ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2023 року Справа № 902/764/22
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Гудак А.В.,
Суддя Мельник О.В.,
Суддя Маціщук А.В.
без повідомлення учасників справи
за апеляційною скаргою Хмільницької міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.23р. у справі №902/764/22 (суддя Матвійчук В.В., м.Вінниця, повний текст складено 27.03.2023 року)
за позовом: Хмільницької міської ради (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" (вул. Олеся Гончара, буд. 101, м.Вінниця, 21008)
про стягнення 139 170,12 грн.
В С Т А Н О В И В :
Хмільницька міська рада звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" про стягнення збитків, які нанесені місцевому бюджету Хмільницької міської ради внаслідок неодержання нею доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м.Хмільник, Вінницька області, вул. Слобідська, 47 та АДРЕСА_1 в розмірі 139 170,12 грн.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 16.03.23р. у справі №902/764/22 в позові відмовлено.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції зазначив, що спірна земельна ділянка не є сформованою, оскільки не має ні визначених меж, ні кадастрового номера; інформація про неї не занесена до Державного земельного кадастру. Про відсутність формування спірної земельної ділянки свідчить наданий позивачем Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.02.2022 №12812/22-22, в якому відсутнє зазначення кадастрового номеру земельної ділянки. Зазначена обставина виключає можливість обчислювати розмір безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю, оскільки об`єктом оренди може бути тільки земельна ділянка як сформований у встановленому законодавством порядку об`єкт цивільних прав. Враховуючи, що відсутність доказів формування земельної ділянки площею 0,2721 га в м. Хмільник по вул. Слобідська, 47, як об`єкта цивільних прав, виключає можливість обчислення розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю, Хмільницька міська рада передчасно звернулася з даним позовом до суду.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням, Хмільницька міська рада звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати Рішення Господарського суду Вінницької області по справі № 902/764/22 від 16.03.2023 року. Постановити нове рішення яким задовольнити позовні вимоги Хмільницької міської ради до ТОВ "ХТЮВЧ" про стягнення 139 170, 12 грн.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на те, що в оскаржуваному рішенні по справі № 902/764/22 від 16.03.2023 р. суд відмовив Хмільницькій міській раді у задоволені позовних вимог, оскільки земельна ділянка невиділена та несформована як об`єкт цивільних прав в розумінні положень статті 79-1 ЗК України.
При цьому позивач зазначає, що відповідачем не спростовувався факт фактичного використання земельної ділянки, не надано належних доказів використання земельної ділянки більшої чи меншої площі, аніж підраховано Хмільницькою міською радою.
Судом першої інстанції не вказано в чому полягає недоведеність розрахунку розміру орендної плати заявленої до стягнення, як наслідок розміру заявлених до стягнення коштів за земельну ділянку, при цьому судом ненаведений власний розрахунок розміру завданих збитків.
Позивач вважає, що відповідачем не надано будь-якого контррозрахунку щодо проведеного Хмільницькою міською радою розрахунку розміру безпідставно збережених відповідачем грошових коштів, не подано доказів на спростування правильності зазначеного позивачем розрахунку та не наведено власного розрахунку.
Як власник земельної ділянки, Хмільницька міська рада має повноваження на захист свого права на землю, тобто цивільного права, у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Оскільки право Хмільницької міської ради порушено відповідачем шляхом розміщення нерухомого майна на вказаній земельній ділянці без укладеного договору оренди, плата за користування відповідач не здійснював і таким чином зберіг у себе грошові кошти, які мав сплатити апелянту у вигляді орендної плати і які не отримала Хмільницька міська рада - власник земельної ділянки.
Позивач зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що серед кола обов`язків власника земельної ділянки комунальної власності відсутній обов`язок спонукати власника будівлі чи споруди до формування земельної ділянки для їх експлуатації та обслуговування, так і обов`язок із самостійного (за власною ініціативою) формування земельної ділянки без подання землекористувачем відповідної заяви відповідно до повноважень міських рад у галузі земельних відносин передбачених положеннями ст. 12 ЗК України. Отже, нерухоме майно нерозривно пов`язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а відтак неможливе використання нежитлових приміщень, які належать відповідачу без відповідної земельної ділянки.
Крім того, позивач звертає увагу суду, що в провадженні Господарського суду Вінницької області перебувала справа №902/69/22 від 12.04.2022 року за позовом Хмільницької міської ради до ТОВ «ХТЮВЧ». Предмет та підстави позову по справі №902/69/22 були аналогічними справі № 902/764/22. Різниця полягає лише у періодах стягнення, до прикладу: по справі № 902/69/22 Хмільницька міська рада просила стягнути збитки з ТОВ «ХТЮВЧ» за період з 15.04.2021 року по 05.11.2021 рік. По справі №902/764/22 Хмільницька міська рада просила стягнути збитки з ТОВ «ХТЮВЧ» за період з 06.11.2021 року по 05.05.2022 рік.
Отже, позивач вважає, що виходячи з вищевикладеного, судове рішення по справі №902/69/22, яке набрало законної сили, має преюдиціальне значення, а встановлені ним обставини повторного доведення не потребують, доводи викладені у рішенні Господарського суду Вінницької області по справі №902/764/22 щодо формування земельної ділянки площею 0,2721 га. та не можливість обчислення розміру безпідставно збережених коштів є необґрунтованими. З огляду на вищевказане позивач вважає, що рішення суду першої інстанції у справі №902/764/22 є незаконним та необґрунтованим.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.04.2023 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Хмільницької міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.23 р. у справі №902/764/22. Розгляд апеляційної скарги Хмільницької міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.23 р. у справі №902/764/22 постановлено здійснювати без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч.13 ст.8 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Статтею 270 ГПК України визначено, що у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених частиною десятою цієї статті та частиною другою статті 271 цього Кодексу.
Приписами частини 10 статті 270 ГПК України визначено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.7 ст.252 ГПК України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
04 травня 2023 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" надійшов відзив в якому відповідач просив суд апеляційну скаргу Хмільницької міської ради залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.2023 року у справі №902/764/22 без змін.
В обгрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що враховуючи відсутність відомостей про належність права користування чи права власності попереднім власникам будівель та споруд, а також враховуючи прийняття органом місцевого самоврядування рішення не про конкретну, а про орієнтовну площу, неможливо стверджувати про користування ТОВ «ХТЮВЧ» земельною ділянкою 0,2721 га. Крім того, відповідач зазначає, що спірна земельна ділянка остаточно несформована шляхом визначення її площі та меж, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.
22 травня 2023 року від Хмільницької міської ради надійшла відповідь на відзив в якій позивач зазначає, що земельна ділянка, на якій розміщений об`єкт нерухомості відповідача є сформованою у розмірі площі 0,2721 га, яка визначена Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ВН-1 №002857 від 05.01.1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею серія ВН №0039. Виготовлення кадастрового плану свідчить лише про можливі наміри сторони щодо оформлення землекористування у визначеному в ньому розмірі, проте не підтверджує факту фактичного користування земельною ділянкою саме такою площею як зазначено в документації.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційну скаргу Хмільницької міської ради слід задовольнити, а рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.23р. у справі №902/764/22 скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2721 га. перебувала у Орендного підприємства "Ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" на праві постійного користування, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею ВН № 0039 від 05.01.95 (а. с. 131-133 т.1).
Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий комплекс ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1", який складається: літера "А" - основна будівля з прибудовами та напівпідвалом, загальною площею 1134,3 кв.м.; літера "Б" - хлів; літера "Д" - хлів; літера "Е" - кіоск; літера "Ж" - гараж; літера "И" -хлів; літера "К" -хлів; літера "Л" - вбиральня; №1 - огорожа; №2 ворота та розташований в АДРЕСА_1 належав Акціонерному товариству промислово-торговій компанії "Вирій" (а.с. 139 т.1).
Першою Українською міжрегіональною товарною біржою 13.05.2019 було оголошено про проведення аукціону з продажу цілісного майнового комплексу (ЦМК) без можливості зниження початкової вартості, а саме: Лоту №1. ЦМК у складі: комплекс будівель та споруд загальною площею 1144 кв.м., що складається з основної будівлі ресторану "ІНФОРМАЦІЯ_1" з прибудовами та напівпідвалом, хліва Б, хліва Д, хліва И, кіоску Е, хліва К, гаража Ж, вбиральні Л, огорожі №1, воріт 2. та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Інформація про площу будівель, план, характеристика зазначено у додатках оголошення. У вказаному оголошенні зазначено, що право власності на земельну ділянку до покупця не переходить (а.с. 135-137 т.1).
Відповідно до протоколу №19/10б проведення аукціону - переможцем аукціону визначено учасника №2 фізична особа: ОСОБА_1 . У вказаному протоколі зазначено, що право власності на земельну ділянку до покупця не переходить (а.с. 140-43 т.1).
Згідно договору купівлі-продажу майна банкрута на аукціоні від 22.08.2019 року ПРАТ "Промислово-торгова компанія "Вирій" продала, а гр. ОСОБА_1 придбав майно банкрута на аукціоні відповідно до Протоколу аукціону №19/10 б від 22.08.2019 визначене як ЦМК у складі: комплекс будівель та споруд загальною площею 1144 кв.м., що складається з основної будівлі ресторану "ІНФОРМАЦІЯ_1" з прибудовами та напівпідвалом літ.А, хліва літ. Б, хліва літ. Д, хліва літ. И, кіоску літ. Е, хліва літ. К, гаража літ. Ж, вбиральні літ.Л, огорожі літ. №, воріт літ. №2, обладнання яке забезпечує функціонування будівлі і є невід`ємною її частиною (а.с. 141-143 т.1).
26 серпня 2019 року ПрАТ "Промислово-торгова компанія "Вирій" та ОСОБА_1 складено та підписано акт про передання права власності на нерухоме майно згідно якого продавець передав, а покупець оплатив і прийняв у повне господарське володіння нерухоме майно визначене у лоті №1, а саме: Цілісний майновий комплекс ПрАТ "Промислово-торгова компанія "Вирій" до складу входить комплекс будівель та споруд загальною площею 1144 кв.м., що складається з основної будівлі ресторану "ІНФОРМАЦІЯ_1" з прибудовами та напівпідвалом А, хліва Б, хліва Д, хліва И, кіоску Е, хліва К, гаража Ж, вбиральні Л, огорожі №1, воріт №2 обладнання яке забезпечує функціонування будівлі і є невід`ємною її частиною. Комплекс будівель та споруд в цілому знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 48 т.1).
На підставі акта про передання права власності на куплене нерухоме майно від 26.08.2019 року видано свідоцтво від 11.09.2019 року, яким посвідчено, що ОСОБА_1 належить на праві власності нерухоме майно - ЦМК у складі: комплекс будівель та споруд загальною площею 1144 кв.м., що складається з основної будівлі ресторану " ІНФОРМАЦІЯ_1 " з прибудовами та напівпідвалом літ.А, хліва літ. Б, хліва літ. Д, хліва літ. И, кіоску літ. Е, хліва літ. К, гаража літ. Ж, вбиральні літ.Л, огорожі літ. №1, воріт літ. №2, обладнання яке забезпечує функціонування будівлі і є невід`ємною її частиною, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане підтверджується також витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11.09.2019 (а.с. 168 т.1).
Управлінням містобудування та архітектури Виконавчого комітету Хмільницької міської ради наказом №12-27/163 від 31.08.2020 року «Про присвоєння адреси у разі поділу нерухомого майна в м.Хмільнику Вінницької області» присвоєно об`єкту нерухомого майна, яке утворилось у результаті поділу комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_1 , а саме: гаражу літ.»Ж», хліву літ.»И», хліву літ. «К», огорожі №1 нову адресу - АДРЕСА_1 . Підстава: заява ОСОБА_1 від 30.07.2020 року, технічний паспорт на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, висновок щодо технічної можливості поділу об`єкта нерухомого майна від 19.06.2020 року №394, витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №180657754 від 11.09.2019 р., свідоцтво від 11.09.2019 року (а.с. 169 т.1).
З довідки Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Хмільницької міської ради №12-24/248 від 16.08.2022 вбачається, що рішенням Хмільницької міської ради № 2381 від 05.1 1.2015 року "Про перейменування вулиць й провулків у м. Хмільнику" вул. Дзержинського була перейменована на вул. Слобідську . Наказом управління містобудування та архітектури міської ради № 12-27/163 від 31.08.2020 року «Про присвоєння адреси у разі поділу нерухомого майна в м.Хмільнику Вінницької області» будівлям і спорудам по вул. Слобідська , було присвоєно нову адресу: попередні адреси: вул. Дзержинського, м.Хмільник нова адреса: вул.Слобідська, м.Хмільник ; попередні адреси: АДРЕСА_1 - нова адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 39 т.1).
Згідно довідки Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Хмільницької міської ради №12-24/380 від 14.11.2022 вбачається, що відповідно до проведеної інвентаризації адресного господарства міста, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради №123 від 10.06.1997 року будівлі та споруди ресторану "ІНФОРМАЦІЯ_1" значились по АДРЕСА_1 (попередня адреса - АДРЕСА_1 ). Рішенням Хмільницької міської ради №2381 від 05.11.2015 року «Про перейменування вулиць й провулків у м.Хмільнику» вул.Дзержинського була перейменована на вул.Слобідську . Відповідно до зазначених рішень адреса будівель та споруд ресторану «ІНФОРМАЦІЯ_1» була змінена: попередні адреси АДРЕСА_1 - нова адреса АДРЕСА_1 (а.с. 215 т.1).
26 березня 2021 року рішенням 9 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання №387 (а.с. 52-55 т.1) було вирішено:
- припинити Орендному підприємству "Ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_1 ) надану для адміністративних та виробничих потреб (п. 2).
- вважати таким, що припинив дію Державний акт на право постійного користування землею ВН №0039 від 05.01.95, на земельну ділянку площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_1 ), виданий Орендному підприємству "Ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" (п. 2.1.).
- надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_1 ), на якій знаходиться власне нерухоме майно, для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (03.07), із земель житлової та громадської забудови, з метою подальшого оформлення права користування на умовах оренди (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності/довірчої власності 38418907 від 24.09.2020, свідоцтво N 2023 від 11.09.2019) (п. 7.)
- ОСОБА_1 розробити та погодити в установленому законом порядку проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та забезпечити їх подання на затвердження до Хмільницької міської ради (п. 7.1.).
- ОСОБА_1 протягом 30 днів з дня прийняття рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельною ділянкою у розмірі орендної плати з моменту набуття права власності на нерухоме майно до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої відділом у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницької області, передбачивши в договорі умови нарахування та терміни сплати внесків, визначені Податковим кодексом України для орендної плати за землю (п. 7.2.).
В подальшому, згідно Акту приймання-передачі від 15 квітня 2021 року ОСОБА_1 відповідно до рішення №1 засновника про створення Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" від 15.04.2021 року та керуючись п.48 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передав, а ТОВ "ХТЮВЧ" прийняло в статутний капітал майно - будівлі та споруди, загальною площею 1196,7 кв.м., розташованих за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 180000,00 грн.; будівлі та споруди, загальною площею 38,4 кв.м. розташованих за адресами: АДРЕСА_1 (а.с. 172 т.1).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.04.2021 за ТОВ «ХТЮВЧ» 15.04.2021 зареєстровано право приватної власності на будівлі та споруди, об`єкт нерухомості загальною площею 1196,7 кв.м., опис: будівля ресторану літ.А; ганок; ганок;, мучний цех літ.А; тамбур літ.А2; пивбар літ.А3; вхід в підвал літ А4; вхід в підвал літ.А5; напівпідвал літ.П/А; хлів літ.Б; убиральня літ.В; коптильний цех літ.Г; огорожа №1; ворота №2 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 173 т.1).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 12.09.2022 вбачається, що за ТОВ «ХТЮВЧ» 15.04.2021 зареєстровано право приватної власності на будівлі та споруди, об`єкт нерухомості загальною площею 38,4 кв.м., опис: гараж літ.Ж; хлів (80% зносу) літ.И; хлів (80% зносу) літ.К; огорожа №1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.113).
Оскільки, ТОВ "ХТЮВЧ" набуло право власності на будівлі та споруди, але зі способом використання земельної ділянки не визначилося, рішенням 10 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання № 434 від 27.04.2021 надано ТОВ "ХТЮВЧ" дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0070 га у АДРЕСА_1 , на якій знаходиться власне нерухоме майно, для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (03.07), із земель житлової та громадської забудови (п.б ч. 1 ст.19 Земельного кодексу України), з метою подальшого оформлення права користування на умовах оренди (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності/довірчої власності: 41524678 від 15.04.2021) (а.с. 56-57 т.1).
Зобов`язано ТОВ "ХТЮВЧ" розробити та погодити в установленому законом порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та забезпечити її подання на затвердження до Хмільницької міської ради та протягом 30 днів з дня прийняття цього укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельною ділянкою у розмірі орендної плати - з моменту набуття права власності на нерухоме майно до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої відділом у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницької області, передбачивши в договорі умови нарахування та терміни сплати внесків, визначені Податковим кодексом України для орендної плати за землю.
Вказаним рішенням встановлено річний розмір втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки площею 0,0070 га у м. Хмільнику по АДРЕСА_1 у розмірі 3909,95 грн (1861,88x70=130331,60 грн.х3%=3909,95 грн.)
Крім того, ТОВ "ХТЮВЧ" надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2721 га у АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно, для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (03.07), із земель житлової та громадської забудови, з метою подальшого оформлення права користування на умовах оренди (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності/довірчої власності: 41524652 від 15.04.2021).
Зобов`язано ТОВ "ХТЮВЧ" розробити та погодити в установленому законом порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та забезпечити її подання на затвердження до Хмільницької міської ради та протягом 30 днів з дня прийняття рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельною ділянкою у розмірі орендної плати - з моменту набуття права власності на нерухоме майно до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої відділом у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницької області, передбачивши в договорі умови нарахування та терміни сплати внесків, визначені Податковим кодексом України для орендної плати за землю.
Встановлено річний розмір втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 у розмірі 151985,26 грн (1861,88x2721=5066175,48 грн.х3%=151985,26 грн.).
Виконавчим комітетом Хмільницької міської ради надіслано відповідачу пропозицію №1144/01-18 від 17.05.2021 на укладання договорів про відшкодування збитків за фактичне землекористування земельними ділянками площею 0,0070 га., що розташована у АДРЕСА_1; площею 0,2721 га., що розташована у м.Хмільнику по АДРЕСА_1 з доданими примірниками договорів від 18.05.2021 року(а.с. 58-63 т.1).
Поштовий конверт в якому надсилалося вказані пропозиції з договорами повернувся на адресу Хмільницької міської ради з довідкою АТ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання» (а.с.65 т.1).
Начальником управління земельних відносин міської ради Тишкевич С. на ім`я начальника фінансового управління міської ради Тищенко Т. подано службову записку від 26.04.2022 року з проханням провести розрахунок наявності заборгованості, щодо відшкодування збитків за фактичне землекористування ТОВ «ХТЮВЧ» за період від 06.11.2021 по 05.05.2022. До вказаної довідки додано копію витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 23.02.2022 року №12812/22-22 згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки за АДРЕСА_1, АДРЕСА_1 становить 2048,07 грн. за 1 кв.м. (а.с. 66-67 т.1).
У відповідь на службову записку начальника управління земельних відносин міської ради Тишкевич С.В. фінансовим управлінням Хмільницької міської ради надіслано лист №170 від 04.05.2022 року. До вказаного листа додано попередній розрахунок розміру збитків по земельній діялнці площею 2721,0 кв.м., що розташована в АДРЕСА_1 та 47 по ТОВ «ХТЮВЧ» (код 44332388) згідно якого розмір збитків з 06.11.2021 по 31.12.2021 становить 23 219,97 грн., з 01.01.2022 по 05.05.2022 становить 115 950,15 грн. (а.с.68-70 т.1).
Позивач зазначає, що рішенням 78 сесії Хмільницької міської ради 7 скликання від 01.07.2020 № 2620 "Про встановлення податку на майна на 2021 рік" встановлено на 2021 рік ставку орендної плати за землю в розмірі 3%, рішенням 14 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання від 24.06.2021 № 575 "Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади" встановлено на 2022 рік ставку орендної плати за землю в розмірі 6 %.
Виконавчий комітет Хмільницької міської ради 01.04.2022 надіслав на адресу відповідача лист-повідомлення від 30.03.2022 за № 840/01-18 в якому повідомив відповідача, що на 05.05.2022 року о 10.00 год. планується засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Хмільницької міської територіальної громади. Засідання відбудеться у кабінеті №204 Хмільницької міської ради (за адресою м.Хмільник, вул. Столярчука, 10). Враховуючи вищезазначене, позивач просив забезпечити присутність уповноваженої особи на представлення інтересів ТОВ «ХТЮВЧ», як представника власника нерухомого майна, яке знаходиться на земельних ділянках комунальної власності Хмільницької міської територіальної громади. Також повідомлено відповідача, що у разі відсутності уповноваженої особи ТОВ «ХТЮВЧ» на засіданні вищевказаної комісії, питання про порушення вимог чинного законодавства України буде розглядатись без участі ТОВ «ХТЮВЧ», про результати буде повідомлено у встановленому Законом порядку (а.с 71 т.1).
Надіслання відповідачу вказаного листа підтверджується фіскальним чеком від 01.04.2022, описом вкладення у цінний лист від 30.03.2022, поштовою накладною №2200004081460 (а.с.72 т.1).
Проте, відповідач не скористався своїм правом участі в засідання комісії.
За результатами засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористування, яке оформлене протоколом №45 від 05.05.2022 року постановлено скласти акт про визначення розміру збитків Товариству з обмеженою відповідальністю «ХТЮВЧ» за несплату при фактичному використанні земельної ділянки без належного оформлення правовстановлюючих документів, яка знаходиться в місті Хмільнику по вул. Слобідська, 47 А та 47, орієнтовною площею 0,2721 га, - за період з 06.11.2021 по 05 05.2022 роки, в загальній сумі 139 170,12 грн. Винести на розгляд виконавчого комітету Хмільницької міської ради проект рішення щодо затвердження складеного акту. Надіслати ТОВ «ХТЮВЧ» витяг з рішення виконавчого комітету про затвердження про визначення розміру збитків для проведення відшкодування збитків в добровільному порядку в місячний термін (а.с.74-75 т.1).
Актом про визначення розміру збитків від 05.05.2022 року комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлено, що земельна ділянка на якій розміщене власне нерухоме майно землекористувача ТОВ «ХТЮВЧ» (код ЄДРПОУ 44332388), місцезнаходження: Вінницька область, місто Вінниця, вул. Янгеля Академіка, будинок 2, використовувалась в період з 06.11.2021 по 05.05.2022 роки, розташована за адресами: - АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,2721 га. Розмір збитків, завданих територіальній громаді за фактичне використання земельних ділянок, відповідно до попередніх розрахунків суми збитків наданих фінансовим управлінням Хмільницької міської ради та Положення з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам визначається наступний: За несплату при фактичному використанні земельної ділянки без належного оформлення правовстановлюючих документів, яка знаходиться в АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,2721 га - за період з 06. 11.2021 по 05.05.2022 роки, в загальній сумі 139 170,12 грн. (а.с. 76 т.1).
Рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради від 23.06.2022 №636 вирішено затвердити акт комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 05.05.2022 про нарахування ТОВ "ХТЮВЧ" збитків за несплату при фактичному використанні земельної ділянки без належного оформлення правовстановлюючих документів, яка знаходиться в АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,2721 за, за період з 06.11.2021 по 05.05.2022 в загальній сумі 139 170,12 грн (а.с. 77 т.1).
Листом №1513/01-18 від 24.06.2022 року виконавчим комітетом Хмільницькою міською радою повідомлено ТОВ "ХТЮВЧ", що рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради за №293 від 23 червня 2022 року затверджено акт про визначення розміру збитків, складений комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 05.05.2022 року, про нарахування збитків в розмірі 139 170.12 грн. за користування земельними ділянками без належного оформлення правовстановлюючих документів, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1, де розміщене власне нерухоме майно. У пункті 2 вище вказаного рішення виконкому зазначено - протягом одного місяця з дня офіційного оприлюднення цього рішення сплатити нараховану суму збитків на розрахунковий рахунок міської ради. При цьому до відома відповідача доведено, що у разі невиконання цього рішення виконавчий комітет Хмільницькою міською радою буде діяти у встановленому законом судовому порядку. До вказано листа додано рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради №293 від 23.06.2022 року (а.с. 78 т.1)
Надіслання відповідачу вказаного листа підтверджується фіскальним чеком від 24.06.2022, описом вкладення у цінний лист від 24.06.2022, поштовою накладною №2200004156036 (а.с.79-80 т.1). Проте, відповідач зазначені вище вимоги не виконав.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Предметом позову в цій справі є стягнення з власника об`єкту нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав, земельною ділянкою комунальної власності, на якій розміщене нерухоме майно відповідача, за період з 06.11.2021 по 05.05.2021.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач є власником об`єктів нерухомого майна, які знаходиться на земельних ділянках у АДРЕСА_1, АДРЕСА_1 (112-113 т.1).
Відповідно до статті 80 Земельного Кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного Кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки.
В силу статті 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України у вказаній редакції).
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття земельний податок і орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Частина перша статті 93 Земельного Кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не є орендарем спірних земельних ділянок.
Враховуючи приписи частини другої статті 120 ЗК України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди, зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій цей будинок, будівля, споруда розташовані. В цьому випадку відсутність документів, що посвідчують право користування земельними ділянками за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_1 у ТОВ "ХТЮВЧ" не може бути визнане як їх самовільне використання, однак, не надає права на їх безоплатне використання.
Аналогічну правову позицію наведено у постановах Верховного Суду від 10.02.2020 у справі №922/981/18 та від 02.06.2020 у справі №922/2417/19.
Відповідно до частини другої статті 152 Земельного Кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом "д" частини першої статті 156 цього Кодексу власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
За змістом указаних приписів Цивільного та Земельного кодексів України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.
Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно статті 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
З огляду на викладене, фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.
Таким чином, предметом позову в даній справі є стягнення з власника нерухомого майна безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати на підставі статей 1212, 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав, земельною ділянкою, на якій, як стверджує позивач, це нерухоме майно розміщене.
Із веденням в дію 01.01.2002 нового ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності, про що зазначено у частині 2 статті 83 ЗК України.
Отже, принцип розмежування земель державної і комунальної власності відображено у положеннях ЗК України, який, зокрема, полягає у визнанні пріоритету належності земель у межах населеного пункту відповідній територіальній громаді.
Тобто всі землі у межах населеного пункту вважаються такими, що із 01.01.2002 перебувають у комунальній власності, крім земель, належність яких державі або приватним власникам зафіксована у ЗК України.
Із 01.01.2013 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності №5245-VI (далі- Закон №5245-VI), за змістом пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" якого з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а) земельні ділянки:
на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;
які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
Згідно з пунктом 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно зі статтею 122 ЗК України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.
Як передбачено у пункті 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI, у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються:
у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами;
за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками".
Згідно з частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно з частинами 1-4, 9 статті 79-1 Земельного Кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
За змістом пункту 9 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI державна реєстрація речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється в порядку, встановленому законом.
Отже, беручи до уваги наведені положення ЗК України і пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI, Хмільницька міська рада є власником спірної земельної ділянки, оскільки ділянка розташована в межах населеного пункту - м. Хмільник, а відсутність державної реєстрації речового права не впливає на обставини виникнення права комунальної власності на неї.
Цьому висновку відповідає також положення пункту 9 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI: "державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється в порядку, встановленому законом", що з урахуванням змісту пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №5245-VI лише визначає порядок державної реєстрації права, однак не змінює моменту, з якого земля вважається комунальною власністю відповідних територіальних громад в силу закону.
За таких підстав колегія суддів зазначає, що правом власності на спірну земельну ділянку, розташовану в межах відповідного населеного пункту, Хмільницька міська рада наділена в силу закону, зокрема з уведенням 01.01.2002 у дію нового ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28.09.2022 у справі №925/1370/20.
Разом з тим колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ч. 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Таким чином, вказане спростовує твердження суду першої інстанції, що про відсутність формування спірної земельної ділянки свідчить наданий позивачем Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.02.2022 №12812/22-22, в якому відсутнє зазначення кадастрового номеру земельної ділянки.
Поряд з цим, колегія суддів зазначає, що в рішенні Господарського суду Вінницької області від 12.04.2022 року залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.07.2022 року у справі №902/69/22 за позовом Хмільницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" про стягнення 87 041,52 грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою за період з 15.04.2021 року по 05.11.2021 рік (а.с. 21-32 т.1) встановлені наступні преюдиційні обставини:
"Судом встановлено, що відповідач є власником об`єкту нерухомості, розташованого на спірній земельній ділянці.
Земельна ділянка, на якій розміщений об`єкт нерухомості відповідача є сформованою у розмірі площі 0,2721 га, яка визначена Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ВН-1 №002857 від 05.01.95 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею серія ВН №0039….
…..Дослідивши матеріали інвентаризаційної справи на об`єкти нерухомого майна, які на праві власності належать ТОВ "ХТЮВЧ" судом не встановлено зміни їх площі та конструкцій внаслідок неодноразової зміни власника.
Проаналізувавши наявні у матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та кожного окремо, суд доходить висновку про те, що ділянкою площею 2721,0 кв. м фактично використовується відповідачем без державної реєстрації цих прав у відповідності до статей 125, 126 ЗК України…."
Однак, поза увагою суду першої інстанції залишились преюдиційні обставини встановлені у справі №902/69/22.
Одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів.
Згідно з преамбулою та статтею 6 параграфу 1 Конвенції про захист прав та свобод людини, згідно рішення Європейського суду з прав людини від 25 липня 2002 року у справі за заявою №48553/99 "Совтрансавто-Холдінг" проти України", а також згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року у справі за заявою №28342/95 "Брумареску проти Румунії" встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.
Законодавчі вимоги щодо застосування преюдиції у господарському процесі передбачені частиною четвертою статті 75 ГПК України, згідно з якою обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Преюдиціальність - це обов`язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, адже їх істину вже встановлено у рішенні чи вироку, і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.
Вказаний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 16 грудня 2021 року у справі №916/495/21, від 03 листопада 2020 року у справі №909/948/18.
Правила про преюдицію спрямовані не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив в законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження і оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії.
Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта. Лише згадувані, але такі, що не одержали оцінку суду, обставини не можуть розглядатися як встановлені судом і не набувають властивості преюдиціальності.
Отже, обставини, встановлені в рішенні Господарського суду Вінницької області від 12.04.2022 року у справі №902/69/22, яке набрало законної сили, щодо сформованості земельної ділянки площею 2721,0 кв. АДРЕСА_1, відповідно до частини четвертої статті 75 ГПК України, повинні бути враховані судами як преюдиційні при розгляді даної справи, оскільки в ній брали участь ті самі особи Хмільницька міська рада та Товариство з обмеженою відповідальністю «ХТЮВЧ» та встановлені обставини щодо безпідставного користування ТОВ «ХТЮВЧ» земельною ділянкою, площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_1 у період з 15.04.2021 по 05.11.2021 рр.
Господарський суд під час розгляду конкретної справи на підставі встановлених ним обставин (у тому числі з урахуванням преюдиційних обставин) повинен самостійно оцінювати обставини (факти), які є предметом судового розгляду та ухвалити рішення з відповідним застосуванням необхідних матеріально-правових норм.
Таке правозастосування відповідає основними засадами (принципами) господарського судочинства, якими, відповідно до частини другої статті 2 ГПК України є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальність сторін.
Принцип рівності перед законом і судом в процесуальному аспекті означає рівність суб`єктивних процесуальних прав усіх учасників судового процесу незалежно від їх особистих якостей (правового статусу, майнового стану), визначення процесуального становища учасників судочинства тільки процесуальним законодавством і ніяким іншим, визначення процесуального порядку розгляду справ певною процесуальною формою. В матеріальному аспекті принцип рівності повинен розумітися таким чином, що до всіх учасників процесу матеріальний закон має застосовуватися однаково (право є застосуванням рівного масштабу до різних осіб).
Принцип змагальності сторін полягає в тому, що сторони у процесі зобов`язані в процесуальній формі довести свою правоту, за допомогою поданих ними доказів переконати суд в обґрунтованості своїх вимог чи заперечень.
Згідно з частинами першою-четвертою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зазначеним положенням кореспондуються норми частини першої статті 74 ГПК України, згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідачем на спростування доводів позивача про сформованість земельної ділянки площею 2721,0 кв. АДРЕСА_1 надано суду першої інстанції лист Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 0-2-0.332-3605/2-22 від 05.10.2022, в якому зазначено, що за ПрАТ "Промислово-торгова компанія "Вирій" не зареєстровано право користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1. Технічна документація із землеустрою та правовстановлюючі документи на земельну ділянку по АДРЕСА_1, видані ПрАТ "Промислово-торгова компанія "Вирій" відсутні. Додатково проінформовано, що відомості щодо площі, меж, конфігурації земельної ділянки по АДРЕСА_1 у Державному земельному кадастрі відсутні (а.с. 251 т.1).
Проте, суд апеляційної інстанції вважає, що лист Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 0-2-0.332-3605/2-22 від 05.10.2022 не є належним та допустимим доказом, що земельна ділянка площею 2721,0 кв. АДРЕСА_1 не є сформованою як об`єкт цивільних прав та не є тією земельною ділянкою право постійного користування якої посвідчено Державним актом серія ВН-1 №002857 від 05.01.1995, оскільки вказане спростовується вищенаведеними приписами чинного законодавства щодо сформованості земельних ділянок право користування на які виникло до 2004 року та наявними в матеріалах справи доказами.
Так з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2721 га надана орендному підприємству "Ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" на праві постійного користування, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею №1-ВН002857 від 05.01.95 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №ВН 0039 (а. с. 49-51 т.1).
Згідно свідоцтва про право власності на майновий комплекс ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" належав Акціонерному товариству промислово-торговій компанії "Вирій" (а.с. 40 т.1).
Таким чином, у ПРАТ "Промислово-торгова компанія "ВИРІЙ" земельна ділянка під об`єктами нерухомості, перебувала на праві постійного користування, згідно Державного акта на право постійного користування землею №1-ВН002857 від 05.01.95 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №ВН 0039.
Відповідно до договору купівлі-продажу майна банкрута на аукціоні ПРАТ "Промислово-торгова компанія "Вирій" продала, а гр. ОСОБА_1 придбав майно банкрута визначене як ЦМК у складі: комплекс будівель та споруд загальною площею 1144 кв.м, що складається з основної будівлі ресторану "ІНФОРМАЦІЯ_1" з прибудовами та напівпідвалом літ.А, хліва літ.Б, хліва літ.Д, хліва літ.И, кіоску літ.Е, хдіва літ.К, гаража літ.Ж, вбиральні літ.Л., огорожі літ.№, воріт літ.№2 (а. с. 44-47 т.1).
26 березня 2021 року рішенням 9 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання №387 (а.с. 52-55 т.1) було вирішено:
- припинити Орендному підприємству "Ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 ) надану для адміністративних та виробничих потреб (п. 2).
- вважати таким, що припинив дію Державний акт на право постійного користування землею ВН №0039 від 05.01.95, на земельну ділянку площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_1 ), виданий Орендному підприємству "Ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" (п. 2.1.).
- надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_1 ), на якій знаходиться власне нерухоме майно, для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (03.07), із земель житлової та громадської забудови, з метою подальшого оформлення права користування на умовах оренди (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності/довірчої власності 38418907 від 24.09.2020, свідоцтво N 2023 від 11.09.2019) (п. 7.)
- ОСОБА_1 розробити та погодити в установленому законом порядку проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та забезпечити їх подання на затвердження до Хмільницької міської ради (п. 7.1.).
- ОСОБА_1 протягом 30 днів з дня прийняття рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельною ділянкою у розмірі орендної плати з моменту набуття права власності на нерухоме майно до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої відділом у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницької області, передбачивши в договорі умови нарахування та терміни сплати внесків, визначені Податковим кодексом України для орендної плати за землю (п. 7.2.).
З довідки Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Хмільницької міської ради від 16.08.2022 №12-25/248 вбачається, що рішенням Хмільницької міської ради №2381 від 05.11.2015 року "Про перейменування вулиць й провулків у м.Хмільнику" вул. Дзержинського була перейменована на вул.Слобідську. Наказом Управління містобудування та архітектури міської ради №12-27/163 від 31.08.2020 року "Про присвоєння адреси у разі поділу нерухомого майна в м.Хмільнику Вінницької області" за заявою ОСОБА_1 від 30.07.2020 присвоєно об`єкту нерухомого майна, яке утворилось у результаті поділу комплексу будівель і споруд по АДРЕСА_1 , а саме гаражу літ. "Ж", хліву літ. "И", хліву літ. "К", огорожі №1 було присвоєно нову адресу: АДРЕСА_1 (а.с. 39, 169 т.1).
З довідки Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Хмільницької міської ради від 14.11.2022 №12-24/380 вбачається, що відповідно до проведеної інвентаризації адресного господарства міста, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради №123 від 10.06.1997 року будівлі та споруди ресторану "ІНФОРМАЦІЯ_1" значились по АДРЕСА_1 (попередня адреса - АДРЕСА_1 ).
15 квітня 2021 року ОСОБА_1 та ТОВ "ХТЮВЧ" склали акт приймання-передачі про те, що відповідно до рішення №1 засновника про створення Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" від 15.04.2021 року так керуючись п.48 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ОСОБА_1 передав, а ТОВ "ХТЮВЧ" прийняло в статутний капітал майно - будівлі та споруди, загальною площею 1196,7 кв.м., 38,4 кв.м. розташованих за адресами: АДРЕСА_1 (а.с. 172 т.1).
Таким чином, відповідно до витягів з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 15.04.2021 ТОВ "ХТЮВЧ" набув право власності на будівлі та споруди загальною площею 38,4 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 та будівлі та споруди загальною площею 1196,7 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 (а.с.112-113 т.1).
Оскільки, ТОВ "ХТЮВЧ" набуло право власності на будівлі та споруди, але зі способом використання земельної ділянки не визначилося, рішенням 10 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання № 434 від 27.04.2021 зокрема надано ТОВ "ХТЮВЧ" дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 на якій знаходиться власне нерухоме майно, для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (03.07), із земель житлової та громадської забудови, з метою подальшого оформлення права користування на умовах оренди (витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.04.2021) (а.с. 56-57, 129-130 т.1).
Зобов`язано ТОВ "ХТЮВЧ" розробити та погодити в установленому законом порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та забезпечити її подання на затвердження до Хмільницької міської ради та протягом 30 днів з дня прийняття рішення укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельною ділянкою у розмірі орендної плати - з моменту набуття права власності на нерухоме майно до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої відділом у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницької області, передбачивши в договорі умови нарахування та терміни сплати внесків, визначені Податковим кодексом України для орендної плати за землю.
Встановлено річний розмір втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 у розмірі 151985,26 грн (1861,88x2721=5066175,48 грн.х3%=151985,26 грн.).
Проте доказів розробки та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та забезпечення її подання на затвердження до Хмільницької міської ради матеріали справи не містять та відповідачем ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції не надавались.
Посилання відповідача в обгрунтування заперечень позовних вимог у даній справі на кадастровий план масштабу 1:1000 на земельну діялнку площею 0,2022 га. (а.с.249 т.1) колегія суддів вважає безпідставним, оскільки виготовлення відповідачем вказаного кадастрового плану підтверджує лише наміри сторони щодо оформлення землекористування у визначеному в цьому розмірі, проте не підтверджує факту фактичного користування земельною ділянкою саме такою площею як зазначено в у вказаному кадастровому плані.
Крім того, у поданому відповідачем кадастровому плані зазначена лише адреса АДРЕСА_1, при цьому не зазначається щодо будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 .
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем не надано належних доказів використання іншої земельної ділянки, ніж та яка визначена Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ВН-1 №002857 від 05.01.1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею серія ВН №0039 у розмірі площі 0,2721 га.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 0,2721 га. у м.Хмільнику по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_1 (колишні назви - АДРЕСА_1, АДРЕСА_1 ) перейшла у фактичне користування ТОВ "ХТЮВЧ", як нового власника нерухомого майна, в обсязі та розмірі, належному попередньому власнику, тобто у межах Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серія ВН-1 №002857 від 05.01.1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею серія ВН №0039.
Матеріали справи не містять доказів оформлення права користування спірною земельною ділянкою за Товариством з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ", зокрема укладення відповідних договорів оренди з Хмільницькою міською радою та державної реєстрації такого права, отже відповідач користується цією земельною ділянкою без достатньої правової підстави.
Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Проте, враховуючи приписи частини другої статті 120 ЗК України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані. В цьому випадку відсутність документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою у ТОВ "ХТЮВЧ" не може бути визнане як її самовільне використання, однак не надає права на її безоплатне використання
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі №922/981/18.
За змістом частини 1 статті 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Отже, нерухоме майно нерозривно пов`язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а відтак використання нежитлових приміщень, які належать відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки. Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. Таким чином, у зв`язку з користуванням відповідачем нежитловою будівлею презюмується його користування спірною земельною ділянкою.
Проаналізувавши наявні у матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та кожного окремо, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що ділянкою площею 2721,0 кв.м. фактично використовується відповідачем без державної реєстрації цих прав у відповідності до статей 125, 126 ЗК України.
Таким чином, ТОВ "ХТЮВЧ" у період з 06.11.2021 року по 05.05.2022 року не сплачувало за користування спірною земельною ділянкою плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберегло за рахунок Хмільницької міської ради, як власника земельної ділянки, майно - грошові кошти у розмірі орендної плати.
Власником спірної земельної ділянки є територіальна громада міста Хмільник в особі позивача, відповідно до ст. 83 ЗК України, за якою всі землі в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці є комунальною власністю, за винятком земельних ділянок, які перебувають у державній або приватній власності. Таким чином, збереження відповідачем коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення цих коштів у відповідача за рахунок їх несплати позивачеві.
Отже, незалежно від наявності вини у поведінці відповідача, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою протягом періоду з 06.11.2021 року по 05.05.2022 року свідчить про втрату позивачем майна, яке у спірних правовідносинах підпадає під категорію "виправдане очікування", що є загальновизнаною, у тому числі у практиці ЄСПЛ.
Викладені вище обставини підтверджують наявність у спірних правовідносинах усіх трьох умов виникнення зобов`язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов`язання).
Правові висновки щодо застосування у подібних правовідносинах норми статті 1212 ЦК України, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №922/3412/17.
Досліджуючи розмір належної до сплати орендної плати за користування спірною земельною ділянкою судом враховується, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5 статті 288 ПК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 по справі №920/739/17.
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що платою за землю є обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Оскільки відповідач не є ні власником, ні постійним землекористувачем земельної ділянки, він відповідно до п. 14.1.72 статті 14 Податкового кодексу України не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, а тому єдиною можливою для нього формою плати за землю як землекористувача може бути лише орендна плата (стаття 288 Податкового кодексу України), яка є регульованою ціною.
В постанові Верховного Суду від 25.02.2020 у справі №922/748/19 викладено висновок щодо необхідності перевірки судом обґрунтованості розрахунку позовних вимог, заявлених позивачем саме як безпідставно збережені грошові кошти в розмірі орендної плати за користування відповідачем сформованою земельною ділянкою.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 у справі №920/739/17.
За змістом статей 15, 20, 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності.
Зважаючи на наведені норми, визначення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, у розмірі якої нараховано до стягнення спірну суму безпідставно збережених грошових коштів здійснюється на основі нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
При цьому, наявність між сторонами позадоговірних кондикційних правовідносин не є підставою для незастосування при визначенні розміру несплаченої відповідачем орендної плати за земельну ділянку як безпідставно збережених грошових коштів затвердженої у встановленому законом порядку нормативної грошової оцінки цієї ділянки.
Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відділом № 7 Управління з надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 23.02.2022 за №12812/22-22, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки за АДРЕСА_1, АДРЕСА_1 становить 2048,07 грн. за 1 кв.м. (а.с.66 т.1).
Рішенням 78 сесії Хмільницької міської ради 7 скликання від 01.07.2020 № 2620 "Про встановлення податку на майна на 2021 рік" встановлено на 2021 рік ставку орендної плати за землю в розмірі 3%.
Рішенням 14 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання від 24.06.2021 № 575 "Про встановлення податку на майно на території Хмільницької міської територіальної громади" встановлено на 2022 рік ставку орендної плати за землю в розмірі 6 %.
Таким чином з матеріалів справи вбачається, що за визначений позивачем у позовній заяві період з 06.11.2021 по 05.05.2022 розмір збережених відповідачем коштів від безпідставно набутого майна - земельної ділянки 0,2721 га., визначеної у Державному акті на право постійного користування землею №1-ВН002857 від 05.01.95 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №ВН 0039, який підлягає відшкодуванню з боку відповідача, становить 139 170,12 грн. виходячи з розміру орендної плати за землю.
З огляду на встановлені обставини справи, у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 139 170,12 грн., у зв`язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи межі перегляду справи в апеляційній інстанції, колегія суддів вважає, що доводи, наведені позивачем в апеляційній скарзі, отримали підтвердження під час апеляційного провадження та спростовують висновки суду першої інстанції про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Згідно приписів ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є зокрема, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Оцінка предмету заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги.
Аналогічні висновки викладено в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.09.2020 р. у справі №924/831/17, від 28.11.2019 р. у справі №910/8357/18.
Апеляційний господарський суд звертає увагу, що обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи, оцінки доказів, а також доводів усіх учасників справи.
Усебічність і повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язками, відносинами і залежностями. Таке з`ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного та обґрунтованого рішення.
Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів та доказів, представлених сторонами (рішення ЄСПЛ у справі "Ван де Гурк проти Нідерландів").
У п. п. 1-3, ч. 1 ст. 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема, питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4, 5 ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Зважаючи на те, що висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не можна вважати таким, що відповідає положенням ст. ст. 86, 236 ГПК України щодо всебічного, повного, об`єктивного і безпосереднього розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи із меж перегляду справи в апеляційній інстанції, а також враховуючи доводи та вимоги апеляційної скарги, апеляційний господарський суд, дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
З огляду на те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат, встановленими ст. 129 ГПК України, колегія суддів вбачає підстави для здійснення розподілу судових витрат позивача у вигляді сплаченого ним судового збору у сумі 2481,00 грн., понесених у зв`язку із розглядом справи в суді першої інстанції, та у сумі 3721,50 грн., понесених у зв`язку із розглядом справи в суді апеляційної інстанції, шляхом покладення обов`язку відшкодування цих витрат на відповідача.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Хмільницької міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.23р. у справі №902/764/22, задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Вінницької області від 16.03.23р. у справі №902/764/22 скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог:
"1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" (вул. Янгеля Академіка, буд. 2, м. Вінниця, 21000, код - 44332388) на користь Хмільницької міської ради (вул.Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, код - 04051247) - 139 170,12 грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, площею 0,2721 га у АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_1 у період з 06.11.2021 по 05.05.2022 рр., та 2 481,00 грн. - витрат зі сплати судового збору за подання позову."
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЮВЧ" (вул. Янгеля Академіка, буд. 2, м. Вінниця, 21000, код - 44332388) на користь Хмільницької міської ради (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, код - 04051247) - 3721,50 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Видачу наказів на виконання цієї постанови відповідно до ст. 327 ГПК України доручити Господарському суду Вінницької області.
5. Справу №902/764/22 повернути Господарському суду Вінницької області.
6. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту в порядку, передбаченому главою 2 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений "20" червня 2023 року
Головуючий суддя Гудак А.В.
Суддя Мельник О.В.
Суддя Маціщук А.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2023 |
Оприлюднено | 22.06.2023 |
Номер документу | 111642482 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про відшкодування шкоди, збитків |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Гудак А.В.