УХВАЛА
Іменем України
15.06.2023 Справа №607/4314/23 Провадження № 2/607/2421/2023
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Позняка В.М.,
секретаря судового засівання ОСОБА_1 , позивача ОСОБА_2 , представника позивача ОСОБА_3 , відповідача ОСОБА_4 , представника відповідача ОСОБА_5 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Тернополі питання прийняття заяви про зміну предмета позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Друга Тернопільська державна нотаріальна контора, про усунення від спадкування за заповітом, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Друга Тернопільська державна нотаріальна контора, в якому позивач просить усунути ОСОБА_4 , ОСОБА_6 від права на спадкування спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На адресу суду надійшла заява представника позивача про зміну предмета позову, в якій, окрім раніше заявленої вимоги, позивач просить стягнути з ОСОБА_4 , ОСОБА_6 10972,05 грн витрат на поховання.
Позивачка та представник просили прийняти заяву про зміну предмета позову.
Відповідача та представник відповідача просили відмовити в прийнятті заяви про зміну предмета позову, у зв`язку із тим, що фактично пред`явлено нові позовні вимоги.
Вирішуючи питання прийняття заяви про зміну предмета позову, суд виходить із такого.
Із змісту частин другої та третьої статті 49 ЦПК України вбачається, що позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.
Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір попередньо поданих вимог майнового характеру, відповідно заявленої ціни позову.
Крім того, загальні положення ЦПК України вказують, що підстава позову це фактичні обставини, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстав позову це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.
Предмет позову це частина позову, яка становить матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, щодо якої суд повинен ухвалити рішення. Ця вимога повинна мати правовий характер, тобто бути врегульованою нормами матеріального права, а також підпадати під цивільну юрисдикцію.
Підстава позову це частина позову, яка відображає обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що підтверджують кожну обставину, а також наявність підстав для звільнення від доказування.
Так, згідно із постановою Верховного Суду у справі № 922/404/19 від 09.07.2020 року, зроблено висновок: «позовом є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову. При цьому під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві. Неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви.
Позивач може змінити або підставу, або предмет позову. Одночасна зміна підстав і предмету позову не допускається. Верховний Суд вказує, що якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК України і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог.
З системного аналізу вищевикладених правових норм вбачається, що у разі подання позивачем клопотання (заяви), направленого на одночасну зміну предмета і підстави позову, суд з урахуванням конкретних обставин повинен відмовити в задоволенні такого клопотання (заяви).
Судом встановлено, що 07.03.2023 позивач звернувся з первісним позовом до відповідача з вимогою, в якій просив усунути ОСОБА_4 , ОСОБА_6 від права на спадкування спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому, підставами позовних вимог зазначені ухилення спадкоємців від надання допомоги спадкодавцеві, який перебував у безпорадному стані.
Разом з тим, у заяві 15.06.2023 позивачем заявлено ще одну позовну вимогу із новим предметом та підставою, а саме, вимога про повернення коштів на поховання ОСОБА_7 із покликанням на статтю 1232 Цивільного кодексу України, якою передбачено обов`язок спадкоємців відшкодувати розумні витрати на поховання.
Тобто, доповнені позовні вимоги у первісному та зміненому позовах мають різну правову природу, різні підставу та предмет, а отже не може вважатися збільшенням первісних позовних вимог чи зміну предмета позову.
Враховуючи наведене суд доходить висновку, що правові підстави для прийняття заяви від 15.06.2023 про зміну предмета позову та збільшення позовних вимог відсутні, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті заяви про зміну предмета позову та збільшення позовних вимог, яка подана позивачем, оскільки за такою заявою заявляється вимога, яка є новою, що не є за своїм змістом збільшенням розміру позовних вимог та суперечить положенням статті 49 ЦПК України, тобто є новою позовною вимогою, що не передбачено процесуальним законом.
Вказана заява в частині зміни предмету позову не відповідає вимогам статті 49 ЦПК України, оскільки позивач змінює не тільки підстави, але й предмет позову, а тому її слід розглядати як новий позов, який має бути оформлений у відповідності до вимог ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 260, 261 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у прийняті до розгляду заяви ОСОБА_2 поданої через представника ОСОБА_3 про зміну предмета позову.
Ухвала набираєзаконної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Повний текст ухвали виготовлено 19 червня 2023 року.
СуддяВ. М. Позняк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2023 |
Оприлюднено | 21.06.2023 |
Номер документу | 111619749 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Позняк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні