ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2023 рокуСправа № 912/1003/19
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО" про відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу у справі № 912/1003/19
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО", вул. Зелена, 37, с. Миколаївка, Новомосковський район, Дніпропетровська область, 51254
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс", вул. Центральна, 17, смт. Вільшанка(з), Вільшанський р-н, Кіровоградська обл., 26600
про стягнення 300 000,00 грн
Представники: сторін участі не брали.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО" (далі - ТОВ "ДСК-АГРО", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс" (далі - ТОВ "Промагролізинг Плюс", відповідач) про стягнення оплати за неякісний товар в розмірі 300 000,00 грн.
Рішенням суду від 06.06.2023 у справі № 912/1003/19 у задоволенні позову відмовлено повністю; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО" заборгованість в сумі 300 000,00 грн, а також 4 500,00 грн судового збору та 7 850,00 грн витрат за проведення судової експертизи.
У позовній заяві позивачем наведено попередній розрахунок судових витрат, до яких включено, у тому числі, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі від 25 000,00 грн до 35 000,00 грн, щодо яких зазначено, що докази на підтвердження таких витрат будуть подані протягом 5 днів після прийняття рішення по суті справи.
У судовому засіданні 06.06.2023 представник позивача подав усну заяву про подання доказів понесених судових витрат після ухвалення рішення суду на підставі ч.8 ст. 129 ГПК.
Суд враховує, що положеннями частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України не передбачено, що заява про надання доказів на підтвердження розміру понесених судових витрат, зроблена стороною у справі до закінчення судових дебатів, має здійснюватися виключно у письмовій формі. Заяви, вимоги до форми яких процесуальний закон не встановлює, можуть подаватись суду як в усній, так і в письмовій чи електронній формах.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 08.10.2019 у справі № 920/810/18 та від 24.12.2021 у справі № 755/4466/20-ц.
У зв`язку з викладеним, суд в резолютивній частині рішення суду від 06.06.2023 призначив судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 30.06.2023 та встановив строк для подання доказів не пізніше 5 календарних днів після ухвалення рішення суду.
15.06.2023 на адресу суду надійшла заява ТОВ "ДСК-АГРО" про розподіл судових витрат разом з доказами на підтвердження понесених витрат на правову допомогу та заявлено до стягнення з відповідача 35 000,00 грн витрат на професійну правову допомогу.
Ухвалою суду від 30.06.2023 визнано поважними причини неподання позивачем в установлений строк доказів на підтвердження судових витрат, поновлено строк на подання таких доказів та прийнято до розгляду у справі докази, додані до заяви від 15.06.2023.
Сторони участь своїх представників в судовому засіданні 30.06.2023 не забезпечили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення засідання суду. Будь-які клопотання сторін щодо причин відсутності не надходили.
З підстав викладеного, господарський суд проводить судове засідання з вирішення питання про судові витрати 30.06.2023 за відсутності представників сторін.
Розглянувши у судовому засіданні заяву позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, господарський суд дійшов наступного висновку.
Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Виходячи з правил частини 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), витрати на професійну правничу допомогу покладаються на позивача, у разі відмови в позові.
Згідно ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 ГПК України, суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI ), котра зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. (ст.14 Закону).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI).
Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).
На підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано наступні документи, які свідчать про такі обставини.
01.04.2019 між Адвокатським бюро "Глазков та партнери" і ТОВ "ДСК-АГРО" укладено договір № 12 про надання професійної правничої (правової) допомоги (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого визначено, що ВИКОНАВЕЦЬ за дорученням КЛІЄНТА зобов`язувався надавати йому професійну правничу (правову) допомогу, відповідно до умов даного Договору, а КЛІЄНТ в свою чергу зобов`язувався сплатити (внести) ВИКОНАВЦЮ гонорар.
Згідно п.1.2. метою даного Договору є представництво інтересів КЛІЄНТА у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, конституційного та кримінального судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Згідно п.3.1. Договору сторони погодили, що вартість гонорару відносно доручення, про яке вказано в п. 1.2. даного Договору (в тому числі ведення переговорів з контрагентом) складає 30 000,00 грн, до вартості даного гонорару входить участь в усіх судових засіданнях по справі на всіх стадіях судового провадження в суді першої інстанції, підготовка і заяв по суті справи та інших клопотань, підготовка вимог, відповідей на претензії та інших листів. Розмір гонорару адвоката не залежить від результату вирішення судової справи.
Розмір суми, що підлягає оплаті в порядку компенсації витрат ВИКОНАВЦЯ, необхідних для надання професійної правничої (правової) допомоги визначається сторонами окремо в загальному акті наданих послуг разом з іншими послугами, наданими КЛІЄНТУ (пункт 3.4. Договору).
Після закінчення розгляду судової справи (винесення судового рішення по суті справи, затвердження мирової угоди, залишення позовної заяви без розгляду, закриття провадження у справі) ВИКОНАВЕЦЬ готує та направляє на адресу КЛІЄНТА (в тому числі і електронну) два екземпляри акту наданих послуг, який КЛІЄНТ зобов`язаний підписати та повернути один примірник ВИКОНАВЦЮ протягом 3 робочих днів (п. 3.5. Договору).
Відповідно до п. 3.6. Договору КЛІЄНТ зобов`язаний підписати наданий ВИКОНАВЦЕМ акт наданих послуг або відмовитись від його підписання висунувши обґрунтовані зауваження щодо наданих послуг протягом 3-х робочих днів з моменту його отримання. В разі якщо КЛІЄНТ не підпише акту наданих послуг протягом 3-х робочих днів, послуги вважаються прийнятими ним без зауважень.
Договір підписано сторонами та скріплено печатками.
На підтвердження наданих послуг позивачем надано актом №1 від 09.06.2023.
Згідно вказаного акта наданих послуг до договору про надання правової допомоги наведено перелік наданих послуг, які виконано Адвокатом, а саме:
- правовий аналіз матеріалів (договір поставки, первині документи, акти та претензії), підготовка та направлення повідомлення-вимоги від 03.04.2019 про відмову від договору та про повернення передоплати - 8 год;
- підготовка та подання до Господарського суду Кіровоградської області позовної заяви про стягнення оплати за неякісний товар - 8 год;
- Правовий аналіз відзиву від 08.05.2019 за вих. №489, підготовка та подання до суду відповіді на відзив від 20.05.2019- 6 год;
- представництво інтересів КЛІЄНТА під час проведення огляду сівалки експертом Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати 16.04.2019 - 12 год;
- представництво інтересів КЛІЄНТА під час проведення огляду сівалки експертами Київського науково-дослідного інституту судових експертиз - 12 год;
- правовий аналіз висновку експерта від 13.03.2023 №29099/19-54/29100/29101/19-52 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи - 3 год;
- підготовка та подання до суду пояснень по справі від 11,05.2023 щодо висновку експертів, пояснень від 06.06.2023 щодо розірвання договору в односторонньому порядку, клопотання від 18.10.2019 про винесення питань на розгляд експерта та письмової позиції від 12.12.2019 щодо клопотання судових експертів - 12 год.;
- участь в судових засіданнях по справі - 6 год.
Всього по зазначеному Акту у справі № 912/1003/19 Адвокатом надано юридичних послуг на 35 000,00 грн.
Позивач зазначає, що зазначений акт наданих послуг по суті є детальним звітом про виконанні адвокатом роботи. При цьому гонорар за представництво інтересів позивача в Господарському суді Кіровоградської області є фіксованим.
Також у справу подано копію ордеру на ім`я адвоката Глазкова А.С. №67227 від 12.04.19 та посвідчення адвоката №297 від 06.08.2018.
Суд зазначає, що дійсно згідно позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 28.12.2020 у справі № 640/18402/19 визначено, що розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, не залежить від обсягу послуг та часу витраченого представником позивача, а отже є визначеним.
Поряд з цим, при вирішенні питання розподілу витрат на професійну правничу допомогу суд враховує висновки, викладені саме у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.06.2021 у справі № 912/1025/20, згідно з яким для суду не є обов`язковими зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом на підставі укладеного ними договору у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат і вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і їх необхідність.
Як встановлено матеріалами справи, адвокат Глазков А.С. брав безпосередню участь у розгляді справи, представляючи інтереси позивача.
Вказаним адвокатом надано Акт приймання-передачі виконаних робіт, де наведено детальний опис наданих послуг, який відповідає фактично наданим послугам.
Враховуючи категорію спору та перелік і об`єм наданих послуг, суд дійшов висновку, що такі послуги є фактично наданими, а їх вартість відповідає критерію розумності, враховуючи справу, що розглянута.
З урахуванням того, що фактичне надання адвокатом Глазковим А.С. послуг є підтвердженим та їх розмір є співмірними зі складністю цієї справи, наданим адвокатом обсягом послуг, відповідає критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру, підстав для зменшення розміру суми цих витрат суд не встановив.
За вказаних обставин, суд вважає справедливим, і таким, що відповідатиме обставинам цієї справи, застосування при розподілі витрат на професійну правничу допомогу положень ч. 9 ст. 129 ГПК України та наявність підстав для покладення на позивача судових витрат на професійну правничу допомогу відповідача повністю у заявленій та підтвердженій сумі в розмірі 35 000,00 грн.
Клопотання відповідача в порядку частини 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України щодо зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.
Водночас, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.
При цьому суд враховує, що за змістом пункту 1 частини 2 статті 126, частини 8 статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Вказаного правового висновку додержується Об`єднана палата Верховного Суду в постанові від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 221, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО" про відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу у справі № 912/1003/19 задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс" (вул. Центральна, 17, смт. Вільшанка(з), Вільшанський район, Кіровоградська область, 26600. ідентифікаційний код 37297680) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО" (вул. Зелена, 37, с. Миколаївка, Новомосковський район, Дніпропетровська область, 51254, ідентифікаційний код 38954200) 35 000,00 грн витрат на професійну правову допомогу.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії додаткового рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "ДСК-АГРО" на електронну адресу представника: andruglazgoo@gmail.com; Товариству з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс" за адресою: вул. Центральна, 17, смт. Вільшанка(з), Вільшанський р-н, Кіровоградська обл., 26600.
Повне додаткове рішення складено 30.06.2023.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111900691 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні