Ухвала
від 24.08.2023 по справі 299/2098/23
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/2098/23

У Х В А Л А

24.08.2023 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі головуючого - судді ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , за участі прокурора - ОСОБА_3 , обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , захисника - адвоката ОСОБА_6 , представника потерпілих - адвоката ОСОБА_7 , при розгляді у відкритому судовому засіданні кримінального провадження №72023070000000019 від 29.03.2023 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.229 КК України,

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Виноградівського районного суду перебуває кримінальне провадження №72023070000000019 від 29.03.2023 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.229 КК України.

Захисник в інтересах обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 заявила клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строку давності.

Клопотання мотивовано тим, що відповідно до обвинувального акту, обвинувачені у період з лютого 2020 року по 24 липня 2020 року, всупереч ст.ст. 16, 20, 21 Закону України « Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» (в редакції від 11.12.2019 року) та ст.ст. 5, 21 Закону України «Про захист прав споживачів» (в редакції від 19.01.2020 року), достовірно знаючи, що торгові марки Ariel, Head Shoulders, Tide, Fairi, Lenor, Calgon, Lavazza, як у словесному, так і зображальному позначені, відповідно до вимог міжнародних договорів та Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» знаходяться під правовою охороною на території України, і реалізація фальсифікованої продукції та продукції з незаконно нанесеними на ній позначеннями вказаних торгових марок є протиправною та передбачає встановлену законом відповідальність, а також, усвідомлюючи, що здійснення підприємницької діяльності на території України регламентовано нормативно-правовими актами та передбачає реєстрацію відповідного виду діяльності в державних податкових органах України, використовували відповідно до договору позички від 04.06.2019 року, складське приміщення за адресою АДРЕСА_1 , що належить ПП «Угочо-Севлюш», для зберігання, накопичення та реалізації фальсифікованої кавової продукції, побутової хімії та засобів особистої гігієни із зображувальними позначеннями відомих торгових марок.

Крім цього, на торгівельному майданчику PROM в мережі інтернет за відповідним посиланням розробили інтернет магазин, де розмістили оголошення про продаж вищевказаних засобів побутової хімії та особистої гігієни, вказавши свої номери телефонів, як менеджерів даного сайту і вводячи в оману потенційних покупців в оригінальності товарів, здійснювали її реалізацію.

Своїми діями, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вчинили кримінальне правопорушення за ч.2 ст. 229 КК України, тобто незаконне використання знаків для товарів, що завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб.

Моментом виявлення та вчинення вказаного кримінального правопорушення став обшук, проведений 24.07.2020 року старшим слідчим СВ ГУНП в З/о ОСОБА_8 по місцю здійснення підприємницької діяльності обвинувачених та транспортного засобу «Renault Master», д.н.з. НОМЕР_1 , належного останнім, в ході якого і була вилучена фальсифікована продукція. Протоколи обшуку містяться в матеріалах справи.

Санкція частини 2 статті 229 Кримінального кодексу України передбачає покарання у виді штрафу від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.4 ст.12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.

Згідно п.2 ч.1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Враховуючи те, що станом на сьогодні спив 3-х річний термін з дня вчинення кримінального правопорушення, обвинувачені підлягають звільненню від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження - закриттю, у відповідності п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.

У судовому засіданні обвинувачені ОСОБА_9 та ОСОБА_5 заявлене клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строку давності підтримали. Зазначили, що юридичні наслідки цього їм зрозумілі.

Прокурор клопотання залишив на розсуд суду. У разі закриття провадження у справі просив вирішити долю речових доказів та процесуальних витрат на проведення експертиз.

Представник потерпілих щодо закриття кримінального провадження та звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строку давності заперечив та з цього приводу подав до суду письмове заперечення. Доводи заперечення зводяться до того, що за злочин, у якому обвинувачуються обвинувачені передбачена відповідальність у виді штрафу від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто безальтернативною санкцією за ч. 2 ст. 229 КК України є штраф.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше 5 років.

Частиною 1 ст. 49 КК України визначені матеріально-правові підстави для звільнення від кримінальної відповідальності:

- строки давності після спливу яких особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв`язку з їх закінченням,

- умови їх застосування - вид покарання, як передумова використання того чи іншого строку.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше 2-х років.

В п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України закріплена умова застосування даного пункту - вид покарання (щодо нетяжкого злочину) - позбавлення волі.

Водночас, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло 5 років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

Таким чином, під регулювання п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України входять нетяжкі злочини, які мають широкий спектр штрафів (за ч. 4 ст. 12 КК України - до 10 тис. н.м.д.г.) або позбавлення волі до 5 років.

Згідно з матеріалами провадження подія кримінального правопорушення мала місце з лютого 2020 р. по 24.07.2020 р.

Зважаючи на вищезазначене потерпілі вважають, що в даній справі мав би бути застосований п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, закінчення 5-ти річного строку давності відбудеться лише 24.07.2025 р.

Разом з тим зазначив, що у разі закриття кримінального провадження просив вирішити питання щодо стягнення процесуальних витрат, знищення фальсифікованої продукції та вирішення питання щодо поданих цивільних позовів шляхом передачі їх на вирішення суду у порядку цивільного судочинства.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання (ч.3 ст.286 КПК України).

Згідно обвинувального акту ОСОБА_4 , будучи зареєстрованим фізичною особою- підприємцем здійснював незаконну торгівельну діяльність з реалізації кави, побутової хімії та засобів особистої гігієни через мережу Інтернет, маючи на меті систематичне отримання незаконних доходів, спільно зі своєю дружиною ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх наслідки, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше лютого 2020 року, розробили протиправний спосіб отримання прибутку за рахунок незаконного використання знаків для товарів торгових марок Ariel, HeadShoulders, Tide, Lenor, Fairy, права власності на які належать компанії «The ProcterGamble Company», торгової марки «Lavazza», право власності на які належать компанії «Luigi Lavazza S.p.A.», а також товарів торгової марки Calgon, права на які належать компанії «Reckit Benckiser Calgon B.V», шляхом реалізації товарів з нанесеними на них підробленими знаками для товарів вищенаведених торгових марок.

Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» (в редакції від 11.12.2019), власник торговельної марки має виключне право забороняти іншим особам використовувати без його згоди позначення, що є схожим із зареєстрованою торговельною маркою, стосовно товарів і послуг, для яких зареєстрована торговельна марка, якщо внаслідок такого використання це позначення і торговельну марку можна сплутати.

Відповідно до п. 4 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» (в редакції від 11.12.2019), використанням торговельної марки визнається, зокрема нанесення її на будь-який товар, для якого торговельна марка зареєстрована, упаковку, в якій міститься такий товар, зберігання такого товару із зазначеним нанесенням марки з метою пропонування для продажу, пропонування його для продажу, продаж, імпорт та експорт. Статтею 20 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» ( в редакції від 11.12.2019) також зафіксовано, що будь-яке посягання на права власника свідоцтва, в тому числі вчинення без згоди власника свідоцтва дій, що потребують його згоди, та готування до вчинення таких дій, вважається порушенням прав власника свідоцтва, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Також, відповідно до п. 67 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.10.2012 № 12 зберігання товару з нанесеним знаком з метою пропонування його для продажу, продаж визнаються використанням знаку, тобто складають правомочності власника свідоцтва на знак. Зберігання ж продукції зі знаком, що використовується без дозволу його власника, визнається порушенням прав на знак, якщо воно здійснюється з метою введення такої продукції в господарський оборот.

Статтею 5 Закону України «Про захист прав споживачів» (в редакції від 19.01.2020) визначено, що Держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.

П. 6 ч.1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» (в редакції від 19.01.2020) вважається суттєвим порушенням прав споживача, якщо споживачу реалізовано продукцію, яка є небезпечною, неналежної якості, фальсифікованою.

З метою незаконного збагачення ОСОБА_5 у період з лютого 2020 року по 24 липня 2020 року, всупереч ст. ст. 16, 20, 21 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» (в редакції від 11.12.2019) та ст. ст. 5, 21 Закону України «Про захист прав споживачів» (в редакції від 19.01.2020), достовірно знаючи, що торгові марки ARIEL, HeadShoulders, Tide, Fairy, Lenor, Calgon, Lavazza як у словесному, так і зображувальному позначенні, відповідно до вимог міжнародних договорів та Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» знаходяться під правовою охороною на території України, і реалізація фальсифікованої продукції та продукції з незаконно нанесеними на ній позначеннями вказаних торгових марок є протиправною та передбачає встановлену законом відповідальність, а також усвідомлюючи, що здійснення підприємницької діяльності на території Держави регламентовано нормативно-правовими актами та передбачає реєстрацію відповідного виду діяльності в державних податкових органах України, спільно із своїм чоловіком ОСОБА_4 використовували, відповідно до договору позички від 04.06.2019, складське приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ПП «Угочо-Севлюш», для зберігання, накопичення та реалізації фальсифікованої кавової продукції, побутової хімії та засобів особистої гігієни із зображувальними позначеннями відомих торгівельних марок.

Крім цього, на торгівельному майданчику prom.ua в мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 розробили Інтернет магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та за логінами: ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання їх спільного злочинного умислу ОСОБА_5 розмістила оголошення про продаж засобів побутової хімії та особистої гігієни Ariel, HeadShoulders, Tide, Fairy, Lenor право власності на які належать компанії « The ProcterGamble Company » та продукції Calgon, які належать компанії «Reckit Benckister Calgon B.V». При цьому, ОСОБА_5 вказала на торгівельному майданчику свої номери мобільних телефонів НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 та номер мобільного телефону свого чоловіка ОСОБА_9 НОМЕР_5 , як менеджерів даного сайту, відповідала за комунікацію із замовниками, вводячи в оману потенційних покупців в оригінальності товарів, що реалізуються через зазначені оголошення, кількість і наявність товару.

Досягнення єдиного, бажаного для всіх співучасників злочинного результату було обумовлене зазначеними конкретними протиправними діями кожного учасника попередньої змови, а саме ОСОБА_4 відповідав за накопичення, зберігання, транспортування такого товару із зазначеним нанесенням торгівельної марки без згоди власника свідоцтва, з метою пропонування для продажу, зберігання та пересилання товарів, відповідно до здійснених замовлень, які опрацьовувала його дружина ОСОБА_5 , тобто вона виконувала покладені на неї наступні обов`язки: пропонувала та продавала товари, в тому числі через інтернет-сайти, в результаті чого отримувала грошові кошти на карткові рахунки AT «Приватбанку».

Разом з тим, ОСОБА_5 за попередньою змовою із ОСОБА_4 , реалізовуючи свою мету, направлену на протиправне збагачення, шляхом реалізації фальсифікованої продукції, 04.07.2020, діючи умисно, незаконно використовуючи знаки для товарів та послуг «Lavazza», ARIEL, HeadShoulders, Tide, Fairy, Lenor, Calgon, не маючи при цьому дистрибуційного договору та дозволу (ліцензії) на використання торговельних марок з компаніями «Luigi Lavazza S.p.A», « The ProcterGamble Company » та « Reckit Benckister Calgon B.V » щодо прав на належні їм торговельні марки, через інтернет-сайт ІНФОРМАЦІЯ_1 реалізували ОСОБА_10 (якого будо залучено до проведення негласної слідчої (розшукової) дії контролі за вчиненням злочину у формі оперативної закупки) продукцію побутову хімії з нанесеними позначеннями Ariel, право власності на які належать компанії «The ProcterGamble Company», а саме Persil color gel business line ємкістю 5.65 л, Ariel+Lenor ємкістю 5.65 л, Persil ємкістю 5.65 л, Persil Колор ємкістю 5.8 л, Persil Premium Gel ємкістю 5.8 л, Persil ємкістю 5.8 л, Ariel Whites+Color Lenor Fresh ємкістю 5.775 л, Ariel Color ємкістю 5.775 л, Ariel ємкістю 5.775 л, Persil вагою 10 кг, Ariel вагою 10 кг, Persil Universal Gold вагою 5 кг, Ariel Whites+Colors+Lenor вагою 5 кг, загальною вартістю 1770 грн.

Громадянин ОСОБА_10 здійснив замовлення у громадянки ОСОБА_5 , зазначивши адресу отримувача Львівська область, Пустомитівський район, с. Зимна Вода, відділення Нової пошти № 1.

У результаті, менеджер сайту ОСОБА_5 підтвердила замовлення та скинула реквізити банківської карти № НОМЕР_6 і вже о 13 год. 19 хв. через термінал ОСОБА_10 поповнив картковий рахунок № НОМЕР_6 на суму 1770 грн., а о 14 год. 15 хв. ОСОБА_5 підтвердила поступлення грошових коштів та 05.07.2020 о 00 год. 47 хв. надіслала CMC-повідомлення з ТТН № 20450254548046 про відправлення товарів на вказану адресу.

10.07.2020 року гр. ОСОБА_10 , оплативши послуги з доставки згідно ТТН №20450254548046 від 04.07.2020, добровільно видав продукцію побутової хімії, яку замовляв на Інтернет-сайті та проводив оперативну закупку у ОСОБА_5 .

Згідно листа представника компанії «The Procter Gamble Company» ОСОБА_11 від 10.08.2020 № 16341 та Афідевіту компанії «The Procter Gamble Company» від 05.03.2021, вся вищевказана вилучена продукція торгової марки Calgon, є фальсифікованою.

Відповідно до висновку експерта сума завданих збитків компанії «The Procter Gamble Company» внаслідок використання торговельної марки Ariel (свідоцтво України № НОМЕР_7 ) на закупленій фальсифікованій продукції з позначенням ARIEL становить 3239,63 гривень.

Разом з цим, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправність своїх злочинних дій, реалізуючи свої злочинні наміри, спрямовані на протиправне отримання доходу за рахунок незаконного використанням знаків для кавової продукції «Lavazza», для побутової хімії та засобів особистої гігієни Tide, Ariel, Calgon, Fairy, Lenor, HeadShoulders, шляхом роздрібного та гуртового продажу продукції, в тому числі через мережу Інтернет на внутрішній ринок України фальсифікованих товарів маркованих торговим знаком наведених вище торгових брендів, достовірно знаючи, що їм не надано Компанією - правовласником повноважень по здійсненню будь-яких правочинів з продукцією зазначених торгових марок, в порушення вимог Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», зберігали у складському приміщенні за адресою АДРЕСА_1 , до 24.07.2020 (моменту виявлення та вилучення працівниками поліції) та у транспортному засобі марки «RenaultMaster» д.н.з. НОМЕР_1 , який належить на праві приватної власності ОСОБА_4 , з метою подальшої реалізації наступну продукцію, а саме: 150 упаковок кави Lavazza Rossa (вакуумна та м`яка) по 250 г кожна, 79 упаковок кави Lavazza Qualita Oro Premium по 250 г кожна, 320 упаковок очисника в пральну машину марки Calgon синього кольору по 0,5 кг кожна, 10 упаковок засобу для очистки пральної машини марки Calgon по 5,65 л кожна, 126 упаковок порошку Ariel по 10 кг кожна, 58 відер порошку Ariel Universal по 5 кг кожне, 14 відер порошку Ariel Color no 5 кг кожне, 6 відер порошку Ariel Universal по l0 кг кожне, 5 відер порошку Ariel Universal по 5 кг кожне, 6 пластикових пляшок Ariel по 5775 мл. кожна, 30 пластикових бутилок Ariel fresh по 5,775 л кожна, 16 пластикових бутилок Ariel Color Style по 5,65 л кожна, 54 відра порошку Tide Original по 5,2 кг кожне, 5 пластикових пляшок Tide по 5,65 л кожна,2 пластикові пляшки Tide по 1,3 л кожна, 36 пластикових бутилок HeadShoulders по 200 мл. кожна, 20 пластикових пляшок Lenor Color по 5,65 л. кожна, 185 упаковок засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 5 л кожна, 17 упаковок засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 1 л кожна, 3 упаковки засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 5 л кожна, 10 упаковок засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 1 л кожна.

Згідно листа представника компанії «Luigi Lavazza S.p.A» ОСОБА_11 від 12.10.2020 № 16360 та Афідевіту компанії «Luigi Lavazza S.p.A» від 12.10.2020 та 13.10.2020, вся вищевказана вилучена продукція торгової марки Lavazza, є фальсифікованою.

Відповідно до висновку експерта сума завданих збитків компанії «Luigi Lavazza S.p.A.» внаслідок використання торговельної марки Lavazza за міжнародною реєстрацією № 317174 на вилученій фальсифікованій кавовій продукції з позначенням Lavazza в ході проведеного обшуку становить 29 566,93 гривень (без ПДВ).

Згідно листа представника компанії «Reckit Benckister Calgon B.V» ОСОБА_11 від 26.11.2020 № 16382 та Афідевіту компанії «Reckit Benckister Calgon B.V» від 05.03.2021, вся вищевказана вилучена продукція торгової марки Calgon, 2, є фальсифікованою.

Відповідно до висновку експерта сума завданих збитків компанії «Reckit Benckister Calgon B.V» внаслідок використання торговельної марки Calgon за міжнародною реєстрацією № НОМЕР_15 на вилученій фальсифікованій продукції з позначенням Calgon становить 56 353,65 гривень (без ПДВ).

Згідно листа представника компанії «The Procter Gamble Company» ОСОБА_11 від 30.12.2020 № 16395 та Афідевіту компанії «The Procter Gamble Company» від 05.03.2021, вся вищевказана вилучена продукція торгової марки Calgon, є фальсифікованою.

Відповідно до висновку експерта сума завданих збитків компанії «The Procter Gamble Company» внаслідок використання торговельних марок Tide (свідоцтво України № НОМЕР_14), Ariel (свідоцтво України № НОМЕР_8 , свідоцтво України № НОМЕР_7 ), Fairy (свідоцтво України № НОМЕР_9 ), Lenor (свідоцтво України № НОМЕР_10), HeadShoulders (свідоцтво України № НОМЕР_11) на вилученій фальсифікованій продукції з позначенням ARIEL, HeadShoulders, Tide, Fairy, Lenor становить 197 775, 21 гривень (без ПДВ).

Таким чином, внаслідок вчинення протиправних дій ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , що виразились у неправомірному використані знаку для товарів і послуг Lavazza, які є схожими та тотожними із зареєстрованою торговельною маркою за міжнародною реєстрацією № 317174, права на які належать компанії «Luigi Lavazza S.p.A.», компанії завдано матеріальної шкоди на загальну суму 29 566,93 гривень, у неправомірному використання знаку для товарів і послуг Calgon, які є схожими та тотожними із зареєстрованою торговельною маркою за міжнародною реєстрацією № НОМЕР_15, права на які належать компанії «Reckit Benckister Calgon B.V», компанії завдано матеріальної шкоди на загальну суму 56 353,65 гривень та незаконному використанні знаків для товарів та послуг Tide, Ariel, Fairy, Lenor, HeadShoulders, які є схожими та тотожними із зареєстрованими торговельним марками за свідоцтвами України № НОМЕР_14, № НОМЕР_8 , № НОМЕР_7 , № НОМЕР_9 , № НОМЕР_10 , № НОМЕР_11 , права на які належать компанії «The ProcterGamble Company», завдано матеріальної шкоди компанії «The ProcterGamble Company» на загальну суму 201 014, 84 гривень, які у двадцять і більше разів перевищують неоподаткованих мінімумів доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення.

Дії ОСОБА_4 та ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч. 2 ст. 229 КК України, тобто незаконне використання знаків для товарів, що завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб.

Так, моментом виявлення вказаного кримінального правопорушення зазначено 24.07.2020 року.

Санкція ч.2 ст.229 КК України передбачає штраф від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.4 ст.12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Стаття 49 КК України обмежує строками давності повноваження держави щодо кримінального переслідування осіб, які вчинили злочини.

Строк давності - це передбачений певний проміжок часу, після вчинення злочину, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

Матеріально-правовою підставою застосування інституту давності вважається істотне зменшення суспільної небезпечності вчиненого злочину внаслідок спливу певного проміжку часу, що істотно позначається на досягненні мети покарання, виконанні завдань загальної і спеціальної превенції. Враховується також презумпція про втрату повністю або значною мірою суспільної небезпечності особи, яка тривалою законослухняною поведінкою після вчинення злочину демонструє своє виправлення. Покарання, призначене після того, як сплинув тривалий строк, є несправедливим актом, несумісним з принципом гуманізму, набуває рис необґрунтованої помсти з боку держави.

Передбачений ст.49 КК України вид звільнення від кримінальної відповідальності застосовується за наявності трьох умов: 1) закінчення зазначених у законі строків; 2) невчинення протягом цих строків нового злочину певного ступеня тяжкості; 3) неухилення особи від слідства або суду.

Згідно довідки про судимість ОСОБА_9 та ОСОБА_5 інших кримінальних правопорушень не вчиняли, від слідства чи суду не ухилялися, відтак обставини, які б зупиняли чи переривали перебіг даності відповідно до ч. 3 ст. 49 КК України відсутні.

Доводи представника потерпілих про те, що під регулювання п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України входять нетяжкі злочини, які мають широкий спектр штрафів (за ч. 4 ст. 12 КК України - до 10 тис. н.м.д.г.) або позбавлення волі до 5 років, а відтак в даній справі повинен бути застосований п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, а закінчення строку давності відбудеться лише 24.07.2025 р. є помилковими, з огляду на те, що санкція ч.2 ст. 229 КК України безальтернативно передбачає призначення штрафу. Позбавлення волі за вказаною санкцією не передбачено. З огляду на положення матеріального закону про те, що штраф є найм`якшим покаранням, а відтак у даному випадку застосуванню підлягає саме п.2 ч.1 ст.49 КК України.

Посилання на ухвалу Львівського апеляційного суду від 03.02.2023 року у даному конкретному випадку є некоректним, оскільки у вказаній ухвалі питання звільнення по строках давності не розглядалося, оскільки провадження було закрито згідно Закону України "Про амністію".

За таких обставин суд констатує наявність підстави для звільнений обвинувачених від кримінальної відповідальності у відповідності до ст.49 КК України, за ч.2 ст.229 КК України у зв`язку із закінченням строку давності.

Відповідно до ч.9 ст. 100 КПК України питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. При цьому майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов`язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується (п.3 ч.9 ст.100 КПК України).

Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» №1023-XII фальсифікованою є продукція, виготовлена із порушенням технології або неправомірним використанням знака для товарів та послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само неправомірним відтворенням товару іншої особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 6 зазначеного Закону забороняється введення в обіг фальсифікованої продукції.

З огляду на зазначене вилучена фальсифікована продукція, маркована торгівельними марками Ariel, Tide, Lenor, Fairy, head Sholders, Calgon, Lavazza, а саме: Persil color gel business line ємкістю 5.65 л, Ariel+Lenor ємкістю 5.65 л, Persil ємкістю 5.65 л, Persil Колор ємкістю 5.8 л, Persil Premium Gel ємкістю 5.8 л, Persil ємкістю 5.8 л, Ariel Whites+Color Lenor Fresh ємкістю 5.775 л, Ariel Color ємкістю 5.775 л, Ariel ємкістю 5.775 л, Persil вагою 10 кг, Ariel вагою 10 кг, Persil Universal Gold вагою 5 кг, Ariel Whites+Colors+Lenor вагою 5 кг, 150 упаковок кави Lavazza Rossa (вакуумна та м`яка) по 250 г кожна, 79 упаковок кави Lavazza Qualita Oro Premium по 250 г кожна, 320 упаковок очисника в пральну машину марки Calgon синього кольору по 0,5 кг кожна, 10 упаковок засобу для очистки пральної машини марки Calgon по 5,65 л кожна, 126 упаковок порошку Ariel по 10 кг кожна, 58 відер порошку Ariel Universal по 5 кг кожне, 14 відер порошку Ariel Color no 5 кг кожне, 6 відер порошку Ariel Universal по l0 кг кожне, 5 відер порошку Ariel Universal по 5 кг кожне, 6 пластикових пляшок Ariel по 5775 мл. кожна, 30 пластикових бутилок Ariel fresh по 5,775 л кожна, 16 пластикових бутилок Ariel Color Style по 5,65 л кожна, 54 відра порошку Tide Original по 5,2 кг кожне, 5 пластикових пляшок Tide по 5,65 л кожна,2 пластикові пляшки Tide по 1,3 л кожна, 36 пластикових бутилок HeadShoulders по 200 мл. кожна, 20 пластикових пляшок Lenor Color по 5,65 л. кожна, 185 упаковок засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 5 л кожна, 17 упаковок засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 1 л кожна, 3 упаковки засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 5 л кожна, 10 упаковок засобу для миття посуду Fairy в асортиментів по 1 л кожна підлягає знищенню.

Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд виходить з то, що повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті, у тому числі і в ухвалі про закриття кримінального провадження у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно з ст. 118 КПКУ процесуальні витрати складаються, в тому числі із витрат, пов`язаних із залученням спеціалістів та експертів.

Відповідно до ст. 125 КПКУ суд за клопотанням осіб має право визначити грошовий розмір процесуальних витрат, які повинні бути їм компенсовані.

Суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою (ч. 1 ст. 126 КПКУ).

З матеріалів справи вбачається, що витрати на залучення експертів під час досудового розслідування, зокрема на проведення комп`ютерно-технічної експертизи від 16.10.2020 № 5/76 у розмірі 1307,6 грн., на проведення комп`ютерно-технічної експертизи від 15.10.2020 № 5/75 у розмірі 3922,8 грн., на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності від 30.12.2020 № СЕ-19-20/32466-ІВ в розмірі 13076 грн.; на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності від 05.02.2021№ СЕ-19/120-21/1033-ІВ в розмірі 1634,5 грн.; на проведення компютерно-технічної експертизи від 25.02.2021 № СІ 19/107-21/181-КТ в розмірі 1144,15 грн.; на проведення випробувань й аналізів 71.20 ДП «Всеукраїнський державни науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації захисту прав споживачів» договір від 22.01.2021 № 17-00186/21 на загальну суму 9897,88 грн.; на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності від 12.04.2021 № СЕ-19-20/338721-1 в розмірі 10460,8 грн.; на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності від 12.04.2021 № СЕ-19/20/38721-Ю в розмірі 10460,8 грн.; на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності від 25.02.2021 № СЕ-19/120-21/1219-ІВ в розмірі 7845,6 грн.; на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності від 15.04.2021 № СЕ-19/124-21/1234-ІВ в розмірі 2615,20 грн. разом становлять 62365,33 грн. З огляду на зазначене, вказані судові витрати підлягають стягненню з обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь держави на залучення експертів у рівних частинах з кожного, тобто по 31182,67 грн.

Вирішуючи клопотання представника потерпілих щодо процесуальних витрат, яке мотивовано тим, що В межах досудового розслідування слідчим СУ ГУНП в Закарпатській області ініційована хімічна експертизу для перевірки вмісту продукції з торговельними марками Ariel, Tide, копія листа - додається.

Для забезпечення проведення дослідження на основі 3-х стороннього договору (замовник - ГУНП в Закарпатській області, виконавець - ДП "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів, платник - представник потерпілого (ТОВ "Фірма "Пахаренко і партнери"), за договором на виконання робіт № 17-00186/21 та рахунком № 17-00186/21 було проведено оплату дослідження Укрметтестстандарт на суму 9897,88 грн., засвідчені копії документів додаються.

За результатами дослідження Укрметтестстандарт встановив наявність 86 - 92 % NaCl (солі) у вилучених у обвинувачених в ході обшуків зразках пральних порошків Ariel, Tide, що підтверджує результат дослідження потерпілого про фальсифікацію вилученої продукції, оскільки потерпілий не використовує під час виробництва сіль.

Водночас, із 15 зразків, які досліджувалися, лише 5 зразків було вилучено за адресою обшуку у обвинувачених ( АДРЕСА_1 ) про що зазначено в дослідженні, а тому до обвинувачених заявляється клопотання про відшкодування процесуальних витрат лише в частині вилучених у них зразків - на суму 3299,25 грн.

У зв`язку з цим просить солідарно стягнути з обвинувачених на користь потерпілого (компанії The Procter Gamble Company) документально підтверджені процесуальні витрати в сумі 3299,25 грн.

Приймаючи до уваги, що доводи клопотання про стягнення процесуальних витрат витрат підтверджені належними доказами, такі підлягають стягнення з обвинувачених на користь потерпілих.

Щодо солідарного стягнення суд зазначає, що солідарна відповідальність один із різновидів цивільно-правової відповідальності. Солідарна відповідальність це у зобов`язальному праві відповідальність кількох боржників перед кредитором, при якій кредиторові надається право на свій розсуд вимагати виконання зобов`язання у повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного з них окремо.

Солідарна відповідальність настає лише у випадках, прямо передбачених законом чи договором.

Отже, у даному випадку солідарне стягнення процесуальних витрат застосоване бути не може, тому вказані витрати у розмірі 3299,25 грн. підлягають стягненню з обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у рівних частинах по 1649,63 грн.

Вирішуючи питання цивільних позовів, поданих потерпілими до обвинувачених, суд виходить з наступного.

Так, згідно обвинувального акту компанією Луіджі ОСОБА_12 , Італія («Luigi Lavazza S.p.A») особі представника потерпілого ОСОБА_11 до Виноградівського районного суду Закарпатсьої області заявлено цивільний позов на суму 29566,93 грн.

Також до початку розгляду кримінального провадження по суті по суті було подано цивільний позов компанії Реккіт Бенкізер ОСОБА_13 до обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 56353,65 гривень та цивільний позов компанії Дзе Проктер енд Гембл Компані до обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 201014,84 гривень.

У разі постановлення ухвали про закриття кримінального провадження у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності заявлений у кримінальному провадженні цивільний позов по суті не вирішується, а залишається без розгляду.

Відтак клопотання представника потерпілих про передачу для розгляду в порядку цивільного судочинства цивільних позовів компаній The Procter Gamble Company, Reckitt Benckiser Calgon B.V., Luigi Lavazza S.p.A. задоволенню не підлягає, оскільки вказані дії повинні бути виконані позивачами виключно самостійно шляхом звернення до суду з позовною заявою до відповідачів.

Керуючись ст. ст. 284, 286, 288, 369, 371, 372, 376 КПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строку давності - задоволити.

Звільнити ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення за ч.2 ст.229 КК України на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження №72023070000000019 від 29.03.2023 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.229 КК України закрити на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України у зв`язку з звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Стягнути із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 62365,33 гривень на користь держави на залучення експертів у рівних частинах з кожного, тобто по 31182,67 гривень.

Стягнути із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 3299,25 гривень на користь потерпілого компанії Дзе Проктер енд Гембл Компані на залучення експертів у рівних частинах з кожного, тобто по 1649,63 гривень (отримувач - представник компанії The Procter Gamble Comрany в Україні - ТОВ "Фірма "Пархоменко і партнери" (ЄДРПОУ 20040094, IBAN: НОМЕР_12 , АТ "Укрексімбанк", м.Київ МФО 322313, Свідоцтво платника ПДВ №37387522, ІПН 200400926103).

Вилучену фальсифіковану продукцію, марковану торгівельними марками Ariel, Tide, Lenor, Fairy, head Sholders, Calgon, Lavazza - знищити.

Поданий цивільний позов компанії Реккіт Бенкізер ОСОБА_13 до обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 56353,65 гривень - залишити без розгляду.

Поданий цивільний позов компанії Дзе Проктер енд Гембл Компані до обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 201014,84 гривень - залишити без розгляду.

Поданий цивільний позов компанії ОСОБА_14 до обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 29566,93 гривень - залишити без розгляду.

Роз`яснити цивільним позивачам право звернутися з позовом в порядку цивільного судочинства.

Арешт накладений на картонні упаковки до оператора мобільного зв`язку Водафон та Київстар, системні блоки Fujitsu та Logik Power, мобільний телефон Samsung J3 наявними картками оператора мобільного з`язку Водафон та Київстар - скасувати.

Речові докази: упаковки до оператора мобільного зв`язку Водафон та Київстар, системні блоки Fujitsu та Logik Power, мобільний телефон Samsung J3 наявними картками оператора мобільного з`язку Водафон та Київстар, автомобіль Рено Меган д.н.з. НОМЕР_13 - повернути обвинуваченим ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Документи, оптичні та цифрові носії інформації залишити в матеріалах справи.

Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Виноградівський районний суд.

Головуючий ОСОБА_1

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення24.08.2023
Оприлюднено29.08.2023
Номер документу113046710
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару

Судовий реєстр по справі —299/2098/23

Ухвала від 24.08.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

Ухвала від 24.08.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

Ухвала від 07.06.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

Ухвала від 16.05.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

Ухвала від 16.05.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

Ухвала від 06.04.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

Ухвала від 05.04.2023

Кримінальне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Леньо В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні