Ухвала
від 26.06.2023 по справі 466/5636/16-ц
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвала

26 червня 2023 року

м. Київ

справа № 466/5636/16

провадження № 61-7879ск23

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Крата В. І. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В., розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 02 травня 2023 року у складі колегії суддів: Ніткевича А. В., Бойко С. М., Копняк С. М.,у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Еко Дім», товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгове підприємство «Бодекс», ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про поділ спільного майна подружжя,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , треті особи: ТОВ «Фінансова компанія «Еко Дім», ТОВ Виробничо-торгове підприємство «Бодекс», ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про поділ спільного майна подружжя, у якому з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, просив: визнати квартиру, загальною площею 45,4 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , об`єктом спільної сумісної власності подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; визнати за ОСОБА_2 та за ОСОБА_1 право власності на квартиру, загальною площею 45,4 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , по 1/2 ідеальній частині за кожним із співвласників.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 03 червня 2022 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного суду від 02 травня 2023 року (повне судове рішення складено 05 травня 2023 року) апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 03 червня 2022 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 45,4 кв. м., об`єктом спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Визнано за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 право власності по 1/2 ідеальній частки квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 45,4 кв. м. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

ОСОБА_1 26 травня 2023 року засобами поштового зв`язку подала до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Львівського апеляційного суду від 02 травня 2023 року (повне судове рішення складено 05 травня 2023 року), у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Ухвалою Верховного Суду від 05 червня 2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків, зокрема, доплатити судовий збір у розмірі 200 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви з урахуванням вартості спірного майна (квартири), ураховуючи, що аналіз скарги та доданих до неї матеріалів не дозволяв встановити ціни позову щодо вимог майнового характеру.

У червні 2023 року особою, яка подала касаційну скаргу, направлено до Верховного Суду клопотання, у якому ОСОБА_1 зазначає, що розмір інвестиційного внеску склав 409 956,00 грн, що відповідає вартості спірної квартири. Окрім того, відповідач зазначає, що позовні вимоги у двох редакціях по суті зводяться до однієї конкретної майнової вимоги, викладеної у позовній заяві від 06 червня 2016 року - визнання права власності на частки квартири вартістю 204 978,00 грн, що складає ціну позову.

У відкритті касаційного провадження слід відмовити з таких мотивів.

Однією з основних засад судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, встановлених законом (пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України, пункт 9 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Європейський суд з прав людини зауважує, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них. Вимоги до прийнятності апеляції з питань права мають бути більш жорсткими ніж для звичайної апеляційної скарги. З урахуванням особливого характеру ролі Верховного Суду, як касаційного суду, процедура, яка застосовується у Верховному Суді може бути більш формальною (LEVAGES PRESTATIONS SERVICES v. FRANCE, № 21920/93, § 45, ЄСПЛ, від 23 жовтня 1996 року; BRUALLA GOMEZ DE LA TORRE v. SPAIN, № 26737/95, § 37, 38, ЄСПЛ, від 19 грудня 1997 року).

Не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково (пункт 2 частини третьої статті 389 ЦПК України).

Ціна позову у цій справі становить 409 956,00 грн і не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

ОСОБА_1 у клопотанні указує, що справа має для неї та третіх осіб виняткове значення, а також значний суспільний інтерес для довірителів-інвесторів ТОВ «Фінансова компанія «Еко Дім», ТОВ Виробничо-торгове підприємство «Бодекс», оскільки оскарженою постановою порушено: матеріальне право ОСОБА_1 на цілісний об`єкт інвестування, здійснення нею первісної реєстрації права власності на спірне майно, а відтак вільне здійснення нею право володіння, користування та розпорядження майном; непорушність права власності третіх осіб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на кошти, які відповідач згідно договорів дарування інвестувала в будівництво спірного майна; судом здійснено поділ неподільної речі - квартири, яка не може бути виділена в натурі без втрат цільового (житлового призначення); правове регулювання взаємовідносин між суб`єктами інвестиційної діяльності, чим безпідставно поставив під сумнів правову значимість правоустановчих документів, які видаються забудовником та фінансовою компанією інвесторі з підтвердженням передачі ОСОБА_1 матеріального права на об`єкт інвестування для подальшого набуття нею права власності на новостворену нерухомість і такі дії суду завдають ТОВ «Фінансова компанія «Еко Дім», ТОВ Виробничо-торгове підприємство «Бодекс» вагомих репутаційних втрат серед інвесторів-довірителів. Зважаючи на протиправні наслідки постанови апеляційного суду, справа викликає хвилювання у середовищі забудовників, фінансових компаній та їх довірителів, вона набуває широкого суспільного резонансу внаслідок грубого порушення судом правових засад інвестиційної діяльності та захисту права власності, особливо у воєнний час.

Проте особа, яка подала касаційну скаргу, не обґрунтовує, чому справа становить значний суспільний інтерес і в чому проявляється виняткове значення для неї цієї справи. Посилання у касаційній скарзі на порушення норм матеріального та процесуального права фактично підтверджує незгоду особи, яка подала касаційну скаргу, з оскарженим судовим рішенням. І, відповідно, не свідчить, що справа становить значний суспільний інтерес і має виняткове значення для відповідача.

Посилання на інші випадки, передбачені пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України за наявності яких судове рішення у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб підлягає касаційному оскарженню, касаційна скарга та додані до неї матеріали не містять.

Вказівка в резолютивній частині постанови Львівського апеляційного суду від 02 травня 2023 рокупро можливість її оскарження до Верховного Суду не є підставою для відкриття касаційного провадження судом касаційної інстанції, оскільки оскаржене рішення ухвалено у справі з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Європейський суд з прав людини вказує, що було б важко погодитись з тим, що Верховний Суд у ситуації, коли відповідне національне законодавство дозволило йому відфільтрувати справи, що надходять до нього, має бути пов`язаним з помилками нижчих судів при визначенні питання щодо надання комусь доступу до нього. В іншому випадку це може серйозно заважати роботі Верховного Суду і зробить неможливим виконання Верховною Судом своєї специфічної ролі. У прецедентній практиці Суду вже було підтверджено, що повноваження вищого суду щодо визначення своєї юрисдикції не можуть бути обмежені таким чином (ZUBAC v. CROATIA, № 40160/12, § 122, ЄСПЛ, від 05 квітня 2018 року).

Суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню (пункт 1 частини другої статті 394 ЦПК України).

Таким чином, оскаржене рішення ухвалено у справі з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому у відкритті касаційного провадження слід відмовити, оскільки касаційна скарга подана на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись статтями 260, 389, 394 ЦПК України Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Львівського апеляційного суду від 02 травня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Еко Дім», товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгове підприємство «Бодекс», ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про поділ спільного майна подружжя.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Судді: В. І. Крат

І. О. Дундар

Є. В. Краснощоков

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено30.06.2023
Номер документу111871195
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —466/5636/16-ц

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 02.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Едер П. Т.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Едер П. Т.

Ухвала від 25.07.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Постанова від 02.05.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Постанова від 02.05.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні