Справа №290/10/23 Головуючий у 1-й інст. Кірічук М. М.
Категорія 16 Доповідач Борисюк Р. М.
У Х В А Л А
24 липня 2023 року
Житомирський апеляційний суд у складі:
Головуючого судді: Борисюка Р.М.
Суддів: Григорусь Н.Й., Микитюк О.Ю.,
розглянувши клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Романівського районного суду Житомирської області від 20 квітня 2023 року
по цивільнійсправі запозовом керівникаЧуднівської окружноїпрокуратури Житомирськоїобласті вінтересах державив особіРоманівської селищноїради Житомирськоїобласті доГоловного управлінняДержгеокадастру уЖитомирській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 провизнання недійснимі скасуваннянаказу тавитребування земельноїділянки,
в с т а н о в и в :
Рішенням Романівського районного суду Житомирської області від 20 квітня 2023 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду,Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області подало апеляційну скаргу.
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 05.06.2023 апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області було залишено без руху з підстав несплати судового збору.
16 червня 2023 на електронну адресу Житомирського апеляційного суду надійшло клопотання Головного управлінняДержгеокадастру уЖитомирській області про продовження строку для усунення зазначених в ухвалі суду апеляційної інстанції недоліків, у зв`язку із недостатньою кількістю коштів на рахунках Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Ухвалою суду від 19.06.2023 клопотання задоволено та продовжено процесуальний строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
29 червня 2023 року на електронну адресу суду надійшло повторне клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про продовження строку для усунення недоліків, оскільки обставини, зазначені у клопотанні від 16.06.2023 не змінились.
Ухвалою суду від 06.07.2023 клопотання задоволено та продовжено процесуальний строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
21 липня 2023 року на електронну адресу Житомирського апеляційного суду надійшло клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про відстрочення сплати судового збору.
Клопотання мотивовано тим, що обставини, зазначені в клопотанні від 16.06.2023 не змінились.
Ознайомившись із вказаним клопотанням, матеріалами справи, суд вважає за необхідне відмовити у відстрочці сплати судового збору, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати (ч. 3 ст. 136 ЦПК України).
Відповідно до роз`яснень, наданих у постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ N 10 від 17 жовтня 2014 року "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах", єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
Отже, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у наведених законодавчих нормах дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, згідно зі ст. 12, 81 ЦПК України покладається на заінтересовану сторону.
Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульоване ст. 8 Закону України "Про судовий збір", норма якої є спеціальною.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 14 січня 2021 року у справі № 0940/2276/18 (провадження N 11-336апп20) зазначила, що як убачається зі змісту цієї норми, існує три умови, за яких суд, враховуючи майновий стан сторони та за її клопотанням, може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення (ч. 1ст. 8 Закону України "Про судовий збір"), зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати (ч. 2 цієї ж статті): 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача -фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
З аналізу статті 8 Закону України "Про судовий збір" чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію" суд, враховуючи майновий стан сторони, може…", тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, судові процедури повинні бути справедливими для всіх учасників процесу.
Статтею 129 Конституції України визначено, що однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області не надало суду належних та допустимих доказів, що їх майновий стан перешкоджає сплаті судового збору.
Оскільки, недоліки апеляційної скарги під час встановленого судом строку не усунуто, тому на підставі ст. ст. 357, 185 ЦПК України апеляційну скаргу слід вважати неподаною і повернути заявникові.
При цьому, відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Керуючись ст. ст.185, 260, 357, 374 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Романівського районногосуду Житомирськоїобласті від20квітня 2023року - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на рішення Романівського районного суду Житомирської області від 20 квітня 2023 року вважати неподаною та повернути заявникові.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Судді
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2023 |
Оприлюднено | 28.07.2023 |
Номер документу | 112434822 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Борисюк Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні