Справа № 753/25169/21
Провадження № 2-153/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 травня 2023 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Сташків Т.Г.,
при секретарі Павлик А.В.,
за участю представників позивача Саліван Л.Ф., Ковальчук І.П. ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Садівницького товариства «Арсеналець-6» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
У Дарницький районний суд міста Києва звернулось Садівницьке товариство «Арсеналець-6» (далі - СТ «Арсеналець-6», позивач) з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (далі - відповідачі) про стягнення заборгованості за членськими внесками та за спожиту електроенергію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачами, які є власниками садових ділянок № НОМЕР_1 , №143, № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 та членами Садівницького товариства «Арсеналець-6», утворився борг з оплати вартості фактично спожитої електроенергії за період з 01.02.2017 року по 30.11.2021 року в загальній сумі 245 789,70 грн.
Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 28.12.2021 року матеріали цивільної справи за позовом СТ «Арсеналець-6» до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості, направлено для розгляду за територіальною підсудністю до Обухівського районного суду Київської області.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 05.10.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку загального позовного провадження у цивільній справі, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 13.12.2022 року закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 09.05.2023 року представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що Садівницьке товариство «Арсеналець-6» створено та зареєстровано як юридична особа 01.07.1997 року та здійснює свою діяльність на підставі статуту.
Згідно з пунктами 3.2, 3.3. статуту (у редакції 2019 року) видами діяльності СТ «Арсеналець-6» є комплексне обслуговування об`єктів. Товариство забезпечує управління територією, в межах якої знаходяться земельні ділянки членів Товариства, а саме на земельній ділянці площею 20,35 га, в селі Підгірці, Обухівського району Київської області наданій у безстрокове і безоплатне користування виконавчім комітетом Обухівської районної Ради народних депутатів трудящих, згідно Державного акту на користування землею за №70 від 1985 року, серія В №086123.
Садові ділянки № НОМЕР_1 , №143, №149, №150, що входять до зазначеної вище ділянки СТ Арсеналець-6», належать ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , котрі є членами СТ Арсеналець-6».
Відповідно до пунктів 4.2.4, 4.2.5 статуту члени товариства зобов`язані виконувати рішення Загальних зборів членів товариства та його правління, сплачувати членські внески в порядку і в розмірі, затвердженому зборами членів товариства.
У пункті 4.2.8 статуту закріплено обов`язок членів товариства здійснювати своєчасно розрахунки за електричну енергію за ціною встановленою енергопостачальником з додаванням коефіцієнта встановленого Правлінням товариства та затвердженого на загальних зборах.
Аналогічні обов`язки членів садового товариства визначені пунктами 2.4.1. 2.4.7, 2.4.12 статуту СТ «Арсеналець-6» в редакції від 2012 року, що діяла до 2019 року.
У разі отримання електричної енергії безпосередньо від постачальника через електричні мережі товариства укласти відповідні договори з товариством та постачальником, дотримуватися їх положень. Технічний проект, технічні умови погодити з товариством (пункт 4.2.10 статуту).
Згідно з пунктом 4.10 статуту постачання електроенергії на садові ділянки здійснюється шляхом підключення ділянки до існуючих мереж товариства відповідно до технічних умов та погодженої товариством та енергопостачальником проектної документації. Персональне під`єднання до електромереж товариства з встановленням індивідуального приладу обліку безпосередньо до приватних трансформаторів не допускається.
Згідно п. 8.9. та п. 9.9. статуту рішення загальних зборів та/або Правління є обов`язковими для виконання всіма членами товариства.
Так, рішеннями Загальних зборів членів громадської організації СТ Арсеналець-6», оформленими протоколом від 25.08.2018 № 3, вирішено з метою збалансування показників головного лічильника, встановленого на підстанції Арсеналець-6 та спожитої загалом електроенергії встановити розмір відшкодування технологічних втрат товариства та експлуатаційних витрат на рівні 20 % від спожитої електроенергії.
У подальшому, постановою засідання правління від 28.09.2021 року № 38 затверджено поступове зменшення коефіцієнта відшкодування технологічних втрат СТ Арсеналець-6» та експлуатаційних витрат на рівні 15 % з 01.10.2021 року, включаючи нарахування за використану електроенергію за вересень місяць, з подальшим зниженням, після проведення робіт повної модернізації лінії згідно проекту та подальшому затвердженню на загальних зборах.
Проте, відповідачі свої зобов`язання щодо оплати вартості фактично спожитої електроенергії належним чином не виконували, що призвело до утворення заборгованості згідно з рахунками за період з 01.02.2017 року по 30.11.2021 року в загальній сумі 245 789,70 грн., з якої: 100 382,91 грн. - заборгованість ОСОБА_3 (по ділянці АДРЕСА_1 у сумі 53576,89грн. та по ділянці № НОМЕР_2 у сумі 46806,02грн.), 145 406,79грн. - заборгованість ОСОБА_4 (по ділянці АДРЕСА_2 у сумі 22 916,82грн. та по ділянці №150 у сумі 122 489,97 грн.).
Дана заборгованість розрахована позивачем на підставі показників індивідуальних лічильників відповідачів та кількості спожитих кіловат по кожній ділянці окремо, а саме: по ділянці № НОМЕР_1 сума заборгованості становить 22916,82грн., по ділянці № НОМЕР_4 сума заборгованості становить 53 576,89грн., по ділянці № НОМЕР_2 сума заборгованості становить 46806,02грн., по ділянці № НОМЕР_3 сума заборгованості становить 122489,97грн.
Крім того, позивачем долучено до матеріалів справи квитанції помісячні на оплату членських внесків (внесків на статутну діяльність) за період з вересня 2019 року по листопад 2021 року, квитанції помісячні на оплату за спожиту електроенергію за період з березня 2017 року по жовтень 2021 року.
Із матеріалів справи слідує, що СТ Арсеналець-6» зверталося до відповідачів з попередженнями про відключення електричної енергії та про сплату заборгованості, що підтверджується відповідними листами за період 2019-2021 рік із фіскальними чеками про їх відправку.
Частинами 1, 5, 6 статті 3 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено, що громадські об`єднання утворюються і діють на принципах: 1) добровільності; 2) самоврядності; 3) вільного вибору території діяльності; 4) рівності перед законом; 5) відсутності майнового інтересу їх членів (учасників); 6) прозорості, відкритості та публічності. Рівність перед законом передбачає, що громадські об`єднання є рівними у своїх правах та обов`язках відповідно до закону з урахуванням організаційно-правової форми, виду та/або статусу такого об`єднання. Відсутність майнового інтересу передбачає, що члени (учасники) громадського об`єднання не мають права на частку майна громадського об`єднання та не відповідають за його зобов`язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об`єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об`єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про громадські об`єднання» встановлено, що громадське об`єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об`єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об`єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.
Відповідно до положень пункту 1.2 Правил користування електричною енергією (затверджені постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28, що були чинні до 14.03.2018 року) населений пункт - юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об`єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту.
Згідно з пунктом 12.3 Правил користування електричною енергією населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення своїх потреб. За обсяг закупленої електричної енергії з її постачальником розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту (пункт 12.4 Правил користування електричною енергією).
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії», Кодексом систем розподілу, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 310, та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312.
Згідно з підпунктом 1.1.2. глави 1.1. розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року за № 312, побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Взаємовідносини та розрахунки в умовах колективного побутового споживача визначені главою 10.2. розділу Х Правил.
Згідно з підпунктом 10.2.5. глави 10.2. розділу Х Правил, закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача.
Відповідно до викладеного у постанові Верховного Суду від 09.10.2019 у справі №317/629/15-ц висновку садове товариство (населений пункт) є споживачем електроенергії - юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садового товариства (споживачів населеного пункту). При цьому питання щодо користування електричною енергією та технічного забезпечення електроустановок споживачів населеного пункту, зокрема щодо обліку електричної енергії та розрахунків за спожиту електричну енергію членів садового товариства мають здійснюватися відповідно до установчих документів садового товариства та/або прийнятих на загальних зборах членів садового товариства рішень.
Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом (частина 2 статті 87 ЦК України).
Як передбачено положеннями статуту СТ Арсеналець-6», члени товариства зобов`язані виконувати рішення Загальних зборів членів товариства та його правління, сплачувати членські внески, здійснювати своєчасно розрахунки за електричну енергію за ціною встановленою енергопостачальником з додаванням коефіцієнта встановленого Правлінням товариства та затвердженого на загальних зборах.
Судом установлено, що заборгованість відповідачів за спожиту електричну енергію підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями на оплату за спожиту електроенергію за період з березня 2017 року по жовтень 2021 року за показниками індивідуальних лічильників відповідачів та кількості спожитих кіловат по кожній належній відповідачам ділянці.
За поясненнями позивача, показання лічильників знімаються щомісяця в останній календарний день місяця та вносяться в базу даних програми, де формуються рахунки (квитанції) на оплату по кожній ділянці окремо.
Відповідні пояснення щодо зняття показників лічильників та наявності за відповідачами заборгованості надані в судовому засіданні головою правління СТ Арсеналець-6» Ковальчук І.П.
Також, у судовому засіданні судом допитано свідка ОСОБА_5 , яка знімає показники лічильника в СТ Арсеналець-6». Як зауважено свідком, вона знімає показники лічильника всіх субспоживачів кожен останній робочий день місяця та здає внутрішній звіт і звіт постачальнику. При цьому, оскільки переважно мешканців на місці не має, відомості щодо знятих показників залишаються без підпису. Також свідок повідомила, що проводилася інвентаризація всіх лічильників, після чого останні були опломбовані, а лічильники ОСОБА_3 опломбовані ним особисто.
Крім того, за рахунок внесків членів товариства утримуються власні електричні мережі та розподільчі пристрої, на оплату чого відповідачам виставлялися квитанції на оплату членських внесків (внесків на статутну діяльність) за період з вересня 2019 року по листопад 2021 року.
При цьому, розмір відшкодування технологічних втрат товариства та експлуатаційних витрат встановлено для членів товариства на рівні 20 % від спожитої електроенергії з 25.08.2018 року та на рівні 15 % - з 01.10.2021 року.
Відповідні рішення Загальних зборів членів громадської організації СТ Арсеналець-6», оформленими протоколом від 25.08.2018 року № 3, та постанова засідання правління від 28.09.2021 року № 38 наразі є чинними та недійсними в передбаченому законом порядку не визнані.
Судом прийняті до уваги зауваження відповідачів про наявність у СТ «Арсеналець-6» залишку сплачених в якості благодійного внеску грошових коштів у сумі 55 544,83 грн., яку відповідачі пропонували позивачу зарахувати в рахунок погашення заборгованості.
Разом із цим, матеріали справи не містять доказів припинення зобов`язання відповідачів у порядку статті 601 ЦК України шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.
Одночасно суд зауважує, що в матеріалах справи наявна копія банківської виписки з рахунку позивача за період з 01.09.2019 по 30.11.2021, з якої убачається проведення відповідачами протягом спірного періоду часткових оплат заборгованості за електричну енергію.
Ураховуючи викладене, оскільки сума боргу відповідачів підтверджена належними доказами, наявними в матеріалах справи, та відповідачі на момент прийняття рішення не надали документи, які свідчать про погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідачів вказаної суми боргу, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо клопотання представника відповідача про застосування строку позовної давності до заборгованості, нарахованої за період з 01.02.2017 року по 10.12.2018 року, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до статті 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина 1 статті 261 ЦК України).
Наслідки спливу позовної давності визначені статтею 267 ЦК України, згідно із частиною 4 якої сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові.
Так, спірним позовним періодом у справі є березень 2017 року - жовтень 2021 року, позов пред`явлений до Дарницького районного суду м. Києва 10.12.2021 року відповідно до відмітки календарного штемпелю суду на позовній заяві.
Разом із цим, пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Вказаний пункт введений в дію на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX (далі - Закон України від 30 березня 2020 року № 540-IX), який набрав чинності з 2 квітня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 383 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. N 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236» продовжено на всій території України дію карантину до 30.06.2023 року.
Отже, строк позовної давності за найдавнішим періодом заборгованості в даній справі - за березень 2017 року, тривав до 31.03.2020 року, ураховуючи що зняття показників лічильників на садових ділянках відповідачів відбувається в останній календарний день кожного місяця.
Ураховуючи те, що з 12.03.2020 на території України запроваджено карантин, строк позовної давності за вказаний вище спірний період є продовженим на строк дії такого карантину.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про те, що позивачем строк позовної давності за весь позовний період не є пропущеним.
При цьому, судом прийняті до уваги посилання позивача на те, що в січні 2020 року з метою стягнення заборгованості з відповідачів позивач звертався з відповідним позовом до Дарницького районного суду м. Києва.
Однак, ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 16.07.2021 року у справі № 753/1979/20 позов СТ «Арсеналець-6» залишено без розгляду.
У той же час, згідно з частиною 1 статті 265 ЦК України залишення позову без розгляду не зупиняє перебігу позовної давності.
Норма статті 265 ЦК України регулює відносини зупинення перебігу позовної давності в разі залишення позову без розгляду та не регулює відносин переривання або непереривання позовної давності.
Дана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 29.06.2021 року у справі № 904/3405/19.
З огляду на те, що позивачем строк позовної давності не пропущений, інші обставини щодо переривання строку позовної давності, як-то часткове погашення відповідачами заборгованості, не мають вирішального значення.
Згідно зі ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин першої - п`ятої статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Згідно з положеннями статті 141 ЦПК України позивачем витрати по сплаті судового збору та на професійну правничу допомогу внаслідок задоволення позову покладаються на відповідачів у рівних частинах.
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги Садівницького товариства «Арсеналець-6» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості, задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_3 на користь Садівницького товариства «Арсеналець-6» заборгованість у сумі 108 822 грн. 91 коп.
Стягнути зі ОСОБА_4 на користь Садівницького товариства «Арсеналець-6» заборгованість у сумі 153 846 грн. 79 коп.
Стягнути зі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Садівницького товариства «Арсеналець-6» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 626 грн. 70 коп. та витрати на правову допомогу у розмірі 8 000 грн. 00 коп., а всього стягнути 10 626 грн. 70 коп., по 5 313 грн. 35 коп. з кожного.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, у той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : Т.Г. Сташків
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 05.07.2023 |
Номер документу | 111956671 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Обухівський районний суд Київської області
Сташків Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні