Ухвала
від 22.08.2023 по справі 475/1351/21
ДОМАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/1351/21

Провадження № 2/475/39/23

У Х В А Л А

22.08.2023смт. Доманівка

Доманівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючої судді Кривенко О.В.,

за участю секретаря Маташнюк О.В.,

представника позивача ОСОБА_1

представників відповідача Страсевич І.В., Савіна Д.С,

розглянувши у засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до комунального підприємства Ринок про визнання незаконним та скасування редакції колективного договору, визнання незаконними наказів, стягнення майнової шкоди за весь час незаконного переведення

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Доманівського районного суду Миколаївської області перебуває на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до комунального підприємства «Ринок» смт. Доманівка про визнання незаконним та скасування редакції колективного договору, визнання незаконними наказів, стягнення майнової шкоди.

20 липня 2023 р. представник відповідача директор КП «Ринок» Страсевич І.В. подала клопотання про закриття на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України провадження у цивільній справі №475/1351/21, у частині вимоги визнання незаконним та скасування редакції колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом комунального підприємства Ринок смт. Доманівка на 2021-2024 роки, зареєстрований 27.05.2021 за №4.

Клопотання мотивовано тим, що правові і організаційні засади функціонування системи заходів з вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), здійснення взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), що виникли між ними, врегульовано Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Законодавство визначає вирішення спірних питань стосовно укладення чи зміни колективного договору виключно за участі примирної комісії, яка складається з представників сторін, а також встановлює, що такий спір є колективним трудовим спором. При цьому безпосереднє вирішення в судовому порядку колективних трудових спорів законодавством не передбачено.

Позивач не використала можливість вирішити наявні у неї спірні питання у трудовому колективі, а вирішила звернутися до суду з вимогою, яка не підлягає розгляду в цивільному судочинству.

В судовому засіданні представники відповідача вимоги, викладені у клопотанні підтримали в повному обсязі.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні просила суд відмовити в задоволенні клопотання.

Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи дійшов наступного висновку.

Згідно зіст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребування судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Стаття 16 ЦК Українипередбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 55 Конституції Україникожному гарантується право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Приписами статті 10 КЗпП України та статті 1 ЗУ «Про колективні договори і угоди» визначено, що колективний договір укладається з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів.

Загальний перелік питань, що підлягають врегулюванню у колективному договорі, визначено статтею 7 ЗУ «Про колективні договори і угоди».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» колективний трудовий спір (конфлікт) - це розбіжності, що виникли між сторонами соціально-трудових відносин, щодо: встановлення нових або зміни існуючих соціально- економічних умов праці та виробничого побуту; укладення чи зміни колективного договору, угоди; виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; невиконання вимог законодавства про працю.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» розгляд колективного трудового спору (конфлікту) з питань укладення чи зміни колективного договору, угоди здійснюється примирною комісією, яка складається із представників сторін та утворюється за ініціативою однієї із сторін на виробничому рівні - у триденний строк з моменту виникнення колективного трудового спору (конфлікту) з однакової кількості представників сторін. У разі потреби примирна комісія: залучає до свого складу незалежного посередника; консультується із сторонами колективного трудового спору (конфлікту), центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами.

Судовий порядок розгляду колективних трудових спорів (конфліктів) процесуальним законодавством та ЗУ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» передбачено у таких випадках: розгляд заяви власника або уповноваженого ним органу про визнання страйку незаконним (ст. 23 ЗУ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)»); розгляд заяви Національної служби посередництва і примирення про вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у випадках, передбачених статтею 24 цього Закону, і коли сторонами не враховано рекомендації Національної служби посередництва і примирення щодо вирішення колективного трудового спору (конфлікту) (ст. 25 вказаного Закону); оскарження профспілками неправомірних дій або бездіяльності посадових осіб, винних у порушенні умов колективного договору чи угоди (ч.5 статті 20 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»); невиконання роботодавцем обов`язку щодо створення умов діяльності профспілок, регламентованих колективним договором (частини 2,4 ст. 42 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).

Зі змісту позовної заяви вбачається, що спір виник між найманим працівником та підприємством, а одним із предметів позову є визнання незаконним та скасування редакції колективного договору.

Колективні трудові спори, на відміну від індивідуальних,це спори непозовного провадження між найманими працівниками, трудовим колективом (профспілкою) і власником чи уповноваженим ним органом, у яких ідеться про зіткнення інтересів сторін трудових правовідносин. А тому до таких спорів застосовується примирно-третейський порядок вирішення, правовий механізм якого визначеноЗаконом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».( Постанова Верховного Суду від 8 вересня 2021 року у справі № 213/5101/19 (провадження № 61-18946св20, згідно якої закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що на відміну від індивідуальних, колективні трудові спори, - це спори непозовного провадження між найманими працівниками і власником чи уповноваженим ним органом, в яких йдеться про зіткнення інтересів сторін трудових правовідносин. А тому до таких спорів застосовується примирно-третейський порядок вирішення, правовий механізм якого визначеноЗаконом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)»та Колегія суддів Верховного Суду погодилась з таким висновком суду першої інстанції)

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 29 травня 2019 року у справі № 479/58/19, від 09 вересня 2020 року у справі № 755/931/19.

Виходячи з викладеного вище, вважаю, що позовні вимоги позивача в частині визнання незаконним та скасування редакції колективного договору не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а провадження у справі в цій частині підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України, провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до

комунального підприємства Ринок про визнання незаконними наказів, стягнення майнової шкоди за весь час незаконного переведення продовжити.

Керуючись ст.ст. 210, 251, 253 ЦПК України, суд, -

постановив:

Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 - задовольнити.

Провадження у цивільній справі №475/1351/21, у частині вимоги визнання незаконним та скасування редакції колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом комунального підприємства Ринок смт. Доманівка - закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 15-денний строк з дня отримання копії ухвали.

суддя : О. В. Кривенко

СудДоманівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.08.2023
Оприлюднено23.08.2023
Номер документу112959596
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —475/1351/21

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 22.08.2023

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 06.10.2022

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 26.07.2022

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 17.05.2022

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 14.01.2022

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 29.12.2021

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні