Рішення
від 12.07.2023 по справі 193/718/23
СОФІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

ЄУН 193/718/23

Провадження №2/193/267/23

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Р І Ш Е Н Н Я

12 липня 2023 року сел.Софіївка

Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Шумської О.В.

за участю секретаря Оселедець О.І.

розглянувши у судовому засіданні в смт.Софіївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , про визнання в порядку спадкування права на земельну частку (пай), -

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Софіївського районного суду Дніпропетровської області перебуває справа за позовом ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , про визнання в порядку спадкування права на земельну частку (пай).

В обгрунтування позову вказує, що її баба, ОСОБА_3 , працювала та була членом колгоспу ім.Шевченка Софіївського району Дніпропетровської області, з 1930 року до виходу на пенсію за віком, у 1961 році. Колгосп ім. Шевченка 04 березня 1995 року був реорганізований в КСП ім. Шевченка згідно архівного витягу з протокола № 1 звітно - виборних зборів уповноважених колгоспників колгоспу ім. Шевченка і її баба, як колгоспний пенсіонер, стала членом КСП ім. Шевченка. Державний акт на право на право постійного користування землею КСП ім. Шевченка Софіївського району виданий 11.10.1995 року. Розмір земельного паю, згідно довідки Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області складає 10,0 га в умовних кадастрових гектарах і вартість його становить 148395,73 грн. Після смерті баби, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Софіївського районного управління юстиції в Дніпропетровській області, відкрилася спадщина - вклади в «Ощадбанку»,будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 та право на земельну частку - пай площею 10,00 га, в умовних кадастрових гектарах, вартістю 148395,73 грн. грн. по колишньому КСП ім. Шевченка. ОСОБА_1 , згідно ст.1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги за законом майна померлої ОСОБА_3 . Крім позивача, спадкоємцями першої черги майна померлої є ОСОБА_2 . ОСОБА_1 , прийняла спадщину померлої і має право отримати, після смерті ОСОБА_3 , в порядку спадкування, право на земельну частку (пай) площею 10,0 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю 148395,73 грн. розташовану на території колишнього КСП ім.Шевченка, яке належало померлій. ОСОБА_3 внесено до списків до Державного акта на право колективної власності на землю КСП ім. Шевченка під № 35. Про те, що позивач має право на отримання земельної частки (паю) померлої вона дізналася в травні 2021 року і звернулася до нотаріуса Софіївської державної нотаріальної контори із заявою про отримання, в порядку спадкування, права на земельну частку (пай) померлої баби , але їй відмовили по тій причині, що неможливо встановити об`єм спадкового майна та рекомендували звернутися до суду. Просить визнати за нею в порядку спадкування, право земельну частку (пай), площею 10,00 га в умовних кадастрових гектарах вартістю 148395,73 грн. розташовану на території колишнього КСП ім. Шевченка що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Позивач в судове засідання не з`явилася. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує.

Відповідач в судове засідання не з`явилався. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі.

З огляду на подання позивачем достатніх матеріалів, які свідчать про взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).

Зміст статті 89 ЦПК України визначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що баба позивачки, ОСОБА_3 , працювала та була членом колгоспу ім.Шевченка Софіївського району Дніпропетровської області, з 1930 року до виходу на пенсію за віком, у 1961 році. Колгосп ім. Шевченка 04 березня 1995 року був реорганізований в КСП ім. Шевченка згідно архівного витягу з протокола № 1 звітно - виборних зборів уповноважених колгоспників колгоспу ім. Шевченка і її баба, як колгоспний пенсіонер, стала членом КСП ім. Шевченка. Державний акт на право на право постійного користування землею КСП ім. Шевченка Софіївського району виданий 11.10.1995 року. Розмір земельного паю, згідно довідки Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області складає 10,0 га в умовних кадастрових гектарах і вартість його становить 148395,73 грн. Після смерті баби, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Софіївського районного управління юстиції в Дніпропетровській області, відкрилася спадщина - вклади в «Ощадбанку»,будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 та право на земельну частку - пай площею 10,00 га, в умовних кадастрових гектарах, вартістю 148395,73 грн. грн. по колишньому КСП ім. Шевченка. ОСОБА_1 , згідно ст.1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги за законом майна померлої ОСОБА_3 . Крім позивача, спадкоємцями першої черги майна померлої є ОСОБА_2 . ОСОБА_1 , прийняла спадщину померлої і має право отримати, після смерті ОСОБА_3 , в порядку спадкування, право на земельну частку (пай) площею 10,0 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю 148395,73 грн. розташовану на території колишнього КСП ім.Шевченка, яке належало померлій. ОСОБА_3 внесено до списків до Державного акта на право колективної власності на землю КСП ім. Шевченка під № 35. Про те, що позивач має право на отримання земельної частки (паю) померлої вона дізналася в травні 2021 року і звернулася до нотаріуса Софіївської державної нотаріальної контори із заявою про отримання, в порядку спадкування, права на земельну частку (пай) померлої баби , але їй відмовили по тій причині, що неможливо встановити об`єм спадкового майна та рекомендували звернутися до суду.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218, ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті; спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Передбачені ст.1224 ЦК України підстави щодо усунення позивача від права на спадкування відсутні.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Зважаючи на наведені обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.76, 81, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, та ст.ст.16, 328, 1216-1218,ст.1265 ЦК України,суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , про визнання в порядку спадкування права на земельну частку (пай) - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування, право земельну частку (пай), площею 10,00 га в умовних кадастрових гектарах вартістю 148395,73 грн, розташовану на території колишнього КСП ім. Шевченка що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В,Шумська

СудСофіївський районний суд Дніпропетровської області 
Дата ухвалення рішення12.07.2023
Оприлюднено21.07.2023
Номер документу112300703
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —193/718/23

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Зубакова В. П.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Зубакова В. П.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Зубакова В. П.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Зубакова В. П.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Зубакова В. П.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Зубакова В. П.

Рішення від 12.07.2023

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Шумська О. В.

Ухвала від 19.05.2023

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Шумська О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні