Справа № 683/2292/21
2/683/25/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2023 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Завадської О.П.
секретаря Поважнюк О.Б.
представника позивачки адвоката Хомяка О.М.
представників відповідачки адвокатів Рохова О.В., Козака І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинові Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, повернення самовільно зайнятої частини земельної ділянки, відновлення меж, стягнення збитків,
встановив:
У серпні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, повернення самовільно зайнятої частини земельної ділянки, відновлення меж, стягнення збитків.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона являється власницею земельної ділянки площею 0,3990 га, з кадастровим номером 6824284700:01:002:0040, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Коржівка Старокостянтинівського району Хмельницької області згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №131512, виданого Коржівською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області 23 квітня 2009 року на підставі рішення Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 10 серпня 2007 року за №10. Відомості про її речові права на заявлену земельну ділянку також підтверджуються даними інформації із Державного земельного кадастру.
Місце розташування її земельної ділянки вбачається із відомостей Публічної кадастрової карти. Згідно Державного акту земельна ділянка має наступні розміри сторін: від А до Б 36,03 м; від Б до В 111,74 м; від В до Г 36,52 м; від Г до А 113,96 м.
Вона не може використовувати належну їй земельну ділянку у зв`язку з тим, що відповідачка, яка є власницею суміжної земельної ділянки з кадастровим номером 6824284700:01:002:0041, самовільно зайняла та використовує без правовстановлюючих документів частину її земельної ділянки, внаслідок чого вона фактично користується меншою площею своєї земельної ділянки за наступними розмірами сторін: від А до Б 22 м, замість 36,03 м належних; від В до Г 22 м, замість 36,52 м належних, тобто площа її земельної ділянки зменшилась на понад 0,15 га.
Вказує на те, що відповідачка самовільно переорала рослинну смугу (стежку), що слугувала межею між суміжними земельними ділянками і сформувала нову межу із рослинної смуги, відокремивши для себе 0,15 га її земельної ділянки із загальної площі 0,3990 га.
Тому просить зобов`язати відповідачку не чинити та усунути перешкоди в користуванні вищевказаною земельною ділянкою, шляхом повернення самовільно зайнятої частини із передачею їй незібраного врожаю, та відновити межі між їх земельними ділянками по довжині від Б до В та від В до Г згідно правовстановлюючих документів.
Представник позивачки в судовому засіданні підтримав позовні вимоги за обставин на їх обґрунтування. Не виключаючи, що ОСОБА_3 , яка є суміжним співвласником відповідачки ОСОБА_2 , могла змістити межі, внаслідок чого змістились межі з ОСОБА_2 , а потім і з ОСОБА_1 категорично заперечив проти її залучення до участі, вважаючи земельні правовідносини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 такими, що не стосуються її довірительки. Також не погодився звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для приведення у відповідність координатних точок меж землекористування. Підтвердив, що в 2005 році перед приватизацією земельної ділянки відповідачки та в 2007 році перед приватизацією земельної ділянки позивачки сторони погодили межу між їх земельними ділянками. Лише в 2018 році позивачка виявила невідповідність фактичного та задокументованого розміру площі її земельної ділянки.
Сторона відповідачки заперечила проти задоволення позовних вимог, мотивуючи недоведеністю самовільного заволодіння частиною земельної ділянки позивачки. Оскільки межі, які були встановлені в натурі та підписані сторонами в протоколах погодження меж в 2005 році при оформленні відповідачкою права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6824284700:01:002:0041 та у 2007 році при оформленні позивачкою права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6824284700:01:002:0040 не порушувались та не знищувались. Їх довірителька раніше позивачки приватизувала свою земельну ділянку, площа та межі якої не змінювались і відповідають даним в натурі, в технічній документації та в ДЗК. Вбачають невідповідність зазначених координат кутів зовнішніх меж землекористування в технічній документації (паперовий варіант) і внесених НКС (електронний варіант), при цьому правовий пріоритет має паперовий варіант.
Заслухавши учасників та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновків про наступне.
Судом встановлено, що протоколом від 29 листопада 2005 року представником ПП «Землеустрій» Баюн Г.М. в присутності землекористувача ОСОБА_4 та представників суміжних користувачів (А-Б землі Шкляр Г.О., Б-В землі Коржівської сільської ради, В-Г землі ОСОБА_1 , Д-А землі Коржівської сільської ради) проведено під підпис встановлення (погодження) меж земельної ділянки в натурі, яка знаходиться в адміністративних межах Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області. В натурі межі земельної ділянки закріплені межовими знаками встановленого зразка типу №3 (арматура) в кількості 4 штуки, які передані на зберігання землекористувачу. На підтвердження чого було складено акт про здачу довгострокових межових знаків від 29 листопада 2005 року на зберігання ОСОБА_4 .
Рішенням Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 10 серпня 2007 року за №8 передано у безкоштовну власність земельну ділянку площею 0,4416 га для ведення підсобного господарства, що закріплена за ОСОБА_4 та знаходиться в с. Коржівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.
В матеріалах технічної документації міститься висновок Управління земельних ресурсів у Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 01 серпня 2008 року за №187, яким за наслідками розгляду технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_4 площею 0,4416 га, яка розташована на території Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, вказано, що земельна ділянка, яка передається у власність, вільна від будь-яких претензій третіх осіб. Обмеження у використанні земельної ділянки не накладаються.
Аналогічний висновок щодо видачі ОСОБА_4 . Державного акту на право власності на вищевказану земельну ділянку наданий районним відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області.
27 листопада 2008 року Коржівською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області на ім`я ОСОБА_4 виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №131618 на земельну ділянку площею 0,4416 га, кадастровий номер 6824284700:01:002:0041, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Коржівка Старокостянтинівського району Хмельницької області. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010874700050. Дані відомості про земельну ділянку внесенні до Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
У відповідності до матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 також вбачається встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі, а саме протоколом від 12 червня 2007 року представником ПП «Землеустрій» Баюн Г.М. в присутності землекористувача ОСОБА_1 та представників суміжних користувачів (А-Б землі ОСОБА_4 , Б-В землі Коржівської сільської ради, В-Г землі ОСОБА_5 , Г-А землі Коржівської сільської ради) проведено під підпис встановлення (погодження) меж земельної ділянки в натурі, яка знаходиться в адміністративних межах Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області. В натурі межі земельної ділянки закріплені межовими знаками встановленого зразка типу №3 (арматура) в кількості 4 штуки, які передані на зберігання землекористувачу. На підтвердження чого було складено акт про здачу довгострокових межових знаків від 12 червня 2007 року на зберігання ОСОБА_1 .
Рішенням Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 10 серпня 2007 року за №10 затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо виготовлення документів, що посвідчують право володіння (користування) земельною ділянкою, яка знаходиться у фактичному користуванні ОСОБА_1 в с. Коржівка Старокостянтинівського району Хмельницької області та передано їй безкоштовно у власність земельну ділянку площею 0,3990 га для ведення особистого селянського господарства в с. Коржівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.
В матеріалах технічної документації міститься висновок Управління земельних ресурсів у Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 27 червня 2008 року за №167, яким за наслідками розгляду технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 площею 0,3990 га, яка розташована на території Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, зазначено, що земельна ділянка, яка передається у власність, вільна від будь-яких претензій третіх осіб. Обмеження у використанні земельної ділянки не накладаються.
Такий же висновок щодо видачі ОСОБА_1 . Державного акту на право власності на вищевказану земельну ділянку наданий районним відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області 11 липня 2008 року за №177.
23 квітня 2009 року Коржівською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області на ім`я ОСОБА_1 виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №131512 на земельну ділянку площею 0,3990 г, кадастровий номер 6824284700:01:002:0040, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Коржівка Старокостянтинівського району Хмельницької області. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010974700029. Дані відомості про земельну ділянку внесенні до Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
Зі змісту висновку експерта №1021/023 за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи від 28 квітня 2023 року вбачається невідповідність каталогу координат земельних ділянок з кадастровими номерами 6824284700:01:002:0040, 6824284700:01:002:0041, 6824284700:01:002:0043 планам їх технічної документації, земельно-кадастрової документації та фактичного користування. Встановлено, що у фактичному користуванні ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 6824284700:01:002:0040 площею 0,3246 га, із юридично визначених на праві власності 0,3990 га. У фактичному користуванні ОСОБА_2 перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 6824284700:01:002:0041 площею 0,4299 га, із юридично визначених на праві власності 0,4416 га. У фактичному користуванні ОСОБА_6 перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 6824284700:01:002:0043 площею 0,4397 га, із юридично визначених на праві власності 0,3898 га.
Відповідно достатті 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За нормами ч. 1ст.4ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
Згідно ізст. 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Частиною першоюстатті 316 ЦК Українивизначено, що правом власностіє право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно із частиною першоюстатті 317 ЦК Українивласнику майна належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно достатті 328 ЦК Україниправо власності на нерухоме майно набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з частиною 1ст. 321 Цивільного кодексу Україниправо власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном (стаття 391 ЦК України).
У відповідності дост. 152 ЗК Українивласник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:а) визнання прав;б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;в) визнання угоди недійсною;г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;ґ) відшкодування заподіяних збитків;д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно з ч.1ст.79-1 ЗК Україниформування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Частинами 3,4 цієї статті передбачено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Частиною 13ст.79-1 ЗК Українивизначено, що земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України Про Державний земельний кадастр, не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
За змістомст.16 Закону України «Про державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
За нормами ч. 10 ст.24статті24 Закону України «Про державний земельний кадастр»державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок;якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду за змістом постанов від 23 липня 2018 року та від 14 березня 2019 року у цивільних справах відповідно № 760/8892/17 та №757/55244/17-ц сформував висновок про те, що суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
За правилами статей12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимогстатей 77-80 ЦПК України.
Наданий стороною позивачки, як письмовий доказ, висновок експерта не є доказом самовільного зайняття відповідачкою частини земельної ділянки позивачки, він містить висновки про невідповідність площ земельних ділянок та невідповідність каталогу координат земельних ділянок з кадастровими номерами 6824284700:01:002:0040, 6824284700:01:002:0041, 6824284700:01:002:0043 планам їх технічної документації, земельно-кадастрової документації та фактичного користування.
Згідно технічної документації заявлених суміжних земельних ділянок, а також з показань сторін в судовому засіданні вбачається встановлення та погодження сторонами меж в 2005 та 2007 роках, які по даний час не порушенні та не знищенні, про невідповідність площі своєї земельної ділянки позивачка заявила у 2018 році, відповідачка ж на протязі тринадцяти років без жодних до неї претензій до того і зараз добросовісно користується належною їй на праві власності земельною ділянкою, межі та площа якої не змінювались.
Оскільки заявлений факт самовільного заволодіння відповідачкою земельної ділянки позивачки не доведений належними, допустимими та достатніми доказами, суд дійшов висновку щодо недоведеності позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 81, 141, 264-265, 279 ЦПК України,
ухвалив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, повернення самовільно зайнятої частини земельної ділянки, відновлення меж, стягнення збитків.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
відповідачка: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Повний текст складено 25 липня 2023 року.
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2023 |
Оприлюднено | 31.07.2023 |
Номер документу | 112463455 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Завадська О. П.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Завадська О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні