Справа № 638/379/23
Провадження № 2/638/2054/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2023 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - Аркатової К.В.,
за участі секретаря судового засідання - Шевченко Т.В.,
представника відповідача - адвоката Батіщевої К.В.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку загального позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області, треті особи: ОСОБА_3 , Департамент служби у справах дітей Харківської міської ради та Департамент освіти Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
18 січня 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області, треті особи: ОСОБА_3 , Департамент служби у справах дітей Харківської міської ради та Департамент освіти Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу.
Позовна заява мотивована тим, що 13 жовтня 2022 року через мобільний месенджер Viber у батьківській групі класу ОСОБА_2 стало відомо, що його син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 28.01.2021 року, був відрахований зі складу учнів 4-В класу Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 150 Харківської міської ради Харківської області. Зі слів ОСОБА_2 , директор ХЗОШ І-ІІІ ступенів №150 Бєлих О.М., пояснила, що до неї надійшла заява із додатками від колишньої дружини ОСОБА_2 ОСОБА_3 , матері ОСОБА_4 , на підставі якої дитину відраховано з навчального закладу відповідно до наказу №149-У від 10.10.2022 року. ОСОБА_2 наголошував, що без погодженням із ним дитину відрахували з навчального закладу, а дитина отримала тимчасовий захист у Італійській Республіці, строком до 04.03.2023 р. і не є такою, що виїхала на постійне місце проживання закордоном.
Враховуючи викладене вище, позивач просив суд визнати незаконним та скасувати наказ директора Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області Бєлих О.М. №149-У від 10.10.2022 р. про відрахування зі складу учнів 4-В класу ОСОБА_4 та відновити його у складі учнів вищезазначеного навчального закладу.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 30 січня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області, треті особи: ОСОБА_3 , Департамент служби у справах дітей Харківської міської ради та Департамент освіти Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу за правилами загального позовного провадження з викликом сторін. Призначено судове засідання по справі.
Позивач до суду не з`явився, через підсистему "Електронний суд" подав клопотання про розгляд справи без його участі, зазначив, що позов підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в особі директора Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області Бєлих О.М. та представник відповідача адвокат Батіщева К.В. надали пояснення, що до навчального закладу надійшла заява ОСОБА_3 - матері учня 4-В класу ОСОБА_4 , в якому вона просила видати документи її сина у зв`язку із переведенням до школи в м. Агрополі, Італія. Мати також надала копію свого закордонного паспорту, копію закордонного паспорту дитини та копію довідки зі школи у м. Агрополі, Італія про зарахування ОСОБА_5 до навчання в 4-А клас. Дана заява та додатки до неї були подані матір`ю ОСОБА_4 на електронну пошту навчального закладу та на месенджер Viber з телефонного номеру з якого завжди була комунікація між працівниками школи та ОСОБА_3 , даний номер телефону та адреса електронної пошти міститься у особовій справі та у класному журналі як контактні із матір`ю. Відповідач та представник Відповідача наголосили, що діяли у відповідності наказу МОН України від 16.04.2018 р. за № 367 "Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти".
Третя особа ОСОБА_3 або її представник у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені своєчасно та належним чином, додаткових пояснень не надавали.
Треті особи: Департамент служби у справах дітей Харківської міської ради та Департамент освіти Харківської міської ради або їх представники у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені своєчасно та належним чином, надали письмові пояснення, щодо перевірки правомірності дій директора Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області Бєлих О.М. за результатами якої не виявлено порушень у діях керівництва навчального закладу та просять врахувати, що прва ОСОБА_5 на отримання освіти не порушуються.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, врахувавши надані сторонами докази та пояснення по суті спору, на підставі закону та загальних засад цивільного судочинства, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 28.01.2021 року, відрахований зі складу учнів 4-В класу Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області за заявою матері ОСОБА_3 . ОСОБА_4 відраховано на підставі наказу №149-У від 10.10.2022 р. директора Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області Бєлих О.М.
ОСОБА_3 надала разом із заявою довідку №0006953 від 10.10.2022 р., щодо зарахування ОСОБА_4 до 4-А класу у школі в м. Агрополі, Італія. Відповідно до даних у закордонному паспорті ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , вони дійсно виїхали з території України.
Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановленні його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах, закріплені можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.
Відповідно до частини 1статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно частини 1, 3статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За положенням частини 1статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з частиною другою статті 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Частиною першою статті 12 цього Закону передбачено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Статтею 53 Конституції України передбачено, що повна загальна середня освіта є обов`язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Положеннями частини третьої статті 53 Конституції України - держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах» (справа про доступність і безоплатність освіти) від 4 березня 2004 року № 5-рп/2004, доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту на принципах рівності, визначених Конституції України, означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права.
Згідно з п.п. 3 п. 1 розділу IV Наказу МОН України від 16.04.2018 р. за № 367 «Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти» (надалі - Порядок), із закладу освіти відраховуються учні які переводяться до іншого закладу освіти відповідно до розділу ІІІ цього Порядку.
Відповідно до п. 2 розділу ІІІ "Порядку" до закладу освіти, з якого переводиться учень, подаються: заява про переведення одного з батьків учня (для учнів, які не досягли повноліття) або учня та письмове підтвердження або його сканована копія з іншого закладу освіти про можливість зарахування до нього відповідного учня.
П. 13 розділу І "Порядку" передбачено, що за повноту і достовірність усієї інформації та усіх документів, що подаються до закладу освіти, відповідає згідно з вимогами законодавства особа, яка їх подає.
Вирішуючи даний спір, суд враховує, що дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07 грудня 2006 року по справі «Хант проти України»).
Зважаючи на надані докази, суд дійшов висновку, що дії директора Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області Бєлих О.М. щодо відрахування ОСОБА_4 зі складу учнів навчального закладу є правомірними, оскільки наказ винесено у відповідності до процедури, що передбачена Законом України «Про освіту» та "Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти", затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367.
З урахуванням фактичних обставин справи, з урахуванням рішення матері про відрахування ОСОБА_4 з Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області та вимог чинного законодавства щодо зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, суд доходить висновку, що вимога про скасування та визнання протиправним наказу про відрахування є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №150 Харківської міської ради Харківської області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено 28 серпня 2023 року.
Головуючий
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2023 |
Оприлюднено | 29.08.2023 |
Номер документу | 113057463 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Аркатова К. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні