Справа № 354/483/23
Провадження № 1-кп/354/84/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2023 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Яремче кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021090000000401 від 28 липня 2021 року про обвинувачення
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Вергуни, Черкаського району Черкаської області, громадянина України, із вищою освітою, одруженого, працюючого в ДП «Одеський науково-дослідний інститут телевізійної техніки», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , в силу ст.89 КК України раніше несудимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.4 ст.358 КК України,
за участю: прокурора- ОСОБА_4 , потерпілої ОСОБА_5 , представника потерпілої адвоката ОСОБА_6 , обвинуваченого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_7 ,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області перебувають на розгляді матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 липня 2021 року за №12021090000000401 про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.4 ст.358 КК України.
Згідно обвинувального акту ОСОБА_3 обвинувачується зокрема в тому, що 04 липня 2016 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), діючи умисно, для незаконного отримання дублікату договору-купівлі продажу земельної ділянки кадастровий № 2611092001:22:002:0328, на підставі якого ОСОБА_5 придбано у власність указану земельну ділянку, використав завідомо підроблені документи, шляхом їх пред`явлення приватному нотаріусу Яремчанського міського нотаріального округу ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: паспорт громадянина України серії та номеру НОМЕР_1 від 22.10.2015, заповненого на ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із вклеєною до нього власною фотографією та довіреність посвідчену приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_10 14.05.2016 за реєстровим № 39, про уповноваження ОСОБА_9 бути представником ОСОБА_5 , з підробленим підписом останньої.
Окрім цього, 07 липня 2016 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), ОСОБА_3 повторно, умисно, для незаконного посвідчення договору купівлі-продажу використав завідомо підроблені документи, шляхом їх пред`явлення та подачі приватному нотаріусу Яремчанського міського нотаріального округу ОСОБА_11 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: паспорт на ім`я громадянина України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_1 , із вклеєним до нього власним фотознімком; довіреність надану начебто від імені ОСОБА_5 посвідчену приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_10 14.05.2016, з реєстровим № 39 з підробленим підписом ОСОБА_5 ; виписку з рішення Поляницької сільської ради від 12.02.2014 № 185-31-2014 відносно затвердження технічної документації для встановлення меж указаної земельної ділянки з підробленим підписом сільського голови ОСОБА_12 та підробленим відтиском печатки указаної сільської ради; виписку з рішення Поляницької сільської ради від 03.04.2014 № 199-32-2014 стосовно зміни цільового призначення цієї земельної ділянки з підробленим підписом сільського голови ОСОБА_12 та підробленим відтиском печатки указаної сільської ради, згоду чоловіка ОСОБА_5 - ОСОБА_13 на продаж указаної земельної ділянки, начебто посвідчену нотаріусом нотаріального округу м. Москви Російської Федерації ОСОБА_14 23.06.2016 з підробленим підписом ОСОБА_13 .
Такі дії ОСОБА_3 кваліфіковано органом досудового розслідування за ч.4 ст.358 КК України, тобто використання завідомо підроблених документів.
У ході підготовчого провадження захисник ОСОБА_7 звернувся до суду із письмовим клопотанням про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за ч.4 ст.358 КК України на підставі ч.2 ст.49КК України у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження у вказаній частині.
У підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 після роз`яснення йому наслідків звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.49КК України та його права заперечувати проти такого звільнення підтримав подане клопотання та просив суд звільнити його від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358 КК України, а порушене щодо нього кримінальне провадження в цій частині закрити у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Захисник ОСОБА_7 подане клопотання підтримав та просив задовольнити.
Прокурор ОСОБА_4 не заперечив щодо задоволення клопотання та звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358 КК України, посилаючись на те, що з часу вчинення обвинуваченим зазначених кримінальних правопорушень і до моменту внесення відомостей до ЄРДР строк давності притягнення до кримінальної відповідальності сплив.
Потерпіла ОСОБА_5 та її представник адвокат ОСОБА_6 з приводу заявленого клопотання заперечили, посилаючись на те, що звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358 КК України на стадії підготовчого провадження є передчасним.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження та дослідивши матеріали кримінального провадження в межах заявленого клопотання, доходить наступних висновків.
Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частиною першою ст.285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Згідно ч.4 ст.286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження, яке надійшло до суду із обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
У відповідності до ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Пунктом другим ч.3ст.314КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні судмає право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною 2ст. 284 КПК України.
Частиною другоюст.4 КК Українивстановлено, що кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Статтею 44КК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Положеннямист.49КК України визначено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання. Строк давності - це передбачений ст.49КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.
За змістом ч. 1 ст.49КК України початком перебігу строку давності є день, коли злочин був вчинений.
Частиною 1 ст.49 КК України( в діючій редакції) визначені диференційовані строки давності притягнення до кримінальної відповідальності, зокрема, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;
3) п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;
4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;
5) п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Положеннями ч.2 ст.49КК України передбачено, що перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п`ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п`ятнадцять років.
Відповідно до ч.3 ст.49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Із обвинувального акту вбачається, що інкриміновані ОСОБА_3 кримінальні правопорушення, передбачені ч.4 ст.358 КК України, вчинені 04 липня 2016 року та 07 липня 2016 року і ця обставина сторонами кримінального провадження не заперечується.
Відповідно до положень ст.12КК України (в діючій редакції) кримінальні правопорушення, передбачені ч.4 ст.358 КК України відносяться до категорії кримінальних проступків.
Відповідно до положень ст.12КК України (в редакції, чинній на час вчинення кримінальних правопорушень) кримінальні правопорушення, передбачені ч.4 ст.358 КК України належали до категорії злочинів невеликої тяжкості.
Положеннями п.2 ч.1 ст.49КК України (в редакції, чинній на час вчинення кримінальних правопорушень) визначено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у постанові від 19.11.2019 року у справі № 345/2618/16-к зазначив, що суд повинен невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час судового розгляду провадження, що надійшло до суду з обвинувальним актом, одна із сторін цього провадження звернеться до суду з таким клопотанням. При цьому, суд має з`ясувати думку сторін щодо закриття кримінального провадження за такою підставою, у разі згоди обвинуваченого розглянути питання про звільнення останнього від кримінальної відповідальності. Суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності із закриттям кримінального провадження як під час підготовчого судового засідання, так і в ході судового розгляду в загальному порядку, керуючись положеннями ст. 49 КК України.
Судом встановлено, що з дня вчинення обвинуваченим інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358 КК України, пройшло більше трьох років і обставин, за яких би перебіг диференційованого строку давності, визначеного ч.1 ст.49 КК України для даних правопорушень у вказаному кримінальному провадженні зупинявся або переривався до моменту його закінчення(07 липня 2019 року), або за яких обвинувачений не міг би бути звільнений від кримінальної відповідальності за перебігом строку давності, у судовому засіданні не встановлено.
На початок досудового розслідування кримінальному провадженні №12021090000000401 від 28.07.2021 року сплив також визначений ч.2 ст.49 КК України загальний строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що кримінальні правопорушення, передбачені ч.4 ст. 358 КК України, у вчиненні яких обвинувачуються ОСОБА_3 є кримінальним проступком (злочином невеликої тяжкості на час їх вчинення), з моменту вчинення яких минуло більше трьох років, перебіг давності притягнення до кримінальної відповідальності на момент закінчення його строку в розумінні ст. 49 КК України не зупинявся і не переривався, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання обвинуваченого про звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в частині вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358 КК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. 49 КК України, ст. 284, 285, 286, 288, 314, 369-372 КПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності задовольнити.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358 КК України по епізодах від 04 липня 2016 року та 07 липня 2016 року на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України у зв"язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021090000000401 від 28 липня 2021 року по обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 358 КК України - закрити у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом семи діб з дня її оголошення.
Повна ухвала суду складена 10 липня 2023 року.
Головуючий суддя: ОСОБА_1
Суд | Яремчанський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2023 |
Оприлюднено | 12.07.2023 |
Номер документу | 112105442 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
Ваврійчук Т. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні