ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
11 липня 2023 рокуСправа № 921/431/23 УХВАЛА
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Сидорук А.М.,
при секретарі судового засідання Качунь І.Є.
розглянувши заяву б/н та б/д (вх. №473д 23.06.2023)
боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агромікс", 46001, м. Тернопіль, вул. Медова, 2 /представник боржника - адвокат Півторак В.М., 46025, м. Тернопіль, вул. Пирогова, 2а/
про відкриття провадження у справі про банкрутство,
За участю представників сторін:
Боржника: Півторак В.М. - представник
Встановив: Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Агромікс", 46001, м. Тернопіль, вул. Медова, 2 /представник боржника - адвокат Півторак В.М., 46025, м. Тернопіль, вул. Пирогова, 2а/ звернулося до Господарського суду Тернопільської області з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у зв`язку з загрозою неплатоспроможності.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 28.06.2023 прийнято заяву боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агромікс" про відкриття провадження у справі про банкрутство, 46001, м. Тернопіль, вул. Медова, 2, код ЄДРПОУ 40850968 - до розгляду; підготовче засідання суду призначено на 11 липня 2023 року о 09 год. 30 хв., боржнику до дати проведення підготовчого засідання подати/надіслати суду: додаткові відомості (за їх наявності), необхідні для вирішення питання про відкриття провадження у справі про банкрутство; належним чином засвідчені копії право установчих документів, зокрема статут Товариства.
11 липня 2023 року представник ТОВ "Захід Агромікс" подав до суду лист б/н та б/д /вх. №5829/ з долученими до нього копією листа Національного депозитарію України №464/09-2-ЕД ві 28.06.2023 та листа РВ ФДМ України в Тернопільській області №1 від 12.06.2023.
Уповноважений представник боржника у підготовче засідання 11.07.2023 прибув та підтримав заяву ТОВ "Захід Агромікс" про відкриття провадження у справі про банкрутство з підстав викладеній у ній.
Розглянувши докази, подані боржником в обґрунтування своїх вимог, викладених в заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство, судом встановлено наступне:
Згідно зі статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.
За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства:
- боржник це юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов`язання, строк виконання яких настав;
- грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
- неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частин другої та третьої статті 8 КУзПБ право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство мають боржник, кредитор. Провадження у справі про банкрутство відкривається господарським судом за заявою боржника також у разі загрози його неплатоспроможності.
Підставою для застосування до боржника встановлених КУзПБ процедур та, відповідно, відкриття провадження у справі, є неплатоспроможність боржника. Ознакою такої неплатоспроможності є наявність невиконаного боржником зобов`язання перед кредитором незалежно від його розміру та періоду невиконання.
За змістом частин 1, 2 статті 34 КУзПБ заява про відкриття провадження у справі про банкрутство подається кредитором або боржником у письмовій формі та повинна містити, зокрема, виклад обставин, що є підставою для звернення до суду, відомості про розмір вимог кредитора до боржника із зазначенням окремо розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті.
В обґрунтування поданої заяви, боржник зазначає, що 03.07.2018 товариством з обмеженою відповідальністю "Захід Агромікс", вул. Медова, 2, м. Тернопіль, 46001 (код ЄДРПОУ 40850968) було укладено Договір №180703 з контрагентом товариством з обмеженою відповідальністю "Біомін Україна", вул. Козацька, буд. 116-А, офіс 121, м. Київ, 03022 на купівлю товарів. Однак, як вказує заявник в ході проведення господарської діяльності, у зв`язку з російською агресією відносно України, тяжкою ситуацією на ринку сільського господарства в 2022-2023 роках, у ТОВ "Захід Агромікс" виникла висока кредиторська заборгованість перед кредитором - ТОВ "Біомін Україна" в сумі 16 199 668,14 грн, що в свою чергу може привести до неспроможності Товариства вчасно платити по своїм зобов`язанням перед кредиторами.
Відповідно до частин першої - п`ятої статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з`ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом. Неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання. У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов`язані з розглядом справи. Якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов`язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов`язання та погасити заборгованість. У разі якщо до господарського суду до дня підготовчого засідання надійшло кілька заяв і одна з них прийнята судом до розгляду, інші ухвалою господарського суду приєднуються до матеріалів справи і розглядаються одночасно. У разі визнання вимог заявника необґрунтованими господарський суд оцінює обґрунтованість вимог інших заяв кредиторів, приєднаних до матеріалів справи, і вирішує питання про відкриття провадження у справі у порядку, передбаченому цією статтею. За результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про: відкриття провадження у справі; відмову у відкритті провадження у справі.
Таким чином основним завданням підготовчого засідання господарського суду у розгляді заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство є: перевірка обґрунтованості вимог заявника (заявників) на предмет відповідності таких вимог поняттю "грошового зобов`язання" боржника перед ініціюючим кредитором; встановлення наявності/відсутності спору про право; встановлення обставин задоволення таких вимог до проведення підготовчого засідання у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про: відкриття провадження у справі; відмову у відкритті провадження у справі.
При цьому, якщо Кодексом України з процедур банкрутства підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство прямо не визначені та з`ясовуються судом шляхом встановлення, на підставі доказів у справі, заборон на відкриття провадження у справі про банкрутство, визначених Законом (прямих або непрямих, загальних або спеціальних, тимчасових або не обмежених в часі, умовних або безумовних), то підстави для відмови у відкритті провадження прямо визначені в ч. 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства.
Так, частиною 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.
Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство за наявності підстав, встановлених КУзПБ.
Як з`ясовано судом, відповідно до комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 15.05.2023 прийнято позовну заяву № б/н від 08.05.2023 (вх. № 356 від 09.05.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю "Біомін Україна", 03022, м. Київ, вул. Козацька, буд. 116-а, офіс 121до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агромікс", 46008, м. Тернопіль, вул. Медова, буд. 2 про стягнення заборгованості за договором поставки №180703 від 03.07.2018 у розмірі 16 199 668,14 грн та відкрито провадження у справі №921/326/23 та станом на даний час відповідно до ухвали суду від 03.07.2023 продовжено строк підготовчого провадження у справі № 921/326/23 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання у справі на 04 вересня 2023 року.
Верховний Суд у постанові від 28.07.2022 у справі № 902/560/20 вказав, що спір про право - це формально визнана суперечність між суб`єктами цивільного права, що виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншою і яка потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом.
Отже, під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права, який суттю суперечності, конфлікту, протиборства сторін.
Верховний Суд зауважив, що поняття "спору про право" має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
Тому вирішуючи питання чи свідчить вимога кредитора (кредиторів) про наявність спору про право, слід враховувати, що спір про право виникає з матеріальних правовідносин і характеризується наявністю розбіжностей (суперечностей) між суб`єктами правовідносин з приводу їх прав та обов`язків та неможливістю їх здійснення без усунення перешкод в судовому порядку. Спір про право може мати місце також у випадку, коли на шляху здійснення особою права виникають перешкоди, які можуть бути усунуті за допомогою суду.
Спір про право пов`язаний виключно з порушенням, оспоренням або невизнанням, а також не доведенням суб`єктивного права, при якому існують конкретні особи, які перешкоджають в реалізації права.
Здійснюючи розгляд спорів про право, суд встановлює наявність чи відсутність певних обставин (юридичних фактів). За відсутності цих елементів не може бути спору про право.
Юридичні факти - це певні життєві обставини, з якими норми права пов`язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.
Якщо у підготовчому засіданні буде з`ясовано, що між ініціюючим кредитором та боржником існують суперечки з приводу їх прав та обов`язків, що вочевидь ставить під сумнів вимогу кредитора, і їх вирішення можливе виключно шляхом встановлення об`єктивної істини, що, у свою чергу, покладає на суд обов`язок вжити всіх визначених законом заходів до всебічного, повного та об`єктивного з`ясування дійсних прав і обов`язків сторін, у тому числі із застосуванням інституту доказів і доказування, що притаманно саме для справ позовного провадження, господарський суд відмовляє у відкриті провадження у справі про банкрутство.
У постанові від 03.06.2020 у справі № 905/2030/19 Верховний Суд дійшов такого висновку: "у разі відсутності належного виконання господарського грошового зобов`язання, у кредитора є можливість, окрім звернення до суду з позовом до боржника, скористатися можливістю застосування щодо такого боржника процедур передбачених Кодексом України з процедур банкрутства для задоволення своїх кредиторських вимог у тому випадку, коли відсутній спір про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження."
У постанові від 23.06.2020 у справі № 910/1067/19 Верховний Суд дійшов висновку про те, що достатнім є сам факт наявності спору про право, результати вирішення якого можуть вплинути на заявлені вимоги кредитора. Неврахування судами факту існування двох спорів про право, є такими помилками, які порушують принцип пропорційності господарського судочинства.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному зверненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Враховуючи вищевикладене, наявність спору про право, в межах заявленої заборгованості, а також відсутність ознак неплатоспроможності ТОВ "Захід Агромікс", з урахуванням зазначених вище норм права, вказують на те, що відсутні правові підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Захід Агромікс".
А тому, суд відмовляє ТОВ "Захід Агромікс" у задоволенні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство.
З урахуванням вищенаведеного, заяву про згоду на участь у справі про банкрутство ТОВ "Захід Агромікс" арбітражного керуючого Микитіва О.І. суд залишає без розгляду.
Керуючись ст.ст. 34, 39 п.6 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агромікс", 46001, м. Тернопіль, вул. Медова, 2 ідентифікаційний код 40850968.
2. Відмова у відкриття провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство за наявності підстав, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України до Західного апеляційного господарського суду.
4. Копію ухвали надіслати рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення:
- Товариству з обмеженою відповідальністю "Захід Агрормікс", 46001, м. Тернопіль, вул. Медова, 2;
- керівнику ТОВ "Захід Агрормікс" - Новику Владиславу Сергійовичу, АДРЕСА_1 ;
- представнику боржника адвокату Півтораку Володимиру Михайловичу, 46025, м. Тернопіль, вул. Пирогова, 2а;
- арбітражному керуючому Микитіву Олегу Ігоровичу, АДРЕСА_2;
- Головному управлінню ДПС у Тернопільській області, 46001, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль;
- Сектору з питань банкрутства Головного управління юстиції у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8;
- Відділу державної виконавчої служби у місті Тернополі Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 14;
- Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, 46001, м. Тернопіль, вул. Шевченка, 3.
Повний текст ухвали підписано 24.07.2023.
Суддя А.М. Сидорук
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2023 |
Оприлюднено | 25.07.2023 |
Номер документу | 112369513 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Сидорук А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні