Ухвала
від 25.07.2023 по справі 920/936/22
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

25 липня 2023 року

м. Київ

cправа № 920/936/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Случ О. В. - головуючий (доповідач), Волковицька Н. О., Могил С. К.,

перевіривши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст"

на ухвалу Господарського суду Сумської області від 16.01.2023 (суддя Котельницька В. Л.)

і постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.06.2023 (головуючий суддя Ткаченко Б. О., судді Гаврилюк О. М., Сулім В. В.)

у справі № 920/936/22

за позовом Національного банку України в особі Банкнотно-монетного двору Національного банку України

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст"

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

16.01.2023 ухвалою Господарського суду Сумської області, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.05.2023, відмовлено в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" про залучення до участі у справі правонаступника.

03.07.2021 скаржник надіслав до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Господарського суду Сумської області від 16.01.2023 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.05.2023 у справі № 920/936/22.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.07.2023 вказану касаційну скаргу передано для розгляду колегії суддів у складі: Случ О. В. - головуючий (доповідач), Волковицька Н. О., Могил С. К.

Здійснивши перевірку матеріалів касаційної скарги на відповідність вимогам Господарського процесуального кодексу України, Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з огляду на таке.

Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями, сформованими Європейським судом з прав людини у справах Levages Prestations Services v. France (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) та Brualla Gomez de la Torre v. Spain (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії), згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції.

Суд першої інстанцій, з яким погодився і апеляційний господарський суд, відмовляючи в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" про залучення у справі правонаступника виходили з такого.

Суди попередніх інстанцій встановили, що заява про залучення правонаступника була мотивована тим, що 06.09.2022 рішенням загальних зборів Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" затверджено розподільчий баланс, створено Товариство з обмеженою відповідальністю "АВРПН" шляхом виділу згідно з розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" і затверджено капітал, статут, види діяльності новоутвореного товариства та обрано директора.

За розподільчим балансом Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" станом на 31.08.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" передало новоствореному Товариству з обмеженою відповідальністю "АВРПН" 81 561,83 грн заборгованості відповідача перед Національним банком України за договором від 31.05.2021 № 21-81-166, стягнення заборгованості за яким є предметом спору у справі.

Разом з тим, суди попередніх інстанцій, дослідивши поданий відповідачем протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" від 06.09.2022 і розподільчий баланс на 31.08.2022, зазначили, що загальні збори учасників не приймали рішення про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст", у свою чергу, порядком денним загальних зборів учасників був виділ частини майна відповідача для створення нової юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "АВРПН".

Суди попередніх інстанцій в оскаржуваних рішеннях зазначили, що Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" розрізняє поняття виділу товариства без припинення юридичної особи та припинення, шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації (статті 47, 48 цього Закону). У той час як статтею 52 Господарського процесуального кодексу України передбачене процесуальне правонаступництво у разі припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні.

Водночас, дослідивши матеріали справи, суди зазначили, що відповідачем не спростовано факт того, що в порядку статті 520 Цивільного кодексу України позивач не надавав Товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" згоди на заміну боржника у зобов`язанні відповідача перед позивачем за договором від 31.05.2021 № 21-81-166 на суму 81 561,83 грн.

Судами було встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АВРНП" утворилось шляхом виділу без припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст", а заміна боржника в зобов`язанні відбулась з порушенням вимог статті 520 Цивільного кодексу України, у зв`язку з чим суди дійшли висновку, що відповідно до статті 52 Господарського процесуального кодексу України відсутні підстави для процесуального правонаступництва Товариства з обмеженою відповідальністю "АВРНП" як відповідача у справі.

Частиною другою статті 48 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, обґрунтовано зроблено висновок про відмову в задоволенні заяви про залучення правонаступника у справі № 920/936/22.

Відповідно частини другої статті 293 Господарського процесуального кодексу України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

З урахуванням наведеного, суд касаційної інстанції дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" на ухвалу Господарського суду Сумської області від 16.01.2023 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.06.2023 у справі № 920/936/22 на підставі частини другої статті 293 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку з її необґрунтованістю, оскільки правильне застосування норм права судом апеляційної інстанції є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.

Керуючись статтями 234, 235, 287, 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Червоний металіст" на ухвалу Господарського суду Сумської області від 16.01.2023 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.06.2023 у справі № 920/936/22.

2. Матеріали касаційної скарги повернути скаржникові разом із доданими до неї додатками.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Головуючий О. В. Случ

Судді Н. О. Волковицька

С. К. Могил

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення25.07.2023
Оприлюднено26.07.2023
Номер документу112405952
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/936/22

Ухвала від 17.10.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Случ О.В.

Ухвала від 25.09.2023

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 28.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Случ О.В.

Ухвала від 06.09.2023

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 25.07.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Случ О.В.

Постанова від 24.07.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 27.06.2023

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Постанова від 11.05.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 11.04.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 11.04.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні