Ухвала
від 15.08.2023 по справі 237/2200/22
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 237/2200/22

Номер провадження 1-кс/237/584/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.08.23 року м. Курахове

Слідчий суддя Мар`їнського районного суду Донецької області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 , слідчого ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність слідчого та про закриття кримінального провадження №42020050000000257 від 26.06.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді із скаргою на бездіяльність слідчого та про закриття кримінального провадження № 42020050000000257 від 26.06.2020, в резулятивній частині якої просить: визнати недотримання слідчими слідчого управління ГУ Національної поліції в Донецькій області розумних строків проведення досудового розслідування зазначеного кримінального провадження та закриття кримінального провадження у порядку ч. 9 статті 284 КПК України, у зв`язку із закінчення строків досудового розслідування.

Слідчий в судовому засідання, просив відмовити в задоволенні скарги.

Прокурор у судове засідання не з`явився, про місце і час розгляду скарги повідомлений належним чином.

Дослідивши подану скаргу та долучені в її обґрунтування матеріали, заслухавши пояснення адвоката та перевіривши заперечення слідчого та прокурора, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність відмови у її задоволенні, виходячи з наступного.

Згідно до ч. 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що віднесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим кодексом.

Порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого, прокурора під час досудового розслідування чітко визначено та регламентовано Главою 26 Кримінального процесуального кодексу України.

Поряд з цим, відповідно до ст. 303 КПК України, а саме ч. 1 цієї статті, законодавцем передбачено оскарження у суді бездіяльності слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк; рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування; рішення слідчого про закриття кримінального провадження; рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи; рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим; рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки; рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій; рішення слідчого, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу; рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування; повідомлення слідчого, прокурора про підозру після спливу одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом.

Отже, ч. 1 ст. 303 КПК України передбачений перелік рішень, дій, бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування, який є вичерпним.

З матеріалів скарги вбачається, що на адресу СУ ГУНП в Донецькій області 24.04.2023 надійшло клопотання адвоката АО «IDЛІГА ГРУП» ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження № 42020050000000257 від 26.06.2020 на підставі п.2 ч 1 ст. 284 КПК України, у задоволенні якого слідчим ОСОБА_6 було відмовлено, про що складено відповідну постанову від 26.04.2023.

Зазначене на думку сторони захисту є безпідставним, прийнятим в порушення норм процесуального кримінального законодавства та фактичним порушення розумних строків кримінального провадження.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 303 КПК України під час досудового розслідування стороною захисту, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування може бути оскаржена відмова слідчого, прокурора в задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених п. 9-1 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Як вбачається зі змісту п. 9-1 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається у разі, якщо існує не скасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених п. п. 1, 2, 4, 9 ч. 1 ст. 284 КПК України, у кримінальному провадженні щодо того самого діяння, що розслідувалось з дотриманням вимог щодо підслідності.

Будь-яких відомостей проте, що існує не скасована постанова слідчого або прокурора про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених п.п. 1,2,4,9ч. 1ст. 284КПК України у кримінальному провадженні щодо того самого діяння, що розслідувалось з дотриманням вимог щодо підслідності, суду не надано.

При вказаних обставинах, постанова слідчого від 26.06.2023 про відмову у задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження № 42020050000000257 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України не може бути оскаржена, оскільки відповідно до ст. 303 КПК України, перелік оскаржуваних рішень носить виключний характер, і можливості оскаржувати постанову слідчого про відмову у задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження з підстав не зазначених п. 11 ч. 1 ст. 303 КПК, не передбачає.

Щодо звернення із скаргою до слідчого судді на бездіяльність слідчих слідчого управління ГУ Національної поліції в Донецькій області та визнання недотримання ними розумних строків проведення досудового розслідування, вважаю сторона захисту діяла передчасно, оскільки відповідно до приписів ч. 1 ст. 303 КПК України оскарженню підлягає рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем, прокурором під час досудового розслідування.

Слід роз`яснити, що відповідно до ст. 308 КПК України підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право оскаржити прокурору вищого рівня недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем, прокурором під час досудового розслідування. Прокурор вищого рівня зобов`язаний розглянути скаргу протягом трьох днів після її подання і в разі наявності підстав для її задоволення надати відповідному прокурору обов`язкові для виконання вказівки щодо строків вчинення певних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень. Особа, яка подала скаргу, невідкладно письмово повідомляється про результати її розгляду.

Повноваження слідчого судді при розгляді скарг заявника, потерпілого, його представника чи законного представника, підозрюваного, його захисника чи законного представника, володільця тимчасово вилученого майна на стадії досудового розслідування зводяться до права на зобов`язання сторони кримінального провадження, якою є слідчий або прокурор, вчинити процесуальні дії, як-то розглянути клопотання/скаргу, проте рішення по суті викладеного приймає слідчий (прокурор) самостійно.

У ч. 5 ст. 40 КПК України визначено, що слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що подана скаргав частині визнання недотримання розумних строків проведення досудового розслідування не може бути предметом розгляду у порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування, передбаченого ч. 1 ст. 303 КПК України, оскільки відсутнє рішення прокурора про відмову.

Щодо закриття кримінального провадження у зв`язку із закінчення строків досудового розслідування у порядку ч. 9 статті 284 КПК України, прихожу до наступного.

Згідно з вимогами ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;

2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 1ст. 294 КПК України передбачено, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2і3частиничетвертоїстатті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 9 ст. 284 КПК України, якщо закінчилися строки досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру, встановлені частиною першою статті 219 цього Кодексу, слідчий суддя може винести ухвалу про закриття кримінального провадження за клопотанням іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника.

Відповідно до ч. 8 ст. 615 КПК України у кримінальних провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру на дату введення воєнного стану, строк від зазначеної дати до дати припинення чи скасування воєнного стану не зараховується до загальних строків, передбачених статтею 219 цього Кодексу.

З наданих матеріалів встановлено, що слідчими слідчого управління ГУ Національної поліції в Донецькій здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020050000000257 від 26.06.2020, за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ «Євромінерал» (ЄДРПОУ 34850038), що призвели до ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Згідно копії витягу з кримінального провадження № 42020050000000257 дата внесення відомостей до ЄРДР 26.06.2020.

В межах кримінального провадження жодній особі не повідомлено про підозру.

Злочин, передбачений ч. 3 ст. 212 КК України, відповідно до ст. 12 КК України, є тяжким злочином, тобто строк його розслідування становить вісімнадцять місяців.

23.06.2021 слідчим кримінальне провадження № 42020050000000257закрите на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України. 01.07.2021 зазначене рішення слідчого скасовано прокурором, а досудове розслідування відновлено.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 28.12.2021 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020050000000257 продовжено на 6 місяців, тобто до 03.07.2022.

24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133, від 18 квітня 2022 року № 259, від 18 травня 2022 року № 341, від 12 серпня 2022 року № 573, від 7 листопада 2022 року № 757, а також від 6 лютого 2023 року № 58 (строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб), від 01.05.2023р. №254/2023, яким продовжено строк дії воєнного стану з 20.05.2023 строком на 90 діб, тобто 18.08.2023)

Таким чином, станом на день розгляду клопотання строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020050000000257 від 26.06.2020триває та закінчиться через 04 місяці 10днів після дати припинення чи скасуваннявоєнного стану.

На підставі зазначеного, у слідчого судді відсутні підстави для задоволення клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження № 42020050000000257 від 26.06.2020, в порядку ч. 9 ст. 284 КПК України.

Керуючись ст. ст. 3, 7, 8 , 22,56,93,136,220,278,303,307 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність слідчого та про закриття кримінального провадження №42020050000000257 від 26.06.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - залишити без задоволення.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.08.2023
Оприлюднено18.08.2023
Номер документу112851632
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —237/2200/22

Ухвала від 15.08.2023

Кримінальне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 12.06.2023

Кримінальне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 27.02.2023

Кримінальне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 22.09.2022

Кримінальне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні