Справа № 761/15110/23
Провадження № 2/761/7183/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мальцев Д.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві, усунення перешкод у користуванні власністю,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві про усунення перешкод у користуванні власністю, відповідно до якого просив: звільнити з-під податкової застави автомобіль Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що набувши право власності на автомобіль Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 , позивач не має змоги здійснити державну реєстрацію транспортного засобу з огляду на наявність обтяження відповідача.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.05.2023 року матеріали позову передані на розгляд судді Мальцева Д.О.
08.05.2023 ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва Мальцева Д.О. справу прийнято до свого провадження, прийнято рішення про розгляд справи за правилами позовного провадження в спрощеному порядку, без повідомлення сторін. Також, вказаною ухвалою відповідачам було встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
21.06.2023 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із викладенням заперечень проти неї.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 30 січня 2023 року брав участь в електронному аукціоні (торгах) Державного підприємства «СЕТАМ» з реалізації арештованого майна - лоту №521750, а саме: транспортного засобу марки Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 .
Вказаний транспортний засіб належав Товариству з обмеженою відповідальністю «Культурний Центр «Кінотеатр «Київ» (код ЄДРПОУ 21701876).
На підставі протоколу ДП «Сетам» №582093 від 30 січня 2023 року позивач став переможцем торгів. Ціна продажу склала 250001,00 грн., сума сплаченого гарантійного внеску 10306,70 грн., розмір додаткової винагороди організатору торгів 2193,35 грн., та сума, яку необхідно перерахувати на рахунок становить 237500,95 грн.
Позивач повністю оплатив вартість автомобілю Skoda Superb і став його власником, що підтверджується актом про проведені електронні торги від 14 лютого 2023р. за підписом головного державного виконавця Печерського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції Біляєвим Борисом Євгеновичем.
При спробі зареєструвати транспортний засіб в ТСЦ№8045 РСЦ МВС в м. Києві позивач дізнався про наявність обтяження №29695602 - податкової застави на майно згідно акту опису майна від 14 лютого 2022 року №109/26-15-13-02-16.
Позивач двічі звертався до відповідача із заявами про зняття обтяження (податкової застави).
Як зазначено у відповідях Головного управління ДПС у м.Києві (від 09.03.2023 та від 05.04.2023) на заяви Позивача, Головним управлінням ДПС у м. Києві складено акт опису майна від 14.02.2022 №109/26-15-13-02-16, до якого внесений автомобіль Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 та зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна податкову заставу 16.02.2022, реєстраційний номер 29695602. Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1-93.1.5 пункту 93.1 статті 93 ПКУ. Враховуючи викладене, ГУ ДПС у м. Києві не має законних підстав для зняття податкової застави.
Відповідно до п. 4 розділу Х Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2831/5, після повного розрахунку переможця за придбане майно (у тому числі сплати винагороди Організатору) на підставі протоколу про проведення електронних торгів та платіжного документа, що підтверджує сплату додаткової винагороди Організатору (у випадку, якщо майно реалізувалося за ціною, вищою стартової), виконавець протягом п`яти робочих днів складає акт про проведені електронні торги.
Згідно із пунктами 8, 9 цього розділу Порядку акт про проведені електронні торги є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, у випадках, передбачених законодавством. У разі придбання рухомого майна акт про проведений електронний аукціон є підставою для отримання майна у зберігача. Зазначений акт підтверджує виникнення права власності у особи, що придбала рухоме майно.
Згідно із п. 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1371 та у редакції на час виникнення спірних правовідносин), власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до п. 8 цього Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться, зокрема, на підставі документів, що посвідчують правомірність придбання транспортних засобів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, серед іншого, акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
На підставі аналізу наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що дії відповідача - Головного управління ДПС у м. Києві суперечать вимогам чинного законодавства та порушують права та законні інтереси позивача ОСОБА_1 , як власника транспортного засобу з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а згідно з ч. 1 ст. 16 цього Кодексу кожен має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі існування у платника податків податкового боргу.
Відповідно до п. 89.3 ст. 89 цього Кодексу майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
За приписами ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно із пунктом 93.2 статті 93 цього Кодексу підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених пунктом 93.1 цієї статті.
Оскільки, транспортний засіб автомобіль Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 , був придбаний на електронних торгах 30 січня 2023 року ОСОБА_1 в установленому законом порядку та із дотриманням відповідної процедури, набув право власності на це майно, а тому наявність податкової застави суперечить вимогам чинного законодавства, порушує права та законні інтереси позивача як власника рухомого майна.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Статтею 1 Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно зі ст.ст. 317 та 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з частиною першою статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Частиною 1 статті 386 цього Кодексу визначено, що держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
За правилами ч. 1 ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18) вказано, що "належний спосіб або способи захисту обумовлюються змістом порушеного права та характером його порушення. Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18)".
Враховуючи викладене та оцінюючи належність, допустимість кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що право позивача ОСОБА_1 на володіння, користування та розпоряджання своїм майном підлягає захисту шляхом звільнення транспортного засобу Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 , з-під податкової застави, яка зареєстрована 16.02.2022 за номером НОМЕР_3 .
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, що підтверджено документально.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 89, 141, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві, про усунення перешкод у користуванні власністю, - задовольнити в повному обсязі.
Звільнити з-під податкової застави, яка зареєстрована 16.02.2022, за номером 29695602 транспортний засіб марки Skoda Superb 1,8 TSI 2008 року випуску, колір: сірий, номер кузова НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 .
Стягнути з Головного управління ДПС у м.Києві /04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 44116011/ на користь ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 / судовий збір у розмірі 1 073,60 грн.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2023 |
Оприлюднено | 14.08.2023 |
Номер документу | 112767996 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Мальцев Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні