Рішення
від 21.07.2023 по справі 927/729/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

21 липня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/729/23 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у порядку спрощеного позовного провадження

Позивач: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України»,

код ЄДРПОУ 00032129, вул. Госпітальна, 12г, м. Київ, 01001

в особі філії - Чернігівського обласного управління АТ «Ощадбанк»,

код ЄДРПОУ 09353504, проспект Миру, 19, м. Чернігів, 14000

Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доценка 23»,

код ЄДРПОУ 40633749, вул. Доценка, буд. 23, м. Чернігів, 14032

Предмет спору: про стягнення 71 812,39 грн,

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

не викликались,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії - Чернігівського обласного управління АТ «Ощадбанк» звернулось до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доценка 23», у якому позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 71 812,39 грн, з яких 69 249,92 грн заборгованості за основним боргом (кредитом) та 2 562,47 грн процентів за користування кредитом.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 29.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Також ухвалою від 29.05.2023 встановлено сторонам строки для подання заяв по суті, а саме:

- відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу відзиву на позов з доданими до нього документами;

- позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду та відповідачу відповіді на відзив з доданими до неї документами;

- відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду та позивачу заперечень з доданими до них документами.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 29.05.2023, направлена на адресу місцезнаходження відповідача (вул. Доценка, буд. 23, м. Чернігів, 14032), зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у позовній заяві, повернулась неврученою на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку «адресат відсутній за вказаною адресою». Датою проставлення такої відмітки відповідно до трекінгу Укрпошти є 06.06.2023.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву на позов, а днем вручення ухвали від 29.05.2023 є 06.06.2023.

Отже, останнім днем строку для подання відповідачем відзиву є 21.06.2023.

Крім того, 08.06.2023 на номер телефону відповідача (097 663 8942), який зазначений у позивачем у позовній заяві як засіб зв`язку з відповідачем, за допомогою мобільного додатку Viber направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі від 29.05.2023. Вказане повідомлення було доставлено адресату, про що свідчить відповідь адресата, яка надійшла на це повідомлення.

Таким чином, судом вжито додаткових заходів щодо повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

У зв`язку з виявленням порушення чинного законодавства і недоліків у діяльності Акціонерного товариства Державний ощадний банк України, суд 31.05.2023 постановив окрему ухвалу, яку направив позивачу для усунення виявлених судом недоліків та вжиття відповідних заходів реагування, про результати розгляду якої необхідно було повідомити Господарський суд Чернігівської області не пізніше трьох робочих днів з дня отримання ухвали.

12.06.2023 до суду від Банку надійшла відповідь на окрему ухвалу, з якої вбачається, що ним не усунуті недоліки, вказані в окремій ухвалі суду від 31.05.2023.

Ухвалою суду від 07.07.2023 стягнуто з Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» штраф у розмірі 13 420,00 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором кредитної лінії №18 від 17.05.2018, внаслідок чого утворилась заборгованість з повернення кредиту у розмірі 69 249,92 грн та зі сплати процентів у розмірі 2 562,47 грн.

Відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень у встановлений строк до суду не надходило.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Оскільки відповідач не подав відзив у встановлений судом строк, справа вирішується за наявними у ній матеріалами.

Обставини, які є предметом доказування у справі. Докази, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

17.05.2018 між Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» (далі - Банк) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Доценка 23» (далі - Позичальник) укладений договір кредитної лінії №18 (далі - Кредитний договір), за умовами п. 2.1 якого Банк зобов`язується надати на умовах цього договору, а Позичальник зобов`язується отримати, належним чином використовувати та повернути в передбачені цим договором строки кредит та сплатити проценти та інші платежі за користування кредитом у порядку та на умовах, визначених цим договором (а.с. 6-17).

Кредит надається у вигляді невідновлювальної кредитної лінії окремими траншами (в тому числі поетапною видачею кредитних коштів в рамках таких траншів) з остаточним терміном повернення кредиту не пізніше 16.05.2023 (п. 2.2 Кредитного договору).

У п. 2.3 Кредитного договору сторони погодили суму максимального ліміту кредитування і визначили його у розмірі 1 100 756,56 грн.

Позичальник може отримати кредитні кошти в межах максимального ліміту кредитування, а Банк надає такі кредитні кошти в період з дати укладення цього договору по 16.08.2018 за умови належного виконання цього договору.

Відповідно до п. 2.7 Кредитного договору за користування кредитом Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку відповідну плату (проценти) в порядку та розмірах, визначених цим Договором. Проценти нараховуються Банком за фіксованою процентною ставкою. При нарахуванні та сплаті процентів за користування Кредитом сторони повинні керуватись наступним:

2.7.1. Проценти за користування кредитом нараховуються Банком на основі процентної ставки в розмірі 17,5% річних, яка може бути встановлена в іншому розмірі в порядку, визначеному цим Договором. При нарахуванні процентів день видачі кредиту приймається до розрахунку як 1 повний день користування кредитом, а день повернення кредиту (його частини) до розрахунку не включається.

2.7.2. Починаючи з дати укладання цього договору до дати закінчення періоду надання кредитної лінії проценти нараховуються методом факт/факт на фактичну суму заборгованості Позичальника за кредитом та за термін фактичного користування ним, починаючи з першого дня видачі кредиту (його частини).

2.7.3. З дати, до якої проценти нараховуються в порядку, передбаченому п. 2.7.2 цього договору проценти нараховуються на фактичний залишок заборгованості за кредитом, виходячи з кількості днів користування кредитом у місяці 30, у році 360, незалежно від фактичної кількості днів в розрахунковому (платіжному) періоді.

У разі несвоєчасного виконання Позичальником своїх зобов`язань зі сплати платежів за кредитом, на фактично прострочені платежі за основною сумою боргу проценти нараховуються за методом факт/факт за кожний день прострочення.

2.7.4. Нараховані за період з першого дня видачі кредиту або з першого числа звітного місяця по останнє число звітного місяця, або по день повернення Позичальником кредиту (або його частини) проценти повинні бути сплачені Позичальником не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, а в разі дострокового погашення кредиту - одночасно з погашенням Кредиту. Перший раз Позичальник сплачує проценти не пізніше 10.06.2018.

За умовами п. 3.1.1, 3.1.2 Кредитного договору Банк відкриває рахунок (рахунки) для обліку заборгованості Позичальника за кредитом відповідно до правил, що діють у Банку, та законодавства. Банк надає кредит в безготівковій формі шляхом сплати з рахунку для обліку заборгованості за кредитом платіжних документів, наданих Позичальником, на користь його контрагентів згідно з цільовим призначенням кредитом, відповідно до п. 2.4 цього договору.

Надання кредиту/частини кредиту на умовах цього договору здійснюється Банком протягом 5 банківських днів після виконання Позичальником усіх та кожної з умов надання цього договору та після надання банку платіжного пакету

Згідно з п. 3.2.1 Кредитного договору протягом періоду, за який проценти за користування кредитом нараховуються в порядку, передбаченому п.п. 2.7.2 цього договору, Позичальник не здійснює повернення основної суми боргу. За цей період Позичальник щомісячно до 10 числа, наступного за звітним, починаючи з 10.06.2018, сплачує проценти, нараховані Банком на залишок кредиту в порядку, передбаченому п.п. 2.7.2 договору шляхом перерахування коштів на зазначений в п. 2.11 цього договору рахунок.

Відповідно до п. 3.2.2 Кредитного договору з дати, до якої проценти нараховуються в порядку, передбаченому п.п. 2.7.2 цього договору, Позичальник зобов`язується здійснювати повернення Кредиту та сплату процентів за користування ним щомісячно ануїтетними платежами не пізніше 16 числа місяця, наступного за звітним, в розмірі, визначеному Графіком платежів, який розраховується та формується Банком на вказану дату з урахуванням на таку дату суми фактичної заборгованості Позичальника за кредитом (основної суми боргу) та строку |кредитування, який визначається до моменту остаточним терміном повернення кредиту включно. Останній платіж в рахунок повернення Кредиту та процентів Позичальник зобов`язується здійснити не пізніше остаточного терміну повернення Кредиту, визначеного цим Договором, якщо інший остаточний термін повернення Кредиту не буде визначений відповідно до умов цього Договору.

Графік платежів доводиться Банком до Позичальника в порядку, визначеному п. 10.4 цього Договору, є додатком до цього Договору і починає діяти з дати його розрахунку та формування Банком. Графік платежів повинен містити інформацію щодо: дати кожного з ануїтетних платежів; залишку заборгованості за кредитом на дату відповідного ануїтетного платежу, основної суми боргу, яка підлягає погашенню на дату сплати відповідного ануїтетного платежу (у складі такого ануїтетного платежу), суми процентів за кредитом, яка підлягає сплаті на дату сплати ануїтетного платежу (у складі такого ануїтетного платежу), розміру кожного з ануїтетних платежів, який підлягає сплаті у відповідну дату.

За умовами п. 3.4.1, 3.4.2 Кредитного договору Банк має право у випадку, якщо будуть мати місце будь-які або всі можливі випадки невиконання Позичальником та/або майновим поручителем/поручителем взятих на себе обов`язків та недотримання умов, передбачених цим договором та/або документами забезпечення та/або іншими договорами, укладеними Позичальником з Банком, відкликати кредит та вимагати (в порядку, визначеному п.п. 3.4.2. цього договору) повернення суми кредиту та сплати нарахованих процентів за користування кредитом (разом з будь-якими іншими нарахованими сумами або сумами, що підлягають сплаті за цим договором), у тому числі, але не виключно, якщо, зокрема, Позичальник вчасно не сплатив суму кредиту, її частину або проценти за користування кредитом, або будь-які інші суми, які підлягають сплаті за цим договором та/або за будь-яким іншим договором про надання кредиту, або договором про надання банківської гарантії, або договором про відкриття акредитиву, укладеним між Банком та Позичальником.

Відкликання Банком кредиту з підстав, визначених п.п. 3.4.1. цього договору здійснюється шляхом направлення Позичальнику в порядку, визначеному п. 10.4. цього договору, повідомлення про відкликання кредиту. Після отримання від Банку зазначеного вище повідомлення про відкликання кредиту, Позичальник зобов`язаний не пізніше 20 банківських днів з моменту направлення Банком такого повідомлення здійснити повне погашення заборгованості за цим договором (в тому числі повернути основну суму боргу, сплатити нараховані та несплачені проценти за користування кредитом та інші платежі, що підлягають сплаті Позичальником на користь Банку відповідно до умов цього договору.

Пунктом 10.4 Кредитного договору передбачено, що сторони за взаємною згодою встановили, що будь-які повідомлення, вимоги, згоди та інший обмін інформацією, що направляються сторонами одна одній, повинні бути здійснені у письмовій формі. Такі повідомлення вважаються направленими належним чином, якщо вони доставлені адресату кур`єром або відправлені цінним листом/рекомендованим листом з повідомленням про вручення із описом вкладення за адресою, вказаною у статті 11 даного договору (якщо інша адреса не повідомлена однією стороною іншій стороні відповідно до умов цього договору), або отримані однією стороною від іншої сторони особисто під розпис, крім випадків, коли інший спосіб відправлення повідомлень прямо передбачений умовами цього договору. Датою направлення таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділення зв`язку відправника.

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання та скріплення печатками сторін (за бажанням) та діє до повного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань за цим договором (п. 10.6 Кредитного договору).

На підставі наданих відповідачем видаткової накладної №661 від 22.05.2018 на суму 1 000 756,56 грн та рахунку на оплату №20 від 18.04.2018 на суму 100 000,00 грн позивач перерахував контрагентам відповідача, вказаних у цих документах, кошти у загальному розмірі 1 100 756,56 грн, що підтверджується платіжними дорученнями №19, №20 від 17.05.2018, №22 від 20.07.2018 (а.с. 21-24).

Отже, відповідачу в межах максимального ліміту кредитування був наданий кредит у розмірі 1 100 756,56 грн.

У графіку платежів за Кредитним договором від 30.08.2018 зазначені дати сплати та розміри ануїтентних платежів (а.с. 20).

З наданої Банком виписки з рахунку вбачається, що відповідач взяті на себе зобов`язання щодо повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом виконував частково з порушенням термінів, встановлених Кредитним договором.

15.02.2023 позивач надіслав на адресу відповідача (вул. Доценка, 23, м. Чернігів, 14032) повідомлення про відкликання кредиту №123.20-10/26-162 від 08.02.2023, у якому вимагав від позичальника сплатити заборгованість за Кредитним договором у розмірі 93 629,42 грн протягом 20 банківських днів в повному обсязі (а.с. 65).

Вказане повідомлення не було отримано відповідачем та повернуто позивачу відділенням поштового зв`язку з відміткою «за закінчення терміну зберігання» (а.с. 66).

Позивач зазначає, що станом на 09.05.2023 заборгованість відповідача за Кредитним договором становить 71 812,39 грн, з яких 69 249,92 грн заборгованості з повернення кредиту та 2 562,47 грн заборгованості за користування кредитом.

Доказів сплати позивачу коштів у розмірі 71 812,39 грн відповідач суду не надав.

Оцінка суду.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За приписами ч. 1, 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Частиною 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Згідно із ч. 1, 3 ст. 10561 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно з ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України.

Статтею 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Щодо заявленої до стягнення заборгованості з повернення кредиту.

Як встановив суд, позивач надав відповідачу кредит у розмірі 1 100 756,56 грн, який останній зобов`язався повернути у строк до 16.05.2023 шляхом сплати ануїтетних платежів згідно з затвердженим графіком.

Разом з тим, сторони у п. 3.4.1, 3.4.2 Кредитного договору передбачили право Банку на відкликання кредиту та вимагання повернення суми кредиту та сплати нарахованих процентів за користування кредитом шляхом направлення Позичальнику повідомлення про відкликання кредиту у разі порушення Позичальником термінів сплати платежів.

У такому разі після отримання від Банку зазначеного вище повідомлення про відкликання кредиту, Позичальник зобов`язаний не пізніше 20 банківських днів з моменту направлення Банком такого повідомлення здійснити повне погашення заборгованості за цим договором.

Оскільки відповідач свої зобов`язання щодо повернення кредитних коштів та сплати відсотків здійснював з порушенням затвердженого графіку, Банк скористався своїм правом на відкликання кредиту шляхом направлення 15.02.2023 на адресу Позичальника, вказану у Кредитному договорі, письмового повідомлення.

Хоча зазначене повідомлення повернулось на адресу Банку неврученим з відміткою відділення поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання», проте відповідно до п. 10.4 Кредитного договору воно вважається направленим належним чином.

Слід зазначити, що юридична особа зобов`язана забезпечувати своєчасне отримання кореспонденції за адресою свого місцезнаходження, а неотримання рекомендованої кореспонденції, про надходження якої ця особа згідно з Правил надання послуг поштового зв`язку повинна бути повідомлена працівником відділення поштового зв`язку, свідчить про її суб`єктивну поведінку.

Таким чином, відповідач повинен був повернути позивачу залишок заборгованості за кредитом у строк до 15.03.2023 (протягом 20 банківських днів з моменту направлення Банком повідомлення про відкликання кредиту).

Однак відповідач не повернув позивачу отримані кредитні кошти у повному обсязі, а заборгованість відповідача з повернення кредиту становить 69 249,32 грн.

Оскільки відповідач у порушення ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України взятих на себе зобов`язань не виконав та не повернув позивачу наданий кредит у встановлений строк, господарський суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 69 249,92 грн грн заборгованості за наданим кредитом є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо заявлених до стягнення процентів за користування кредитом.

Позивач просить стягнути з відповідача 2562,47 грн процентів за користування кредитом за період з 31.08.2022 по 28.04.2023.

У постанові від 28 березня 2018 року у справі № 444/9519/12 Велика Палата Верховного Суду вказала, що право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи в разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно із частиною другою статті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.

Оскільки позивачем пред`явлено до відповідача вимогу згідно із частиною другою статті 1050 ЦК України щодо дострокового повернення кредиту, який останній повинен був повернути у строк до 15.03.2023, Банком безпідставно заявлено до стягнення проценти за користування кредитом, починаючи з 16.03.2023.

За період прострочення виконання грошового зобов`язання - з 16.03.2023 по дату погашення заборгованості, як міра відповідальності за порушення грошового зобов`язання, підлягають стягненню річні проценти відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України доповнено пунктом 18: у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Отже, вказаним Законом скасовано цивільну відповідальність (щодо сплати неустойки, штрафу, пені, відсотків річних та інфляційних втрат) за прострочення грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем) на період дії воєнного стану.

Так, 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, воєнний стан неодноразово було продовжено.

Таким чином, нарахування відсотків річних на підставі ст. 625 ЦК України з 16.03.2023 є неправомірним.

Розмір заборгованості відповідача зі сплати процентів за користування кредитом станом на 15.03.2023 становить 545,76 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості зі сплати процентів підлягають частковому задоволенню у розмірі 545,76 грн.

Висновки суду.

Доказами у справі, відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків (ч. 2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Інші докази та пояснення учасників справи судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладені висновки суду.

За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", Серявін та інші проти України обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з`ясовано усі питання, винесені на його розгляд.

За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо судових витрат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням часткового задоволення позову, розмір судового збору, який підлягає стягненню з відповідача, становить 2 608,63 грн.

Керуючись ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доценка 23» (код ЄДРПОУ 40633749, вул. Доценка, буд. 23, м. Чернігів, 14032) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (код ЄДРПОУ 00032129, вул. Госпітальна, 12г, м. Київ, 01001) в особі філії - Чернігівського обласного управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09353504, проспект Миру, 19, м. Чернігів, 14000) 69 249,32 грн заборгованості з повернення кредиту, 545,76 грн заборгованості зі сплати процентів та 2 608,63 грн витрат зі сплати судового збору.

3. У решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В. В. Шморгун

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення21.07.2023
Оприлюднено24.07.2023
Номер документу112343957
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —927/729/23

Ухвала від 23.01.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Дроботова Т.Б.

Постанова від 30.11.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 20.11.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Судовий наказ від 11.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 24.07.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Рішення від 21.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 07.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Окрема ухвала від 31.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні