ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
06.07.2023Справа № 910/10127/22
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Вершиніної Д.О., розглянувши матеріали господарської справи
За позовом Настоятеля (Керівника) Релігійної організації "Релігійна громада Української православної церкви Святителя Миколая" протоієрея Ломаги Володимира Васильовича
до Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Релігійна організація "Релігійна громада парафія Святителя Миколая Київської єпархії Української православної церкви (Православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області"
про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним статуту у новій редакції
Представники:
від позивача: Скляревська Н.О.;
від відповідача: Дзюбенко О.Л.;
від третьої особи: Йосипенко С.Т.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Настоятель (Керівник) Релігійної організації "Релігійна громада Української православної церкви Святителя Миколая" протоієрей Ломага Володимир Васильович (далі-позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) (далі-відповідач), в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження начальника Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) № 462 від 05.08.2022 "Про реєстрацію статутів релігійних організацій";
- визнати недійсним статут Релігійної громади української православної церкви Св. Миколая у новій редакції, який має нову назву - "Релігійна організація "Релігійна громада парафія Святителя Миколая київської єпархії Української православної церкви (православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області" (нова редакція), ухвалений розпорядженням начальника Київської обласної військової адміністрації Олексієм Кулеба № 462 від 05.08.2022 "Про реєстрацію статутів релігійних організацій".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.10.2022 позовну заяву Настоятеля (Керівника) Релігійної організації "Релігійна громада Української православної церкви Святителя Миколая" протоієрея Ломаги Володимира Васильовича - залишено без руху. Встановлено Настоятелю (Керівнику) Релігійної організації "Релігійна громада Української православної церкви Святителя Миколая" протоієрєю Ломазі Володимиру Васильовичу строк для усунення недоліків позовної заяви.
01.11.2022 через відділ автоматизованого документообігу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.11.2022 позовну заяву Настоятеля (Керівника) Релігійної організації "Релігійна громада Української православної церкви Святителя Миколая" протоієрея Ломаги Володимира Васильовича та додані до неї документи - повернуто.
Постановою Північного апеляційного господарського суду міста Києва від 14.02.2023 ухвалу Господарського суду міста Києва від 07.11.2022 у справі №910/10127/22 скасовано, справу №910/10127/22 передано на розгляд до Господарського суду міста Києва. Матеріали справи № 910/10127/22 повернуто до Господарського суду міста Києва.
14.03.2023 матеріали справи № 910/10127/22 надійшли до Господарського суду міста Києва з Північного апеляційного господарського суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 20.04.2023. Зокрема, зобов`язано Київську обласну державну адміністрацію (Київську обласну військову адміністрацію) надати суду належним чином засвідчені читабельні копії Статуту Релігійної громади Української православної церкви Св. Миколая у новій редакції, який має нову назву - "Релігійна організація "Релігійна громада парафія Святителя Миколая Київської єпархії Української православної церкви (православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області" (нова редакція); протокол від 21.05.2022, складеного за результатами проведення зборів частини територіальної громади в с. Лука, Бучанського району, Київської області.
30.03.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду від Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) надійшли документи на виконання вимогу ухвали суду від 20.03.2023.
03.04.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав відзив на позовну заяву, в якій заперечує проти задоволення позовних вимог та, зокрема, зазначає, що за результатами попереднього розгляду поданої релігійною громадою заяви та доданих до неї документів управління культури Київської обласної державної адміністрації у межах своїх повноважень установила відповідність наданих релігійною громадою документів чинному законодавству України. Крім того, відповідач вказує, що чинне законодавство не встановлює обов`язку для органу, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій щодо перевірки процедури прийняття релігійною громадою рішення про прийняття статуту (положення) релігійної громади у новій редакції.
04.04.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду від Релігійної організації "Релігійна громада парафія Святителя Миколая київської єпархії Української православної церкви (православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області" надійшла заява про вступ у справу третьою особою, в якій заявник просить суд залучити до участі у справі Релігійну організацію "Релігійна громада парафія Святителя Миколая київської єпархії Української православної церкви (православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
20.04.2023 до суду надійшло клопотання позивача про відкладення розгляду справи (надіслане на електронну пошту суду, без ЕЦП).
У судовому засіданні 20.04.2023, дослідивши клопотання позивача про відкладення розгляду справи, оскільки клопотання подане позивачем через електронну пошту та не скріплене електронним цифровим підписом, зазначене клопотання не вважається таким, що підписано позивачем (його представником), у зв`язку із чим, не приймається судом до розгляду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.04.2023 заяву Релігійної організації "Релігійна громада парафія Святителя Миколая Київської єпархії Української православної церкви (Православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області" про вступ у справу третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - задовольнити. Залучити до участі у розгляді справи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Релігійну організацію "Релігійна громада парафія Святителя Миколая Київської єпархії Української православної церкви (Православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області". Зокрема, підготовче засідання відкладено на 18.05.2023.
04.05.2023 до суду надійшла заява третьої особи про продовження процесуальних строків на подання письмових пояснень.
16.05.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду третя особа подала письмові пояснення, в яких заперечує проти задоволення позовних вимог та, зокрема зазначає, що законодавство України передбачає право релігійної громади вільно змінити свою підлеглість. Також, третя особа вказує, що згідно приписів ч. 8 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», позивач, у разі не погодження з рішенням загальних зборів Релігійної громади наділений правом на утворення нової релігійної громади, а не право на оскарження нової редакції статуту релігійної громади. Крім того, третя особа вказує, що рішення загальних зборів релігійної громади про зміну підлеглості на користь православної церкви України підтримало 120 осіб з 134 осіб присутніх, що свідчить про те, що участь або неучасть позивача у цих загальних зборах жодним чином не могло нівелювати пропорцію членів релігійної громади, які підтримали рішення про зміну підлеглості.
У судовому засіданні 18.05.2023 оголошено перерву до 08.06.2023.
06.06.2023 до суду надійшло клопотання (заява) позивача про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог, в якій позивач просить суд:
- визнати недійсним рішення загальних зборів Релігійної громади Української православної церкви Святителя Миколая с. Лука Києво-Святошинського району Київської області від 22.05.2022, оформлене протокол №1;
- скасувати реєстраційний запис № 1003391070003001363, вчинений державним реєстратором в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.09.2022 року стосовно Релігійної організації "Релігійна громада парафія Святителя Миколая Київської єпархії Української православної церкви (Православна церква України) с. Лука Бучанського району Київської області": державна реєстрація змін інформації для здійснення зв`язку з юридичною особою; зміна відомостей про органи управління юридичної особи; Зміна видів економічної діяльності юридичної особи; зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи; зміна місцезнаходження юридичної особи; зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого).
Також, разом з клопотанням (заявою) позивача про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог позивач подав клопотання (заява) про витребування доказів, в якому просить суд витребувати матеріали реєстраційної справи юридичної особи релігійної організації.
07.06.2023 до суду надійшло клопотання (заява) позивача про перенесення розгляду справи, в якому у зв`язку з перебуванням представника на лікарняному, просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату.
У судовому засіданні 08.06.2023, розглянувши клопотання (заяву) позивача про перенесення розгляду справи, суд відзначає наступне.
Відповідно до приписів ст. 56 Господарського процесуального кодексу України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Таким чином, юридична особа не обмежена колом осіб, які можуть представляти її інтереси в суді, а зазначені в клопотанні (заяві) обставини не є підставою для його задоволення, тому суд відмовляє у задоволенні клопотання (заяви) позивача про перенесення розгляду справи.
Також, у судовому засіданні 08.06.2023 суд на місці ухвалив відкласти підготовче засідання на 06.07.2023.
20.06.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав клопотання про долучення доказів, відповідно до якого просить суд долучити матеріали реєстраційної справи юридичної особи релігійної організації (третьої особи).
03.07.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду третя особа подала додаткові пояснення щодо клопотання (заяви) позивача про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог, в яких зазначає, що таке клопотання направлено на одночасну зміну предмета і підстав позову, у зв`язку з чим просить суд повернути клопотання (заяву) позивача про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог без розгляду.
У цьому судовому засіданні представник позивача підтримав подане клопотання (заяву) про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог та заначив, що позивач не змінює вимоги, а саме збільшує шляхом доповнення першочергово заявлених вимог новими вимогами про визнання недійсним рішення загальних зборів та скасування реєстраційного запису.
Представники відповідача та третьої особи заперечили проти задоволення клопотання (заяви) про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог.
Розглянувши подане позивачем клопотання (заяви) про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог, суд відзначає наступне.
За змістом статті 162 Господарського процесуального кодексу України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Отже, позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.
Частиною 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.
Господарським процесуальним кодексом, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:
- подання іншого (ще одного) позову, чи
- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи
- об`єднання позовних вимог, чи
- зміну предмета або підстав позову
Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Якщо в заяві позивача йдеться про збільшення розміру немайнових вимог (наприклад, про визнання недійсним ще одного акта крім того, стосовно якого відповідну вимогу вже заявлено), то фактично також йдеться про подання іншого позову.
Як вбачається з позовної заяви Настоятеля (Керівника) Релігійної організації "Релігійна громада Української православної церкви Святителя Миколая" протоієрея Ломаги Володимира Васильовича предметом розгляду у даній справі є позовні вимоги немайнового характеру про визнання незаконним та скасування розпорядження, і визнання недійсним статуту Релігійної громади української православної церкви Св. Миколая у новій редакції, що не підлягає виконанню, що виключає можливість збільшення або зменшення її розміру.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
У разі подання позивачем заяви, направленої на одночасну зміну предмета і підстав позову, господарський суд повинен відмовити в задоволенні такої заяви і, приєднавши її до матеріалів справи та зазначивши про цю відмову в описовій частині рішення (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи), розглянути по суті раніше заявлені позовні вимоги, якщо позивач не відмовляється від позову. Позивач при цьому не позбавлений права звернутися з новим позовом у загальному порядку.
Суд зазначає, що за своїм змістом клопотання (заява) позивача також направлене на одночасну зміну і предмета, і підстав позову, оскільки позивачем заявлено ще дві самостійні вимоги немайнового характеру про визнання недійсним рішення загальних зборів та скасування реєстраційного запису, в обгрунтування якої посилається на нові обставини, що не допускається, відтак суд відмовляє у прийнятті клопотання (заяви) позивача про уточнення (збільшення розміру) позовних вимог.
Також, у цьому судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представники відповідача та третьої особи заперечили проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи те, що судом здійснено дії передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, а також те, що представники учасників справи у судовому засіданні повідомлені про наслідки закриття підготовчого провадження, суд вважає за можливе закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті.
Керуючись статтями 12, 177, 185, 195, 196, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
2. Судове засідання у справі № 910/10127/22 призначити на 17.08.2023 о 10 год. 50 хв. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: 01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44-В, зал № 31.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали: 07.07.2023.
Суддя С.О. Щербаков
Учасники процесу мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді. Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112057384 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про визнання недійсними установчих документів, внесення змін до них |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Щербаков С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні