П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
06 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/335/23
П`ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Шляхтицького О.І.,
суддів Семенюка Г.В., Домусчі С.Д.,
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2023 р. у справі № 400/335/23 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аланд-Плюс" до Головного управління ДПС у Волинській області , Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Миколаївський окружний адміністративний суд рішенням від 22.02.2023 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Аланд-Плюс" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнив.
На зазначене рішення суду Головне управління ДПС у Волинській області 23.03.2023 вперше подало апеляційну скаргу.
П`ятий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28.03.2023 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.02.2023 по справі № 400/335/23 залишив без руху, у зв`язку із не сплатою судового збору. Надав строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом десяти днів з дати отримання копії ухвали без руху.
11.04.2023 до суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про продовження строку для усунення недоліків, у зв`язку із чим суд ухвалою від 12.04.2023 задовольнив його, встановивши новий строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом десяти днів з дати отримання копії цієї ухвали .
26.04.2023 до суду вдруге надійшло клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про продовження строку для усунення недоліків, у зв`язку із чим суд ухвалою від 01.05.2023 задовольнив його, встановивши новий строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом десяти днів з дати отримання копії цієї ухвали .
Проте, апелянт, не виконавши вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, 10.05.2023 втретє звернувся до суду із клопотанням про продовження строку для усунення недоліків.
П`ятий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 18.05.2023 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про продовження строку для усунення недоліків відмовив та повернув апеляційну скаргу.
29.05.2023 Головне управління ДПС у Волинській області вдруге звернулося до суду апеляційної інстанції, з апеляційною скаргою на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.02.2023.
П`ятий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 31.05.2023 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.02.2023 по справі № 400/335/23 залишив без руху, у зв`язку із не сплатою судового збору. Надав строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом десяти днів з дати отримання копії ухвали без руху.
Оскільки у зазначений термін від апелянта до суду не надійшло жодного листа, заяви про продовження строку, заперечення або документу про сплату судового збору, суд апеляційної інстанції ухвалою від 16.06.2023 повернув апеляційну скаргу.
Крім того, колегія суддів звернула увагу, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню із скаргою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення скарги.
28.06.2023 (згідно трекінга поштового відправлення Укрпошти) Головне управління ДПС у Волинській області, не сплативши судовий збір, втретє звернулося до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.02.2023.
Разом із новою апеляційною скаргою скаржник заявив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, оскільки ГУ ДПС у Волинській області звернулось із первісною апеляційною скаргою у межах строку визначеного КАС України та після повернення апеляційної скарги 16.06.2023 без зайвих зволікань 28.06.2023 повторно звернулось із апеляційною скаргою.
Також апелянт просив здійснити відстрочку або розстрочку для сплати судового збору або продовжити термін для усунення недоліків для сплати судового збору у цій справі до завершення воєнного стану в України, оскільки внаслідок впровадження воєнного стану контролюючий орган позбавлений можливості щодо сплати судового збору.
Розглянувши зазначені клопотання колегія суддів зазначає про таке.
Положеннями статті 121 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Разом із тим, поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Суд поновлює або продовжує процесуальний строк, якщо визнає поважною причину пропуску даного строку (поважність причин повинен доводити скаржник).
Причини пропуску строку є поважними, якщо обставини які зумовили такі причини є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Окремо суд звертає увагу, що невиконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху не є поважною причиною пропуску строку оскарження, оскільки не є такою, що не залежить від волі особи, яка подає апеляційну скаргу, і не надає такій особі права у будь-який необмежений час після сплину строку звернення до суду реалізовувати право на апеляційне оскарження.
При цьому у випадку незгоди із ухвалами суду про повернення скарги, апелянт наділений процесуальним правом оскаржувати відповідні ухвали в касаційному порядку, водночас подання повторних апеляційних скарг не свідчить про наявність поважних причин для поновлення строку звернення до суду.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що лише посилання на подачу апеляційної скарги втретє у найкоротші строки після останнього повернення апеляційної скарги без усунення недоліків апеляційної скарги не може бути поважною причиною для поновлення строку на подання апеляційної скарги для органу державної влади .
Щодо відстрочки або розстрочки сплати судового збору або продовження терміну для усунення недоліків для сплати судового збору у цій справі до завершення воєнного стану в України, апеляційний суд також зазначає, що відсутність у суб`єкта владних повноважень коштів для своєчасної сплати судового збору є суто суб`єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв`язку з такою причиною є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов`язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними. Суб`єкт владних повноважень, який діє від імені держави, не може та не повинен намагатись отримати вигоду від фінансових складнощів, які склались у нього на поточний день, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов`язків, в тому числі і щодо сплати судового збору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28 квітня 2021 року у справі № 640/3393/19 зазначала, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору.
Отже, суд вважає, що наведені скаржником доводи не можуть бути підтвердженням поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.
В той же час, відповідач, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на апеляційне оскарження судового рішення, повинен діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у нього прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання своїх обов`язків, встановлених законом або судом для чого, як особа, зацікавлена у поданні апеляційної скарги, має вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
Статтею 44 КАС передбачено обов`язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом (частина 1, пункти 6,7 частини 5 цієї статті).
Підстави пропуску особою строку на оскарження судового рішення можуть бути визнані поважними, а строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з дійсно непереборними та об`єктивними перешкодами, істотними труднощами, які не залежали від волі особи та унеможливили звернення із скаргою у встановлений процесуальним законом строк.
Частиною 3 статті 298 КАС України передбачено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зважаючи на зазначене, та керуючись вимогами норм Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів доходить висновку про необхідність залишити подану апеляційну скаргу без руху для надання апелянтом заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції та наведення інших підстав поновлення строку на апеляційне оскарження вказаного рішення.
У задоволенні клопотання про відстрочку або розстрочку сплати судового збору або продовження термін для усунення недоліків для сплати судового збору у цій справі до завершення воєнного стану в України також слід відмовити, оскільки з моменту звернення первісною апеляційною скаргою апелянту неодноразово продовжувався строк для можливості сплати судового збору.
При цьому виконання зазначених вимог повинно бути здійснено протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Судовий збір (державне мито) за подачу апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду повинно бути перераховано або внесено за наступними платіжними реквізитами для перерахування судового збору:
банк Казначейство України (ЕАП), код банку 899998
код класифікації доходів бюджету 22030101 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)"
відомча ознака "81" (Апеляційні адміністративні суди):
рахунок UA678999980313101206081015758,
отримувач - ГУК в Одеській області /Приморський р-н/22030101
код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526Призначення платежу
*;101;
Таким чином, апеляційна скарга має бути залишена без руху, з наданням апелянту строку, протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху:
- для надання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції та наведення інших підстав поновлення строку на апеляційне оскарження вказаного рішення;
- для надання документу про сплату судового збору в сумі у загальній сумі 4 026,00 грн.
Керуючись ст. ст. 169, 248, 296, 298, 321, 325, 328 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Визнати неповажними причини пропуску Головним управлінням ДПС у Волинській області строку на апеляційне оскарження рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.02.2023 у справі № 400/335/23.
Відмовити Головному управлінню ДПС у Волинській області у задоволенні клопотання про відстрочення, розстрочення або продовження строку для сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без руху.
Надати апелянту строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити Головному управлінню ДПС у Волинській області, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст.169 КАС України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Роз`яснити Головному управлінню ДПС у Волинській області, що у разі не виконання вимог зазначеної ухвали в частині підтвердження поважності причин пропуску строку, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 299 КАС України.
Ухвала у касаційному порядку не підлягає оскарженню.
Суддя-доповідач О.І. ШляхтицькийСудді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк
Суд | П'ятий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112040403 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
П'ятий апеляційний адміністративний суд
Шляхтицький О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні