Справа №443/1282/22
Провадження №2/443/369/23
УХВАЛА
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
23 серпня 2023 року місто Жидачів
Жидачівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Равлінка Р.Г.,
секретар судового засідання Рибакова І.І.,
провів у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жидачеві розгляд справи за позовною заявою ОСОБА_1 до фермерського господарства «Любомир МГ» про витребування майна з чужого незаконного володіння, -
за участі:
позивачки ОСОБА_1
представника позивачки адвоката Гошовської О.В.
представника відповідача адвоката Гринчука А.М.
встановив:
В провадженні Жидачівського районного суду Львівської області знаходиться на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства «Любомир МГ» про витребування майна з чужого незаконного володіння.
В судове засідання з`явилася позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Гошовська О.В., а також представник відповідача адвокат Гринчук А.М.
В позовній заяві позивачка ОСОБА_1 просила призначити у даній справі почеркознавчу експертизу, виконання якої доручити експертам Львівського НДІСЕ та на вирішення якої поставити питання: ким ОСОБА_1 чи іншою особою виконані підписи у договорі оренди землі від 22.12.2020?
В судовому засіданні позивачка та її представник заявлене клопотання підтримали, зазначивши, що ОСОБА_1 спірний договір оренди не підписувала. Оплату експертизи гарантують.
Представник відповідача проти призначення експертизи не заперечив.
Будучи допитаним в якості свідка ОСОБА_2 повідомив, що він працював юрисконсультом з липня 2020 року по липень 2022 року. Землевпорядник моніторив публічну кадастрову карту і побачив, що є земельні ділянки. Після чого повідомляв власників земельних ділянок. Власник давав розпорядження, щоб підготували угоду чи проект договору і звернутися до власників земельних ділянок щодо можливості укладення договору. Після встановлення власника земельної ділянки, дізнались номер телефону позивачки і звернулись до неї із пропозицією укласти договір оренди. В телефонному режимі мати позивачки ОСОБА_3 надала згоду на укладення договору земельної ділянки. Після чого, він приїхав за адресою проживання позивачки та її матері ОСОБА_3 для укладення договору. Спершу з будинку вийшла позивачка, він роз`яснив їй умови договору, вона погодилась і присівши в автомобіль на задньому сидінні підписала його.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Положеннямист. 76 ЦПК Українивстановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
До таких засобів, належить і висновки експертів.
Згідно із п. 1.1. Розділу І Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 N53/5(у редакціїнаказу Міністерства юстиції України від 30.12.2004 N 144/5), основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо). Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Частинами 1, 2, 3, 7статті 102 ЦПК Українипередбачено, що висновок експертаце докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.У висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом-також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.Якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини.
Згідно вимог ч.ч. 1, 3, 4, 5ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, та сторонами (стороною)не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань.При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5ст.104ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб),якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Пунктом 5частини 1статті 252ЦПК Українивстановлено,що судможе зазаявою учасникасправи,а такожз власноїініціативи зупинитипровадження усправі увипадках призначення судом експертизи.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Враховуючи наведене, зметою повного та всебічного розгляду цивільної справи, а також задля з`ясування всіх обставин необхідне застосування спеціальних знань, слід призначити судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання, чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у договорі оренди землі від 22.12.2020, укладеного між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Любомир МГ» Кудлик М.М. чи іншою особою, проведення якої слід доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, а провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
За загальним правилом, визначеним ч. 2 ст. 135 ЦПК Українивитрати на залучення експерта несе сторона, яка заявила відповідне клопотання.
Відтак, оплату за проведення експертизи покласти на позивачку ОСОБА_1 .
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК Україниза завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Проведення експертизи слід здійснити у строки, визначені Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджену наказом Міністерства юстиції України №53/5від 08 січня 1998 року (у редакціїнаказу Міністерства юстиції України №1950/5від 26 грудня 2012 року),та з врахуванням статті 6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Керуючись ст.103,252 ЦПК України,
постановив:
Клопотання позивачки ОСОБА_1 про призначення почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити у справі почеркознавчу експертизу для встановлення належності підпису ОСОБА_1 у договорі оренди землі від 22.12.2020, укладеного між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Любомир МГ».
Для вирішення експерту поставити наступне запитання:
Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у договорі оренди землі від 22.12.2020, укладеного між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Любомир-МГ» Кудлик Мар`яною Михайлівною чи іншою особою?
Проведення почеркознавчої експертизи доручити кваліфікованому судовому експерту Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (79000, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Після відібрання експериментальних зразків підпису ОСОБА_1 надати експерту матеріали цивільної справи №443/1282/22, в якій знаходяться оригінал договору оренди землі від 22.12.2020 /а.с.88/; вільні зразки підпису, а саме: конверт із вкладенням в якому міститься проект землеустрою та договір купівлі-продажу з підписами ОСОБА_1 /а.с.124/ та конверт із вкладенням в якому міститься договір купівлі-продажу земельної ділянки та договір купівлі земельної ділянки з підписами ОСОБА_1 /а.с.143/; умовно-вільні зразки підпису зі слів ОСОБА_1 виконані нею /а.с. 3, 4, 5, 6, 44, 91, 104, 127, 130,133, 142/.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивачку ОСОБА_1 .
Попередити експерта який буде проводити призначену даною ухвалою експертизу, про кримінальну відповідальність за ст. ст.384,385 КК Україниза завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Після відібрання експериментальних зразків підпису ОСОБА_1 провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, зокрема, на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосереднього до Львівського апеляційного суду.
Відповідно до частини 6 ст. 259 та частини 1 ст. 268 ЦПК України складання повного тексту ухвали відкладено на п`ять днів.
Повний текст ухвали складено 25.08.2023.
Суддя Р.Г. Равлінко
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2023 |
Оприлюднено | 29.08.2023 |
Номер документу | 113047271 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
РАВЛІНКО Р. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні