номер провадження справи 22/108/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.08.2023 Справа № 908/1694/23
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В.,
Розглянувши без повідомлення (виклику) учасників справи матеріали справи № 908/1694/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання (вул. Олександрівська, буд. 35, м. Запоріжжя, 69063)
до відповідача: Державного закладу Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій Бердянський Міністерства охорони здоров`я України (вул. Макарова, буд. 5 А, м. Бердянськ, Запорізька область, 71106)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго (вул. Сталеварів, буд. 14, м. Запоріжжя, 69035)
про стягнення 473 781,73 грн.
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог та заяви позивача
22.05.2023 до Господарського суду Запорізької області через систему Електронний суд надійшла позовна заява (вих. № 6655 від 19.05.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання до Державного закладу Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій Бердянський Міністерства охорони здоров`я України про стягнення 473781,73 грн. заборгованості, яка складається з: заборгованості за спожиту електричну енергію за період: травень грудень 2022 у розмірі 438278,49 грн.; суми інфляційних втрат у розмірі 27539,99 грн., нарахованих за період: 01.08.2022-30.04.2023; 3% річних від суми заборгованості у розмірі 7963,25 грн., нарахованих за період: 19.07.2022-15.05.2023.
Від оператора системи розподілу ПАТ Запоріжжяобленерго позивачем отримано повідомлення про тимчасове переведення відповідача (споживача) на постачання електричної енергії з ресурсу постачальника універсальних послуг починаючи з 16.05.2022. Отже, договірні відносини між позивачем та відповідачем відбуваються на підставі публічного договору, який розміщений на офіційному сайті електропостачальника. На електронну адресу відповідача були направлені рахунки за постачання електроенергії постачальником універсальних послуг за період: травень грудень 2022, відповідно до яких обсяг використаної електроенергії відповідачем склав 91098 кВт/год. на загальну суму 438278,49 грн. Спожитий обсяг електроенергії за спірний період підтверджується листом/повідомленням від 02.03.2023 адміністратора комерційного обліку - ПАТ Запоріжжяобленерго. Вказана сума відповідачем оплачена не була, що стало підставою для звернення до господарського суду.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
2. Позиція (аргументи) відповідача. Заяви відповідача
Відповідач відзив на позов не надав.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
3. Пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, щодо позову або відзиву
12.06.2023 на електронну пошту суду надійшло пояснення. 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії шляхом підписання заяви-приєднання. ПАТ Запоріжжяобленерго, як оператор системи підтверджує, що у період з травня по грудень 2022 відповідачу за договором про надання послуг з розподілу № 213 було надано послуги з розподілу в обсязі 91098 кВт/год. Розрахунок було здійснено за середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року з застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії та з урахуванням умов договору. Коригування обсягів електроенергії цього періоду за точками обліку за договором № 213 відповідача не проводилося. ПАТ «Запоріжжяобленерго» здійснює визначення обсягів спожитої електричної енергії споживачам відповідно до вимог ПРРЕЕ, ККОЕЕ та договору з урахуванням особливостей, встановлених Положенням про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків міжучасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України № 148 від 13.04.2022. Пунктом 9 даного Положення, зокрема, встановлено, що обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду на території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
4. Процесуальні питання, вирішені судом
Відповідно до протоколу розподілу судової справи між суддями від 22.05.2023 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1694/23 та визначено до розгляду судді Ярешко О.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 29.05.2023 суддею Ярешко О.В. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/1694/23. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи; розгляд справи по суті розпочати через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі. На підставі ст. 50 ГПК України залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго. Встановлено відповідачу строк для подання до суду: - відзиву на позов із доказами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; - заперечень на відповідь на відзив з документами, що підтверджують надіслання заперечень і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено позивачу строк для подання до суду: відповіді на відзив із документами, що підтверджують надіслання відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи - протягом 5 днів з дня отримання відзиву. Встановлено третій особі строк для подання до суду: - пояснення щодо позову із доказами, що підтверджують надіслання (надання) пояснення і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; - пояснення щодо відзиву з документами, що підтверджують надіслання пояснень і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 5 днів з дня отримання відзиву. У строк до 09.06.2023 зобов`язано третю особу подати до суду письмове пояснення щодо спожитого обсягу електроенергії відповідачем за період: травень-грудень 2022 (лист ПАТ Запоріжжяобленерго № 007-66/1313 від 02.03.2023) з урахуванням місцезнаходження відповідача на тимчасово окупованій території, з зазначенням порядку визначення спожитого обсягу електроенергії.
Відповідно до відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданої на запит суду, адресою реєстрації відповідача - Державного закладу Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій Бердянський Міністерства охорони здоров`я України є: вул. Макарова, буд. 5 А, м. Бердянськ, Запорізька область, 71106.
Згідно наказу № 309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, Бердянська міська територіальна громада Бердянського району Запорізької області (місцезнаходження відповідача) тимчасово окупована Російською Федерацією.
Поштові відділення, які розташовані на даній території, тимчасово не працюють.
Згідно ч. 1 ст. 12-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території, якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
Враховуючи наведені приписи законодавства, відповідача про судовий розгляд справи повідомлено через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, що розміщено 29.05.2023. Копія ухвали надіслана на електронну пошту відповідача. Телефонограма щодо судового розгляду справи відповідачу передана не була у зв`язку з відсутністю телефонного зв`язку з відповідачем.
Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що судом, згідно чинного законодавства, вжито усіх можливих заходів щодо повідомлення відповідача про судовий розгляд справи, суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті.
Оскільки розгляд справи здійснювався без виклику представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилося.
У зв`язку з перебуванням судді Ярешко О.В. у відпустці з 07.07.2023, рішення по суті ухвалено судом 21.08.2023.
5. Обставини справи, встановлені судом, та докази що їх підтверджують
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії», універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та/або малому непобутовому споживачу, який знаходиться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії. Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно п. 7 Постанови від 14.03.2018 № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
У підпункті 1.2.15 пункту 1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
ТОВ Запоріжжяелектропостачання отримано від ПАТ Запоріжжяобленерго повідомлення від 11.05.2022 № 007-72/2461, згідно якого, на виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії (Наказу № 104 від 04.03.2022) Міністерства енергетики України «Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії» ПАТ Запоріжжяобленерго повідомило про зміну електропостачальника споживачу: Державному закладу Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій Бердянський Міністерства охорони здоров`я України (попередній електропостачальник ПА «ЕК Барвінок»).
Враховуючи наведене, між Товариством з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання (постачальник, позивач у справі) та Державним закладом Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій Бердянський Міністерства охорони здоров`я України (споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання.
За умовами договору (п. 2.1), постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 5.1, споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією.
Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п. 5.2).
Ціна (тариф) на електричну енергію, згідно з п. 5.7 договору, має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором.
Відповідно до п.п. 5.8, 5.9, 5.10, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Споживач, згідно з п. 6.2.1, зобов`язався забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору. Постачальник, згідно з п. 7.1.1, має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію.
Згідно з п. 4 додатку 3 «Комерційна пропозиція «Універсальна» про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» юридичним особам та фізичним особам-підприємцям на період воєнного стану», розрахунковий період для обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 01 числа розрахункового місяця по останній день розрахункового місяця. 100% попередня оплата здійснюється не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Остаточний розрахунок має здійснюватися не пізніше 5 (п`яти) робочих днів після закінчення розрахункового періоду на підставі самостійно отриманого споживачем у постачальника рахунку. Обсяги попередньої оплати визначаються шляхом множення замовленого обсягу постачання електричної енергії на ціну універсальної послуги у відповідному розрахунковому періоді та підлягають оплаті незалежно від отримання рахунку постачальника. У разі неодержання рахунку, споживач самостійно оформлює платіжні документи та здійснює оплату на їх підставі у строки, передбачені умовами даного розділу.
Позивачем були виписані відповідачу рахунки на оплату спожитої електроенергії: № 53000213220519 від 31.05.2022 на суму 5377,01 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 1406 кВт.год, кінцевий термін оплати: 07.06.2022); № 53000213220619 від 30.06.2022 на суму 9779,10 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 2221 кВт.год, кінцевий термін оплати: 07.07.2022); № 53000213220719 від 31.07.2022 на суму 145180,06 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 31445 кВт.год, кінцевий термін оплати: 08.08.2022); № 53000213220819 від 16.09.2022 на суму 114287,68 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 25303 кВт.год, кінцевий термін оплати: 23.09.2022); № 53000213220919 від 30.09.2022 на суму 56518,93 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 12068 кВт.год, кінцевий термін оплати: 07.10.2022); № 53000213221019 від 31.10.2022 на суму 49891,57 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 9196 кВт.год, кінцевий термін оплати: 07.11.2022); № 53000213221119 від 13.12.2022 на суму 33842,50 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 5637 кВт.год, кінцевий термін оплати: 20.12.2022); № 53000213221219 від 31.12.2022 на суму 23401,64 грн. (обсяг спожитої електроенергії: 3822 кВт.год, кінцевий термін оплати: 09.01.2023), всього на загальну суму 438278,49 грн. (загальний обсяг спожитої електроенергії 91098 кВт.год).
Вказані рахунки надіслані позивачем на електронну пошту відповідача.
В матеріалах справи наявна копія листа ПАТ Запоріжжяобленерго від 02.03.2023 вих. № 007-66/1313 щодо здійснення ТОВ Запоріжжяелектропостачання постачання електричної енергії споживачу ДЗ «Дитячий санаторій Бердянський» у розрахункових періодах з 16.05.2022 по 31.12.2022 в обсязі 91098 кВт.год.
Позивач надіслав на електронну пошту відповідача вимогу від 28.02.2023 № 5160 щодо оплати суми 438278,49 грн.
6. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при ухваленні рішення
Згідно ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається. Зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічний припис містить ст. 193 ГК України.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставою виникнення цивільних прав і обов`язків є договір.
За приписами ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 7 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно ч. 1 ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Згідно п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, договір про постачання електричної енергії споживачу це домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.
Згідно п.п. 4.12, 4.13 даних Правил, розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у встановлений строк.
Згідно матеріалів справи, відповідачем було спожито у період з травня по грудень 2022 року електричну енергію в загальному обсязі 91098 кВт.год, що підтверджується даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку ПАТ «Запоріжжяобленерго». Загальна сума спожитої електричної енергії складає 438278,49 грн.
Згідно наказу від 25.04.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прийнято наказ № 75 Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», який втратив чинність 27.12.2022, Бердянська міська територіальна громада Бердянського району Запорізької області (місцезнаходження відповідача) розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прийнято наказ № 309 Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Згідно вказаного наказу, Бердянська міська територіальна громада Бердянського району Запорізької області (місцезнаходження відповідача) тимчасово окупована Російською Федерацією.
Наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану.
Згідно з пунктом 9 даного Положення, обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються: - з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення); - приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об`єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам; - приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача; - у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу. Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи;
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано лист ПАТ «Запоріжжяобленерго» щодо обсягів споживання відповідачем електроенергії в спірних періодах, в якому зазначено обсяг споживання в кВт/год.
Згідно письмового пояснення ПАТ «Запоріжжяобленерго», що надійшло на електронну пошту суду 12.06.2023, у період з травня по грудень 2022 відповідачу за договором про надання послуг з розподілу № 213 було надано послуги з розподілу в обсязі 91098 кВт/год. Розрахунок було здійснено за середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року з застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії та з урахуванням умов договору. Коригування обсягів електроенергії цього періоду за точками обліку за договором № 213 відповідача не проводилося.
Згідно ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Враховуючи подані позивачем докази на підтвердження споживання відповідачем електроенергії в спірному періоді з травня по грудень 2022, оскільки відповідач споживання електроенергії не заперечив, позовні вимоги не спростував, суд вважає доведеним факт споживання відповідачем у спірному періоді електроенергії в загальному обсязі 91098 кВт.год на загальну суму 438278,49 грн.
Доказів погашення заборгованості матеріали справи не містять та сторонами не подані.
Враховуючи наведене, з відповідача на користь позивача слід стягнути 438278,49 грн. основного боргу, позов у цій частині визнається судом обґрунтованим.
Відповідно ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19, зобов`язання зі сплати інфляційних та річних процентів є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного зобов`язання і поділяє його долю. Відповідно, й вимога про сплату інфляційних та річних процентів є додатковою до основної вимоги (пункт 43 мотивувальної частини постанови).
У разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини другої статті 625 ЦК України) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.
Розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, зроблені позивачем, судом перевірені та визнаються правильними.
Таким чином, з відповідача на користь позивача стягується 7963,25 грн. 3% річних та 27539,99 грн. інфляційних втрат.
Позов у цілому задовольняється судом повністю.
7. Судові витрати
Відповідно п. 2 ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Таким чином, судовий збір у сумі 7106,73 грн. стягується з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного закладу Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій Бердянський Міністерства охорони здоров`я України (вул. Макарова, буд. 5 А, м. Бердянськ, Запорізька область, 71106, код ЄДРПОУ 01992966) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання (вул. Олександрівська, буд. 35, м. Запоріжжя, 69063, код ЄДРПОУ 42093239) 438278 (чотириста тридцять вісім тисяч двісті сімдесят вісім) грн. 49 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію за період: травень грудень 2022; 27539 (двадцять сім тисяч п`ятсот тридцять дев`ять) грн. 99 коп. інфляційних втрат, нарахованих за період: 01.08.2022-30.04.2023; 7963 (сім тисяч дев`ятсот шістдесят три) грн. 25 коп. 3% річних, нарахованих за період: 19.07.2022-15.05.2023; 7106 (сім тисяч сто шість) грн. 73 коп. судового збору.
Відповідно ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 21 серпня 2023.
Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.В. Ярешко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 23.08.2023 |
Номер документу | 112935549 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Ярешко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні