КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2023 року м. Кропивницький Справа №340/2563/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2
до відповідача: Великосеверинівської сільської ради
про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернувся з позовом до Великосеверинівської сільської ради про:
- визнання протиправним рішення Великосеверинівської сільської ради від 11.05.2023 року №02-16/244 про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ;
- зобов`язання Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, в особі голови Сергія Левченка, зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 31.03.2023 р. він звернувся до відповідача щодо реєстрації місця проживання свого сина ОСОБА_2 , але отримав відмову, яка мотивована пп.13 п.9 Порядку, з огляду на який для реєстрації місця проживання призовника останній повинен мати приписне свідоцтво про взяття на військовий облік. Представник позивача наголошує на тому, що для приписки до призовної дільниці ОСОБА_2 повинен був отримати повістку. Представник позивача стверджує, що належним чином його син про проходження медичного огляду не повідомлявся, тому й не прибув у відповідний РВК. 03.04.2023 р. представник позивача звернувся до начальника РВК про надання відстрочки до січня 2024 року для проходження медичної комісії, оскільки термін для проходження комісії вийшов. 17.04.2023 р. представник позивача отримав відповідь РВК, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внесений до списку громадян. Які підлягають приписці, що по суті є визнанням державою взяття на облік допризовника, а також зазначено, що Закон не передбачає надання відстрочки. Представник позивача наголошує на тому, що без реєстрації місця проживання людина не може реалізувати ряд своїх конституційних прав, зокрема право на освіту.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.22).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.34-35).
22.06.2023 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.41).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Великосевериніської сільської ради із заявою від 26.04.2023 р. про реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16). У зазначеній заяві вказано перелік документів: паспорт ОСОБА_2 ; свідоцтво на право власності на будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; відповідь Кропивницького РТЦК та СП.
У відповідь на заяву від 24.04.2023 р. Великосеверинівська сільська рада листом від 11.05.2023 р. №02-16/244 повідомило ОСОБА_3 , що при зверненні до сільської ради для реєстрації місця проживання ним було надано не повний пакет документів, тому сільська рада не має можливості зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 (а.с.27).
Частиною 1 статті 33 Конституції України визначено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, а також порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг урегульовані Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 р. №1871-ІХ (далі за текстом Закон №1871).
У розумінні п.п.7, 11, 12 ч.1 ст.2 Закону №1871 орган реєстрації виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи; реєстраційна дія внесення органом реєстрації до реєстру територіальної громади відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування), зняте з реєстрації місце проживання, задеклароване місце проживання/виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване місце проживання, скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання (перебування)/задекларованого місця проживання/зміненого місця проживання (перебування) з подальшою передачею таких відомостей до відомчої інформаційної системи. Реєстраційна дія є завершеною після отримання органом реєстрації підтвердження про внесення відповідної інформації до відомчої інформаційної системи; реєстрація місця проживання (перебування) особи внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
З огляду на ч.1 ст.3 Закону №1871 Декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою: 1) створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом; 2) ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою; 3) використання знеособлених даних реєстрів територіальних громад для обґрунтованого розроблення органами державної влади та органами місцевого самоврядування програм економічного і соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, визначення правомочності зборів жителів територіальної громади, для статистичних, наукових та інших потреб у визначених законом та актами Кабінету Міністрів України випадках.
Відповідно до ч.6 ст.5 Закону реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за заявою такої особи, поданою в паперовій формі до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг, за адресою житла будь-якої форми власності.
Порядок реєстрації місця проживання (перебування) особи унормовано статтею 9 Закону №1871.
Згідно із ч.1 ст.9 Закону №1871 у разі реєстрації місця проживання (перебування) особи під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) подається заява про реєстрацію місця проживання (перебування) за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Реєстрація місця проживання (перебування) особи, зміна її місця проживання (перебування) може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника, що діє на підставі довіреності, посвідченої у встановленому законом порядку (далі представник).
Частиною 2 статті 9 Закону №1871 передбачено, що до заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи додаються:
1) паспортний документ особи або довідка про звернення за захистом в Україні, або документ, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними;
2) свідоцтво про народження для дітей віком до 14 років;
3) документи, що підтверджують право на проживання (перебування) в житлі, адреса якого реєструється для проживання (перебування) (відомості про житло (документи), що підтверджують право власності на житло, рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житла, визнання за особою права користування житлом, жилим приміщенням, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи, визначені Кабінетом Міністрів України);
4) документи, що посвідчують особу законного представника (представника);
5) документи, що підтверджують повноваження особи як законного представника (представника), крім випадків, якщо законними представниками дитини є її батьки чи один із батьків;
6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору;
7) військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Частиною 5 статті 9 Закону №1871 встановлено, що військово-обліковий документ подається у випадках та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, відповідно до ч.7 ст.9 Закону №1871 забороняється вимагати для реєстрації місця проживання (перебування) подання особою відомостей та/або документів, не передбачених цим Законом.
На підставі п.3 ч.1 ст.12 Закону №1871 орган реєстрації відмовляє у внесенні до реєстру територіальної громади інформації про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) особи у разі, якщо: особа подала документи або відомості, передбачені цим Законом, не в повному обсязі.
Із аналізу зазначених норм, суд дійшов висновку, що у частині 2 статті 9 Закону №1871 наведено вичерпний перелік документів, які необхідно додавати до заяви про реєстрацію місця проживання (перебування). Серед таких документів, для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку, визначено військово-облікові документи, порядок та випадки подання яких визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2016 р. №207 затверджено Правила реєстрації місця проживання, з огляду на пп.5 п.18 яких, ля реєстрації місця проживання особа або її представник подає: військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Пунктом 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. №921 (далі за текстом Порядок №921) встановлено, що військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов`язаних військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов`язаного.
Отже, військово-обліковим документом, який підлягав поданню ОСОБА_2 разом із заявою про реєстрацію місця проживання є посвідчення про приписку до призовної дільниці.
При цьому лист Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17.04.2023 р. №1/2881, у якому серед іншого, міститься інформація про те, що працівниками Кропивницького районного ТЦК та СП внесено громадянина ОСОБА_2 до зведеного списку громадян, які підлягають приписці до призовної дільниці Кропивницького районного ТЦК та СП в 2023 році, за своєю правовою природою не є військово-обліковим документом та не свідчить про взяття ОСОБА_2 на військовий облік.
Таким чином, під час розгляду справи, знайшов підтвердження факт подання ОСОБА_2 разом із заявою про реєстрацію місця проживання, документів не у повному обсязі, що відповідно до п.3 ч.1 ст.12 Закону №1871 є законодавчо встановленою підставою для відмови у внесенні до реєстру територіальної громади інформації про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) особи.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 142, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_2 ) до Великосеверинівської сільської ради (с. Велика Северинка, Кропивницький район, Кіровоградська область, вул. Миру, 1, код ЄДРПОУ 04365164) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду 20 липня 2023 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2023 |
Оприлюднено | 24.07.2023 |
Номер документу | 112321205 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Г.М. МОМОНТ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні