Рішення
від 10.08.2023 по справі 914/985/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.08.2023 Справа № 914/985/21

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні по суті матеріали справи

за позовом: Керівника Галицької окружної прокуратури м. Львова, м. Львів, в інтересах держави,до відповідача 1: до відповідача 2:Львівської міської ради, м. Львів, Фізичної особи-підприємця Баранецького Ростислава Богдановича , с. Ралівка Самбірського району Львівської області,про: визнання незаконними та скасування пунктів рішень органу місцевого самоврядування, визнання недійсним договору оренди землі, припинення права користування земельною ділянкою, повернення земельної ділянки, скасування державної реєстрації об`єкту нерухомого майна, припинення права власності та зобов`язання відповідача 2 звільнити земельну ділянку шляхом знесення (демонтажу) розміщеної на ній споруди станції технічного обслуговування.За участю:прокурора:Максимовська С. С.відповідача 1:Коржевич У. Ф. - представник,відповідача 2:П`ятковський А. П. - адвокат,Судові процедури.

1. На розгляд суду прокурором подано позов до відповідача 1: Львівської міської ради та відповідача 2: ФОП Баранецького Р. Б. про:

визнання незаконними та скасування пунктів 2, 3 ухвали Львівської міської ради № 3475 від 17.05.2018 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 № С-4483»;

визнання незаконним та скасування пунктів 1, 2.1.1. ухвали Львівської міської ради № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р. Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 »;

визнання недійсним договору оренди землі № С-4631 від 20.02.2019, укладеного між Львівською міською радою та Баранецьким Р. Б. щодо земельної ділянки кадастровий номер № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1413760346101);

припинення Баранецькому Р. Б. права користування земельної ділянки кадастровий номер № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га, скасувавши державну реєстрацію 27.02.2019 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно іншого речового права - права Баранецького Р. Б. на оренду даної земельної ділянки (реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1413760346101, номер запису про інше речове право: 30541020, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 45792149 від 04.03.2019);

скасування державної реєстрації 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з відкриттям розділу об?єкту нерухомого майна - нежитлової будівлі літера Б-1 площею 326,3 кв.м. на АДРЕСА_1 (ресстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1820214646101, індексний номер рішення: 46668318 від 26.04.2019);

припинення Баранецькому Р.Б. права власності на нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326.3 кв.м. на АДРЕСА_1 , скасувавши державну реєстрацію 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності Баранецького Р. Б. на дану будівлю (реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1820214646101, номер запису про право власності: 31365697, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 46668318 від 26.04.2019);

зобов?язання Баранецького Р. Б. (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) звільнити земельну ділянку кадастровий № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га шляхом знесення (демонтажу) розміщеної на ній споруди станції технічного обслуговування автомобілів.

2. Ухвалою суду від 20.04.2021 позовну заяву прийнято та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.05.2021.

3. 14.05.2021 ФОП Баранецьким Р. Б. подано відзив на позов, у якому заперечує доводи прокурора заявлені у позові. Разом з відзивом відповідачем 2 подано клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи, у якому просить поставити експерту питання чи є спірний об`єкт нерухомим майном.

4. Протокольною ухвалою суду від 18.05.2021 відкладено підготовче засідання на 02.06.2021.

5. 21.05.2021 прокурором подано відповідь на відзив та заяву про забезпечення позову, у якій заявник просив накласти арешт на нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326,3 кв.м, яка знаходиться на АДРЕСА_1 .

6. Ухвалою суду від 24.05.2021 відмовлено у задоволенні заяви прокурора про забезпечення позову.

7. Також 26.05.2021 прокурором подано заперечення на клопотання відповідача 2 про призначення судової експертизи.

8. Від відповідача 2 28.05.2021 надійшли письмові заперечення по суті справи.

9. Ухвалою суду від 02.06.2021 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 29.06.2021. Вподальшому підготовче засідання відкладалось на 06.07.2021, на 13.07.2021 та на 20.07.2021, що відображено в протоколах суду.

10. 06 липня 2021 року відповідач 1 подав до суду письмові пояснення у яких повідомив, що проти заявлених вимог прокурора про визнання незаконними та скасування пунктів ухвал ЛМР заперечує в повному обсязі. Щодо інших заявлених вимог вважає, що такі підлягають задоволенню.

11. 13.07.2021 Львівська міська рада подала письмові пояснення у яких повідомила, що заперечує проти позовних вимог про визнання незаконними та скасування пунктів ухвал та визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між ЛМР та Баранецьким Р. Б. , щодо інших позовних вимог то такі підлягають задоволенню.

12. Також 13.07.2021 відповідачем 2 подано пояснення у яких заперечуються обставини, вказані органом місцевого самоврядування у його письмових поясненнях, а 19.07.2021 додаткові пояснення щодо позовних вимог.

13. Ухвалою суду від 20.07.2021 призначено судову експертизу, на вирішення експерта поставлено наступні питання: - Чи є об`єкт «Станція технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 326,3 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 », що належить на праві власності Баранецькому Р. Б. , нерухомим майном? - Чи відповідає об`єкт «Станція технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 326,3 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 » робочому проекту, розробленому ТзОВ «Фазис» (ліцензія АВ № 369939 від12.12.2007 року) на замовлення фізичної особи-підприємя Волоцюги Богдана Дмитровича на виконання рішення Львівської міської ради № 782 від 01.08.2008, яким передбачено будівництво двоповерхової станції технічного обслуговування автомобілів на основі з фундаментних блоків з використанням бетонного залиття? Провадження у справі зупинено.

14. 30 березня 2023 року до суду повернулись матеріали справи разом з висновком експерта.

15. Ухвалою суду від 04.04.2023 поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 02.05.2023. підготовче засіданні протокольною ухвалою суду від 02.05.2023 відкладено на 18.05.2023.

16. 12.05.2023 прокурор подав клопотання про виклик експерта в судове засідання.

17. Ухвалою суду від 18.05.2023 викликано у підготовче засідання експерта Львівського НДІСЕ для надання усних пояснень щодо виконаного нею висновку та відкладено підготовче засідання на 27.06.2023.

18. Ухвалою суду від 27.06.2023 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 06.07.2023.

19. У судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошувались перерви до 20.07.2023, до 03.08.2023 та до 10.08.2023.

20. Також, 27.07.2023 відповідачем 2 подано до суду копію Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та копію Витягу з ДЗК від 01.06.2021. Прокурор 03.08.2023 подав письмові заперечення щодо прийняття вказаних доказів. Суд протокольною ухвалою поновив відповідачу 2 строк для подання відповідних доказів та прийняв їх до розгляду і долучив до матеріалів справи.

21. У судовому засіданні 10.08.2023 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позиції сторін.

Аргументи прокурора (т. 1 а.с. 1 - 23).

22. Львівською міською радою надано, а Баранецьким Р. Б. отримано в оренду земельну ділянку кадастровий № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га за п.п. 2, 3 ухвали № 3475 від 17.05.2018, п.п. 1, 2.1.1 ухвали № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р. Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » та договором оренди землі № С-4631 від 20.02.2019 всупереч вимогам ч. 2 ст. 124, ч.ч. 1. 2. 3 ст. 134 ЗК України - без проведення земельних торгів (аукціону). При цьому, спірну земельну ділянку кадастровий № 4610136800:04:002:0034 надано у межах червоних ліній з порушенням порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, що відповідно до вимог ст. 21 ЗК України, є підставою для визнання недійсними рішення про надання земельної ділянки, угоди щодо неї, її державної реєстрації.

23. Поряд з тим, Баранецьким Р. Б. порушено умови оренди земельної ділянки, передбачені спірними ухвалою № 4480 від 20.12.2018 та договором оренди землі № С-4631 від 20.02.2019. Так, ухвалою № 4480 від 20.12.2018 Львівська міська рада надала спірну земельну ділянку Баранецькому Р. Б. для обслуговування тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів з умовою - без оформлення права власності на цей об`єкт.

24. Однак, 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано з відкриттям розділу тимчасову споруду станції технічного обслуговування автомобілів як об`єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326,3 кв.м на АДРЕСА_1 . Того ж дня, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право приватної власності Баранецького Ростислава Богдановича на вказану нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326,3 кв.м.

25. Таким чином, Баранецьким Р. Б. порушено встановлені ухвалою № 4480 від 20.12.2018 та договором оренди землі № С-4631 від 20.02.2019 обмеження щодо об`єкта оренди, що тягне за собою припинення оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації тимчасової споруди як об`єкту нерухомого майна та прав на неї.

26. З урахуванням наведеного, підлягають визнанню незаконними та скасуванню п. п. 2, 3 ухвали Львівської міської ради № 3475 від 17.05.2018 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 № С-4483», п.п. 1, 2.1.1 ухвали Львівської міської ради № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р. Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 », недійсним договір оренди землі № С-4631 від 20.02.2019, а земельна ділянка кадастровий № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1413760346101) - поверненню територіальній громаді м. Львова шляхом скасування державної реєстрації 27.02.2019 іншого речового права - права її оренди Баранецьким Р. Б . Також підлягають скасуванню державна реєстрація 24.04.2019 з відкриттям розділу об`єкту нерухомого майна - нежитлової будівлі літера Б-1 площею 326,3 кв.м. на АДРЕСА_1 та право власності Баранецького Р.Б. на цей об`єкт.

Позиція Львівської міської ради (т. 2 а.с. 22-30, 66-67).

27. Щодо вимог, які відповідач 1 заперечував у заяві по суті спору, зокрема про: - про визнання незаконними та скасування п.п. 2, 3 ухвали ЛМР № 3475 від 17.05.2018 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 № С-4483», - визнання незаконними та скасування п.п. 1, 2.1.1 ухвали ЛМР № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 ».

28. У судововому засіданні при розгляді справи по суті, представник ЛМР визнала позов повністю і просила його задовольнити. Визнаючи позовні вимоги про визнання недійсними та скасування пунктів ухвал міської ради, мотивувала тим, що орган місцевого самоврядування допустив помилку і самостійно її виправити не може (не може самостійно скасовувати свої рішення), лише у спосіб визначений прокурором.

29. Щодо решти вимог, які Міська рада вважає, що підлягають задоволенню. Жодних дозвільних документів чи документів на прийняття об`єкта нерухомого майна в експлуатацію по АДРЕСА_1 ні Львівська міська рада, ані її виконавчі органи не видавали. Зареєструвавши у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності на нежитлову будівлю літ. Б-1, площею 326,3 кв.м. по АДРЕСА_1 , ФОП Баранецький Р. Б. порушив вимоги ухвали Львівської міської ради № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » та договору оренди землі від 20.02.2019. Тому Державна реєстрація тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів як об`єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю літ. Б-1 площею 326,3 кв.м. на АДРЕСА_1 як об`єкту нерухомого майна та державна реєстрація права власності Баранецького Р.Б. на неї підлягають скасуванню.

30. Рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 01.08.2008 № 782 «Про проектування і встановлення фізичною особою-підприємцем Волоцюгою Б. Д. тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів на два пости на АДРЕСА_1 без права капітального будівництва зі знесенням існуючої нежитлової металевої споруди та без оформлення права власності», на яке посилається ФОП Баранецький Р. Б. у своєму відзиві, було дозволено ФОП Волоцюзі Б. Д. проектування тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів на два пости на АДРЕСА_1 без права капітального будівництва зі знесенням існуючої нежитлової металевої споруди та без оформлення права власності.

31. Пунктом 2, 3 рішення виконавчого комітету ЛМР від 01.08.2008 № 782 було передбачено: - ФОП Волоцюзі Б. Д. : 1. У встановленому порядку отримати у департаменті містобудування вихідні дані на проектування тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів на два пости без оформлення права власності. 2. Розробити у ліцензованій проектній організації робочий проект та погодити його у департаменті містобудування. 3. Після встановлення тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів та виконання робіт з благоустрою здійснити виконавче знімання території, матеріали зйомки передати у департамент містобудування - Департаменту економічної політики у встановленому порядку видати дозвіл на відкриття тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів.

32. Так, відповідач 1 вказує, що ФОП Баранецький Р. Б. завідомо протиправно, всупереч волі власника орендованої земельної ділянки - Львівської міської ради зареєстрував право власності на станцію технічного обслуговування автомобілів, що свідчить про намір заволодіти земельною ділянкою комунальної власності. Тому Міська рада вважає, що заявлені 4 - 7 позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позиція ФОП Баранецького Р. Б. (т. 1 а.с. 65-71).

33. Ухвалою Львівської міської ради № 2704 від 20.10.2005 погоджено ПП Волоцюзі Б. Д. місце розташування та надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,049 га на АДРЕСА_1 в оренду терміном на 5 років для розміщення та обслуговування збірно-розбірного тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів. Ухвалою Львівської міської ради № 904 від 07.06.2007 затверджено ПП Волоцюзі Б. Д. проект відведення земельної ділянки площею 0,049 га на АДРЕСА_1 в оренду терміном на 5 років за рахунок земель, що не надані у власність або користування, за функцією використання - землі комерції для розміщення та обслуговування тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів, у тому числі в межах червоних ліній земельної ділянки площею 0,049 га з обмеженнями.

34. Право на проектування та встановлення станції технічного обслуговування автомобілів на АДРЕСА_1 було надано ФОП Волоцюзі Б. Д. рішенням Львівської міської ради № 782 від 01.08.2008 року. При цьому, пунктом 2.1 зазначеного рішення фізичну особу-підприємця Волоцюгу Богдана Дмитровича зобов`язано отримати вихідні дані на проектування станції технічного обслуговування автомобілів, а п.2.2 вказаного рішення - розробити у ліцензованій проектній організації робочий проект тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів.

35. Законодавством, чинним на момент будівництва ФОП Волоцюгою Б. Д. станції технічного обслуговування автомобілів на АДРЕСА_1 , було визначено різні порядки: «а» будівництва об`єкта містобудування і «б» встановлення малої архітектурної форми та, відповідно, отримання різної документації для вказаних цілей. Так, будівництво об`єкта містобудування здійснювалось на підставі вихідних даних на проектування, у відповідності до проектної документації, погодженої компетентними органами, відповідність вимогам законодавства якої підтверджено експертними висновками. У свою чергу, встановлення малої архітектурної форми здійснювалось на підставі паспорта прив`язки малої архітектурної форми та дозволу на розміщення малої архітектурної форми (згідно затвердженої форми, наведеної в додатку до Типових правил). Окрім цього, Типовими правилами встановлено, що стаціонарна мала архітектурна форма - це одноповерхова споруда площею до 30 кв.м., яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей, - кіоск, одноповерховий павільйон тощо.

36. Відповідно до вказаного, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 782 від 01.08.2008 ФОП Волоцюзі Богдану Дмитровичу надано право на проектування та встановлення станції технічного обслуговування автомобілів на АДРЕСА_1 , та яким його зобов`язано розробити у ліцензованій проектній організації робочий проект тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів на підставі отриманих вихідних даних, фактично передбачено підготовку та отримання документів, необхідних для будівництва об`єкта містобудування. Так, вказаним чи будь-якими іншими рішеннями рішенням Львівської міської ради чи її виконавчого комітету не передбачено отримання фізичною особою-підприємцем Волоцюгою Богданом Дмитровичем документів для встановлення малої архітектурної форми.

37. Як вбачається з робочого проекту, розробленого ТзОВ «Фазис» (ліцензія АВ №369939 від 12.12.2007) на замовлення ФОП Волоцюги Б. Д. на виконання рішення Львівської міської ради № 782 від 01.08.2008, ним передбачено будівництво двоповерхової станції технічного обслуговування автомобілів на основі з фундаментних блоків з використанням бетонного залиття. Вказане свідчить, що цим робочим проектом визначено будівництво об`єкта містобудування, оскільки згідно чинного на той момент законодавства малою архітектурною формою могла бути лише одноповерхова споруда площею до 30 кв.м, яка встановлена без улаштування фундаментів.

38. 22.10.2009 вказаний робочий проект погоджено Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради (лист №5-11203/2401 від 22.10.2009. 12.07.2012 ОКП ЛОР «БТІЕО» складено технічний паспорт на станцію технічного обслуговування автомобілів по АДРЕСА_1 . Згідно технічного паспорта, споруда складається з двох поверхів, загальна площа споруди складає 326,3 кв.м.

39. Таким чином, об`єкт станції технічного обслуговування автомобілів, збудований на АДРЕСА_1 , не є тимчасовою спорудою, оскільки містить два поверхи, його площа складає 326,3 кв.м, і він збудований на основі із фундаментних блоків із бетонним залиттям.

40. Споруда станції технічного обслуговування автомобілів, яка знаходиться у АДРЕСА_1 , є нерозривно пов`язаною із вказаною земельною ділянкою, оскільки збудована на основі із фундаментних блоків із бетонним залиттям. Переміщення вказаного об`єкта незавершеного будівництва є неможливим без його знецінення. Станції технічного обслуговування автомобілів, розташована у АДРЕСА_1 , на земельній ділянці, площею 0,0490 га, кадастровий номер 4610136800:04:002:0034, має всі ознаки нерухомого майна, визначені ст. 181 ЦК України, а також Національним стандартом № 1 «Загальні засади майна та майнових прав», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1440 від 10.09.03.

41. Враховуючи викладене, у розумінні положень ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу України та ч. 3 ст.7 Закону України «Про оренду землі» при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду (відповідно до договору, який містить необхідні за законом істотні умови), право попереднього власника або користувача припиняється в силу прямої вказівки закону без припинення у цілому договору оренду земельної ділянки, відповідно, новий власник жилого будинку, будівлі або споруди, якому переходить право оренди, набуває права оренди за чинним договором оренди, а не у порядку повторного надання земельної ділянки. Тобто, має місце заміна сторони у зобов`язанні, і після відчуження жилого будинку, будівлі або споруди попередні користувачі не повинні сплачувати орендну плату за земельну ділянку, користувачем якої вони вже не є, а зобов`язання з такої сплати автоматично виникає у нового власника нерухомості. Відповідно до вказаного, посилання позивача на те, що право користування спірною земельною ділянкою могло перейти до відповідача-2 виключно на підставі земельних торгів, є безпідставним

42. Відтак, винесення Львівською міською радою ухвали № 3475 від 17.05.2018 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 №С-4483» замінивши у договорі сторону орендаря, а саме слова «фізична особа-підприємець Волоцюга Богдан Дмитрович » словами «фізична особа-підприємець Баранецький Ростислав Богданович » у відповідних відмінках та укладення на підставі вказаної ухвали договору від 30.05.2018 про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 в частині зміни орендаря відповідає вимогам чинного законодавства щодо заміни сторони в зобов`язанні.

43. Окрім того, позивач посилається на те, що земельна ділянка, площею 0,0490 га, кадастровий номер 4610136800:04:002:0034, належить до земель транспорту. Однак, позивачем не долучено до позову жодних доказів зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 0,0490 га, кадастровий номер 4610136800:04:002:0034, на якій розташована споруда станції технічного обслуговування автомобілів, належна відповідачу-2. Земельна ділянка, площею 0,0490 га, кадастровий номер 4610136800:04:002:0034, належала і належить до земель житлової та громадської забудови (цільове призначення - 03.13 Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування).

44. Відтак, посилання позивача в обґрунтування своїх вимог на ч. 12 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої у разі зміни цільового призначення земельної ділянки поновлення дії договору оренди здійснюється в порядку одержання земельної ділянки на праві оренди, є безпідставним, оскільки цільове призначення спірної земельної ділянки не змінювалось, а відтак положення щодо одержання земельної ділянки на праві оренди до спірних правовідносин не застосовуються.

45. Поновлення договору оренди між Львівською міською радою та фізичною особою-підприємцем Баранецьким Ростиславом Богдановичем було здійснене згідно вимог чинного на той момент законодавства, що виключало необхідність проведення земельних торгів для отримання відповідачем-2 права користування спірною земельною ділянкою.

46. Позивач обґрунтовує свої вимоги про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між відповідачем 1 та відповідачем 2 тим, що останнім порушено встановлені ухвалою № 4480 від 20.12.2018 та договором оренди землі №С-4631 від 20.02.2019 обмеження щодо об`єкта оренди, що тягне за собою припинення оренди земельної ділянки. Вказане не відповідає дійсності, оскільки ні ухвалою № 4480 від 20.12.2018, ні договором оренди землі №04631 від 20.02.2019, не передбачено припинення дії договору у зв`язку із порушенням обмежень щодо об`єкта оренди.

47. Щодо вимоги про зобов`язання відповідача 2 звільнити земельну ділянку шляхом знесення (демонтажу) розміщеної на ній споруди станції технічного обслуговування, то треба зазначити, що позовна заява не містить жодного обґрунтування вказаної вимоги, відповідно до чого незрозуміло, чим позивач обґрунтовує вимогу до відповідача 2 про знесення (демонтаж) споруди станції технічного обслуговування, будівництво якої було здійснене не ним.

48. Таким чином, відповідач 2 вважає заявлений позов необґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні повністю.

Обставини справи.

49. Ухвалою Львівської міської ради № 2704 від 20.10.2005 «Про погодження приватному підприємцю Волоцюзі Б. Д. місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 » погоджено ПП Волоцюзі Б. Д. місце розташування та дозволено виготовити проект відведення земельної ділянки площею 0,049 га на АДРЕСА_1 в оренду терміном на 5 років для розміщення та обслуговування збірно-розбірного тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів.

50. Ухвалою Львівської міської ради № 904 від 07.06.2007 «Про затвердження суб`єкту підприємницької діяльності - фізичній особі Волоцюзі Б. Д. проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 » затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,049 га на АДРЕСА_1 в оренду терміном на 5 років за рахунок земель, що не надані у власність або користування, за функцією використання - землі комерції для розміщення та обслуговування тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів, у тому числі в межах червоних ліній земельної ділянки площею 0,049 га з обмеженнями.

51. 24.07.2007 між Львівською міською радою та суб`єктом підприємницької діяльності - фізичною особою Волоцюгою Богданом Дмитровичем укладено Договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 4610136800:04:002:0034, яка знаходиться у АДРЕСА_1 для розміщення та обслуговування тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів. Цільове призначення земельної ділянки землі житлової та громадської забудови, категорія земельної ділянки за функціональним призначенням комерційного використання. Строк дії договору до 07.06.2012.

52. Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 782 від 01.08.2008 «Про проектування і встановлення ФОП Волоцюгою Б. Д. тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів на два пости на АДРЕСА_1 , без права капітального будівництва зі знесенням існуючої нежитлової металевої споруди та без оформлення права власності» дозволено проектування тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів на два пости на АДРЕСА_1 , без права капітального будівництва зі знесенням існуючої нежитлової металевої споруди та без оформлення права власності. Зобов`язано розробити у ліцензованій проектній організації робочий проект та погодити його у департаменті містобудування. Зобов`язано Департамент економічної політики видати ФОП Волоцюзі Б. Д. дозвіл на відкриття тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів.

53. Згідно з Робочим проектом збірно-розбірного тимчасового павільйону станції технічного обслуговування на 2 пости на АДРЕСА_1 розробленим ТзОВ «Фазис» (ліцензія АВ № 369939 від 12.12.2007) у 2009 році, зокрема, п. 4.2. Основні архітектурно-будівельні рішення, закріплено: Робочим проектом передбачається будівництво збірно-розбірного тимчасового павільйону з розмірами 9,0х17,5 м одноповерховий, в осіх Б-В; 2-4; двоповерховий. В конструктивному відношенні павільйон являє собою будівлю з каркасом з металевих конструкцій. Огороджуючі стіни і перегородки з сендвіч-панелей. Павільйон встановлений на основу з фундаментних блоків.

54. 12.07.2012 ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» складено технічний паспорт на станцію технічного обслуговування автомобілів по АДРЕСА_1 . Згідно технічного паспорта, споруда складається з першого поверху та мансардного поверху. Опис основних конструкцій: фундамент б/бетон, стіни сендвіч-панелі, покрівля сендвіч-панелі, перекриття бетон. Загальна площа будівлі складає 326,3 кв.м. Виконано ОСОБА_3 , перевірено ОСОБА_4 29.05.2017.

55. Згідно з Висновком Департаменту містобудування Управління архітектури львівської міської ради про наявність містобудівельних обмежень щодо користування земельною ділянкою. Містобудівельні обмеження в користуванні земельною ділянкою: 1. Обмеженння щодо генерального плану міста Львова: - земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній вулиці; 2. Обмеження щодо червоних ліній вулиць: земельна ділянка площею 0,0490 га, знаходиться в межах червоних ліній вулиці, забороняється будь-яке капітальне будівництво та посадка багаторічних дерев. 4. Обмеження щодо нового будівництва і реконструкції: забороняється будь-яке капітальне будівництво.

56. Ухвалою Львівської міської ради № 2397 від 30.05.2013 «Про продовження фізичній особі-підприємцю Волоцюзі Богдану Дмитровичу терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » продовжено ФОП Волоцюзі Б. Д. на 5 років термін оренди земельної ділянки площею 0,0490 га у межах червоних ліній з обмеженнями для обслуговування тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання - землі комерції. ФОП Волоцюгу Богдана Дмитровича зобов`язано укласти договір оренди землі, що передбачало розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у АДРЕСА_1 .

57. Львівським комунальним підприємством «Центр земельного кадастру та землеустрою» на замовлення ФОП Волоцюги Б. Д. виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у АДРЕСА_1 . Відділом Держземагенства у м. Львові Львівської області надано висновок про погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) № 40/01-15/128 від 15.01.2014, у пункті 6.7. якої зазначено: наявність на земельній ділянці будівель та споруд: на земельній ділянці знаходяться тимчасова споруда.

58. 01.11.2017 між Львівською міською радою (Орендодавець) та ФОП Волоцюгою Б. Д. (Орендар) укладено Договір оренди землі. Згідно з умовами цього Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування тимчасового павільйону станції технічного обслуговування автомобілів, з кадастровим номером 4610136800:04:002:0034, яка знаходиться у АДРЕСА_1 . В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0490 га, у тому числі під забудовою 0,0202 га, під твердим покриттям 0,0288 га (у тому числі площею 0,0490 га у межах червоних ліній з обмеженнями без права будь-якого будівництва та посадки багаторічних насаджень). Строк дії договору до 30.05.2018.

59. Право оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 01.11.2017 зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.11.2017, номер запису 23477815.

60. 08.12.2017 між Волоцюгою Богданом Дмитровичем (Продавець) та фізичною особою-підприємцем Баранецьким Ростиславом Богдановичем (Покупець) укладено договір купівлі-продажу тимчасової збірно-розбірної станції технічного обслуговування автомобілів. Згідно з умовами якого Продавець передає у власність, а Покупець приймає, і зобов`язується оплатити на нижчевказаних умовах тимчасову збірно-розбірну станцію технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 326,3 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та безпосередньо розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 4610136800:04:002:0034 (площа 0,0490 га) згідно договору оренди землі від 01 листопада 2017 року № С-4483, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав за № 104498094 від 21.11.2017 року. Відчужуваний об`єкт встановлений продавцем, за вказаною в п. 1 цього Договору адресою, на підставі ухвали сесії Львівської міської ради № 2704 від 20.10.2005 та № 904 від 07.06.2007 та Дозволу № 4 від 13.01.2010 Сихівської районної адміністрації ЛМР. Продавеуь надає згоду на зміну сторони в договорі оренди землі від 01.11.2017 № С-4483 та вилучення з його користування земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:04:002:0034 (площа 0,0490 га) на користь Покупця, в зв`язку з відчуженням вищевказаного об`єкта.

61. Цього ж дня Волоцюгою Богданом Дмитровичем складено нотаріально посвідчену заяву щодо надання згоди на заміну сторони в Договорі оренди землі від 01 листопада 2017 року № С- 4483 та вилучення з його користування земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:04:002:0034 (площа 0,0490 га), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ФОП Баранецького Ростислава Богдановича .

62. 12.12.2017 Баранецьким Ростиславом Богдановичем подано до Львівської міської ради заяву про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 року № С-4483 в частині зміни орендаря.

63. Ухвалою Львівської міської ради № 3475 від 17.05.2018 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 № С-4483» вилучено за згодою з користування ФОП Волоцюги Б. Д. земельну ділянку площею 0,0490 га у межах червоних ліній без права капітального будівництва та посадки багаторічних насаджень на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610136800:04:002:0034).; внести зміни до договору оренди землі, зареєстрованого у Львівській міській раді 01.11.2017 року за №С-4483 (книга записів реєстрації Договорів оренди землі С-4) та у реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції, замінивши у договорі сторону орендаря.

64. 30.05.2018 між Львівською міською радою та ФОП Баранецьким Р. Б. укладено договір про внесення змін до договору оренди землі, зареєстрованого у Львівській міській раді 01.11.2017 року за № С-4483 та у реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції (інформаційна довідка від 21.11.2017 року №104498094, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1413760346101, дата державної реєстрації 16.11.2017 року, номер запису про інше речове право 23477815), яким замінено сторону орендаря в договорі на ФОП Баранецького Р. Б .

65. 13.06.2018 на підставі заяви № 28677003 Баранецького Р. Б. внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, зокрема, на підставі внесених Змін до договору оренди землі від 30.05.2018 зазначено орендарем Баранецького Р. Б . Строк дії договору 30.05.2018 (т. 1 а.с. 170).

66. Ухвалою Львівської міської ради № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » прийнятою на підставі заяви ФОП Баранецького Р. Б. від 30.05.2018 та від 21.06.2018 ухвалено продовжити ФОП Баранецькому Ростиславу Богдановичу на 5 років термін оренди земельної ділянки площею 0,0490 га у межах червоних ліній без права капітального будівництва та посадки багаторічних насаджень на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610136800:04:002:0034) для обслуговування тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів без оформлення права власності за рахунок земель житлової та громадської забудови.

67. 20.02.2019 між Львівською міською радою та фізичною особою-підприємцем Баранецьким Ростиславом Богдановичем укладено договір оренди землі. Відповідно до умов якого Орендодавець на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», ухвал Львівської міської ради від 30.06.2016 № 631, від 25.05.2017 № 1995 та від 20.12.2018 № 4480 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, для обслуговування тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів без оформлення права власності з кадастровий номер 4610136800:04:002:0034, яка знаходиться у АДРЕСА_1 . В оренду передається земельна ділянка площею 0,0490 га у межах червоних ліній без права капітального будівництва та посадки багаторічних насаджень у тому числі під забудовою - 0,0202 га, під твердим покриттям - 0,0288 га. На земельній ділянці розміщені споруда станції технічного обслуговування автомобілів. Строк дії договору до 20.12.2023 (5 років).

Також, пунктом 16 цього Договору закріплено, що цільове призначення земельної ділянки : код КВЦПЗ - 03.13 - для обслуговування тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів без оформлення права власності.

Пунктом 26 цього Договору вказано, на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб згідно з містобудівними обмеженнями та сервітутами щодо користування земельною ділянкою від 06.08.2018 № 2401-4233, виданими управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради.

68. У містобудівних обмеженнях та сервітутах щодо користування земельною ділянкою від 06.08.2018 № 2401-4233 виданими Департаментом містобудування Управління архітектури та урбаністики, вказано: 3. Рекомендована категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. 7. Обмеження щодо нового будівництва і реконструкції: в межах червоних ліній дозволяється обслуговування тимчасового торгового павільйону, без права капітального будівництва та без оформлення права власності за будівлями, в разі вимог виконавчих органів ЛМР земельна ділянка в межах червоних ліній вулиці підлягає вилученню у встановленому законодавством України порядку.

69. Право оренди земельної ділянки Баранецьким Р. Б. на підставі договору оренди землі від 20.02.2019 зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.02.2019, номер запису 30541020.

70. 26.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано будівлю під літ. Б-1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1820214646101, загальною площею 326,3 кв.м, опис об`єкта нерухомого майна зазначений у технічному паспорті, адреса: АДРЕСА_1 . Номер запису про право власності 31365697, підстава виникнення права власності: довідка 1/5085 від 23.04.2019, видавник ОКП «БТІ та ЕО»; технічний паспорт серія 1125 виданий 12.07.2012, видавник ОКП ЛОР «БТІ та ЕО». Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 46668318 від 26.04.2019. Власник Баранецький Р. Б .

71. У листі Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові від 19.02.2021 повідомлено прокурора, що у Реєстрі будівельної діяльності відсутні відомості щодо реєстрації будь-яких документів, виданих Баранецькому Р. Б. на об`єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 4610136800:04:002:0034. Також повідомлено, що Інспекцією не проводились заходи державного архітектурно-будівельного контролю на відповідному об`єкті.

72. Відповідно до Висновку експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи № 3905 від 22.03.2023 експертом надано такі відповіді на питання: 1) за результатами проведених досліджень встановлено, що «Станція технічного обслуговування автомобілів», загальною площею 326,3 кв.м, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , належна на праві власності Баранецькому Р. Б. , можливо віднести до категорії «нерухоме майно», оскільки об`єкт розміщений на земельній ділянці, нерозривно пов`язаній з землею, переміщення об`єкту неможлтве без його знецінення. 2) В результаті співставлення робочого проекту на досліджуваний об`єкт та даних натурного обстеження встановлено, що об`єкт «Станція технічного обслуговування автомобілів», загальною площею 326,3 кв.м, розташована за адресою: АДРЕСА_1 не в повному обсязі відповідає робочому проекту, розрабленому ТзОВ «Фазис» на замовлення ФОП Волоцюги Б. Д. на виконання рішення Львівської міської ради № 782 від 12.12.2008. А саме: замість запроектованої основи із збірних фундаментних блоків забудовником влаштовано бутобетонний фундамент під будівлю, а також з/бетонне монолітне перекриття та бетонні сходи по металевим косоурам.

73. Також, експертом надано письмові відповіді на питання, поставлені у судовому засіданні 27.06.2023 щодо наданого останньою висновку. Так, по питанню 1 зазначено, що існуюча будівля станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 326,3 кв.м, розташована на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , за переліченими ознаками віднесена до нерухомого майна. По питанню 2, враховуючи параметри та результати проведених будівельно-технічних досліджень, будівлю станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 326,3 кв.м, розташована на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 можливо віднести до виробничої будівлі з класом капітальності - IV.

74. Прокурор вказує, що з`ясувавши порушення інтересів держави звернувся до суду з даним позовом. Відповідач 1 частково заперечив позовні вимоги, а частково просив їх задовольнити. Відповідач 2 повністю заперечив позов.

Позиція суду.

Щодо підставності представницва прокурор інтересів держави, які збігаються з інтересами Львівської територіальної громади.

75. Частинами три, чотири, п`ять статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

76. Частинами 3 та 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

77. З наведених норм процесуального законодавства та приписів Закону України «Про прокуратуру» вбачається, що прокурор може бути процесуальним позивачем у справі - тобто особою, яка ініціює відкриття провадження у справі на захист прав і інтересів інших осіб чи держави у випадках, коли це прямо дозволено законом.

78. При цьому відповідно до Закону України «Про прокуратуру» підставами представництва прокуратурою інтересів держави є наявність порушення або загрози порушення інтересів держави та не здійснення або неналежне здійснення захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, та за відсутності такого органу.

79. Львівська територіальна громада, як власник спірної земельної ділянки, делегує Львівській міській раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом.

80. Тобто воля територіальної громади як власника може виражатися лише в тих діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади.

81. Таким чином, здійснення Львівською міською радою права власності, зокрема розпорядження земельною ділянкою, не у спосіб та не в межах повноважень, передбачених законом, не може вважатись вираженням волі територіальної громади. Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 02.11.2016 справа № 6-2161цс16, 522/10652/15-ц.

82. При цьому, спір, що виник, порушує інтереси територіальної громади м. Львова, як законного власника вказаної земельної ділянки, а відсутність належного владного контролю на вказаному напрямі створює сприятливі умови для незаконного використання земель.

83. Так, Львівською міською радою порушено вимоги законодавства при прийнятті оскаржуваного рішення та передачі земельної ділянки в оренду, що свідчить про неналежне здійснення захисту інтересів територіальної громади, які, у даному випадку, збігаються з інтересами держави.

84. У зв`язку з тим, що Львівська міська рада як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, виступає в справі відповідачем, прокурор звертається до суду за захистом державних інтересів самостійно і набуває статусу позивача.

85. При цьому слід зазначити, що Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (ст.ст. 6, 9, 10), Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 далі - Положення), повноваження з реалізації державної політики у сфері земельних відносин, землеустрою, державного нагляду (контролю) в частині отримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

86. Посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право: звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився (п. 5-1 Положення).

87. Водночас, предметом позовних вимог є визнання недійсною ухвали міської ради щодо надання земельної ділянки в оренду, визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації об`єкту нерухомого майна та прав на нього, на звернення з якими до суду в органів Держгеокадастру повноваження відсутні. Інших органів, які наділені відповідними повноваженнями, на даний час, немає.

88. Тому, прокурор правомірно набуває статусу позивача та самостійно звертається до суду з даною позовною заявою без визначення органу, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження щодо захисту інтересів держави.

89. Таку ж правову позицію виклав Верховний суд у постановах від 30.05.2018 (справа № 910/9373/17), від 23.04.2019 (справа № 910/5217/18), від 26.06.2019 (справа № 587/430/16-ц).

90. Так, суд погоджується з доводами прокурора і вважає доведеними підстави для представництва держави у суді при зверненні із даним позовом, вказані у позові обставини представництва підтверджується поданими доказами, реалізація захисту охоронюваних законом прав та інтересів держави щодо предмета позову до моменту звернення прокурора не здійснювалась шляхом пред`явлення позову, доказів протилежного до матеріалів справи не долучено.

По суті заявлених позовних вимог.

91. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України, ст. 1 ЗК України, ч.ч. 1, 2 ст. 373 ЦК України).

92. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності (ч.ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України).

93. Відповідно до вимог статей 10, 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

94. Статтею 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

95. Відповідно до п.п. «а», «в», «к» ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

96. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

97. Також ч.ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: визнання правочину недійсним; відновлення становища, яке існувало до порушення; припинення правовідношення; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування.

98. За змістом ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу, зокрема, коли зміст правочину суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства.

99. Згідно з ч . 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

100. У ч. 1 ст. 638 ЦК України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

101. Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

102. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (ст. 6 Закону України «Про оренду землі»).

103. Згідно з вимогами ст. 14, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

104. Також відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України, громадяни, юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених законом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами або юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

105. Водночас, за загальним правилом, визначеним ч. 2 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється лише за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.

106. Частиною першою статті 134 ЗК України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 цієї статті.

107. У позові прокурор зазначає, що спірну земельна ділянка кадастровий № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га Львівською міською радою надано та ФОП Баранецьким Р. Б. отримано в оренду всупереч вказаним вимогам Закону - без проведення земельних торгів.

108. Згідно з вимогами ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на них об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, а також в ряді інших випадків.

109. Ухвалами ЛМР № 3475 від 17.05.2018, № 4480 від 20.12.2018 земельну ділянку кадастровий №4610136800:04:002:0034 надано Баранецькому Р. Б. для обслуговування тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів.

110. Як вбачається з пунктів 3, 15, 16 договору оренди землі № С-4631 від 20.02.2019 на спірній земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна та наявний об`єкт інфраструктури - тимчасова споруда станції технічного обслуговування автомобілів.

111. Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

112. Оскільки тимчасова споруда станції технічного обслуговування автомобілів, для обслуговування якої й надавалась земельна ділянка, не є об`єктом нерухомого майна, обов`язковою умовою надання землі було проведення земельних торгів.

113. Також, ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу).

114. Згідно із ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні, зокрема: вулиця - автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів; об`єкти дорожнього сервісу - майданчики для стоянки транспортних засобів, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми) та інші об`єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.

115. У зв`язку з цим, спірна земельна ділянка в межах червоних ліній вулиці із розміщеним на ній об`єктом дорожнього сервісу - тимчасовою спорудою станції технічного обслуговування автомобілів, могла бути надана в оренду лише за результатами проведення земельних торгів.

116. Окрім того, надання спірної земельної ділянки не є предметом регулювання ч. 3 ст. 134 ЗК України, відповідно до якої земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених ст.ст. 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу

117. Також на час прийняття Львівською міською радою ухвали № 4480 від 20.12.2018 та укладення договору оренди землі від 20.02.2019 № С-4631, ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України передбачала, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі.

118. Положенням щодо укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря вказана норма ЗК України доповнена Законом України № 340-ІХ від 05.12.2019.

119. Судом також встановлено, що 30.05.2018 між Львівською міською радою та ФОП Баранецьким Р. Б. укладено договір про внесення змін до договору оренди землі, зареєстрованого у Львівській міській раді 01.11.2017 року за № С-4483 та у реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції (інформаційна довідка від 21.11.2017 року №104498094, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1413760346101, дата державної реєстрації 16.11.2017 року, номер запису про інше речове право 23477815), яким замінено сторону орендаря в договорі на ФОП Баранецького Р. Б .

120. 13.06.2018 на підставі заяви № 28677003 Баранецького Р. Б. внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, зокрема, на підставі внесених Змін до договору оренди землі від 30.05.2018 зазначено орендарем Баранецького Р. Б . Строк дії договору 30.05.2018 (т. 1 а.с. 170).

121. Так, після припинення договірних відносин з оренди землі, 13.06.2018 у Державний реєстер речових прав на нерухоме майно внесено відомості про зміну сторони договору (орендаря). Ухвалою Львівської міської ради № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » продовжено ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 .

122. Водночас, відповідно до вимог ч. 12 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» у разі зміни цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

123. При цьому, визначене Львівською міською радою ухвалою № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » цілове призначення спірної земельної ділянки суперечить вимогам Закону та підлягає зміні, що за приписами ст. 21 ЗК України є підставою для визнання недійсними рішення про надання земельної ділянки, договору та державної реєстрації, яка проведена на підстав таких правочинів.

124. У зв`язку з цим, поновлення у даному випадку договору оренди землі також суперечить вимогам Закону. Так, згідно з вимогами ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі: землі житлової та громадської забудови (п. «б» ч. 1 ст. 19 ЗК України), землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. «ж» ч. 1 ст. 19 ЗК України).

125. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі (ч. 2 ст. 19 ЗК України).

126. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно їх повноважень (ч. 1 ст. 20 ЗК України).

127. Отже, землі транспорту за основним цільовим призначенням належать до окремої категорії земель та не можуть бути частиною земель житлової та громадської забудови. До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм (ст.ст. 38, 39 ЗК України).

128. Водночас, згідно із ст. 1, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиця - це автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів. Межі вулиці за її шириною визначаються «червоними лініями». Розташування будь-яких об`єктів, будівель, споруд або їх частин у межах «червоних ліній» вулиці не допускається.

129. Як зазначено вище, ухвалою № 4480 від 20.12.2018 Баранецькому Р. Б. надано спірну земельну ділянку площею площею 0,0490 га у межах червоних ліній та за кодом КВЦПЗ 03.13 - для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування) за рахунок земель житлової та громадської забудови.

130. Також за договором оренди землі від 20.02.2019 № С-4631 земельну ділянку передано в оренду у межах червоних ліній із цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 03.13 - для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, за категорією земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п.п. 1, 2, 15, 16 Договору оренди землі).

131. Водночас, передбаченими п. 26 Договору оренди землі Містобудівельними обмеженнями та сервітутами щодо користування земельною ділянкою від 06.08.2018 № 2401-4233, виданими управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради визначено, зокрема, що земельна ділянка мала б належати до земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. 3).

132. За змістом п. 4 цих Містобудівельних обмежень та сервітутів, відповідно до плану зонування території Сихівського району міста Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 3840 від 18.09.2014, дана земельна ділянка знаходиться в межах функціональної зони ТР-2 (зона транспортної інфраструктури (вулична мережа).

133. Оскільки спірна земельна далянка знаходиться у межах червоних ліній вуличної мережі, вона не може належите до земель житлової та громадської забудови, розташування на ній будь-яких об`єктів, будівель, споруд або їх частин не допускається. Подальше визначення цільового призначення даної земельної ділянки відповідно до вимог Закону перебуває у компетенції Львівської міської ради.

134. В свою чергу, відповідно до п. 1.4. Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 (з наступними змінами та доповненнями), ця Класифікація визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.

135. КВЦПЗ відносить землі за підрозділом 03.13 (Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування) до земель розділу 03 (Землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування) секції «В» (Землі житлової та громадської забудови).

136. Як зазначено вище, тимчасова споруда станції технічного обслуговування автомобілів, яка знаходиться на спірній земельній ділянці, в силу ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» належить до об`єктів дорожнього сервісу. Землі транспорту (землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту) КВЦПЗ відносить до розділу 12 секції «J» (Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення), який містить підрозділ 12.11 (Для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу).

137. Водночас, КВЦПЗ у секції «К» (Землі запасу, резервного фонду та загального користування) містить, зокрема розділ 16 (Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) та розділ 18 (Землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об`єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування).

138. Таким чином, Львівською міською радою надано, а Баранецьким Р. Б. отримано в оренду земельну ділянку кадастровий № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га за п.п. 2, 3 ухвали № 3475 від 17.05.2018, п.п. 1, 2.1.1 ухвали № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р.Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 » та договором оренди землі № С-4631 від 20.02.2019 всупереч вимогам ч. 2 ст. 124, ч.ч. 1, 2, 3 ст. 134 ЗК України - без проведення земельних торгів (аукціону). При цьому, спірну земельну ділянку кадастровий № 4610136800:04:002:0034 надано у межах червоних ліній з порушенням порядку встановлення та зміни цільового призначення земель що, відповідно до вимог ст. 21 ЗК України, є підставою для визнання недійсними рішення про надання земельної ділянки, угоди щодо неї та її державної реєстрації.

139. Поряд з тим, Баранецьким Р. Б. порушено умови оренди земельної ділянки, передбачені спірними ухвалою № 4480 від 20.12.2018 та договором оренди землі № С-4631 від 20.02.2019. Так, ухвалою № 4480 від 20.12.2018 Львівська міська рада надала спірну земельну ділянку Баранецькому Р. Б. для обслуговування тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів з умовою - без оформлення права власності на цей об`єкт.

140. Відповідно до п.п. 1, 26 договору оренди землі № С-4631 від 20.02.2019, п. 7 Містобудівельних обмежень та сервітутів щодо користування земельною ділянкою від 06.08.2018 №2401-4233, виданих управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, Баранецький Р. Б. отримав спірну земельну ділянку в оренду з цією ж умовою - без оформлення права власності на тимчасову споруду станції технічного обслуговування автомобілів, яка знаходиться в межах червоних ліній.

141. Однак, 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано з відкриттям розділу тимчасову споруду станції технічного обслуговування автомобілів як об`єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326,3 кв.м. на АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1820214646101, відомості внесено до Реєстру 26.04.2019, індексний номер рішення: 46668318).

142. Того ж дня, 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право приватної власності Баранецького Ростислава Богдановича (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на вказану нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326,3 кв.м. (номер запису про право власності: 31365697, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 46668318 від 26.04.2019).

143. Водночас, за інформацією Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, відсутні відомості щодо реєстрації будь-яких документів з будівництва, виданих Баранецькому Р.Б. на об`єкт, розташований за адресою земельної ділянки кадастровий №4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га (лист № 0006-вих-12418 від 19.02.2021).

144. Згідно з вимогами ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

145. Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі», п. 31 спірного договору оренди землі №С-4631 від 20.02.2019 орендар земельної ділянки зобов`язаний виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

146. Як з`ясовано Баранецьким Р. Б. порушено встановлені ухвалою № 4480 від 20.12.2018 та договором оренди землі № 04631 від 20.02.2019 обмеження щодо об`єкта оренди, що тягне за собою припинення оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації тимчасової споруди як об`єкту нерухомого майна та прав на неї.

147. Відповідно до ч. 1 ст. 181, ч. 1 ст. 182 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

148. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації (ч. 2 ст. 331 ЦК України).

149. Разом з тим, згідно з вимогами ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав.

150. Водночас, за приписами ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.

151. Не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження, зокрема, на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

152. У зв`язку з цим, підлягає скасуванню державна реєстрація тимчасової споруди станції технічного обслуговування автомобілів на АДРЕСА_1 як об`єкту нерухомого майна та державна реєстрація права власності Баранецького Р.Б. на неї.

153. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ч. 1 ст. 21 ЦК України).

154. Згідно із ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

155. Так, оскаржувані ухвали Львівської міської ради та укладений договір оренди земельної ділянки не відповідають вищезазначеним вимогам ЗК України, Закону України «Про оренду землі» та інших законодавчих актів. Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

156. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (ч.ч. 1, 4 ст. 182 ЦК України).

157. Велика Палата Верховного Суду (п. 32. постанови від 16.01.2019 у справі № 755/9555/18) дійшла висновку, що під час розгляду справи суди мають врахувати висновок Великої Палати Верховного Суду стосовно того, що після внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належним способом захисту права є не скасування рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію, яке вичерпало свою дію, а скасування запису про проведену державну реєстрацію відповідного права (п. 5.17 постанови від 04.09.2018 у справі № 915/127/18).

158. Водночас, 16.01.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 № 340-ІХ, зокрема, в частині зміни редакції ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

159. Згідно з чинною на даний час ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пп. «а» п. 2 ч. 6 ст. 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому пп. «а» п. 2 ч. 6 ст. 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

160. Тому суд також погоджується із вимогами прокурора та його обгрунтуваннями проте, що відповідач 2 повинен відновити стан земельної ділянки, який існував до порушення праворгану місцевого самоврядування, тому заявлена вимога про зобовязання останнього звільнити земельну ділянку на АДРЕСА_1 у м. львові шляхом знесення (демонтажу) розміщеної на нії споруди станції технічного обслуговування автомобілів є обгрунтованою та підлягає задоволенню.

161. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України). Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 73 ГПК України). Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).

162. Отже, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, зазначає, що погоджується із доводами прокурора щодо заявлених вимог адже заперечення відповідачів 1 та 2 не є підтверджені належними, досторірними та допустимими доказами. Таким чином, розглянувши заявлені позовні вимоги, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати.

163. Пунктом 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, суд вважає за необхідне стягнути пропорційно з відповідачів 1 та 2 по 7945,00 грн відшкодування витрат на оплату судового збору прокурором.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 10, 12, 13, 20, 45, 53, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати незаконними та скасувати пункти 2, 3 ухвали Львівської міської ради № 3475 від 17.05.2018 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2017 № С-4483».

3. Визнати незаконними та скасувати пункти 1, 2.1.1. ухвали Львівської міської ради № 4480 від 20.12.2018 «Про продовження ФОП Баранецькому Р. Б. терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 ».

4. Визнати недійсним договір оренди землі № С-4631 від 20.02.2019, укладений між Львівською міською радою та Баранецьким Ростиславом Богдановичем щодо земельної ділянки кадастровий номер № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1413760346101).

5. Припинити Баранецькому Р. Б. право користування земельною ділянкою кадастровий номер № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га, скасувавши державну реєстрацію 27.02.2019 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно іншого речового права - права Баранецького Ростислава Богдановича на оренду даної земельної ділянки (реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1413760346101, номер запису про інше речове право: 30541020, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 45792149 від 04.03.2019).

6. Скасувати державну реєстрацію 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з відкриттям розділу об?єкту нерухомого майна - нежитлової будівлі літера Б-1 площею 326,3 кв.м на АДРЕСА_1 (ресстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1820214646101, індексний номер рішення: 46668318 від 26.04.2019).

7. Припинити Баранецькому Р. Б. право власності на нежитлову будівлю літера Б-1 площею 326.3 кв.м. на АДРЕСА_1 , скасувавши державну реєстрацію 24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності Баранецького Ростислава Богдановича на дану будівлю (реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1820214646101, номер запису про право власності: 31365697, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 46668318 від 26.04.2019).

8. Зобов?язати Баранецького Ростислава Богдановича (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) звільнити земельну ділянку кадастровий № 4610136800:04:002:0034 на АДРЕСА_1 площею 0,0490 га шляхом знесення (демонтажу) розміщеної на ній споруди станції технічного обслуговування автомобілів.

9. Стягнути з Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; ідентифікаційний код 04055896) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, місто Львів, проспект Шевченка, будинок 17/19; ідентифікаційний код 02910031) 7'945,00 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.

10. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Баранецького Ростислава Богдановича ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, місто Львів, проспект Шевченка, будинок 17/19; ідентифікаційний код 02910031) 7'945,00 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 18.08.2023.

Суддя Трускавецький В.П.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.08.2023
Оприлюднено24.08.2023
Номер документу112937809
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин