Рішення
від 22.06.2023 по справі 927/609/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

22 червня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/609/23

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження господарську справу

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Віа Транс Логістик

проспект Перемоги, 60А, кв.16, м. Чернігів, 14010

До відповідача: Фізичної особи-підприємця Падій Олесі Юріївни

АДРЕСА_1

Предмет спору: про стягнення 25 200,00 грн заборгованості

без повідомлення (виклику) сторін

Товариством з обмеженою відповідальністю Віа Транс Логістик подано позов до Фізичної особи-підприємця Падій Олесі Юріївни про стягнення 25200,00 грн заборгованості.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 17.05.2023, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідно до ст.165,166,251 ГПК України вказаною ухвалою учасникам справи встановлено строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень.

Позивач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у даній справі та здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №1400057358850.

Копія ухвали суду від 17.05.2023 надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення (поштове відправлення № 1400057358841) на адресу, зазначену в позовній заяві, а саме: вул. Пухова, б. 131, корпус 3, кв.26, м. Чернігів, 14032, та яка співпадає з місцезнаходженням відповідача за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, була повернута відділенням зв`язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання», день проставлення відмітки 22.05.2023.

Згідно із частиною першою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

В силу пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Беручи до уваги вищевказане суд зауважує, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17 та від 04.12.2018 у справі № 921/32/18.

Крім того, Верховний Суд в постанові від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19 зазначив, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17).

В той же час, сторона не була позбавлена можливості скористатися вільним доступом до електронного реєстру судових рішень в Україні, в силу приписів статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" та ознайомитися з ухвалами Господарського суду Київської області по даній справі.

Отже, судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву на позов. Днем вручення ухвали про відкриття провадження у справі для відповідача є 22.05.2023.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від останніх до суду не надходило.

Відтак, розгляд даної справи здійснюється судом без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що передбачено ч.13 ст.8 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.

Заявлений позов обґрунтований неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором №12 на перевезення вантажів автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученнях від 04.02.2022.

Відзиву на позов від відповідача у встановлений строк до суду не надходило.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Оскільки відповідачем не подано відзив у встановлений судом строк, справа вирішується за наявними у ній матеріалами.

Обставини, які є предметом доказування у справі. Докази, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

04.02.2022 між Фізичною особою-підприємцем Падій Олесею Юріївною (Експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІА ТРАНС ЛОГІСТИК» (Перевізник) укладено договір №12 перевезення вантажів автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученнях (далі Договір) (а.с.4-5).

Відповідно до п. 1.1.Договору Експедитор доручає, а Перевізник приймає на себе зобов`язання щодо перевезення вантажів (надалі "Вантаж") автомобільним транспортом на території України та по території іноземних держав згідно заявок Експедитора (надалі "Заявка"). Номенклатура, кількість, спосіб перевезення та вимоги до транспортного засобу, особливі умови та інші умови виконання послуг оговорюються в Заявках, які додаються до Договору, і є невід`ємною частиною Договору.

Перевізник зобов`язується прийняти та доставити ввірений йому Експедитором вантаж до пункту призначення та видати його уповноваженій на отримання особі (надалі «Отримувач»), а Експедитор зобов`язується сплатити за послуги перевезення встановлену плату (п.2.1. Договору).

Згідно з п.3.1. - 3.5. Договору загальна вартість даного Договору становить загальну суму вартості наданих протягом дії даного Договору послуг з перевезення вантажів.

Вартість автотранспортних послуг визначається на підставі договірних ставок, сформованих на момент здійснення конкретного перевезення на транспортному ринку, попередньо узгоджується сторонами і вказується в Заявці на перевезення вантажу без винагороди Експедитора.

Підставою для оплати є належним чином оформлені, після закінчення перевезення, такі документи: оригінали даного Договору, Заявка на перевезення вантажу, рахунок або рахунок- фактура, акти здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), оригінал міжнародної товарно-транспортної накладної (СМК), завірена підписом та «мокрою» печаткою копія Свідоцтва про державну реєстрацію або Виписки з ЄДРПОУ, копія Витяга (довідки) з Єдиного державного реєстру щодо видів економічної діяльності, копія Свідоцтва платника єдиного податку або Витягу з реєстру платників єдиного податку, копія довідки за формою 4-ОПП, квитанції про сплату непередбачених витрат, якщо такі мали місце.

Розрахунки за перевезення вантажів проводяться між сторонами згідно Заявки, на підставі рахунку, виставленого Перевізником. Розрахунки здійснюються в безготівковій формі в національній грошовій одиниці України гривнях за рахунок коштів Замовника.

Експедитор сплачує рахунки Перевізника на умовах відстрочки платежу - до 14-ти банківських днів з дати отримання акту виконаних робіт, подання оригіналів податкових накладних, оригіналів рахунків та СМК (або ТТН) з відміткою вантажоотримувача про одержання, якщо інше не вказано в Заявці.

Відповідно до п. 8.1 дійсний Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до 31.12.2023, або до моменту розірвання за письмовим попередженням однієї із сторін.

Фізичною особою-підприємцем Падій Олесею Юріївною (Експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІА ТРАНС ЛОГІСТИК» (Перевізник) підписано заявку №1 до Договору №12 від 04.02.2022 на організацію перевезення вантажів автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученнях (далі Заявка) (а.с. 6).

Згідно з умовами Заявки Перевізник здійснює перевезення вантажу ПВД в мешках, вагою 22,100 т, за маршрутом: м. Новополоцьк (Республіка Білорусь) - м. Київ (Україна), автомобілем: Рено НОМЕР_1 , н/п НОМЕР_2 .

Вказана Заявка підписана представниками сторін та скріплена їх печатками.

Перевезення було виконано належним чином, що підтверджується даними СМR (транспортної накладної) № 0786097 та відміткою вантажоотримувача в графі №24 СМR про отримання вантажу. Дані у накладній відповідають даним, які погоджені сторонами в Заявці.

Відповідно до Заявки та Договору оплата послуг ТОВ "ВІА ТРАНС ЛОГІСТИК" в розмірі 900 доларів проводиться в безготівковій формі в еквіваленті національній грошовій одиниці України гривні по курсу НБУ на дату завантаження (27,9998 грн за 1 дол. США). Дата завантаження відображена в графі « 4» СМR - 08.02.2022. Вартість послуги склала 25199,82 грн (900 х 27,9998). Втім, сторони, за взаємною згодою, заокруглили вказану суму до цілих 25 200,00 грн.

На підтвердження виконання позивачем наданих послуг з перевезення позивачем надано рахунок на оплату № 57 від 10.02.2022 на суму 25 200,00 грн та Акт надання послуг № 57 від 10.02.2022 на суму 25 200,00 грн.

Як зазначає позивач у позовній заяві, 14.02.2022 всі необхідні документи було передано директором ТОВ «Віа Транс Логістик» Прокопенком В.М. особисто Падій О.Ю., але відповідачем Акт виконаних робіт підписано не було та оплата за надані послуги не здійснена.

31.03.2023 позивачем, разом із рахунком на оплату № 57 від 10.02.2022, Актом надання послуг № 57 від 10.02.2022, Заявкою №1, СМR № 0786097 та Договором №12, направлено відповідачу претензію про сплату заборгованості в сумі на суму 25 200,00 грн. Докази направлення претензії відповідачу наявні в матеріалах справи (а.с.13-14).

Вимога щодо сплати зазначеної вище заборгованості відповідачем не виконана, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Оцінка суду. Висновки суду.

Предметом спору є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги.

Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ч. 1 ст. 307 ГК України). Вказане положення кореспондується з приписами ч. 1 ст. 909 ЦК України.

На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст. 173, 174 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ст. 525, 526, 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства (ч. 2 ст. 307 ГК України, ч. 3 ст. 909 ЦК України).

Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Пунктом 2 ст. 614 Цивільного кодексу України встановлено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання. Відповідач доказів належного виконання своїх зобов`язань не надав, доводи позивача не спростував.

Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

У відповідності до ч.2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно приписів статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Обов`язок доказування та подання доказів відповідно до норм ГПК України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

За змістом ст. 13 ГПК України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції. Викладене вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.

В контексті наведеного, з огляду на те, що відповідач не сплатив в повному обсязі вартість наданих послуг з перевезення, розмір заборгованості в сумі 25 200,00 грн відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується документально та не спростовано відповідачем, вимога про стягнення боргу є обґрунтованою, а позов підлягає задоволенню.

Щодо судових витрат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2684,00 грн підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 233, 238, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Падій Олесі Юріївни ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Віа Транс Логістик (проспект Перемоги, 60А, кв.16, м. Чернігів, 14010; код ЄДРПОУ 43693602) 25 200,00 грн заборгованості та 2684 ,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

СуддяВ.В. Моцьор

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення22.06.2023
Оприлюднено23.06.2023
Номер документу111708551
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —927/609/23

Постанова від 18.12.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Ухвала від 25.09.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Ухвала від 03.08.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Ухвала від 24.07.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Судовий наказ від 13.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Рішення від 22.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 17.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні