ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2023 р.Справа № 520/8622/19Другий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,
Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В. ,
за участю секретаря судового засідання Труфанової К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Фасад-сервіс" на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 р. (постановлену суддею Тітовим О.М.) по справі № 520/8622/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Фасад-сервіс"
до Головного управління ДПС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Фасад-сервіс» (в подальшому ТОВ «Будівельна компанія «Фасад-сервіс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2019 р. № 00002711403; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2019 р. № 00002721403.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 р. позовну заяву ТОВ «Будівельна компанія «Фасад-сервіс» залишено без розгляду, у зв`язку з повторною неявкою позивача в судове засідання.
Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції нормпроцесуального права, просить скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 р. та направитисправу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме:Кодексу адміністративного судочинства Українита на не відповідністьвисновків суду обставинам справи.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2021 адміністративну справу за позовом ТОВ «Будівельна компанія «Фасад-сервіс» до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - прийнято до розгляду. Призначено розгляд адміністративної справи у порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні на24.11.2021 р. 14:30 год.у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6, зал № 1.
У судові засідання, які були призначені на 04.04.2023 р. о 14:30 год., на 09.05.2023 р. о 11:00 год. позивач свого представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином.
Залишаючи позовні вимоги без розгляду суд першої інстанції виходив з того, що позивач повторно не з`явився в судове засідання без поважних причин, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно доп. 4 ч. 1ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України(в подальшому КАС України), суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб`єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Аналіз вищезазначеної норми вказує, що необхідною умовою для залишення позовної заяви без розгляду є повторність неприбуття позивача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду і відсутність поважних причин такого неприбуття в судове засідання або неповідомлення ним про причини неприбуття, за умови також відсутності заяви позивача про розгляд справи без його участі.
Під повторністю неприбуття в судове засідання позивача необхідно розуміти послідовне неприбуття в судове засідання позивача чи його представника двічі чи більше разів. Поважність причин неприбуття оцінюється судом у кожному конкретному випадку окремо з метою визначення правових наслідків такого неприбуття.
Згідно із ч. 5ст. 205 КАС України, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів. До позивача, який не є суб`єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.
Тобто,позовну заяву може бути залишено без розгляду, якщо неявка позивача перешкоджає розгляду справи.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники не з`явилися у судове засідання, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. ст. 205 КАС України).
Аналіз вищевказаної норми вказує, що вирішуючи питання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв`язку з повторною неявкою позивача, суд на підставі аналізу матеріалів справи та думки інших учасників справи повинен, серед іншого, дослідити питання можливості розгляду справи по суті за відсутності позивача.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що, залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції не дослідив, чи перешкоджала неявка позивача розгляду вказаної справи.
Крім того, відповідно до п. 1, 2 ч. 3ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апелянта, що у суду першої інстанції були відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду, оскільки суд першої інстанції не зазначив поважності перешкод для розгляду справи за відсутністю позивача.
Відповідно дост. 8 Конституції України, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції Українигарантується.
Згідно із ч. 5 ст. 5 КАС України, ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У справі Bellet v. France Європейський суд з прав людини зазначив, що "стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданих національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
У рішенні по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13.01.2000 р. та у рішенні по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28.10.1998 р. Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням пункту 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Із врахуванням вищевикладених обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції помилково залишено без розгляду позовну заяву ТОВ «Будівельна компанія «Фасад-сервіс», оскільки судом не враховано всіх обставин справи, а саме, не досліджено, чи перешкоджала неявка позивача розгляду вказаної справи
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали порушені норми процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, що відповідно до ст. 320 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для скасування ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 р. та направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Керуючись ст. ст. 5, 205, 240, 243, 308, 320, 322, 325,326,328, 329 Кодексу административного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Фасад-сервіс" задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 р. по справі № 520/8622/19 скасувати.
Справу № 520/8622/19 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Фасад-сервіс" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення направити до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.В. ПрисяжнюкСудді О.А. Спаскін Л.В. Любчич Повний текст постанови складено 28.08.2023 року
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2023 |
Оприлюднено | 30.08.2023 |
Номер документу | 113069534 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Присяжнюк О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні