотання прокурора про призначення земельно-технічної експертизи.

Керуючись ст.ст.2, 22, 91, 92, 93, 242,243,244, 332, 376 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

У клопотанні прокурора ОСОБА_3 про призначення земельно-технічної експертизи - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 16 червня 2023 року.

Суддя: ОСОБА_1

СудКриничанський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.06.2023
Оприлюднено20.06.2023
Номер документу111581600
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Незаконна порубка лісу

Судовий реєстр по справі —178/502/20

Ухвала від 13.08.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Онушко Н. М.

Ухвала від 04.01.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Онушко Н. М.

Вирок від 10.11.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Вирок від 10.11.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 18.10.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 18.10.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 13.06.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 13.06.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 05.04.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 22.03.2023

Кримінальне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні