Справа №538/1247/23
Провадження по справі №2/538/363/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2023 року м. Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Бондарь В.А., за участю секретаря судового засідання Горілей Л.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Миргородського району, третя особа: нотаріус Першої лохвицької державної нотаріальної контори, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Лохвицького районного суду з позовом до Лохвицької міської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла троюрідна тітка позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується Актовим записом про смерть № 11 від 01.04.1998 року. За життя від імені спадкодавця 17.06.1993 року було посвідчено заповіт державним нотаріусом Другої лохвицької державної нотаріальної контори за реєстром № 6814. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді права власності на земельну ділянку площею 2,82 га у межах згідно з планом , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Лучанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, що належала ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ПЛ № 057030, виданого 19.02.1998 року Лохвицькою районною державною адміністрацією та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю, кадастровий номер земельної ділянки : 5322684400:00:003:0765. Інших спадкоємців немає. Постановою Першої лохвицької державної нотаріальної контори від 19.06.2023 року відмовлено позивачу у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки неможливо встановити факт родинних відносин та відсутній оригінал правовстановлюючого документа на спадкове майно.
Враховуючи викладене, позивач просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 була троюрідною тіткою позивача, та визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлої тітки право власності на земельну ділянку.
В судове засідання позивач не з"явився, надав заяву про підтримання позовних вимог, справу просить розглядати без його участі.
Відповідач по справі на розгляд справи не з"явився, надавши до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, проти позову не заперечують.
Третя особа на розгляд справи не з"явилася, подавши клопотання про розгляд справи без її участі, проти позову не заперечує.
За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи і давши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованою Верховною Радою України 17.07.1997р., кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов`язків або встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав і основоположних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.
Згідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла троюрідна тітка позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується Актовим записом про смерть № 11 від 01.04.1998 року. За життя від імені спадкодавця 17.06.1993 року було посвідчено заповіт державним нотаріусом Другої лохвицької державної нотаріальної контори за реєстром № 6814. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді права власності на земельну ділянку площею 2,82 га у межах згідно з планом , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Лучанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, що належала ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ПЛ № 057030, виданого 19.02.1998 року Лохвицькою районною державною адміністрацією та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю, кадастровий номер земельної ділянки : 5322684400:00:003:0765. Інших спадкоємців немає. Постановою Першої лохвицької державної нотаріальної контори від 19.06.2023 року відмовлено позивачу у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки неможливо встановити факт родинних відносин та відсутній оригінал правовстановлюючого документа на спадкове майно.
Згідно довідки Лучанського старостинського округу Лохвицької міської об"єднаної територіальної громади від 26.01.2021 року ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , проживала одиноко.
Згідно Витягу Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-9919012302023 ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку від 19.02.1998 року ІІ-ПЛ № 057030 перебуває земельна ділянка площею 2,82 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лучанської сільської ради.
Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.
Відповідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення факту родинних відносин необхідно позивачу для оформлення спадкових прав після померлої та одержання свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, яке залишилося після її смерті.
Письмовими поясненнями свідок ОСОБА_4 , який попереджений про кримінальну відповідальність, підтвердив, що дійсно ОСОБА_2 була троюрідною тіткою ОСОБА_1 . Інших близьких родичів у ОСОБА_2 не було, тому ОСОБА_1 піклувався про тітку, допомагав по господарству.
За приписами п.п. 10, 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» №7 відповідно до статті 1225 ЦК ( 435-15) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власника земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року передбачено, що до осіб, які мають право на земельну частку (пай) відносяться громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Згідно ст. 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно ст. 328 ЦК України громадянин набуває право власності на підставах, що не заборонені законом.
На запит суду Першою лохвицькою державною нотаріальною конторою надано інформаційну довідку зі СР (заповіти/спадкові договори), інформаційну довідку зі СР (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), відповідно до якої після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 в шестимісячний термін з заявою про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався. Спадкова справа не заводилася.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
З огляду на вказані норми чинного законодавства суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, так як не порушують чиї-небуть права чи інтереси.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 76, 93, 206, 247, 263-265, 315, 319, 354 ЦПК України, ст. ст. 373, 328, 1216, 1225, 1261, 1268 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власника земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року,суд -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Миргородського району, третя особа: нотаріус Першої лохвицької державної нотаріальної контори, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була троюрідною тіткою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку розміром 2,82 га у межах згідно з планом для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Лохвицької міської ради (колишньої Лучанської сільської ради) Миргородського району Полтавської області, що належала ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ПЛ № 057030, виданого 19.02.1998 року Лохвицькою районною державною адміністрацією та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю, кадастровий номер земельної ділянки : 5322684400:00:003:0765.
Рішення може бути оскаржене на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Лохвицького
районного суду Полтавської області В.А.Бондарь
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2023 |
Оприлюднено | 28.07.2023 |
Номер документу | 112449052 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Бондарь В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні