Ухвала
від 06.07.2023 по справі 646/2812/23
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 646/2812/23

№ провадження 1-кс/646/1104/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.07.2023 м.Харків

Слідчий суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові клопотання старшого слідчого СВ Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_4 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021222110000040 від 09.06.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, у відношенні:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Неркін Геташен Вірменія, українця, громадянина України, одруженого, маючого на утриманні трьох неповнолітніх дітей: доньку ОСОБА_8 , 2006 року народження, доньку ОСОБА_9 , 2008 року народження, сина ОСОБА_10 , 2012 року народження, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, -

в с т а н о в и в:

До Червонозаводського районного суду м. Харкова надійшло старшого слідчого СВ Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_4 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021222110000040 від 09.06.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Євробуд Плюс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 34898640) та будучи службовою особою юридичної особи приватного права, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, діючи із прямим умислом і корисливим мотивом, вчинив заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у великих розмірах, при наступних обставинах:

10 грудня 2007 року на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» № 1, створено та зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» (код за ЄДРПОУ 34898640, юридична адреса: Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Богуслав, вул. Нова, 3).

Товариство є юридичною особою, володіє відокремленим майном, має самостійний баланс, рахунки у банківських установах, круглу печатку, кутовий штамп з власним найменуванням, бланки, знак для товарів та послуг, іншу атрибутику юридичної особи, може від свого імені укладати договори, набувати майнові та пов`язані з ними немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в судових органах.

Товариство створене для здійснення господарської діяльності з метою задоволення потреб населення, держави, підприємств, установ та організацій у товарах, роботах та послугах шляхом виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг та заняття торговельною діяльністю, створення нових робочих місць, отримання прибутку та використання його в інтересах учасників Товариства, трудового колективу Товариства, розвитку виробництва і вирішення соціальних завдань суспільства в цілому. Основними видами діяльності ТОВ «Євробуд Плюс» у відповідності до п. 3.2. Статуту, серед іншого, є будівництво доріг і автострад.

Товариство у своїй діяльності керується чинним законодавством України, Статутом Товариства, затвердженому рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» від 12.06.2019 № 21, а також внутрішніми правилами, регламентами та іншими локальними актами Товариства. Товариство може на добровільних засадах входити до спілок, асоціацій та інших об`єднань підприємств.

28 грудня 2007 року наказом по ТОВ «Євробуд Плюс» № 1, на основі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» від 10.12.2007 № 1, призначено на посаду директора ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 .

Відповідно до пункту 6.17 статуту ТОВ «Євробуд Плюс», директор Товариства є одноосібним виконавчим органом Товариства.

Директор Товариства призначається (обирається) та звільняється загальними зборами учасників Товариства.

До компетенції директора Товариства відноситься вирішення всіх питань, що не відносяться до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства. Загальні збори учасників Товариства мають право винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм, до компетенції директора Товариства.

Пунктом 6.17.1 статуту ТОВ «Євробуд Плюс» встановлено, що директор Товариства: здійснює оперативне керівництво поточними справами Товариства; без довіреності діє від імені Товариства, в тому числі представляє його інтереси перед іншими господарськими суб`єктами, підприємствами, установами, організаціями, органами державної влади та управління та органами місцевого самоврядування, судовими органами, громадянами, особами без громадянства, іноземними контрагентами; вчиняє правочини від імені Товариства (договори, контракти, угоди тощо), у тому числі зовнішньоекономічні, за винятком тих, що потребують рішення загальних зборів учасників; видає довіреності на право представництва від імені Товариства, на укладення угод (договорів, контрактів), вчинення інших дій від імені та в інтересах Товариства; затверджує ціни і тарифи на продукцію, роботи, послуги, які виробляє, виконує або надає Товариство; відкриває рахунки у банках та інших кредитно-фінансових установах; призначає осіб, які мають право першого і другого підпису фінансово-господарських документів; видає накази, розпорядження, інші акти з питань діяльності Товариства, що обов`язкові до виконання всіма працівниками Товариства; затверджує штатний розпис та правила внутрішнього трудового розпорядку Товариства, посадові оклади працівників Товариства; приймає та звільняє працівників Товариства, застосовує до них заходи заохочення і накладення стягнення; розпоряджається без довіреності майном та грошовими коштами Товариства для забезпечення його поточної діяльності в межах, встановлених статутом та чинним законодавством України; розробляє поточні плани діяльності Товариства і заходи, що є необхідними для його успішного розвитку; забезпечує належне виконання рішень загальних зборів учасників Товариства; приймає рішення щодо інших питань поточної діяльності Товариства; виконує інші функції та вчиняє інші дії від імені Товариства, що необхідні для досягнення мети Товариства і забезпечення його нормальної діяльності, у відповідності до чинного законодавства України, положень статуту Товариства.

Згідно пункту 6.17.2 статуту ТОВ «Євробуд Плюс», директор є посадовою особою Товариства.

Відповідно до пункту 6.17.3 статуту ТОВ «Євробуд Плюс», директор несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку, звітності, своєчасність та повноту сплати податків та заробітної плати найманим працівникам, зберігання документів Товариства, печатки та штампів.

08 січня 2020 року рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» № 0801-20 директора ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 уповноважено підписувати документи тендерної пропозиції щодо участі ТОВ «Євробуд Плюс» у процедурі закупівель та надано повноваження директору Товариства на підписання договорів та додатків до них у разі визначення ТОВ «Євробуд Плюс» переможцем за результатами проведення закупівель. В тому числі тих, які проводяться на підставі Закону України «Про публічні закупівлі».

ОСОБА_5 будучи директором ТОВ «Євробуд Плюс» і виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, згідно пункту 6.17.1 статуту ТОВ «Євробуд Плюс» мав право здійснювати оперативне керівництво поточними справами Товариства, без довіреності діяти від імені Товариства, в тому числі представляти його інтереси перед іншими господарськими суб`єктами, підприємствами, установами, організаціями, органами державної влади та управління та органами місцевого самоврядування, судовими органами, громадянами, особами без громадянства, іноземними контрагентами, вчиняти правочини від імені Товариства (договори, контракти, угоди тощо), у тому числі зовнішньоекономічні, за винятком тих, що потребують рішення загальних зборів учасників, видавати довіреності на право представництва від імені Товариства, на укладення угод (договорів, контрактів), вчинення інших дій від імені та в інтересах Товариства, затверджувати ціни і тарифи на продукцію, роботи, послуги, які виробляє, виконує або надає Товариство, відкривати рахунки у банках та інших кредитно-фінансових установах, призначати осіб, які мають право першого і другого підпису фінансово-господарських документів, видавати накази, розпорядження, інші акти з питань діяльності Товариства, що обов`язкові до виконання всіма працівниками Товариства, затверджувати штатний розпис та правила внутрішнього трудового розпорядку Товариства, посадові оклади працівників Товариства, приймати та звільняти працівників Товариства, застосовувати до них заходи заохочення і накладення стягнення, розпоряджатися без довіреності майном та грошовими коштами Товариства для забезпечення його поточної діяльності в межах, встановлених статутом та чинним законодавством України, приймати рішення щодо інших питань поточної діяльності Товариства, виконувати інші функції та вчиняти інші дії від імені Товариства, що необхідні для досягнення мети Товариства і забезпечення його нормальної діяльності, у відповідності до чинного законодавства України, положень статуту Товариства.

Так, ОСОБА_5 будучи директором ТОВ «Євробуд Плюс», виконуючи організаційно розпорядчі функції, якому надано повноваження на підписання договорів та додатків до них у разі визначення ТОВ «Євробуд Плюс» переможцем за результатами проведення закупівель. В тому числі тих, які проводяться на підставі Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Євробуд Плюс», являвся особою, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.

У лютому 2020 року, більш точної дати та часу встановити не виявилось можливим, у ОСОБА_5 , обіймаючого посаду директора ТОВ «Євробуд Плюс», виник злочинний умисел, який полягав в умисному зловживанні службовою особою своїм службовим становищем для незаконного заволодіння чужим майном, вчиненому у великих розмірах, - грошовими коштами державного бюджету, які виділені на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області.

Для реалізації злочинного умислу ОСОБА_5 , на підставі договору підряду від 30.04.2020 № 11/04-20, ТОВ «Євробуд Плюс» повинен був частково проводити поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, а до актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2В), довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) вносити відомості про роботи, які фактично виконані не будуть, або ж будуть виконані у менших обсягах, для того, щоб посадові особи Державного підприємства «Дороги Харківщини», які не були обізнані в злочинних намірах ОСОБА_5 , перерахували на підставі підписаних офіційних документів із завідомо внесеними ОСОБА_5 неправдивими відомостями бюджетні кошти на рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» за фактично невиконані роботи для подальшого заволодіння ними.

Задля реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 протягом червня-вересня 2020 року, обіймаючи посаду директора ТОВ «Євробуд Плюс», не доводячи до відома посадових осіб ДП «Дороги Харківщини», матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, кінцеву мету реалізації свого злочинного умислу, діючи з прямим умислом і корисливим мотивом, зловживаючи своїм службовим становищем всупереч наданих йому, як службовій особі юридичної особи приватного права службових повноважень, став на шлях реалізації злочинних намірів, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, які виділені на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, за фактично невиконані будівельні роботи.

Так,25.02.2020ДП «ДорогиХарківщини» булирозпочаті відкритіторги назакупівлю запредметом «Поточнийсередній ремонтавтомобільної дорогизагального користуваннямісцевого значенняО-211942Куп`янськ -Кругляківка км1+000-км 2+100;км 4+600-км 6+500(окремимиділянками)у Харківськійобласті».

14 квітня 2020 року за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Євробуд Плюс» прийнято протокол № 120/Д уповноваженої особи ДП «Дороги Харківщини» з питань проведення процедур публічних закупівель, яким визнано тендерну пропозицію учасника ТОВ «Євробуд Плюс» такою, що відповідає вимогам тендерної документації, та визнано учасника ТОВ «Євробуд Плюс» переможцем процедури закупівлі за предметом «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області», ідентифікатора закупівлі UA-2020-02-25-000304-b.

30 квітня 2020 року між ДП «Дороги Харківщини» в особі директора ОСОБА_11 (далі Замовник) з однієї сторони та товариством з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» в особі директора ОСОБА_5 (далі - Підрядник), на підставі проведеної процедури закупівлі, якою переможцем відкритих торгів визнано

ТОВ «Євробуд Плюс», укладено договір № 11/04-20 щодо поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області (ДК 021:2015: 45233142-6 Ремонт доріг).

Відповідно до п. 3.1 вказаного договору, ціна договору становить 18 760 000,00 грн. (вісімнадцять мільйонів сімсот шістдесят тисяч грн. 00 копійок).

Відповідно п. 5.1 вказаного договору, виконання робіт завершується до 31.12.2020.

06 листопада 2020 року між ДП «Дороги Харківщини» в особі першого заступника директора ОСОБА_12 (далі Замовник) з однієї сторони та товариством з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» в особі директора ОСОБА_5 (далі - Підрядник), укладено додаткову угоду № 1 до договору № 11/04-20 щодо поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області (ДК 021:2015: 45233142-6 Ремонт доріг), якою передбачено:

- п. 1. Пункт 3.1 Договору викласти в наступній редакції «3.1 Ціна Договору становить - 17409154,85 грн. (сімнадцять мільйонів чотириста дев`ять тисяч сто п`ятдесят чотири гривень 66 копійок), у тому числі ПДВ в розмірі 2 901 525, 81 за рахунок субвенції з державного бюджету до бюджету Харківської області».

Після підписання 30.04.2020 директором ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_11 , договору підряду № 11/04-20, який не був обізнаний в злочинному умислі ОСОБА_5 , 06.05.2020 підписав платіжне доручення № 50, що разом з фінансово-бухгалтерською документацією подано до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, працівники якого, маючи в наявності всі необхідні документи, завірені відповідальними службовими особами 07.05.2020 здійснили перерахування бюджетних коштів в розмірі 5 628 000 грн. 00 коп. (п`ять мільйонів шістсот двадцять вісім тисяч гривень 00 копійок), як аванс за договором підряду № 11/04-20 на банківський рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 34898640) № НОМЕР_1 , відкритому в ПАТ «АБ «Радабанк».

В подальшому, процес здійснення будівельних робіт відбувався з відома директора ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 , директора ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_11 , першого заступника директора ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_12 , заступника директора з економічних питань ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_13 , заступника директора з експлуатаційного утримання ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_14 , провідного інженера відділу технічного контролю і новітніх технологій ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_15 та провідного інженера ІКВ ДП «Дороги Харківщини» ОСОБА_16 .

З метою реалізації свого злочинного умислу, директор

ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання у зв`язку з цим суспільно-небезпечних наслідків та маючи бажання настання таких наслідків, маючи умисел, який полягав в умисному зловживанні службовою особою своїм службовим становищем для незаконного заволодіння чужим майном, вчиненому у великих розмірах, - грошовими коштами державного бюджету, які виділені на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, не виконав в повному обсязі умови виконання робіт та за результатами часткового виконання робіт по договору підряду № 11/04-20 від 30.04.2020, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці вніс неправдиві відомості до складених ним наступних завідомо неправдивих документів: акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020; акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020; акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020, типова форма яких затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 04.12.2009 № 554 зі змінами «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві», які відповідно п. 91 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 є офіційним документом, тобто умисно вніс до складених ним офіційних документів завідомо неправдиві відомості в частині виконання робіт та обсягів виконання робіт ТОВ «Євробуд Плюс» в частині їх завищення на суму 296 416,00 грн. (двісті дев`яносто шість тисяч чотириста шістнадцять гривень 00 коп.).

Зокрема, до перерахованих офіційних документів ОСОБА_5 внесені завідомо неправдиві відомості із завищеними обсягами фактично виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, а саме влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см із дрібнозернистої асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем Vogele Super 1800, при зміні товщини на кожні 0,5 см додавати або виключати (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу), які на об`єкті не виконано.

В подальшому, директор ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив, реалізуючи злочинний умисел, який полягав в умисному зловживанні службовою особою своїм службовим становищем для незаконного заволодіння бюджетними коштами, вчиненому у великих розмірах,

видав складений документ посадовим особам ДП «Дороги Харківщини», матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, які не були обізнані в злочинних намірах ОСОБА_5 , акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020, не виїжджаючи на об`єкт проведення поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, та не здійснюючи перевірку, підписали з посадовими особами ДП «Дороги Харківщини» акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020.

Після підписання вказаних документів посадові особи ДП «Дороги Харківщини», директор ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 передав їх для підписання посадовим особами ДП «Дороги Харківщини», які також не були обізнані в злочинних намірах ОСОБА_5 .

В подальшому, посадові особи ДП «Дороги Харківщини» неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, в порушення положень п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України щодо дотримання принципів ефективності та результативності, а саме залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при їх використанні, положень п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 щодо здійснення прийняття виконаних робіт, не виїжджаючи на об`єкт проведення поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, та не здійснюючи перевірку, будучи впевненим в якісному виконанні ТОВ «Євробуд Плюс» повного об`єму робіт за договором підряду від 30.04.2020 № 11/04-20, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, знаходячись у службовому кабінеті за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, внесли власні підписи до акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020, акту приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020, акту приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020, до яких ОСОБА_5 вніс завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт та обсягів їх виконання ТОВ «Євробуд Плюс» в частині завищення на суму 296 416,00 грн. (двісті дев`яносто шість тисяч чотириста шістнадцять гривень 00 коп.), та завірили їх відтиском гербової печатки, тим самим надавши вказаним документам статусу офіційних видали їх та передали до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області для здійснення оплати.

Після підписання вищевказаних документів, посадові особи «ДП Дороги Харківщини», матеріали відносно яких виділені у окреме провадження, у відповідності до умов укладеного договору підряду № 11/04-20 від 30.04.2020, разом з фінансово-бухгалтерською документацією забезпечили їх реєстрацію та постановку на облік в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Харківській області.

Згідно вказаних актів посадові особи «ДП Дороги Харківщини», не будучи обізнаними в кінцевій меті злочинного умислу ОСОБА_5 , підписали відповідні платіжні доручення на здійснення перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» від 10.06.2020 № 86, від 09.09.2020 № 225, які разом з актами та іншими документами було передано до органів держказначейства для здійснення оплати.

На підставі вказаних документів Головним управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області 11.06.2020 та 10.09.2020 перераховано бюджетні кошти на банківський рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 34898640) № НОМЕР_1 , відкритому в ПАТ «АБ «Радабанк» в сумі 11 781 154,85 грн. (одинадцять мільйонів сімсот вісімдесят одна тисяча сто п`ятдесят чотири гривні вісімдесят п`ять копійок) в якості оплати за виконання робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області.

Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 34330 від 12.08.2022 встановлено, що види, обсяги, якість та вартість фактично виконаних робіт по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області», а також фактично витрачені при цьому матеріали, не відповідають тим, що зазначені в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за договором № 11/04-20. Різниця між фактичною вартістю робіт та вартістю робіт, що вказані в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в до договору № 11/04-2020 на закупівлю послуг за державні кошти від 30.04.2020, укладеного між ДП «Дороги Харківщини» та ТОВ «Євробуд Плюс», щодо виконаних робіт по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області» складає 296 416,00 грн. (двісті дев`яносто шість тисяч чотириста шістнадцять гривень 00 коп.), яка на момент вчинення кримінального правопорушення у двісті п`ятдесят і більше разів перевищувала неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

За таких обставин ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора

ТОВ «Євробуд Плюс», являючись службовою особою юридичної особи приватного права наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи з корисливих мотивів, умисно та протиправно, в своїх інтересах, зловживаючи своїм службовим становищем, що виразилось у невиконанні в повному обсязі робіт з поточного ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення та у внесенні службовою особою завідомо неправдивих відомостей до складених ним офіційних документів, правом підпису яких він був наділений як підрядник, та їх видачі, здійснив заволодіння бюджетними коштами у сумі 296 416,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому у великих розмірах.

Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що 10.12.2007 року на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» № 1, створено та зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» (код за ЄДРПОУ 34898640, юридична адреса: Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Богуслав, вул. Нова, 3).

Товариство є юридичною особою, володіє відокремленим майном, має самостійний баланс, рахунки у банківських установах, круглу печатку, кутовий штамп з власним найменуванням, бланки, знак для товарів та послуг, іншу атрибутику юридичної особи, може від свого імені укладати договори, набувати майнові та пов`язані з ними немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в судових органах.

Товариство створене для здійснення господарської діяльності з метою задоволення потреб населення, держави, підприємств, установ та організацій у товарах, роботах та послугах шляхом виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг та заняття торговельною діяльністю, створення нових робочих місць, отримання прибутку та використання його в інтересах учасників Товариства, трудового колективу Товариства, розвитку виробництва і вирішення соціальних завдань суспільства в цілому. Основними видами діяльності ТОВ «Євробуд Плюс» у відповідності до п. 3.2. Статуту, серед іншого, є будівництво доріг і автострад.

Товариство у своїй діяльності керується чинним законодавством України, Статутом Товариства, затвердженому рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» від 12.06.2019 № 21, а також внутрішніми правилами, регламентами та іншими локальними актами Товариства. Товариство може на добровільних засадах входити до спілок, асоціацій та інших об`єднань підприємств.

28 грудня 2007 року наказом по ТОВ «Євробуд Плюс» № 1, на основі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» від 10.12.2007 № 1, призначено на посаду директора ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 .

Відповідно до пункту 6.17 статуту ТОВ «Євробуд Плюс», директор Товариства є одноосібним виконавчим органом Товариства.

Директор Товариства призначається (обирається) та звільняється загальними зборами учасників Товариства.

До компетенції директора Товариства відноситься вирішення всіх питань, що не відносяться до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства. Загальні збори учасників Товариства мають право винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм, до компетенції директора Товариства.

Пунктом 6.17.1 статуту ТОВ «Євробуд Плюс» встановлено, що директор Товариства: здійснює оперативне керівництво поточними справами Товариства; без довіреності діє від імені Товариства, в тому числі представляє його інтереси перед іншими господарськими суб`єктами, підприємствами, установами, організаціями, органами державної влади та управління та органами місцевого самоврядування, судовими органами, громадянами, особами без громадянства, іноземними контрагентами; вчиняє правочини від імені Товариства (договори, контракти, угоди тощо), у тому числі зовнішньоекономічні, за винятком тих, що потребують рішення загальних зборів учасників; видає довіреності на право представництва від імені Товариства, на укладення угод (договорів, контрактів), вчинення інших дій від імені та в інтересах Товариства; затверджує ціни і тарифи на продукцію, роботи, послуги, які виробляє, виконує або надає Товариство; відкриває рахунки у банках та інших кредитно-фінансових установах; призначає осіб, які мають право першого і другого підпису фінансово-господарських документів; видає накази, розпорядження, інші акти з питань діяльності Товариства, що обов`язкові до виконання всіма працівниками Товариства; затверджує штатний розпис та правила внутрішнього трудового розпорядку Товариства, посадові оклади працівників Товариства; приймає та звільняє працівників Товариства, застосовує до них заходи заохочення і накладення стягнення; розпоряджається без довіреності майном та грошовими коштами Товариства для забезпечення його поточної діяльності в межах, встановлених статутом та чинним законодавством України; розробляє поточні плани діяльності Товариства і заходи, що є необхідними для його успішного розвитку; забезпечує належне виконання рішень загальних зборів учасників Товариства; приймає рішення щодо інших питань поточної діяльності Товариства; виконує інші функції та вчиняє інші дії від імені Товариства, що необхідні для досягнення мети Товариства і забезпечення його нормальної діяльності, у відповідності до чинного законодавства України, положень статуту Товариства.

Згідно пункту 6.17.2 статуту ТОВ «Євробуд Плюс», директор є посадовою особою Товариства.

Відповідно до пункту 6.17.3 статуту ТОВ «Євробуд Плюс», директор несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку, звітності, своєчасність та повноту сплати податків та заробітної плати найманим працівникам, зберігання документів Товариства, печатки та штампів.

08 січня 2020 року рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Євробуд Плюс» № 0801-20 директора ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 уповноважено підписувати документи тендерної пропозиції щодо участі ТОВ «Євробуд Плюс» у процедурі закупівель та надано повноваження директору Товариства на підписання договорів та додатків до них у разі визначення ТОВ «Євробуд Плюс» переможцем за результатами проведення закупівель. В тому числі тих, які проводяться на підставі Закону України «Про публічні закупівлі».

ОСОБА_5 будучи директором ТОВ «Євробуд Плюс» і виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, згідно пункту 6.17.1 статуту ТОВ «Євробуд Плюс» мав право здійснювати оперативне керівництво поточними справами Товариства, без довіреності діяти від імені Товариства, в тому числі представляти його інтереси перед іншими господарськими суб`єктами, підприємствами, установами, організаціями, органами державної влади та управління та органами місцевого самоврядування, судовими органами, громадянами, особами без громадянства, іноземними контрагентами, вчиняти правочини від імені Товариства (договори, контракти, угоди тощо), у тому числі зовнішньоекономічні, за винятком тих, що потребують рішення загальних зборів учасників, видавати довіреності на право представництва від імені Товариства, на укладення угод (договорів, контрактів), вчинення інших дій від імені та в інтересах Товариства, затверджувати ціни і тарифи на продукцію, роботи, послуги, які виробляє, виконує або надає Товариство, відкривати рахунки у банках та інших кредитно-фінансових установах, призначати осіб, які мають право першого і другого підпису фінансово-господарських документів, видавати накази, розпорядження, інші акти з питань діяльності Товариства, що обов`язкові до виконання всіма працівниками Товариства, затверджувати штатний розпис та правила внутрішнього трудового розпорядку Товариства, посадові оклади працівників Товариства, приймати та звільняти працівників Товариства, застосовувати до них заходи заохочення і накладення стягнення, розпоряджатися без довіреності майном та грошовими коштами Товариства для забезпечення його поточної діяльності в межах, встановлених статутом та чинним законодавством України, приймати рішення щодо інших питань поточної діяльності Товариства, виконувати інші функції та вчиняти інші дії від імені Товариства, що необхідні для досягнення мети Товариства і забезпечення його нормальної діяльності, у відповідності до чинного законодавства України, положень статуту Товариства.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Євробуд Плюс», являвся особою, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.

Встановлено, що затвердження проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт здійснюється у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 № 483, за наявності позитивного висновку комплексної державної експертизи. Комплексній державній експертизі підлягають розроблені в установленому порядку проекти капітального ремонту житла, об`єктів соціальної сфери, комунального призначення і благоустрою, крім тих, що увійшли до Переліку об`єктів, затвердження проектів будівництва яких у межах законодавства України не потребує висновку комплексної державної експертизи, затвердженого наказом Держбуду України від 12.11.2003 № 187. У випадках, передбачених законодавством, зазначені в Переліку об`єкти підлягають окремим державним експертизам виходячи з призначення об`єкту.

Згідно п. 5.3.2 Національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, при визначенні вартості окремих видів капітальних ремонтів (при поліпшенні експлуатаційних показників введених в експлуатацію в установленому порядку об`єктів будівництва) кошторисна документація складається за дефектним актом. У дефектному акті визначаються фізичні об`єми робіт та умови їх виконання.

Додатком Р (довідковий) вказаного Національного стандарту затверджена примірна форма дефектного акту.

Технічним наглядом, відповідно до абзацу 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність», є здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсяги під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об`єкту містобудування.

Згідно вимог ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об`єкту архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.

Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. Авторський нагляд здійснюється автором проекту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об`єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення, особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Окрім того, п.п. 93, 94 Загальних умов укладення договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 визначено, що у разі виявлення в процесі приймання-передачі закінчених робіт (об`єкта будівництва) недоліків, допущених з вини підрядника, він у визначений замовником строк зобов`язаний усунути їх і повторно повідомити замовника про готовність до передачі закінчених робіт (об`єкта будівництва), а також, якщо виявлені недоліки не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою, замовник має право відмовитися від прийняття таких робіт (об`єкта будівництва).

Також, згідно п. 28 Загальних умов укладення договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (зі змінами), замовник має право делегувати в установленому законом порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, з визначенням у договорі підряду їх повноважень. Делегування замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт.

Здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проектних і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об`єктах архітектури, не допускається.

Також, відповідно до п. 78 Загальних умов укладання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (зі змінами), з метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проектної документації замовник забезпечує здійснення авторського нагляду протягом усього періоду будівництва шляхом укладення договору з відповідальним розробником проектної документації (генеральним проектувальником).

Після одержання повідомлення підрядника про готовність до передачі закінчених робіт (об`єкта будівництва) замовник зобов`язаний негайно розпочати їх приймання (п. 89 Загальних умов укладення договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (зі змінами).

Вказаними нормами повинні керуватися всі суб`єкти господарювання, котрі здійснюють на території України господарську діяльність, пов`язану із створення об`єкта архітектури, та замовники даних робіт, в тому числі і на замовлення підприємств, установ, органів та організацій державної і комунальної форм власності та за бюджетні кошти.

Вимогами п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV передбачено, що відповідальність за недостовірність відображених даних в актах виконаних робіт несуть особи, які склали та підписали ці документи.

25 лютого 2020 року ДП «Дороги Харківщини» були розпочаті відкриті торги на закупівлю за предметом «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області».

14 квітня 2020 року за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Євробуд Плюс» прийнято протокол № 120/Д уповноваженої особи ДП «Дороги Харківщини» з питань проведення процедур публічних закупівель, яким визнано тендерну пропозицію учасника ТОВ «Євробуд Плюс» такою, що відповідає вимогам тендерної документації, та визнано учасника ТОВ «Євробуд Плюс» переможцем процедури закупівлі за предметом «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області», ідентифікатора закупівлі UA-2020-02-25-000304-b.

Після підписання 30.04.2020 договору № 11/04-20, більш точної дати та часу встановити не виявилось можливим, у ОСОБА_5 , обіймаючого посаду директора ТОВ «Євробуд Плюс», виник злочинний умисел на внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, з метою заволодіння грошовими коштами державного бюджету, які виділені на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, яку він не доводив до відома посадових осіб ДП «Дороги Харківщини», матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, які всупереч інтересам служби повинні були внести свої підписи до актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2В, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3 з внесеними неправдивими відомостями щодо поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, надавши їм статусу офіційних, та видавши їх для передачі до органів держказначейства для здійснення оплати.

Задля реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 протягом квітня-вересня 2020 року, обіймаючи посаду директора ТОВ «Євробуд Плюс», не доводячи до відома посадових осіб ДП «Дороги Харківщини», кінцеву мету реалізації свого злочинного умислу, діючи з прямим умислом і корисливим мотивом, зловживаючи своїм службовим становищем всупереч наданих йому, як службовій особі юридичної особи приватного права службових повноважень, став на шлях реалізації злочинних намірів, які полягали у внесенні завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, при наступних обставинах.

30 квітня 2020 року між посадовими особами ДП «Дороги Харківщини» (далі Замовник) з однієї сторони та товариством з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» в особі директора ОСОБА_5 (далі - Підрядник), на підставі проведеної процедури закупівлі, якою переможцем відкритих торгів визнано ТОВ «Євробуд Плюс», укладено договір № 11/04-20 щодо поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області (ДК 021:2015: 45233142-6 Ремонт доріг).

Відповідно до п. 3.1 вказаного договору, ціна договору становить 18 760 000,00 грн. (вісімнадцять мільйонів сімсот шістдесят тисяч грн. 00 копійок).

Відповідно п. 5.1 вказаного договору, виконання робіт завершується до 31.12.2020.

06 листопада 2020 року між посадовими особами ДП «Дороги Харківщини» (далі Замовник) з однієї сторони та товариством з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» в особі директора ОСОБА_5 (далі - Підрядник), укладено додаткову угоду № 1 до договору № 11/04-20 щодо поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області (ДК 021:2015: 45233142-6 Ремонт доріг), якою передбачено:

- п. 1. Пункт 3.1 Договору викласти в наступній редакції «3.1 Ціна Договору становить - 17409154,85 грн. (сімнадцять мільйонів чотириста дев`ять тисяч сто п`ятдесят чотири гривень 66 копійок), у тому числі ПДВ в розмірі 2 901 525, 81 за рахунок субвенції з державного бюджету до бюджету Харківської області».

Після підписання 30.04.2020 посадовими особами ДП «Дороги Харківщини», договору підряду № 11/04-20, які не були обізнані в злочинному умислі ОСОБА_5 , 06.05.2020 підписали платіжне доручення № 50, що разом з фінансово-бухгалтерською документацією подано до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, працівники якого, маючи в наявності всі необхідні документи, завірені відповідальними службовими особами 07.05.2020 здійснили перерахування бюджетних коштів в розмірі 5 628 000 грн. 00 коп. (п`ять мільйонів шістсот двадцять вісім тисяч гривень 00 копійок), як аванс за договором підряду № 11/04-20 на банківський рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 34898640) № НОМЕР_1 , відкритому в ПАТ «АБ «Радабанк».

В подальшому, процес здійснення будівельних робіт відбувався з відома директора ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 , посадових осіб ДП «Дороги Харківщини».

З метою реалізації свого злочинного умислу, директор ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання у зв`язку з цим суспільно-небезпечних наслідків та маючи бажання настання таких наслідків, маючи умисел на внесення завідомо неправдивихвідомостей доофіційних документів для подальшої передачі їх на погодження посадовим особам ДП «Дороги Харківщини», які не були обізнані в кінцевій меті реалізації злочинного умислу ОСОБА_5 , бажаючи доведення початого ним злочину до кінця, за результатами часткового виконання робіт по договору підряду № 11/04-20 від 30.04.2020, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці вніс неправдиві відомості до складених ним наступних завідомо неправдивих документів: акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020; акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020; акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020, типова форма яких затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 04.12.2009 № 554 зі змінами «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві», які відповідно п. 91 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 є офіційним документом, тобто умисно вніс до складених ним офіційних документів завідомо неправдиві відомості в частині виконання робіт та обсягів виконання робіт ТОВ «Євробуд Плюс» в частині їх завищення на суму 296 416,00 грн. (двісті дев`яносто шість тисяч чотириста шістнадцять гривень 00 коп.).

Зокрема, до перерахованих офіційних документів ОСОБА_5 внесені завідомо неправдиві відомості із завищеними обсягами фактично виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, а саме влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см із дрібнозернистої асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем Vogele Super 1800, при зміні товщини на кожні 0,5 см додавати або виключати (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу), які на об`єкті не виконано.

В подальшому, директор ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив, реалізуючи злочинний умисел, який полягав в умисному зловживанні службовою особою своїм службовим становищем для незаконного заволодіння бюджетними коштами, вчиненому у великих розмірах, подав на погодження посадовим особам ДП «Дороги Харківщини», які не були обізнані в злочинних намірах ОСОБА_5 , тобто видав акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020.

При цьому, посадові особи ДП «Дороги Харківщини», неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на них функцій, діючи недбало, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинні були та могли передбачити настання таких наслідків, в порушення положень п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України щодо дотримання принципів ефективності та результативності, а саме залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при їх використанні, положень п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 щодо здійснення прийняття виконаних робіт, не виїжджаючи на об`єкт проведення поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, та не здійснюючи перевірку, підписали акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020, акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020.

Після підписання вказаних документів посадовими особами ДП «Дороги Харківщини», директор ТОВ «Євробуд Плюс» ОСОБА_5 передав їх для підписання посадовим особам ДП «Дороги Харківщини», які також не були обізнані в злочинних намірах ОСОБА_5 .

В подальшому, посадові особи ДП «Дороги Харківщини» неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, в порушення положень п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України щодо дотримання принципів ефективності та результативності, а саме залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при їх використанні, положень п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 щодо здійснення прийняття виконаних робіт, не виїжджаючи на об`єкт проведення поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області, та не здійснюючи перевірку, будучи впевненим в якісному виконанні ТОВ «Євробуд Плюс» повного об`єму робіт за договором підряду від 30.04.2020 № 11/04-20, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, знаходячись у службовому кабінеті за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, вніс власні підписи до акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.06.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.06.2020, акту приймання виконаних будівельних робіт № 2 за червень 2020 року за формою № КБ-2В від 10.06.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 10.06.2020, акту приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2020 року за формою № КБ-2В від 09.09.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року за формою КБ-3 від 09.09.2020, до яких ОСОБА_5 вніс завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт та обсягів їх виконання ТОВ «Євробуд Плюс» в частині завищення на суму 296 416,00 грн. (двісті дев`яносто шість тисяч чотириста шістнадцять гривень 00 коп.), та завірив їх відтиском гербової печатки, тим самим надавши вказаним документам статусу офіційних видав їх та передав до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області для здійснення оплати.

Після підписання вищевказаних документів, посадові особи ДП «Дороги Харківщини» у відповідності до умов укладеного договору підряду № 11/04-20 від 30.04.2020, разом з фінансово-бухгалтерською документацією забезпечив їх реєстрацію та постановку на облік в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Харківській області.

Згідно вказаних актів посадові особи ДП «Дороги Харківщини», не будучи обізнаними в кінцевій меті злочинного умислу ОСОБА_5 , підписали відповідні платіжні доручення на здійснення перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» від 10.06.2020 № 86, від 09.09.2020 № 225, які разом з актами та іншими документами було передано до органів держказначейства для здійснення оплати.

На підставі вказаних документів Головним управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області 11.06.2020 та 10.09.2020 перераховано бюджетні кошти на банківський рахунок ТОВ «Євробуд Плюс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 34898640) № НОМЕР_1 , відкритому в ПАТ «АБ «Радабанк» в сумі 11 781 154,85 грн. (одинадцять мільйонів сімсот вісімдесят одна тисяча сто п`ятдесят чотири гривні вісімдесят п`ять копійок) в якості оплати за виконання робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області.

Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 34330 від 12.08.2022 встановлено, що види, обсяги, якість та вартість фактично виконаних робіт по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області», а також фактично витрачені при цьому матеріали, не відповідають тим, що зазначені в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за договором № 11/04-20. Різниця між фактичною вартістю робіт та вартістю робіт, що вказані в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в до договору № 11/04-2020 на закупівлю послуг за державні кошти від 30.04.2020, укладеного між ДП «Дороги Харківщини» та ТОВ «Євробуд Плюс», щодо виконаних робіт по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О-211942 Куп`янськ - Кругляківка км 1+000 - км 2+100; км 4+600 - км 6+500 (окремими ділянками) у Харківській області» складає 296 416,00 грн. (двісті дев`яносто шість тисяч чотириста шістнадцять гривень 00 коп.), яка на момент вчинення кримінального правопорушення у двісті п`ятдесят і більше разів перевищувала неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

За таких обставин ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Євробуд Плюс», являючись службовою особою юридичної особи приватного права наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи з корисливих мотивів, умисно та протиправно, в своїх інтересах, зловживаючи своїм службовим становищем, що виразилось у внесенні, складанні та видачі як службовою особою завідомо неправдивих відомостей до складених ним офіційних документів, правом підпису яких він був наділений як підрядник, здійснив заволодіння бюджетними коштами у сумі 296 416,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України, а саме у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивихофіційних документів та внесенні завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки.

Отже, щоб запобігтиризикам,передбаченим ст.177КПК України, орган досудового слідства вважає, що до підозрюваного ОСОБА_5 потрібно застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування.

Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити, посилаючись на те, що у клопотанні доведено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому просив застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з можливістю визначення застави.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник, кожен окремо, заперечували проти зазначеного клопотання, просили обрати менш суворий запобіжний захід.

Заслухавши обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, заперечення підозрюваного та його захисника, дослідившиклопотання, копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовують доводи клопотання, надані докази захисником, слідчий суддя приходить до наступного.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.8КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

У відповідності до ст.131КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.

09.06.2023 до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за №42021222110000040 від 09.06.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України.

22.06.2023 о 12 год. 32 хв. ОСОБА_5 згідно вимог ст. ст. 42, 276-278 КПК України було повідомлено про підозру, у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, а саме заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене у великих розмірах; у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивихофіційних документів та внесенні завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки.

Обгрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: тендерною документацію укладеною між ДП «Дороги Харківщини» (код ЄДРПОУ 42166406 та ТОВ «ЄВРОБУД ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 34898640 по договору № 11/04-20 від 30.04.2020, договір № 11/04-20 про закупівлю послуг від 30.04.2020; додаток № 1 до договору № 11/04-20 від 30.04.2020; календарний план надання послуг від 30.04.2020 на 1 аркуші; додаток № 3 до договору № 11/04-20 від 30.04.2020 календарний план фінансування послуг на 1 аркуші; додаткова угода № 1 до договору № 11/04-20 від 30.04.2020 про закупівлю послуг від 30 квітня 2020, датований 06.11.2020; договірна ціна додаток № 1 до договору № 11/04-20 від 30.04.2020; додаток № 3 до договору № 11/04-20 від 30.04.2020 календарний план фінансування послуг; акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2020; акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2020; акт № 3 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2020 року, висновком експерта судової будівельно технічної експертизи, а також іншими документами та доказами, які маються в матеріалах кримінального провадження

Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст.9КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України»,термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення (злочину), за ч. 4 ст. 191 КК України, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком від 5 до 8 років з позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення (злочину), за ч. 2 ст. 366 КК України, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком від 2 до 5 років з позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

При цьому слід зауважити, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.

За таких умов, щодо пред`явленої підозри, з точки зору достатності та взаємозв`язку, слідчий суддя приходить до обґрунтованого висновку пронаявність у провадженні доказів, передбачених параграфами 3-5 Глави 4КПК України (показання, речові докази і документи та інші), які свідчать про обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення, які могли б об`єктивно зв`язувати його з ними, тобто підтвердити існування фактів та інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що підозрюваний міг вчинити дані кримінальні правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Відповідно до вимог ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, незаконно впливати на свідків, знищити, сховати або спотворити речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь ймовірності того, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Отже, ризик це подія, яка ймовірно може настати за наявності певних підстав. З огляду на обставини кримінального провадження існує певна ймовірність того, що ОСОБА_17 з метою уникнення покарання, передбаченого за вчинення інкримінованих йому злочинів може вдатися до відповідних дій.

Отже, ризики є реальними та їх запобіганню необхідний достатній рівень належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Характер та фактичні обставини інкримінованих ОСОБА_17 злочинів свідчать про його підвищену суспільну небезпеку.

В клопотанні слідчого зазначено, що на даний час існують ризики, передбачені п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК, які дають достатньо підстав вважати, що відносно підозрюваного ОСОБА_5 неможливо застосувати жоден із більш м`яких запобіжних заходів, а саме:

- підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити спробу переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду з метою уникнути відповідальності, враховуючи вищевикладені обставини, які в своїй сукупності свідчать про те, що з огляду на тяжкість інкримінованого ОСОБА_5 злочину, тяжкість можливого покарання у виді позбавлення волі до дванадцяти років з конфіскацією майна, з метою подальшого виконання можливого винесеного стосовно нього обвинувального вироку за вчинення злочину, передбаченого вищевказаною статтею Кримінального кодексу України, вбачається ризик того, що він може вчинити спробу переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду в України або за її межами з метою уникнути передбаченої відповідальності (п.1 ч. 1 ст. 177 КПК України);

- враховуючи те, що особи, які будуть допитані в якості свідків по вказаному кримінальному провадженню працюють/працювали на ТОВ «ЕВРОБУД ПЛЮС» та ДП «Дороги Харківщини», директором якого був ОСОБА_5 , на даний час ОСОБА_5 є засновником ТОВ «Евробуд Плюс», таким чином підозрюваний перебуваючи на свободі, може незаконно впливати на свідків, у вказаному кримінальному провадженні, в тому числі шляхом здійснення погроз та умовлянь змінити свідчення у разі застосування більш м`яких запобіжних заходів, з метою зміни або спотворення їх показань на стадії досудового розслідування, які відповідно до положень ст.95 КПК України, сприймаються лише під час судового засідання (п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України);

-підозрюваний ОСОБА_5 перебуваючи на свободі зможе перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Конкретні обставини інкримінованого злочину, які вирізняються винятковою зухвалістю та цинічним ставленням до законних інтересів суспільства і держави, що перебуває у стані збройної агресії та антитерористичної операції, що виразилось у тому, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора

ТОВ «Євробуд Плюс», являючись службовою особою юридичної особи приватного права наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи з корисливих мотивів, умисно та протиправно, в своїх інтересах, зловживаючи своїм службовим становищем, що виразилось у невиконанні в повному обсязі робіт з поточного ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення та у внесенні службовою особою завідомо неправдивих відомостей до складених ним офіційних документів, правом підпису яких він був наділений як підрядник, та їх видачі, здійснив заволодіння бюджетними коштами у сумі 296 416,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, що супроводжувалось очевидною впевненістю підозрюваного у своїй безкарності та домінуванням над встановленим суспільним порядком, впевненістю, що державні інтереси залишаться незахищеними, а відповідно і нехтуванням існуючою системою правопорядку та ставленням до вимог закону та правоохоронних органів, що свідчить про реальну можливість перешкоджанню кримінальному провадженню під час подальшого досудового розслідування (п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України);

-підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити інше кримінальне правопорушення. Розмір грошових коштів, якими заволодів ОСОБА_5 шляхом зловживання своїм службовим становищем, будучи службовою особою, становить 296416, 00 грн., що є великим розміром відповідно до примітки 4 ст.185 КК України, що свідчить про те, що ОСОБА_5 може продовжувати злочинну діяльність, направлену на заволодіння бюджетними коштами, а також свідчить про актуальність кримінального провадження та пріоритетність правоохоронних органів у боротьбі з такими злочинами та неухильного притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності (п.5 ч. 1 ст. 177 КПК України).

Слідчий суддя вважає, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, що містяться у доказах, наданих до клопотання.

Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме, питань, пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначив, що причетність ОСОБА_5 до вчинення злочинів, підозра у яких йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для вирішення питання про застосування до нього обмежувального заходу.

Тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо жоден із більш м`яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам, передбаченимст.177 КПК України.

Відповідно до вимог пунктів 1, 3, 4 статті 5Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою, а ризик переховування від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.

При вирішенні питання щодо обрання запобіжного заходу, суд враховує тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його вини у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, наявність у останнього постійного місця проживання та реєстрації, його стан здоров`я, міцність соціальних зв`язків, відсутність судимості.

Як вбачається з матеріалів справи, підозрюваний ОСОБА_5 має постійне місце проживання, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , одружений, з середньою освітою, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей: доньку ОСОБА_8 , 2006 року народження, доньку ОСОБА_9 , 2008 року народження, сина ОСОБА_10 , 2012 року народження, раніше не судимий.

З урахуванням викладеного, слідчий суддя вважає, що обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, є недоцільним з тих підстав, що заявлені ризики, не виправдовують тримання особи під вартою, з врахуванням встановлених обставин щодо особи підозрбваного.

Крім того, є підстави вважати, що інші (менш суворі) запобіжні заходи, передбаченіст. 176 КПК України, зможуть забезпечити виконання підозрюваним процесуальних обов`язків, що випливають із ч. 5 ст. 194 КПК України.

Виходячи з положень ст.ст.176, 178, 331 КПК України, ст.ст.5, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та враховуючи матеріали кримінального провадження, особи підозрюваного, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання та обрати у відношенні підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на строк, що не перевищує двох місяців, в межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 183, 193, 194, 196, 197, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_4 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021222110000040 від 09.06.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, - відмовити.

Застосувати запобіжнийзахід увигляді цілодобовогодомашнього арештудо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 22.08.2023 (включно).

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки, які передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

Ухвалу про обрання стосовно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту передати на виконання до відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області за місцем проживання підозрюваного.

Строк дії ухвали до 22.08.2023 року.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня оголошення.

Повний текст ухвали виготовлено та оголошено 11.07.2023 року о 15-55 год.

Слідчий суддя - ОСОБА_1

СудЧервонозаводський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення06.07.2023
Оприлюднено14.07.2023
Номер документу112167203
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою